John Zorn

Biografie, dyskografie, opinie.

Moderatorzy: gharvelt, Bartosz, Dobromir, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Quasarsphere
epka kompaktowa
Posty: 1085
Rejestracja: 29.04.2010, 09:54
Lokalizacja: Warszawa

John Zorn

Post autor: Quasarsphere »

Muzyk wszechstronny, którego trudno zakwalifikować do konkretnego gatunku muzyki. Może być to zarówno muzyka improwizowana, współczesna muzyka klasyczna, jazz, free jazz, ale również ciężki rock i grindcore metal. Jego twórczość, podlega ewolucji o coraz to nowe formy wyrazu. Często bezkompromisowy, kontrowersyjny. Brzmienie jego gry na saksofonie jest od razu rozpoznawalne. Oprócz solowej twórczości stał się liderem wielu ciekawych grup takich, jak Masada, Electric Masada, Naked City, Painkiller. Współpracował z takimi wykonawcami, jak Bill Laswell, Fred Frith, czy też Bill Frisell. Jeden z fundatorów wytwórnii Tzadik.

Pierwszą płytę, jaką poznałem była At the Mountain of Madness grupy Electric Masada z roku 2005.
Obrazek
Muzyka ta, pomimo iż trudna w odbiorze, warta jest bliższego poznania. Oprócz momentów typowo free-jazzowych, metalowych, możemy spotkać piękne spokojnie płynące formy, czerpiące pełnymi garściami z tradycyjnej muzyki żydowskiej. Pozwolę sobie tutaj wkleić linka do recenzji tego albumu ze strony artrock.pl:

http://artrock.pl/recenzje/52513/electr ... dness.html

Polecam również takie pozycje jak:
- Naked City - Leng T'che (1992) - polecam dla fanów cięższego oblicza King Crimson
Obrazek
- Naked City - Radio (1993) - zupełnie inna od albumu wydanego rok wcześniej, częściowo zakorzeniona w nowoczesnym jazzie, a częściowo w hard rocku.
Obrazek
- Masada - Live at Tonic 2001 - przystępniejsza, akustyczna wersja Masady, zagrana w kwartecie.
Obrazek
Myślę że warto poznawać sukcesywnie kolejne pozycje pokaźnego katalogu nagrań Zorna. Jest to jednak zadanie niełatwe, gdyż zauważyłem, że wraz z nagraniami które są warte przesłuchania, trafiają się ostre free-odjazdy, takie jak np. Painkiller - Guts of A Virgin, w których dominuje nieprzyjemna kakofonia wraz z przeraźliwym wrzaskiem wokalisty.

Które z płyt zarówno Zorna solo, jak i jego zespołów polecacie najbardziej?
ODPOWIEDZ