PLEBISCYTY LISTOWE - AUTOMAT, WYNIKI, STATYSTYKI

Najciekawsze - najsilniejszych.

Moderatorzy: gharvelt, Bartosz, Dobromir, Moderatorzy

Awatar użytkownika
gharvelt
zremasterowany digipack z bonusami
Posty: 5744
Rejestracja: 14.04.2014, 20:52
Lokalizacja: Kraków

PLEBISCYTY LISTOWE - AUTOMAT, WYNIKI, STATYSTYKI

Post autor: gharvelt »

Jakiś czas temu zapowiedziałem chęć stworzenia pliku, który pozwoliłby w jak największym stopniu zautomatyzować pracę na plebiscytami listowymi, których organizowanie do tej pory okazywało się bardzo czasochłonne. Początkowo sam nie do końca wierzyłem, że uda mi się ten projekt zrealizować, ale kiedy przy ostatniej zabawie (rocznik 1972) dotarłem z moimi pracami do zaawansowanego punktu, stwierdziłem, że muszę dokończyć swoje zadanie :) Dlatego przez ostatni miesiąc uzupełniałem brakujące arkusze i wprowadzałem poprawki, dzięki którym dziś mogę z przyjemnością ogłosić, iż automat plebiscytowy jest już w pełni gotowy. W niniejszym poście:
1) udostępniam plik będący czystym wzorcem;
2) opisuję, z czego się składa;
3) prezentuję dokładne instrukcje, w jaki sposób z niego korzystać będąc organizatorem rozgrywek - instrukcje w wersji tekstowej oraz za pomocą krótkiego nagrania wideo;
4) wrzucam uzupełnione wersje pliku z wynikami oraz statystykami niektórych plebiscytów (ta część będzie rozwijana z upływem czasu).



AUTOMAT - WZORZEC

Klikajac na poniższy link można pobrać plik pozwalający na skonstruowanie wyników oraz statystyk dowolnego plebiscytu zachowującego warunki przedstawione nieco dalej.

Automat plebiscytowy 8.3

W razie jakichkolwiek problemów z pobraniem bądź działaniem pliku proszę o informację zwrotną.


Dodatkowo udostępniam również wersję rozszerzoną, w której zliczanych może być nawet 1000 punktujących albumów. Rekomenduję stosowanie jej wyłącznie w sytuacjach, kiedy liczba punktujących tytułów przekracza 600 - w innych przypadkach jej stosowanie jest zbędne, a ten plik więcej waży i działa wolniej.

Automat plebiscytowy 8.4 PRO




O PLIKU

Automat w obecnym kształcie ma przewidziane następujące ramy, do których został dostosowany:
- listy indywidualne mogą zawierać maksymalnie 50 pozycji;
- zlicza wyniki dla maksymalnie 50 uczestników;
- sumuje dane dla maksymalnie 600 punktujących albumów (w wersji PRO - maksymalnie 1000 albumów).
Oczywiście, modyfikując formuły i makra w razie potrzeby można rozszerzyć te granice, natomiast nie wydaje mi się, aby do standardowych plebiscytów rocznikowych, dekadowych czy gatunkowych zaistniała taka konieczność, ponieważ dotychczas spokojnie mieściliśmy się w tych przedziałach.

Plik składa się z 8 arkuszy:
1) Dane - najmniejszy arkusz, służący wyłącznie ustalaniu liczb sumowanych list indywidualnych oraz ich maksymalnej długości (punktacji), a także weryfikacji poprawności wyników;
2) Zestaw - arkusz pomocniczy, dzięki któremu możliwe jest automatyczne stworzenie listy wszystkich punktujących płyt, która następnie jest kopiowana do arkusza "Listy indywidualne";
3) Listy indywidualne - główny arkusz, a zarazem ten, w którym organizujący musi najwięcej pracować ręcznie, tzn. wpisać wszystkie listy oraz sortować wyniki z pierwszych kolumn. Jest to arkusz pozbawiony makr, choć do i z niego są eksportowane wyniki. Oprócz list indywidualnych oraz statystyk w pierwszych kolumnach, zawiera po prawej stronie również formuły zliczające oraz statystyki.
4) Klasyfikacja - dynamiczna tabela wyników, którą można pobrać z poprzedniego arkusza. Można sprawdzać wyniki po każdej rundzie, a ukończoną klasyfikacje należy skopiować do dalszych arkuszy, które pozwolą na wygenerowanie statystyk;
5) Tabela - arkusz pomocniczy dzięki któremu można stworzyć dane niezbędne do wygenerowania posta podsumowującego;
6) Podsumowanie - po zaciągnięciu danych z poprzedniego arkusza i uruchomieniu makra generuje post podsumowujący - sformatowany już pod standard używany na FD;
7) Głównonurtowiec - uruchomienie makra generuje wyniki wskaźnika głównonurtowca, w pełni zliczone i posortowane na liście uczestników;
8 ) Medale - uruchomienie makra generuje skończoną tabelę medalową.

Uwaga! Oprócz przycisków uruchamiających makra (szczegółowe opisy można znaleźć poniżej, w instrukcji) w niektórych arkuszach umieściłem również przyciski pozwalające na start makr czyszczących (wyróżniają się czerwonym tekstem). Przy usuwaniu wyników czy danych z konkretnych arkuszy zdecydowanie polecam stosowanie tych automatycznych rozwiązań zamiast samodzielnego czyszczenia kolumn czy cały arkuszy - sporą część stanowią zestawy formuł znajdujące się w ukrytych kolumnach. Ich usunięcie uniemożliwi dalszą pracę nad plikiem albo pozbawi przynajmniej części funkcjonalności, a najprostszym rozwiązaniem takiej sytuacji będzie pobranie pliku wzorcowego ponownie i rozpoczęcie pracy od początku.



INSTRUKCJA UŻYTKOWANIA

Chciałbym, żeby niniejsza instrukcja była zarówno:
a) jak najbardziej zrozumiała dla każdego, nawet laika, który niemal nigdy nie ma do czynienia z Excelem;
b) wyczerpująca, dzięki czemu nie pozostawi żadnych wątpliwości, co, jak i w jaki celu należy wykonywać;
c) możliwe jak najkrótsza.
I niestety, od razu muszę przyznać, że z wykonaniem ostatniego punktu poszło mi najgorzej - jako usprawiedliwienie wskazuję chęć dokładnego zrealizowania dwóch wcześniejszych punktów :) W efekcie instrukcja jest długa, natomiast - mam nadzieję - przejrzysta i kompletna. Dla miłośników wersji wizualnych, pod tekstem wrzucam link do wideo, na których prezentuję przykładowe wygenerowanie rezultatów. Tutaj plusem jest fakt, że nagranie trwa dość krótko ;) Co tylko potwierdza, jak szybko teraz można przygotować wyniki plebiscytu!

Do rzeczy. Na początek należy pobrać zalinkowany wyżej plik wzorcowy i uruchomić go na komputerze z zainstalowanym oprogramowaniem MS Office (sam korzystam z MS Office 365, nie sprawdzałem czy na starszych wersjach plik również sprawuje się bezbłędnie - w razie problemów będę wdzięczny za informację co i na jakiej wersji nie działa poprawnie). Po uruchomieniu należy zacząć od działań ręcznych, czyli wpisywania/wklejania listy przesyłanych przez użytkowników do arkusza Listy indywidualne. Jest to czasochłonne zadanie, natomiast zwykle rozłożone w czasie, więc nie wykonuje się całości tuż przed finałem. Listy należy wpisywać w co drugiej kolumnie: pierwszą w kolumnie F, kolejną w H, później J etc. W pierwszym wierszu każdej z tych uzupełnianych kolumn trzeba wpisać nick osoby, której lista znajduje się poniżej. Uwaga: nie należy ręcznie wpisywać wartości punktowych w kolumnach G, I, K i dalszych (też co druga). Kolumny te zawierają formuły, które automatycznie wygenerują punkty dla wypełnionych obok list. Żeby wartości były poprawne, należy tylko wejść do arkusza Dane i tam w komórce D3 wpisać liczbę, ile maksymalnie punktów może otrzymać w danym plebiscycie album na każdej liście. Domyślnie ustawiona jest wartość 40, dla często obecnie wykorzystywanych list złożonych z 40 pozycji. Przykładowo w plebiscycie, w którym lista może zawierać maksymalnie 30 tytułów, należy we wspomnianej komórce wpisać 30.


Kolejnym działaniem jest stworzenie zestawu płyt, które zapunktowały. Zestaw ten ma być widoczny w kolumnie A arkusza Listy indywidualne. Zamiast tworzyć go ręcznie, przygotowałem rozwiązanie automatyczne, dostępne w arkuszu Zestaw. Tam zaciągają się wszystkie dane z liczb. Kiedy chcemy stworzyć zbiór punktujących płyt, należy po kolei uruchomić 3 makra: kliknąć przycisk "Zbiór płyt" (uwaga: przy sporej ilości danych to działanie powoduje dłuższe przetwarzanie, plik może się zawiesić na kilkanaście-kilkadziesiąt sekund - nie należy z tego powodu panikować ;) ), następnie "Poprawka zbioru" i "Eksportuj". Ostatnia komenda wkleja wynik do kolumny A arkusza Listy indywidualne. Żeby przygotowanie listy było poprawne, a ona sama czytelna, trzeba pamiętać o jeszcze 2 rzeczach:
1) w arkuszu Dane w komórce D1 musi być wpisana liczba odpowiednia ilości wypełnionych list (może być większa, ale przy mniejszej już nie zliczy całości);
2) po wyeksportowaniu wyników należy ręcznie wykonać sortowanie w arkuszu Listy indywidualne. Niestety, nie udało mi się tego fragmentu poprawnie zautomatyzować, dlatego instruuję w jaki sposób sam sortuję te dane: zaznaczam wszystkie zajęte kolumny z komórek A-E (przykładowo dla w pełni uzupełnionego rocznika 1969 są to komórki A1:E282), wybieram Dane, a następnie sortuj i ustawiam 2 poziomy sortowania, według SUMY od największych i według ALBUMU od A do Z. Jeśli zaznaczony był wiersz pierwszy, trzeba pamiętać o ticku "Moje dane mają nagłówki" - musi być zaznaczony. Całość zatwierdzamy OK. I już mamy listę punktujących płyt, odpowiednio posortowaną zgodnie z wynikami.

To działanie można wykonywać wielokrotnie, co każdą wpisaną listę lub co kilka list, żeby śledzić sobie rozwój wyników, choć oczywiście nie jest to konieczne i można zrobić tylko raz, po zebraniu wszystkich list indywidualnych.

Omawiając arkusz Listy indywidualne, celem wyjaśnienia dodam jeszcze, że oprócz kolumny B, w której są sumy punktów zdobytych przez dane albumy, znaleźć można jeszcze statystyki ile osób głosowało na dany tytuł (kolumna D) i ile średnio punktów otrzymała (E). Poza tym arkusz zawiera jeszcze ukrytą kolumnę C (rok wydania), zwykle zbędną, zwłaszcza dla plebiscytów rocznikowych, natomiast dla dekadowych można tam ręcznie uzupełnić dane. Ponadto w komórkach EA604:FX606 znajdują się statystyki uczestników - sumy punktów ich list oraz numery list. O tym arkuszu to właściwie wszystko.


Kolejnym, bardzo istotnym etapem, jest przygotowanie tabeli w arkuszu Klasyfikacja. Tam kolumny C-AZ zawierają formuły pobierające odpowiednie dane, natomiast żeby wszystko działało, trzeba jeszcze (po ukończeniu prac nad arkuszem Listy indywidualne) uruchomić makro "Pobierz", które zaciąga listę punktujących płyt. Wówczas całość jest już uzupełniona i można kliknąć "Kopiuj", co pozwala na wyeksportowanie tabeli danych jednocześnie do arkuszy Tabela, Głównonurtowiec i Medale. W tych arkuszach można wygenerować komplet standardowo udostępnianych statystyk.


Arkusz Tabela jest bardzo prosty w obsłudze: wystarczy po kolei uruchomić makra za pomocą przycisków "Numeracja", "Lista", "Formatowanie" i "Wyniki" (ostatnie może przetwarzać dane przez nieco dłuższy czas, to normalne). Większość kolumn w tym arkuszu nie została ukryta, można obserwować jego pracę. Po zakończeniu mamy niemal gotową treść posta w kolumnie HA. Żeby dokończyć to zadanie, należy przejść do kolejnego arkusza, czyli Podsumowanie. Tam jedyna czynność to kliknięcie komendy "Generuj post" i kompletna treść jest już ukończona. Można całość skopiować i po zakończeniu finału wkleić na forum. Post od razu będzie miał nadany dokładnie taki format. Wklejając warto pamiętać, żeby zaznaczyć tick o braku emotikonek, żeby uniknąć pojawienia się zbędnych elementów na koniec niektórych wierszy ;)

Pozostają ostatnie dwa arkusze, które choć dość skomplikowane w swoich strukturach (składnie użytych tam formuł oraz makr), w użytkowaniu są zdecydowanie najprostsze. W jednym jak i w drugim wystarczy kliknąć jedyne dostępne tam przyciski startujące, tzn. "Wskaźnik głównonurtowca" i "Medale", po czym chwilę odczekać, aż w kolumnach EE (pierwszy z arkuszy) oraz CD (drugi) pojawią się rezultaty. I to już całość!


Na koniec jeszcze kilka dodatkowych uwag:
- najważniejsze z ręcznie wykonywanych zadań jest dokładnie wpisywanie list indywidualnych, tak aby każda konkretna płyta zawsze była zapisana identycznie. Np. jeśli przyjmujemy format "Doors, The - The Doors" to zawsze ma być tak samo, a nie raz w ten sposób, a raz "The Doors - The Doors" albo "The Doors - same". Skonstruowałem plik w taki sposób, żeby sam wykrywał albo nie dopuszczał do wystąpienia większości błędów (m.in. poprzez automatyczne sumowanie przyznanych punktów czy generowane z formuł kolumny z punktami), jednak nieprawidłowości wynikających z różnic w zapisach nie unikniemy inaczej, niż poprzez dokładne wpisywanie list. Pewnym plusem jest to, że nawet gdyby ktoś takiego błędu nie zauważył i zostałby on odkryty już po finałowej prezentacji, to teraz naprawienie wyników oraz kompletu statystyk zajmie góra kilka minut, a nie tak jak dotychczas, kilka-kilkanaście godzin ;)
- wygenerowany post końcowy, choć ma wbudowane odpowiednie formatowanie, może w niektórych sytuacjach wymagać delikatnych poprawek ręcznych. Mam na myśli przede wszystkim zmianę spacji oddzielających górne wiersze w razie wystąpienia np. kilku tytułów z czołówki na pozycjach ex aequo, np. 3 płyty dokładnie na miejscu 9. Nie budowałem do tego odrębnego kodu, sytuacja jest mało prawdopodobna, a nawet jeśli wystąpi, to ręczna poprawka zajmie kilka sekund.
- starałem się, aby wykorzystane rozwiązania nie zawieszały pliku, choć nie zawsze udało się to w pełni zrealizować - wyżej wskazałem 2 makra, które generują dane nieco dłużej od reszty. W części arkuszy zrezygnowałem z makr i zachowałem kolumny z formułami, właśnie z tego względu, że przy dużej ilości danych makra powodowały zbytnie zamulanie. Niestety, ciężko mi przewidzieć, jak plik będzie się sprawować na komputerach starszych czy o słabszych podzespołach. Na moim sprzęcie (roczny komputer, i5-8400, 16 GB RAM, Win 10 64bit) idzie to stosunkowo sprawnie, co można zobaczyć na wideo, gdyby jednak komuś całość bardzo zamulała, proszę o uwagi.
- wszystkie użyte formuły są dostępne (choć zwykle w ukrytych kolumnach), podobnie wszystkie makra również można sprawdzić - niczego nie zahasłowałem, więc gdyby ktokolwiek miał ochotę majstrować przy kodach, to śmiało :)


Wideo można obejrzeć klikając na poniższy link:

INSTRUKCJA - wersja wideo

Przez pierwszych kilkanaście sekund niestety pokazuje się rozmazany obraz - wyłącznie na YT, w pliku źródłowym nagranie jest OK - natomiast nie ma to większego znaczenia, bo na początku tylko przechodzę po arkuszach i pokazuję, że są puste (oprócz wstawionych list). Dopiero ok. 00:17 rusza właściwe nagranie i działania na arkuszach.
Jak widać, od momentu ukończenia wpisywania list indywidualnych, wygenerowanie wyników oraz kompletu statystyk zajmuje około 2 minuty :) W dodatku nie trzeba samodzielnie niczego liczyć!

Tworząc samemu wyniki plebiscytu, oprócz instrukcji warto też zaglądać do ukończonych już plików (linki poniżej), żeby sprawdzić jak dane arkusze powinny wyglądać.


WYNIKI PRZEPROWADZONYCH PLEBISCYTÓW - linki zewnętrzne do plików

Rocznikowe:

PLEBISCYT ROK 1956 [finał 2019_12]
PLEBISCYT ROK 1957 [finał 2016_10]
PLEBISCYT ROK 1967 [reedycja - finał 2021_08]
PLEBISCYT ROK 1968 [reedycja - finał 2020_11]
PLEBISCYT ROK 1969 [reedycja - finał 2019_01]
PLEBISCYT ROK 1970 [reedycja - finał 2019_03]
PLEBISCYT ROK 1971 [reedycja - finał 2019_05]
PLEBISCYT ROK 1972 [reedycja - finał 2019_11]
PLEBISCYT ROK 1973 [reedycja - finał 2020_03]
PLEBISCYT ROK 1974 [reedycja - finał 2020_06]
PLEBISCYT ROK 1975 [reedycja - finał 2020_09]
PLEBISCYT ROK 1976 [reedycja - finał 2021_03]
PLEBISCYT ROK 1979 [finał 2009_01]
PLEBISCYT ROK 2000 [reedycja - finał 2021_01]
PLEBISCYT ROK 2001 [reedycja - finał 2021_06]
PLEBISCYT ROK 2018 [finał 2019_07]
PLEBISCYT ROK 2019 [finał 2020_03]

Dekadowe:

PLEBISCYT LATA 1960-1969 [finał 2011_05]
PLEBISCYT LATA 2010-2019 [finał 2020_04]

Gatunkowe:

TOP AWANGARDA ROCKOWA [finał 2016_02]
TOP PSYCHODELIA 1966-1969 [finał 2010_05]
TOP ROCK PROGRESYWNY [finał 2013_01]
TOP SCENA CANTERBURY [finał 2015_05]
TOP SYNTHPOP [finał 2021_11]

Krajowe / regionalne:

TOP DEMOLUDY [finał 2021_10]
TOP POLSKA [finał 2012_07]

_________________________________________________________________________________


WYNIKI PRZEPROWADZONYCH PLEBISCYTÓW - linki do postów z podsumowaniami na Forum

Rocznikowe:

Pełna klasyfikacja końcowa ROK 1956 [finał 2019_12]
1957-1965 - brak podsumowania w jednym poście
Pełna klasyfikacja końcowa ROK 1966 [finał 2008_03]
Pełna klasyfikacja końcowa ROK 1967 [finał 2008_04]
Pełna klasyfikacja końcowa ROK 1967 [reedycja - finał 2021_08]
Pełna klasyfikacja końcowa ROK 1968 [finał 2008_04]
Pełna klasyfikacja końcowa ROK 1968 [reedycja - finał 2020_11]
Pełna klasyfikacja końcowa ROK 1969 [finał 2008_05]
Pełna klasyfikacja końcowa ROK 1969 [reedycja - finał 2019_01]
Pełna klasyfikacja końcowa ROK 1970 [finał 2008_05]
Pełna klasyfikacja końcowa ROK 1970 [reedycja - finał 2019_03]
Pełna klasyfikacja końcowa ROK 1971 [finał 2008_06]
Pełna klasyfikacja końcowa ROK 1971 [reedycja - finał 2019_05]
Pełna klasyfikacja końcowa ROK 1972 [finał 2008_07]
Pełna klasyfikacja końcowa ROK 1972 [reedycja - finał 2019_11]
Pełna klasyfikacja końcowa ROK 1973 [finał 2008_07]
Pełna klasyfikacja końcowa ROK 1973 [reedycja - finał 2020_03]
Pełna klasyfikacja końcowa ROK 1974 [finał 2008_08]
Pełna klasyfikacja końcowa ROK 1974 [reedycja - finał 2020_06]
Pełna klasyfikacja końcowa ROK 1975 [finał 2008_10]
Pełna klasyfikacja końcowa ROK 1975 [reedycja - finał 2020_09]
Pełna klasyfikacja końcowa ROK 1976 [finał 2008_10]
Pełna klasyfikacja końcowa ROK 1976 [reedycja - finał 2021_03]
Pełna klasyfikacja końcowa ROK 1977 [finał 2008_11]
Pełna klasyfikacja końcowa ROK 1977 [reedycja - finał 2022_02]
Pełna klasyfikacja końcowa ROK 1978 [finał 2008_12]
Pełna klasyfikacja końcowa ROK 1978 [reedycja - finał 2022_10]
Pełna klasyfikacja końcowa ROK 1979 [finał 2009_01]
Pełna klasyfikacja końcowa ROK 1979 [reedycja - finał 2023_09]
Pełna klasyfikacja końcowa ROK 1980 [finał 2009_02]
Pełna klasyfikacja końcowa ROK 1981 [finał 2009_03]
1982 - brak podsumowania w jednym poście
Pełna klasyfikacja końcowa ROK 1983 [finał 2009_06]
Pełna klasyfikacja końcowa ROK 1984 [finał 2009_07]
Pełna klasyfikacja końcowa ROK 1985 [finał 2009_08]
Pełna klasyfikacja końcowa ROK 1986 [finał 2009_09]
Pełna klasyfikacja końcowa ROK 1987 [finał 2009_10]
Pełna klasyfikacja końcowa ROK 1988 [finał 2009_12]
1989-1990 - brak podsumowania w jednym poście
Pełna klasyfikacja końcowa ROK 1991 [finał 2010_06]
Pełna klasyfikacja końcowa ROK 1992 [finał 2010_09]
1993 - brak podsumowania w jednym poście
Pełna klasyfikacja końcowa ROK 1994 [finał 2010_12]
1995 - brak podsumowania w jednym poście
Pełna klasyfikacja końcowa ROK 1996 [finał 2011_04]
Pełna klasyfikacja końcowa ROK 1997 [finał 2011_07]
Pełna klasyfikacja końcowa ROK 1998 [finał 2011_08]
Pełna klasyfikacja końcowa ROK 1999 [finał 2011_10]
Pełna klasyfikacja końcowa ROK 2000 [finał 2012_04]
Pełna klasyfikacja końcowa ROK 2000 [reedycja - finał 2021_01]
Pełna klasyfikacja końcowa ROK 2001 [finał 2013_04]
Pełna klasyfikacja końcowa ROK 2001 [reedycja - finał 2021_06]
Pełna klasyfikacja końcowa ROK 2002 [finał 2014_01]
Pełna klasyfikacja końcowa ROK 2002 [reedycja - finał 2022_04]
Pełna klasyfikacja końcowa ROK 2003 [finał 2023_02]
2004-2008 - plebiscytów nie przeprowadzono
Pełna klasyfikacja końcowa ROK 2009 [finał 2010_03]
Pełna klasyfikacja końcowa ROK 2010 [finał 2011_02]
Pełna klasyfikacja końcowa ROK 2011 [finał 2012_02]
Pełna klasyfikacja końcowa ROK 2012 [finał 2013_02]
Pełna klasyfikacja końcowa ROK 2013 [finał 2014_03]
Pełna klasyfikacja końcowa ROK 2014 [finał 2015_03]
2015 - brak podsumowania w jednym poście
Pełna klasyfikacja końcowa ROK 2016 [finał 2017_05]
Pełna klasyfikacja końcowa ROK 2017 [finał 2018_03]
Pełna klasyfikacja końcowa ROK 2018 [finał 2019_07]
Pełna klasyfikacja końcowa ROK 2019 [finał 2020_03]
Pełna klasyfikacja końcowa ROK 2020 [finał 2022_07]
Pełna klasyfikacja końcowa ROK 2021 [finał 2022_12]
ODPOWIEDZ