Informacje techniczne

Sprawy organizacyjne.

Moderatorzy: gharvelt, Bartosz, Dobromir, Moderatorzy

Admin
Site Admin
Posty: 450
Rejestracja: 10.04.2007, 22:46
Lokalizacja: z Forum
Kontakt:

Informacje techniczne

Post autor: Admin »

Witam,
poniżej kilka informacji technicznych:
- działamy na serwerze firmy: nazwa.pl
- podstawowy adres naszego serwera to: www.rockjazz.nazwa.pl
- dysponujemy domeną przypisaną do tego adresu: www.rockjazz.pl
- pierwszy okres abonamentowy serwera to 6 miesięcy (kończy się 07.10.2007)
- pierwszy okres abonamentowy domeny to 12 miesięcy (kończy się 10.04.2008)
- pojemność dyskowa serwera wynosi 5 GB
- maksymalny transfer danych w okresie abonamentowym wynosi 600 GB
- forum działa w oparciu o skrypt phpBB w wersji 2.0.22 PL
- w tej chwili nie zostały zainstalowane żadne modyfikacje skryptu podstawowego
- o ewentualnych rozszerzeniach funkcjonalności będę informowal w osobynch notkach
Pozdrawiam.
Admin
Site Admin
Posty: 450
Rejestracja: 10.04.2007, 22:46
Lokalizacja: z Forum
Kontakt:

Post autor: Admin »

Kilka drobiazgów i jedna duża modyfikacja.

Drobiazgi:
- poprawiłem swój błąd, który popełniłem w trakcie instalacji forum związany z avatarami (co zresztą dość łatwo zauważyć :wink:); dzięki Bart, za zwrócenie uwagi
- zmieniłem sposób wysyłki e-maili z forum: domyślne ustawienie umozliwiało co prawda bezpośrednie uruchomienie programu pocztowego, ale jednocześnie narażało na szwank prywatność użytkowników; dzięki Włodku za czujność rewolucyjną 8)
- poprawiłem błędy w tłumaczeniu, które ujawniły się w panelu prywatnych wiadomości (zamienione były ze sobą napisy: "Wysłane" i "Do wysłania")

Jedna duża modyfikacja:
- dodałem tzw. Szybką odpowiedź
- jest dostępna po wyborze konkretnego tematu i znajduje się na dole strony
- wybrałem chyba najbardziej zaawansowany i funkcjonalny MOD, nazywany Complete Quick Reply
- zwracam uwagę, że wprowadza on możliwość cytowania nie tylko całych postów, ale również ich fragmentów
- są dwie możliwości zacytowania fragmentu - w obu przypadkach należy najpierw zaznaczyć fragment tekstu w poście, a następnie:
a. albo nacisnąć małą ikonkę ze znakiem " (na lewo od przycisku [Cytuj])
b. albo nacisnąć klawisz [Zacytuj zaznaczone] w panelu Szybkiej odpowiedzi
- dostępne są ikonki i klawisze formatowania
- jeżeli komuś ta modyfikacja nie będzie odpowiadała, może ją wyłączyć w swoim profilu (pozycja Ukryj panel szybkiej odpowiedzi)

Pzdr.
Admin
Site Admin
Posty: 450
Rejestracja: 10.04.2007, 22:46
Lokalizacja: z Forum
Kontakt:

Post autor: Admin »

Minął tydzień działania na nowym serwerze. Podaję wstępne szacunki transferu danych (jednego z ważniejszych parametrów jeżeli chodzi o długoterminową wygodę naszego funkcjonowania).

Otóż transfer ten, wynosi na dziś ok. 650 MB. Oznacza to, że w przeciagu miesiąca będziemy mieli mniej więcej 2,5 GB. W okresie abonamentowym (w tej chwili 6 miesiecy, w przyszłości 12 miesięcy) mamy do wykorzystania 600 GB. Czyli możemy spać spokojnie :D.

Pzdr.
Admin
Site Admin
Posty: 450
Rejestracja: 10.04.2007, 22:46
Lokalizacja: z Forum
Kontakt:

Post autor: Admin »

Ok. 23:00 mieliśmy drobne problemy z działaniem forum. Związane to było (jak sądzę) nie tyle z samym forum, co z całą bazą danych serwisu nazwa.pl.
Przepraszam za kłopoty, ale nie mam na nie żadanego wpływu. Jednocześnie informuję, że backup zawarości FD wykonuję mniej więcej raz w tygodniu (częściej, gdy modyfikuję funkcjonalność phpBB).
Pzdr.
Admin
Site Admin
Posty: 450
Rejestracja: 10.04.2007, 22:46
Lokalizacja: z Forum
Kontakt:

Post autor: Admin »

Witam,

zainstalowałem modyfikację, pozwalającą na subskrybcję tzw. kanałów RSS. Jest to stosunkowo szybka metoda informowania użytkowników o nowych postach na forum.

Biorąc pod uwagę 3 najpopularniejsze przeglądarki, należy stwierdzić, że:

- w Internet Explorer w wersji straszej niż 7, brak możliwości subskrybowania kanałów RSS; możliwa jest jednak instalacja dodatkowych modułów, które na coś takiego pozwalają (rozwiązań tych niestety nie testowałem),
- w Internet Explorer w wersji 7 istnieje juz możliwość subskrybowania RSS (ale znowu jestem w tym względzie laikiem, ponieważ tej wersji IE nie posiadam i pewnie nie będę posiadał),
- w Firefox-ie i Operze możliwość subskrybowania istnieje; w obu przypadkach należy kliknąć w pomarańczową ikonkę znajdującą się po prawej stronie - w pasku z adresem forum; dalej, postępowanie zależne jest od przeglądarki i mam nadzieję, że sobie Państwo z tym poradzi.

Nad funkcjonalnością tej modyfikacji jeszcze kiedyś się pochylę, bowiem w tej chwili jej działanie jest dla mnie odrobinę tajemnicze (chodzi głównie o długość przesyłanych tekstów oraz częstotliwość odświeżania).

Sprawdzając funkcjonowanie w Operze i Firefox-ie (wersja 1.5.x) muszę stwierdzić, że lepiej wygląda to w Operze. Istnieje tam możliwość zapoznania się nie tylko z nazwą tematu, w którym nastąpiła modyfikacja, ale również z autorem, datą i godziną posta, a także z jego treścią (w części). Będę jeszcze analizował jak sprawa ma się w Firefox 2.

Dodatkowo, Opera daje możliwość wszechstronnego sortowania. Jest to o tyle ważne, że z domyślnym sortowaniem dzieje się coś dziwnego. Z forum wychodzi (najprawdopodobniej) informacja posortowana w/g daty i godziny malejaco, a w przeglądarkach wyświetlane jest to nieco inaczej (dodatkowym polem sortowania wydaje się być nazwa działu forum).

Pozdrawiam.
Admin
Site Admin
Posty: 450
Rejestracja: 10.04.2007, 22:46
Lokalizacja: z Forum
Kontakt:

Post autor: Admin »

Mija miesiąc, od czasu uruchomienia forum w tej lokalizacji. Rzeczywisty transfer danych pokrywa sie mniej więcej z przewidywaniami, o których wspomniałem kilka postów wyżej. Aktualnie wynosi 2,8 GB (1,9 GB w kwietniu i ok. 900 MB w maju). Cały maj szacowany jest na 2,7 GB.
Pzdr.
Admin
Site Admin
Posty: 450
Rejestracja: 10.04.2007, 22:46
Lokalizacja: z Forum
Kontakt:

Post autor: Admin »

Na specjalne życzenie, obowiązujący na FD podział na rangi:

Ilość postów :

5 - pirat mono
10 - pirat stereo
15 - cylinder Edisona
20 - krucha płyta jednostronna
30 - pocztówka dźwiękowa
50 - szpula
100 - kaseta "żelazówka"
150 - kaseta "chromówka"
200 - kaseta FeCr
250 - kaseta "metalówka"
300 - singiel analogowy
400 - singiel kompaktowy
500 - maxi-singiel analogowy
650 - maxi-singiel kompaktowy
800 - epka analogowa
1000 - epka kompaktowa
1250 - longplay
1500 - album CD
2000 - remaster
2500 - digipack
3000 - japońska edycja z bonusami
4000 - limitowana edycja z bonusową płytą
5000 - zremasterowany digipack z bonusami
7500 - box
10000 - box z pełną dyskografią i gadżetami


Trochę już czasu minęło od powstania tej listy, niektórzy już z niej co-nieco wystają 8), może trzeba pomyśleć o dodatkowych rangach?
Jakieś tam SACDy i inne Blureje?
Zablokowany