Znaleziono 5510 wyników

autor: gharvelt
07.09.2023, 23:10
Forum: Pozostałe
Temat: Przy muzyce o futbolu
Odpowiedzi: 11146
Odsłony: 1178570

Re: Przy muzyce o futbolu

Nie ma co tak narzekać, myślę że zagraliśmy jak równy z równym 8) Dobrze, że to Wyspy Owcze, a nie Andora! (chociaż po tylu latach wymowa bez zmiany, albo nawet jeszcze bardziej aktualna)
autor: gharvelt
24.07.2023, 23:55
Forum: Muzyka
Temat: Płyty roku 2022 z zarazą czy bez - The Show Must Go On
Odpowiedzi: 235
Odsłony: 25810

Re: Płyty roku 2022 z zarazą czy bez - The Show Must Go On

Melody's Echo Chamber - Emotional Eternal

Obrazek

Melody Prochet, znana pod pseudonimem Melody's Echo Chamber, w ubiegłym roku wydała dwa albumy i ten drugi ("Unfold") również polecam, chociaż to "Emotional Eternal" wywarł na mnie najlepsze wrażenie. Psychodelicznie, dream popowo, a zarazem z ciekawymi zmianami nastroju i ujmującym, miękkim, dość plastycznym wokalem. Wejścia gitar potrafią zaskoczyć, podobnie jak mniej oczywiste instrumenty, sitar czy smyczki. Nietypowe imię przychodzi na myśl szczególne, łatwe do odgadnięcia, muzyczne skojarzenie i - co ciekawe - jest to niezły trop. Polecam posłuchać znakomitego The Hypnotist, gdzie fragmenty neopsychodeliczne są przerywane partiami jakby żywcem wyjętymi z Gainsbourga A.D. 1971. Przepadam, owszem, chociaż muszę wskazać jeszcze mocniejszy punkt tej płyty, mianowicie utwór końcowy, Alma. Prawdziwa perełka, też ze drobnym, świadomym nawiązaniem do klasyka francuskiej piosenki. Nie mogę się doczekać, aż usłyszę Melody's Echo Chamber na żywo, co nastąpi niebawem, bo już 4.08 w Dolinie Trzech Stawów.
autor: gharvelt
23.07.2023, 23:56
Forum: Muzyka
Temat: Youtube
Odpowiedzi: 961
Odsłony: 360608

Re: Youtube

Underworld - I Exhale

Bardzo się wciągnąłem ostatnimi czasy w muzykę tej grupy, ale na klip do utworu otwierającego album z roku 2016 trafiłem dopiero dziś, przypadkiem. W każdym razie super, chociaż tego nie da się odzobaczyć :D Natomiast wideo do mojego ulubionego Nylon Strung zdecydowanie bardziej, hmm, stonowane.
autor: gharvelt
22.07.2023, 20:43
Forum: Muzyka
Temat: Brzmienia Czarnego Lądu
Odpowiedzi: 251
Odsłony: 48231

Re: Brzmienia Czarnego Lądu

Witch - Zango (2023)

Obrazek

W ubiegłym miesiącu, po kilkudziesięcioletniej przerwie, z nowym albumem powrócił Witch, jeden z najważniejszych zespołów z Zambii. Co prawda w obecnie reaktywowanej grupie z oryginalnego składu ostał się tylko lider, Emmanuel "Jagari" Chanda, a ona sama stała się bardziej międzynarodowa, to jednak nie przeszkadza w tworzeniu muzyki rockowej w afrykańskim wydaniu. Efektem jest powstała płyta, niewątpliwie rockowa, wyraźnie przywodząca na myśl twórczość zespołów garażowych, psychodelicznych, acid rockowych czy nawet heavy psych, ale zarazem niezachodnia: z wpływami afrobeatu, funku, grupowymi wokalami, charakterystycznym naciskiem na rytm. Muzyka pełna radości i pozytywnej energii, wzbogacona o pewne elementy nowoczesności, lecz tak dobra jak ze swojej najlepszej epoki. Lokalne brzmienie udało się to osiągnąć m.in. za sprawą odpowiedniego instrumentarium, w którym znalazły się choćby shakery, dzwonki, tamburyn czy drewniana perkusja. Wypada docenić bardzo równy poziom płyty, właściwie bez słabych kawałków. Niesamowite wskrzeszenie zamrocka, w zupełnie innych warunkach niż świeżo po wybiciu się na niepodległość, a jednak wciąż mającego wiele do powiedzenia.

Na zachętę utwór otwierający, czyli By the Time You Realize.
I jeden z singli, z oficjalnym wideoklipem: Avalanche of Love.
autor: gharvelt
29.06.2023, 23:53
Forum: Muzyka
Temat: Relacje z koncertów
Odpowiedzi: 1762
Odsłony: 556290

Re: Relacje z koncertów

Spiritualized, Berlin 27.06.2023, Heimathafen Neukölln

Kolejny punkt na mojej liście must see odhaczony. Tym razem wycieczka nieco dalej, żeby zobaczyć ten uznany band, który ostatnio nowe krążki wydaje w kilkuletnich odstępach. Po tym, co grali na wcześniejszych występach, można było zakładać, że repertuar okaże się identyczny lub niemal identyczny, i tak w istocie było: materiał głównie z ostatnich dwóch płyt, otwieracz oraz utwór na bis ze "Sweet Heart Sweet Light" oraz jeden rodzynek z opus magnum z roku '97, czyli "Come Together" - pełna setlista dostępna tutaj). Wreszcie udało się nam trafić na miejsce koncertu dostatecznie wcześnie, żeby zająć stanowisko bezpośrednio przy scenie, w pierwszym rzędzie. Widoczność wspaniała, żadnych barierek, więc muzycy dosłownie na wyciągnięcie ręki. To nie Swans, dlatego nie musieliśmy się obawiać o uszy. Niestety, z dźwiękiem wystąpił zupełnie inny problem, który wyglądał na poważny błąd w nagłośnieniu: gitary (zwłaszcza jedna, ta najbliżej publiczności) były bardzo mocno wyeksponowane, natomiast wokale, zarówno Spacemana, jak i dziewczyn z chórku, prawie zupełnie niesłyszalne. We fragmentach akustycznych jeszcze OK, natomiast w pozostałych instrumenty zagłuszały wokale - szkoda. Znając całą dyskografię grupy można było się domyślać, co w danym momencie śpiewają, ale nie o to przecież chodzi.

Poza jedynym opisanym defektem nie mam żadnych zastrzeżeń do występu, zostały same pozytywne wspomnienia. Pełne skupienie na muzyce, żadnego show ani konferansjerki, zespół zgrany, solidna setlista z kilkoma bardzo mocnymi punktami. Sala wypełniła się w pełni, szczęśliwie obyło się bez ekscesów, publiczność zazwyczaj ograniczała się do delikatnego bujania oraz entuzjastycznych reakcji i braw. Zwłaszcza w przerwie przed bisem, która okazała się dość długa, nie szczędzono rąk ani ust. Muzycy oczywiście w końcu wyszli zagrać spodziewane "So Long You Pretty Thing", co tylko umocniło dobre wrażenia. Kto zna twórczość Spiritualized, z pewnością wiedział, czego się spodziewać i dokładnie to można było otrzymać na koncercie: niezapomniane melodie i motywy, 1000% refrenów, neopsychodeliczne brzmienie, trochę motorycznego rytmu, trochę chórków, czyli w pełni sprawdzony przepis. Poniżej załączam próbkę zdjęć oraz dwa krótkie fragmenty nagrań wideo. Proszę się przyjrzeć fotografiom oraz materiałom wideo: 4 gitarzystów w zespole - w tym miejscu specjalne pozdrowienia dla tych, którzy sugerują, że nie przepadam za muzyką gitarową :twisted: ;)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Hey Jane, na otwarcie

Come Together, blisko końca


PS: w momencie planowania tego wypadu nic nie wskazywało na to, że Spiritualized w najbliższym czasie wystąpią w Polsce, tymczasem niedawno trafiłem na informację, iż zespół zaszczyci swoją obecnością tegoroczną edycję OFF Festival. Nie żebym żałował wyjazdu, bo - oprócz koncertu - co poza tym pozwiedzaliśmy, to nasze, ale jakoś dziwnie się czuję z myślą, że pewnie niebawem zobaczę ich po raz drugi. OFF zapowiada się całkiem ciekawie, pojawi się kilku innych wykonawców zdecydowanie w obszarze moich zainteresowań (zwłaszcza Slowdive :!: , Melody’s Echo Chamber, Calibro 35, Pusha T), dlatego na poważnie rozważamy przyjazd w sierpniu do Katowic.
autor: gharvelt
18.06.2023, 22:04
Forum: Muzyka
Temat: Wielka Gra 2023
Odpowiedzi: 1591
Odsłony: 33828

Re: Wielka Gra 2023

Oczywiście, brawo dla nowego lidera.

25 p. - B.J.;
24 p. - alternativepop;
14 p. - gharvelt;
11 p. - Maciek, Crazy;
9 p. - WOJTEKK, Freefall, esforty;
5 p. - Białystok, Heartbreaker;
2 p. - Duch 1532, K o n i u;
1 p. - Leptir, Piotr, Clive Codringher.
autor: gharvelt
18.06.2023, 17:51
Forum: Muzyka
Temat: Wielka Gra 2023
Odpowiedzi: 1591
Odsłony: 33828

Re: Wielka Gra 2023

Dzięki.

Skoro już jesteśmy przy klasycznym, 70s-owym disco, taka zagadka: tytuł pewnego ważnego i wzbudzającego liczne kontrowersje albumu autorstwa słynnego, dinozaurowego artysty jest grą słów na bazie tytułu pewnego przeboju disco. Proszę podać obu wykonawców oraz te dwa tytuły (płyty i utworu).
autor: gharvelt
18.06.2023, 17:24
Forum: Muzyka
Temat: Wielka Gra 2023
Odpowiedzi: 1591
Odsłony: 33828

Re: Wielka Gra 2023

Aaa, to mój błąd, że nie sprawdziłem dokładniej, czy takie zdjęcie można gdzieś w Internecie znaleźć :)

Natomiast co do aktualnej zagadki, zapewne chodzi o "Dance the Kung Fu", czyli drugi singiel (po "Kung Fu Fighting") pochodzący z debiutanckiej płyty Carla Douglasa, zatytułowanej "Kung Fu Fighter".
autor: gharvelt
18.06.2023, 13:57
Forum: Muzyka
Temat: Wielka Gra 2023
Odpowiedzi: 1591
Odsłony: 33828

Re: Wielka Gra 2023

Pewna i bezbłędna odpowiedź. Domyślam się, że to nie był strzał :) Fotka dla potwierdzenia.

Obrazek

24 p. - alternativepop, B.J.;
13 p. - gharvelt;
11 p. - Maciek, Crazy;
9 p. - WOJTEKK, Freefall, esforty;
5 p. - Białystok, Heartbreaker;
2 p. - Duch 1532, K o n i u;
1 p. - Leptir, Piotr, Clive Codringher.
autor: gharvelt
18.06.2023, 13:08
Forum: Muzyka
Temat: Wielka Gra 2023
Odpowiedzi: 1591
Odsłony: 33828

Re: Wielka Gra 2023

Dzięki. Akurat o tym, że książka ukazała się po polsku, dowiedziałem się dopiero po udzieleniu odpowiedzi :oops: Zatem czy to rzeczywiście prosta zagadka, mam poważne wątpliwości :) W każdym razie, zgadza się, część forumowiczów nie zagląda do tego wątku lub - tak jak ja - zagląda tylko od czasu do czasu, co niewątpliwie zmniejsza szanse na szybkie rozwiązanie takich szczegółowych zadań.

Ode mnie coś z zupełnie innej beczki, lokalnie. W Muzeum Śląskim w Katowicach, w ramach wystawy poświęconej historii regionu, zobaczyć można m.in. przykładowy wystrój pokoju z czasów gierkowskich, gdzie na ścianie wisi kilka płyt winylowych. Wśród nich są dwie mocno wpisujące się w główny obszar zainteresowania użytkowników naszego forum: jedna rockowa, druga z serii polish jazz. Proszę wskazać, o jakie albumy chodzi - wymagam podania tytułów i wykonawców oraz roku wydania każdej z nich.
autor: gharvelt
17.06.2023, 14:14
Forum: Muzyka
Temat: Wielka Gra 2023
Odpowiedzi: 1591
Odsłony: 33828

Re: Wielka Gra 2023

alternativepop pisze: 12.06.2023, 00:07 1. Z jakiej książki jest to cytat? Proszę podać dokładny tytuł i autora książki.
2. Kto trafił do więzienia? Proszę podać imię i nazwisko bohatera a także informację w jakim mieście trafił do więzienia.
3. Z jakiego powodu trafił do więzienia?
Nikt się nie pali do udzielenia odpowiedzi, więc niech będzie:

1. "Swans: Sacrifice and Transcendence: The Oral History", Nick Soulsby
2. Michael Gira, znany później z grupy Swans, miasto to Jerozolima
3. Sprzedaż haszyszu
pisze:I went to court and was given another two months at a minimal security prison. This was meant to be a juvenile facility, but it turned out it was definitely not! I was a young, pretty, blond-haired American boy stuck among these criminals, and it was pretty scary. I was harassed constantly. I saw—and worse, heard—one of the younger prisoners orally raped by multiple prisoners nightly. Each night he’d throw up in the sink as the older prisoners laughed. Fortunately, the hippies I knew from the kibbutz had also been arrested, so they protected me to a certain extent. I was scared shitless every second I was in there.
autor: gharvelt
14.06.2023, 12:11
Forum: Administracja
Temat: Administracja i moderowanie
Odpowiedzi: 1541
Odsłony: 749552

Re: Administracja i moderowanie

Chronieni muszą być wszyscy bez wyjątku. Podałem tylko kilka przykładów, myślę, że idea jest zrozumiała. Najkrócej jak się da: nie obrażać innych i nie wtrącać wątków światopoglądowo-politycznych.
autor: gharvelt
12.06.2023, 18:07
Forum: Administracja
Temat: Administracja i moderowanie
Odpowiedzi: 1541
Odsłony: 749552

Re: Administracja i moderowanie

Ponieważ feralny offtop z tematu Zapowiedzi koncertów wciąż nie pozwala o sobie zapomnieć i wzbudza różne reperkusje, postanowiłem zmienić decyzję, którą ogłosiłem tutaj. Usunąłem niestosowny post Inkwizytora oraz odpowiedzi pod nim. Wcześniej tego nie zrobiłem ze względu na zarzut pod adresem moderacji, jednak zarzut ten już był cytowany (a więc pozostał po nim ślad) oraz dyskutowany w innym wątku, zatem nie ma potrzeby, żeby offtopowy oraz łamiący Regulamin post dalej wisiał i wzbudzał niezdrowe emocje.

Po przemyśleniu doszedłem do wniosku, że tamta moja interwencja była zbyt delikatna, dlatego niniejszym ogłaszam, że podobne wybryki w przyszłości będą skutkować natychmiastową kasacją, zarówno wypowiedzi prowodyra, jak i tych, którzy tylko zechcieli odpowiedzieć na zaczepkę. Koniec z tolerowaniem wycieczek światopoglądowych, zwłaszcza uderzających w jakiekolwiek grupy (religijne, zwolenników jakichś poglądów politycznych, grupy społeczne czy etniczne etc.). Lojalnie ostrzegam również, że za recydywę albo wyjątkowo ostre i niestosowne treści będą tymczasowe bany.
autor: gharvelt
11.06.2023, 23:22
Forum: Muzyka
Temat: Wielka Gra 2023
Odpowiedzi: 1591
Odsłony: 33828

Re: Wielka Gra 2023

Zgadza się, brawo.

24 p. - alternativepop;
23 p. - B.J.;
12 p. - gharvelt;
11 p. - Maciek, Crazy;
9 p. - WOJTEKK, Freefall, esforty;
5 p. - Białystok, Heartbreaker;
2 p. - Duch 1532, K o n i u;
1 p. - Leptir, Piotr, Clive Codringher.
autor: gharvelt
11.06.2023, 22:42
Forum: Muzyka
Temat: Wielka Gra 2023
Odpowiedzi: 1591
Odsłony: 33828

Re: Wielka Gra 2023

gharvelt pisze: 10.06.2023, 22:10 Na frontowej okładce tej płyty widać słynne budowle
...kojarzące się z amerykańskimi prezydentami. Swoją drogą, nazwisko lidera grupy też można skojarzyć z jednym z ostatnich prezydentów USA. Chodzi o zespół z dość licznym składem.