Max 357 - powrót Piotra Kaczkowskiego

lub czasopisma :)

Moderatorzy: gharvelt, Bartosz, Dobromir, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Bart
remaster
Posty: 2075
Rejestracja: 11.04.2007, 05:00
Lokalizacja: East Hampton, CT

Post autor: Bart »

Jakoś Trivium nie wyróżnia mi się niczym oryginalnym. Przesłuchiwałem nową płytę z tydzień temu - i nie zdecydowałem się o niej nawet wspomnieć. Zaskoczenie, że została wyróżniona i znalazło się miejsce aż na dwa utwory, no ale to oczywiście rzecz gustu.

Natomiast nowy Caravan jest bardzo dobry w całości, można by wybrać losowo jakikolwiek utwór do promocji tej płyty. Szkoda, że miejsce na tylko jeden się znalazło, jest tu wiele melodyjnych kawalków wpadających w ucho i do nucenia pod prysznicem.
Say you want to know the truth, well you can ask me a question
I'll tell you something that you may want to hear
But I'll lie
Awatar użytkownika
Retromaniak
remaster
Posty: 2446
Rejestracja: 13.03.2021, 15:39
Lokalizacja: Niemcy / Bydgoszcz

Max 357 Nr.37 17.10.21

Post autor: Retromaniak »

Max 357 Nr.37 17.10.21

Najkrócej od p. Jarka: "Wyjątkościowiej grali dziś. I muzyka jeszcze bardziej mojsza". Pięknie dziękuję za udział, dobrego tygodnia, a zamiast okładki dziś fotografia naszego ukochanego Fajansa i życzenia na nową drogę. Można osobiście: https://www.facebook.com/rogerwaters


Obrazek
Obrazek


Jethro Tull – Cheerio (Sygnał)

...Tak na dobrą sprawę miały być dzisiaj pojedyńcze nagrania z ponad 20-u różnych płyt, ale po ponownym przesłuchaniu całości, zdecydowałem, że w roli głównej wystąpia wykonawcy, których znamy od ponad 50-u lat...

01. The Beatles - Across The Universe (Giles Martin 2021 remix) - Let It Be (Super Deluxe) - 03:48 (tytuł nr.3/CD1; oj, jakie to piękne)

…tak zremiksował ten znany nam wszystkim utwór Giles Martin, syn wielkiego George’a. Ja słuchałem to dzisiaj uszami 20-latka. Kompozycja Johna Lennona z lutego 1968 roku. Miała ukazać się wtedy na singlu – wybrano „Lady Madonna” McCartneya. Lennon był niepocieszony. Dopiero w 1969 udało się umieścić jego utwór na składance „No One’s Gonna Change Our World”, z której dochód ze sprzedaży przeznaczony był na cele organizacji ochrony środowiska WWF. Tekst napisał Lennon pod wpływem seminarium Maharishiego, słynnego hinduskiego guru...
...no dobrze, The Beatles i ich płyta ich właśnie odnowiona, płyta „Let it Be”- to nasz pierwszy bohater...
...a drugi? Najpierw rozpoznają państwo znany głos, potem znanego gitarzystę. No a pieśń znamy już od 1967 roku…

02. Santana - Whiter Shade Of Pale (ft. Steve Winwood) - Blessings and Miracles - 04:53 (tytuł nr.6; rewelacyjny kawałek, nic dziwnego, że znalazł się najpierw na singlu)

…Oczywiście Procol Harum i ich najważniejszy utwór „Whiter Shade Of Pale”. Ale jak to pięknie zabrzmiało w wykonaniu Carlosa Santany, i to z jego najnowszej płyty...
...Mamy rok 2021, a obok siebie The Beatles i Santana?...
...ale jak zabrzmi jego gitara , gdy wokalistka jest z rocznika 1993?...

03. Santana - Break (ft. Ally Brooke) - Break (ft. Ally Brooke) - Blessings and Miracles - 05:16 (tytuł nr.7; 5 minut relaksu – można zatańczyć, można pogadać – romantycznie)

… Allyson „Ally“Brooke Hernandez ma zaledwie 28 lat. – najmłodsza uczestniczka sesji nagraniowej do płyty „Blessings and Miracles”...
...ale wróćmy do innej sesji, tej z 1969 roku. The Beatles miało nowego inżyniera dźwięku - Glyna Johnsa. Ten utwór znają państwo na pewno, ale w innej wersji, bardzo znanego artysty...

04. The Beatles - Teddy Boy - 1969 Glyn Johns Mix - Let It Be (Super Deluxe) - 03:41 (tytuł nr.8/CD4; fajny, unikalny numer)

…na swojej pierwszej płycie umieścil ten utwór Paul McCartney. A było to w kwietniu 1970 roku...
...a co było w październiku tamtego roku? Ukazała się płyta „III” zespołu Led Zeppelin. Teraz po 51 latach ten GŁOS brzmi tak...

05. Robert Plant, Alison Krauss - High and Lonesome - 04:33

…piękny utwór – tak to Robert Plant i Alison Krauss, może trochę mniej tu słyszalna. Kolejny zwiastun z ich nowej wspólnej płyty...
...wiem doskonale, że państwo bardzo lubili jak Robert Plant śpiewał w duecie również z tą wokalistką...

06. Tori Amos - Spies - 05:59

…Tori Amos z nowym utworem. Jej nowa płyta ukaże się w lutym przyszłego roku...
...no i idźmy dalej: głosy, które państwo znają od lat umieściłem teraz specjalnie obok siebie...

07. Dave Gahan, Soulsavers - Metal Heart - 04:46

…to oczywiście Dave Gahan. Od sześciu lat nie słyszeliśmy jego solowych nagrań…
...a następny głos? Jak nazywał się jego zespół? Jakoś na „B”...

08. Damon Albarn - The Tower of Montevideo - 03:48

… „The Tower of Montevideo” i Damon Albarn (a ten zespół nazywał się Blur). Myślałem, że tytuł związany jest ze znanym budynkiem w Montevideo, stolicy Urugwaju. Odpuściłem, jak zobaczyłem jak wiele tego jest...
...wiem jak państwo kochają Jimiego Hendrixa. Myślę, że artysta, który teraz zagra również go uwielbia...

09. MIETEK JURECKI - NIE WSZYSCY UMIERAJĄ - 03:08

...no oczywiście, że państwo rozpoznali Mietka Jureckiego i jego gitarę. Towarzyszy nam już od tylu lat. To było jego najnowsze nagranie...
...pozostańmy przy polskich wykonawcach...

10. Coals - ganc egal - 03:09

… „Coals to Katarzyna Kowalczyk (1994) i Łukasz Rozmysłowski (1995). Nazwa duetu (z ang. węgle) nawiązuje do skojarzenia regionu, z którego pochodzi grupa, Śląska, z wydobywaniem tego surowca naturalnego” . Duet powstał w 2014 roku...
…te szuflady w tym kredensie, niby wszystkie do siebie podobne…

11. Cochise - The World Upside Down - The World Upside Down - 06:09 (tytuł nr.1; na dobry początek, można posłuchać)

…w zeszłym tygodniu słyszeliśmy dwa zwiastuny z ich nowej płyty, a tu proszę - płyta jest już z nami. A tak brzmiało z niej nagranie tytułowe...
...i co się okazało? Nawet psy nie zauważyły...

12. Zeal & Ardor - Götterdämmerung - Götterdämmerung EP - 03:03 (tytuł nr.1; czad, a na dodatek ten wokal)

…w Kuźni Zeal & Ardor ze swojej nowej Epki. Nowy album ukaże się w lutym 2022 roku...
...czas na kolejną odświeżoną płytę...

13. Ozzy Osbourne - You Know... (Pt. 1) - Down To Earth (20th Anniversary Expanded Edition) - 01:06 (tytuł nr.6: szkoda, że tak krótko)

...wczoraj minęła 20-rocznica, kiedy państwo pierwszy raz usłyszeli te dźwięki - „Down To Earth” Ozzy Osbournea. No właśnie, TE dźwięki? Ale słychać zupełnie inaczej...

14. Ozzy Osbourne - Dreamer - Down To Earth (20th Anniversary Expanded Edition) - 04:44 (tytuł nr.3; pamiętam, to był w 2001 roku wielki hit)

…płyta jest oczyszczona, są trzy dodatki, ale czy rzeczywiście aż tak dobre?…
...pozostaniemy w takim rozkroku między XX-ym a XXI-ym wiekiem...
...na razie sięgamy do pewnego czwartkowego wieczora w Krakowie...

15. Alex Henry Foster - Lavender Sky - Standing Under Bright Lights (Live from Festival International De Jazz De Montréal) - 06:24 (tytuł nr.8; słyszę go pierwszy raz w życiu, ale jest nieźle)

…Alex Henry Foster, Kanadyjczyk z Montrealu, rocznik 1989, pojawił się w Krakowie, bo przywiózł go tam zespół, którego nazwa widniała wówczas na afiszu – The Pineapple Thief...

16. The Pineapple Thief - Wretched Soul (Nothing But The Truth) - 05:23

…płyta ukaże się 22 października; będa dwa krążki – wszystko nagrane w formie tzw. Live-Streama…
…a teraz wystąpi 50-letni syn Iana Dury – Baxter…

17. Baxter Dury - D.O.A. - 03:07

…zwiastun składanki typu “best of”, ale ten utwór jest premierowy...
...a ta pani u nas już gościła...

18. A.A. Williams - Belong - arco EP - 06:21 (tytuł nr.4; niezłe, spokojne, zagrane klasycznie)

…A.A. Williams. Przypomnę, bo nie wszyscy rozpoznali – ta pani gra na wszystkim instrumentach i śpiewa...
...W zeszłym tygodniu, po nagraniu zespołu Pentatonix, napisali państwo: jak to? Już Swięta? Wtedy to może nie zupełnie, ale teraz to na pewno...

19. Coldplay, We Are KING, Jacob Collier - Human Heart - Music Of The Spheres - 03:08 (tytuł nr.6; a capella – to ja lubię)

…to taka pieśń do ubierania choinki 2021...
...proszę nie zaglądać do okienka – to nowa płyta, jedna z najważniejszych w tym tygodniu...

20. Coldplay, Selena Gomez - Let Somebody Go - Music Of The Spheres - 04:01 (tytuł nr.5; fajna ballada, wyszła wcześniej na singlu)

…duet z Seleną Gomez; sprawdzałem z listonoszem, czy to na pewno Coldplay? Listonosz mówi: idą święta...
...no to następny utwór też musi tu pasować...

21. Santana, Chick Corea, Gayle Moran Corea - Angel Choir / All Together (feat. Chick Corea & Gayle Moran Corea) - Blessings and Miracles - 03:17 (tytuł nr.14; wybitne nagranie)

…Carlos Santana nagrał ten utwór z Chickiem Coreą, który jak wiemy, zmarł na początku tego roku, no ale sesja tej płyty trwała przecież 2 lata...
...jak spojrzałem w kalendarz to, a propos odbywającego się teraz w W-wie Konkursu Chopinowskiego, właśnie dziś mija 172-rocznica śmierci Fryderyka Chopina...Są też i inne ważne nazwiska, ale nam został niecały kwadrans do końca audycji, no i trzy zakończenia...
...Pierwsze z nich ma trzy początki – to rok 1969...

22. The Beatles - Don't Let Me Down - 1969 Glyn Johns Mix - Let It Be (Super Deluxe) - 04:05 (tytuł nr.3/CD4; pięknie)

…”Dziękujemy” powiedział John Lennon i... tu się to urywa – tak jak wtedy Glen Johns to usłyszał...
...następny utwór już kiedyś nas usypiał, ale nie w tej fenomenalnej wersji. Proszę sprawdzić...

23. Black Sabbath - She's Gone (Steven Wilson Remix) - Technical Ecstasy (2021 - Remaster) - 04:50 (tytuł nr.7/CD2; remixu Wilsona brakuje na Spotify)

…I tu spokojnie mógłbym powiedzieć dobranoc, ale na tym nie kończy się nasz program. Jeszcze mam Caravan dla państwa. Nie zapomniałem go, a jeden utwór, grany w zeszłym tygodniu to zdecydowanie za mało. Dobrej nocy, do przyszłego tygodnia...

24. Caravan - Luna's Tuna - It's None of Your Business - 03:14 (tytuł nr.10; fenomenalny instrumental na zakończenie płyty)

37 audycja Max 357 dobiegła do końca. Tym razem udało mi się zestawić wszystkie 24 utwory. Do ich wysłuchania potrzeba 102 minuty. Jak zwykle podaję adres na Spotify.

https://open.spotify.com/playlist/714TB ... ab9e504f97
Największe muzyczne archiwum na Spotify
Awatar użytkownika
Bart
remaster
Posty: 2075
Rejestracja: 11.04.2007, 05:00
Lokalizacja: East Hampton, CT

Re: Max 357 Nr.37 17.10.21

Post autor: Bart »

Bart pisze: Natomiast nowy Caravan jest bardzo dobry w całości, można by wybrać losowo jakikolwiek utwór do promocji tej płyty. Szkoda, że miejsce na tylko jeden się znalazło,
Retromaniak pisze:Jeszcze mam Caravan dla państwa. Nie zapomniałem go, a jeden utwór, grany w zeszłym tygodniu to zdecydowanie za mało.
8) 8) 8) Słuszne to i sprawiedliwe.

A i obecność Złodzieja Ananasów cieszy.
Say you want to know the truth, well you can ask me a question
I'll tell you something that you may want to hear
But I'll lie
Awatar użytkownika
Retromaniak
remaster
Posty: 2446
Rejestracja: 13.03.2021, 15:39
Lokalizacja: Niemcy / Bydgoszcz

Max 357 Nr.38 24.10.21

Post autor: Retromaniak »

Max 357 Nr.38 24.10.21

„Podobno odnotowano 18 premierowych Pierrotów z 16 Bajecznych płyt. Czuję, że w trosce o Paryskie i Tarragony, musimy porozmawiać. Polecam przyszłą niedzielę o stałej porze, a na razie nowość w Klubie Niebieskich Okładek i spis do sprawdzenia "Miczurinów". Dobrego tygodnia.”

Obrazek


Jethro Tull - Cheerio (Sygnał)

…co tu tyle papierków po cukierkach? I czemu na żadnym nie jest napisane: „Jest niedziela, i jest godzina 21-a”...

01. Dream Theater - Answering the Call - A View From The Top Of The World - 07:35 (tytuł nr.2; świetny wybór, to prawie przebój, chociaż trwa ponad 7 minut)

…długo czekaliśmy na tę płytę z “niebieską okładką”. Były dwa zwiastuny na singlach, ale celowo nie grałem ich wcześniej. Dream Theater i 15 studyjny album. Mamy 7 utworów, w tym 20-minutową suitę i dwa tytuły po 10 minut. Ze względu na czas, musiałem wybrać utwory najkrótsze...
...każde z następnych czterech nagrań ma w sobie coś niezwykłego...
...w pierwszym z nich na pewno rozpoznacie państwo wokalistę...

02. Bill Wyman's Rhythm Kings - Lonely Blue Boy (ft. Gary Brooker) - Double Bill, Vol. 2 - 03:28 (tytuł nr.4; Conway Twitty zaśpiewał to po raz pierwszy w 1959 roku; tu wersja sprzed 20-lat)

...oczywiście rozpoznali państwo Gary Brookera, ale z kim i kiedy to było nagrane? To zespół Rhythm Kings Billa Wymana. Tak, tak – kiedyś basisty The Rolling Stones. Odszedł od nich w 1993 roku, a w 1997 ł wraz z kilkoma znanymi kolegami Bill Wyman's Rhythm Kings.
Bill Wyman dokłdnie dzisiaj kończy 85 lat. Czy jeszcze kiedykolwiek zobaczymy go na scenie, a może w Polsce? No gdyby odremontowano Salę Kongresową. Wyman często wspominał to miejsce, ma nawet jej zdjęcia. Wiem, bo sam mu je wręczyłem...
...następne nagranie też ma swoją historię. Pamiętam jak w 1965 roku docierały do radia płyty z Francji. Przywoziła je regularnie pani (i tu padło nazwisko, którego nie zapamiętałem).
„Aline” był wtedy wielkim hitem Christophe’a i rzeczywiscie graliśmy go często w audycjach Studia Rytm. Ale, że „Aline” znajdzie sie sie na płycie, która ukazała się przedwczoraj – to niesamowite...

03. Jarvis Cocker - Aline - CHANSONS d’ENNUI TIP-TOP - 03:31 (tytuł nr.12; brzmi jakby rzeczywiście było nagrane w latach 60-ch)

...Jarvis Cocker skończyl w zeszłym tygodniu 58 lat. Pamiętamy go, jak szefował grupie Pulp. W 2003 roku zamieszkał w Paryżu. Od 15 lat nagrywa solo. Najnowszy jego album jest ścieżką dźwiękową do filmu „The French Dispatch” Wesa Andersona, a „Aline” odgrywa w nim ważną rolę...
...na nowy album Eltona Johna czekaliśmy z lekkim niepokojem. Artysta w czasie pandemii, w ciągu ostatnich 18 miesięcy, nagrywał głównie z młodymi wykonawcami: Charlie Puth, Young Thug, Nicki Minaj, Dua Lipa, Miley Cyrus i wielu innych. Ale są też nazwiska znane od lat: Eddie Vedder, Stevie Nicks, Glen Campbell czy Stevie Wonder. W nagraniu, które tak państwo lubią od lat, występuje spora grupa muzyków, a Elton John tylko akompaniuje na fortepianie...

04. Elton John - Nothing Else Matters (ft. Miley Cyrus, WATT, Yo-Yo Ma, Robert Trujillo, Chad Smith) - The Lockdown Sessions - 06:35 (tytuł nr.8; znany z singla I teledysku – dobra robota)

…Miley Cyrus nie było jeszcze na świecie, gdy powstała ta pieśń. To bardzo budujące, że nowe pokolenie też gra taką muzykę...
...kolejny utwór znają państwo jeszcze dłuzżej, bo od 1979 roku. A ukazał się w tej wersji, w ostatni piątek...

05. Tom Morello - Highway to Hell (ft. Bruce Springsteen & Eddie Vedder) - The Atlas Underground Fire - 03:31 (tytuł nr.2; wydany na singlu – mistrzowskie wykonanie)

…gitarzystę Rage Against the Machine było łatwo rozpoznać, ale żeby hit AC/DC zaśpiewali Bruce Springsteen i Eddie Wedder? Tom Morello wydał solową płytę, do której zaprosił, podobnie jak Elton John, sporą grupę młodych wykonawców: Mike Posner, Damian Marley, Phem, Sama' Abdulhadi czy Chris Stapleton. Do tego albumu jeszcze dzisiaj wrócimy...
...czas na polskiego wykonawcę...

06. Johan Band - Ikar - Do utraty tchu - 05:14 (tytuł nr.1; powrót do lat 80ch, nostalgiczna ballada z tekstem)

...Johan Band powstał prze dwoma laty. Założyl go wokalista Janusz „Johan” Stasiak (kiedyś Johane’s i Korpus). Na gitarze gra nasz stary znajomy Mirek Gil. Ich nowa płyta „Do utraty tchu” ukazała się 15 paźziernika...
...następny zespół pochodzi ze Szkocji, a znamy go już od ponad 25 lat...

07. Biffy Clyro - Haru Urara - The Myth of The Happily Ever After - 03:15 (tytuł nr.8; spokojnie i melodyjnie; nie wiem czemu kojarzy mi się z Thin Lizzy)

... Biffy Clyro to pierwsze litery hasła: Big Imagination For Feeling Young 'Cos Life Yearns Real Optimism. Grupa gra tzw. rock alternatywny z elementami progrocka. “The Myth of The Happily Ever After” jest ich albumem nr.9…
…pora na zespół z Belgii…

08. Oscar and the Wolf - Crystalline - The Shimmer - 03:39 (tytuł nr.3; electropop w tej audycji?)

… Max Colombie, rocznik 1991, stoi na czele, w zasadzie jednoosobego projektu, pod nazwa Oscar and the Wolf. Po 4 latach ukazała się własnie ich nowa płyta „The Shimmer”...
...a teraz kolejna w tej audycji, grupa z USA...

09. My Morning Jacket - Out Of Range, Pt. 2 - My Morning Jacket - 04:26 (tytuł nr.9; skojarzenia z Moody Blues – nostalgiczny numer rockmanów z Louisville)

…po 6 latach nareszcie nowy materiał amerykańskiego zespołu, chętnie grającego tzw. psychodeliczny pop...
…kolejne nagranie zaczyna się od wybrania numeru telefonu...

10. Bad With Phones - Monica (ft. Veda Black) – Marinade - 03:35 (tytuł nr.4; nagranie R&B w tej audycji?)

... Bad With Phones, a właściwie Manny - mieszkający w Londynie, ciemnoskóry producent, songwriter i designer, który od czasów pandemii nagrywa w swojej sypialni, często używając telefonu. Inspirowany filmami „Mad Max”, „Pulp Fiction” i “The Fifth Element” miesza elektroniczne bity z gitarą i R&B...
...no dobrze, a co państwo powiedzą na to jeszcze ciepłe nagranie koncertowe. Czy to możliwe w okresie pandemii?...

11. Metallica - Whiskey In The Jar (Live at Metro Chicago 9/20/21) – 05:07 (nie ma na Spotify); zamieściłem studyjną wersję z 1998 roku)
https://youtu.be/Z5_uBhL7jec - na szczęście tą właściwą znalazłem na YouTubie...
...miesiąc temu w klubie Metro w Chicago dla tysiąca osób zagrała Metallica. Wstęp tylko za okazaniem aktualnego szczepienia na Covid-19. Zazdroszczę tym, którzy tam byli...
...O! Serial się skończył. Napisy idą. Pora na spacer z psem. No ale teraz psy śpią spokojnie...

12. Emigrate - ALWAYS ON MY MIND (ft. Till Lindemann) - 03:29

…Like All You! – słyszymy na końcu tego nagrania. Czy to nie jest niesamowite? Największy przebój muzyki country, znany z wykonania Elvisa Presleya. A tu ludzie z Rammsteina: gitarzysta i wokalista. Kolejny zwiastun niemieckiego projektu Emigrate...
...w sprawie „Miczurina” – on obecny w następnym utworze...

13. Slash - The River Is Rising (ft. Myles Kennedy and The Conspirators) - 03:42

…No i proszę. Kto kocha tego gitarzystę w cylindrze? Slash zapowiada nową płytę z Mylesem Kennedy. Album będzie nazywał się po prostu „4” i ukaże się 11 lutego przyszłego roku...
...wracam do płyty, która cieszy nas od przedwczoraj...

14. Dream Theater - Transcending Time - A View From The Top Of The World - 06:24 (tytułr nr.5; i mamy kolejny “przebój”)

…po prostu przepiękna jest ta płyta…
...w sprawie 11 lutego: będzie wtedy więcej premier z powodu 75 urodzin prowadzącego – tak sobie zażartowałem...Miałem te tytuły zapisane, ale kartka się gdzieś zawieruszyła. Z tego co państwo piszą, wyglada na to, że mam braki w zbiorach płyt pewnej wokalistki. Ale o tym później...
...Teraz znowu „Miczurin” jakiś, ale tym razem z artystą, którego już pańwo dzisiaj słyszeli...

15. Tom Morello - The War Inside (ft. Chris Stapleton) - The Atlas Underground Fire - 03:49 (tytuł nr.5; też było na singlu; prawie country rock)

… śpiewał Chris Stapleton – oczywiście poznali państwo od razu. Niby ta sama płyta, a jakby inna szuflada…
...jeszcze w sprawie Tori - pokazałem na zdjęciu moją kolekcję jej płyt: 4 i pół półki (półka to ok. 60 cm)...
...teraz przełomowy numer: będą ładnie grali, ale chyba nigdy nie słyszeli państwo o tym zespole...

16. Meadow Meadow - Acceptance (ft. William Doyle, Onie Spark & Anna B Savage) - Silhouettes - 03:51 (tytuł nr.2; z nowej EP-ki Brytyjczyków)

...prawda, że ciekawie to zabrzmiało?! Zespół Meadow Meadow. Proszę sobie zapisać tę nazwę – przeliteruję...
...To teraz tak. Otworzyłem niedawno płytę zespołu, który znam od 1973 roku. Był kontynentalną odpowiedzią na E.L. & P...

17. Premiata Forneria Marconi - Transhumance - I Dreamed of Electric Sheep - 01:05 (tytuł nr.9/CD1; uwielbiam instrumentale PFM)

…króciutki wstęp instrumentalny…to dlatego przed chwilą powiedziałem o kontynentalnej odpowiedzi na E.L. & P., bo to zespół włoski: „Nagrodzona Piekarnia Marconiego”. Przez dwa lata rzeczywiście konkurowali ze słynnym triem Keitha Emersona. Proszę posłuchać kolejnego nagrania, bo to bardzo interesujące...

18. Premiata Forneria Marconi - Transhumance Jam - I Dreamed of Electric Sheep - 03:39 (tytuł nr.10/CD1; no i jest jeszcze lepiej)

…Premiata Forneria Marconi – “ładnie grali panie doktorze”...
...A teraz jedno w drugim. Po pierwsze, to państwa jeden z ulubionych zespołów...

19. Deine Lakaien - Set the Controls for the Heart of the Sun - 04:55

…Deine Lakaien - piękna wersja Pink Floyd, ale Tomek Beksiński byłby niezadowolony...
...No to jeszcze wersja koncertowa PF, którą niedawno dostałem...

20. Brit Floyd - Terminal Frost (Live US 2020) – 05:36 (brak na Spotify, ale znalazłem na YouTubie)
https://youtu.be/cja1Vql81N4

…jaki to wspaniały „Terminal Frost”. Ale nie grał tu Gilmour, nie było też Watersa. To Brit Floyd – i znowu mi się udało państwa „oszukać”...
...a teraz, na początku pamiątkowe zdjęcia – dokładnie sprzed 40-lat...

21. Jean-Michel Jarre - Souvenir de Chine - Les concerts en Chine 1981 (Live) - 03:59 (tytuł nr.15; pamiętam jak sobie dobrze radził ten kawałek na LP Trójki)

...niezapomniany utwór; 40 lat temu wystąpil Jean-Michel Jarre w Chinach...
...17 lat temu zmarł John Peel, a tak naprawdę nazywał się John Robert Parker Ravenscroft. W 1967 był prezenterem słynnego pirackiego radia Wonderful Radio London (Big L). Po jego rozwiązaniu otrzymał posadę w BBC Radio 1. Wtedy to przyjął pseudonim John Peel. Zmarł w wieku 65 lat na atak serca, będąc na urlopie w Peru. Jego muzyczne archiwum (ponad 26 tysięcy albumów, 40 tysiecy singli i niezliczona ilość płyt CD) zostało udostępnione online...
...to ostatnie już utwory z rozpieczętowanych płyt...

22. Santana - Song For Cindy - Blessings and Miracles - 03:49 (tytuł nr.13; prawie jak “Samba Pa Ti”)

…Ależ ten Santana potrafi zagrać…
...został nam już ostatni utwór – on już tu był, ale w innej wersji...
...a o czekoladzie porozmawiamy następnym razem...

23. Ozzy Osbourne - Dreamer - Acoustic Version - Down To Earth (20th Anniversary Expanded Edition) - 04:33 (tytuł nr.13; w sam raz na zakończenie audycji)


Miło było, jak zwykle zresztą u Piotra Kaczkowskiego.
W 38 audycji Max 357 były 23 nagrania, przy czym na mojej liście na Spotify (adres pod spodem) są 22 tytuły. Brakujące dwa utwory znalazłem na YouTubie.
Do wysłuchania na Spotify potrzebujecie 93 minuty plus 10 minut na YouTube.



https://open.spotify.com/playlist/74F7p ... fb86064eee
Największe muzyczne archiwum na Spotify
Awatar użytkownika
Cure
japońska edycja z bonusami
Posty: 3139
Rejestracja: 12.07.2008, 13:38
Kontakt:

Post autor: Cure »

Kolego Retromaniak - odwalasz Pan kawał ogromnej i bardzo dobrej roboty.
Jestem pod wrażeniem niniejszego wątku. Brawo.
Awatar użytkownika
Retromaniak
remaster
Posty: 2446
Rejestracja: 13.03.2021, 15:39
Lokalizacja: Niemcy / Bydgoszcz

Post autor: Retromaniak »

Cure pisze:Kolego Retromaniak - odwalasz Pan kawał ogromnej i bardzo dobrej roboty.
Jestem pod wrażeniem niniejszego wątku. Brawo.
Dzięki za uznanie...
Zdaję sobie sprawę, że mało kto z uczestników FD ma czas i ochotę na słuchanie Kaczkowskiego Live.
A tak - to na luzie, bardziej komfortowo.
Staram się jak mogę, cytować Pana Piotra, ale ona ma swój kod, nawiązujący często do korespondencji ze słuchaczami. Przykładowo hasło "Miczurin" z ostatniej audycji.
Największe muzyczne archiwum na Spotify
Awatar użytkownika
Bart
remaster
Posty: 2075
Rejestracja: 11.04.2007, 05:00
Lokalizacja: East Hampton, CT

Post autor: Bart »

Słuchać live nie mam czasu, ale zawsze z ciekawością zerkam tutaj żeby braki nadrobić - i przyłączam, a nawet przyłanczam sie do słów uznania Cure'a dla Ciebie, Retromaniaku!.
Say you want to know the truth, well you can ask me a question
I'll tell you something that you may want to hear
But I'll lie
Awatar użytkownika
Retromaniak
remaster
Posty: 2446
Rejestracja: 13.03.2021, 15:39
Lokalizacja: Niemcy / Bydgoszcz

Max 357 Nr.39 31.10.21

Post autor: Retromaniak »

Max 357 Nr.39 31.10.21

Obrazek
Obrazek

„Kilka płyt będzie dziś błyszczeć, ale do jednej mam dodatkowo autorskie komentarze - opowieści Tori Amos zarejestrowane w trakcie naszej ubiegłotygodniowej rozmowy. Zapraszam.”
„Dziękuję za te dwie najniedzielniejsze godziny kończące obfity płytowo październik. Wysyp trwa, ale każdą ilość dźwięków "chętnym uchem przyjmiemy i dalej podamy". Pan Jan słusznie zauważa, że Tori Amos i Joe Bonamassę łączą też wspaniałe koncerty w Sali Kongresowej (tak, tej zamkniętej w 2014 na trzy lata). Uzupełniam daty ELP: Spodek, 22 czerwca 1997, Arizona (poniżej szczegóły), 23 września 1997. Dobrego tygodnia.”

...Patrzę, że zegar bije, ale zaraz, która naprawdę to godzina? Patrzę jeszcze raz i widzę, że jest niedziela i jest po 21-ej...
...Jethro Tull – Cheerio (Sygnał)...
...jeśli czytali państwo na moim blogu, to wiedzą wszystko. Pokazałem jedną z tych błyszczących okładek. Już dostałem kilka odpowiedzi od państwa...
...ale na razie, to chciałbym zacząc tak...

01. Riverside - Story of My Dream - 05:47

...no i taki utwór znajdzie się na nowej płycie Riverside w przyszłym roku. Znajdziemy go też na skłdankce „Riverside 20 - Vol. 1, The Shorts", która ukaże się 19 listopada z okazji 20-lecia istnienia zespołu..
...Na płyte artystki Tori Amos czekać musieliśmy 4 lata. Złożyło się na to parę powodów: żałoba po odejściu matki (maj 2019), pandemia, wybory w USA. Rozmawiałem z Tori przez telefon tydzień temu. Rozmowa została tak zmontowana, że został tylko odpowiedzi, bez moich pytań...
...Tori Amos mówi: płytę miałam napisaną już dużo wcześniej, ale to szaleństwo, jakie nas otoczyło wszystko odmieniło. Potrzebowałam czasu na „oddech”, na przemyślenia. Zapytałam siebie, co robię nie tak? Usłyszałam w duszy odpowiedź: pisz od siebie, tak jak dawniej, spróbuj a na pewno będzie dobrze...Pierwszym utworem był „Metal Water Wood”. Do jego napisania pomogły mi pewne słowa wypowiedziane kiedyś przez Bruce’a Lee – bądź jak woda, zawsze gotowa na zmiany...

02. Tori Amos - Metal Water Wood - Ocean to Ocean - 04:00 (tytuł nr.8; co za podobieństwo do Kate Bush)

…w pierwszych dwóch linijkach tekstu tego utworu jest właściwie wszystko powiedziane: gdy demokracja upada – trzeba zrzucić starą skórę...
...Tori mówi: z początku nie miałam nic. Mieszkam w Cornwalii, więc bez kłopotu mogłam codziennie obserwować tutejszą dziką przyrodę, słuchać jak komunikują się ze sobą drzewa, spoglądać na ocean. Matka Natura do mnie przemówiła...Do rozmowy z artystką jeszcze wrócimy...
...slychać kroki, z tego wniosek, ze artysta nadchodzi...

03. Joe Bonamassa - Pilgrimage - Time Clocks - 00:55 (tytuł nr.1; króciutki instrumental na dobry początek)

…tak mi się pomyślało: co robiłeś w ostatnią środę. Czy to takie ważne? Może słuchałem tej płyty? Taki jest jej początek.
Jeden z ważniejszych utworów albumu „Time Clocks” trwa 5 minut i 50 sekund...

04. Joe Bonamassa - The Heart That Never Waits - Time Clocks - 05:51 (tytuł nr.3; typowy Bonamassa - kołyszący blues z melodyjnym refrenem)

…no i proszę bardzo. Niech tak będzie – Joe Bonamassa...
...Patrzę na zegar: czy to możliwe? Mija właśnie 25 minut tej audycji...
...Tori Amos powraca: pamiętam 25 lat temu mój „wulkaniczny” gniew. Teraz moja energia jest inna. Zmieniłam się, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, a to dlatego, ze zwróciłam się o pomoc do Matki Ziemi. I znowu ten wewnętrzy głos: zdaj sobie sprawę gdzie jesteś i nie wstydź się tego.
Jestem w Cornwallii: niebezpieczne strome wybrzeże, bezkresny ocean. Stosuję zasadę: słuchanie – kojarzenie – obserwacja.
Skoro Matka Natura musi uporać się nie tylko z pandemią, ale i z wszystkimi kataklizmami, kołysząc na dodatek „dziecko na ręku” (nas). To ja muszę też coś więcej zrobić...
...teraz „29 Years”...

05. Tori Amos - 29 Years - Ocean to Ocean - 04:47 (tytuł nr.9; fajna ballada, świetna instrumentacja)

…to był utwór o ostatnich 29 latach życia artystki. Znalazł się tu nawet cytat z „Me and a Gun”, pamiętacie państwo ten tytuł śpiewany przez Tori acapella, z debiutanckiej płyty z 1992 roku?
...no własnie i o ten tyluł zagadałem w naszej zeszłotygodniowej rozmowie telefonicznej. Wspomniałem, że słyszałem go w heavy-metalowej wersji (Stabbing Westward).
Tori odpowiedziała: przez gniew można przejść w różny sposób. Sztuka jest tak ważna w procesie przekształcania. Lockdawn spowodował, że zaczęłam sięgać wstecz (Relook), zastanawiać się , co bym dzisiaj zrobiła inaczej...
... ”Ocean do oceanu” – Tori jeszcze powróci, bo na tej płycie jest coś, co nie pasuje do całości...
...20 minut zostało do końca tej godziny. Gdyby nie te dwie płyty na „A” i na „B”, to ta audycja pewnie by się zaczęła od tego nagrania...

06. They Might Be Giants - Synopsis for Latecomers – Book – 02:25 (tytuł nr.1; prapremiera, niedostępna na oficjalnych portalach)

…jeśli ktoś kiedykolwiek lubił They Might Be Giants, będzie zachwycony tą nową płytą (ukaże się 12 listopada) z której zwiastuna „Synopsis for Latecomers” właśnie wysłuchaliśmy...
…to samo będzie dotyczyć następnej płyty…

07. Duran Duran - INVISIBLE - FUTURE PAST - 03:11 (tytuł nr.1; wydany na singlu – typowy hicior DD)

…Duran Duran i “Invisible”. Ten utwór znamy już od dawna (od 12 maja), ale cieszy on po prostu ucho, tym bardziej, że 22 października ukazał się nowy album DD „Future Past”...
...W październiku nastąpil wysyp nowości...
...Następny utwór będzie zwiastunem dużej płyty, ale państwo przyjmą ją pewnie z radością...

08. Czesław Mozil - Mama zawsze mówiła - 03:27

...Czesław Mozil – o ile dobrze pamiętam, to Katarzyna Nosowska przyprowadziła go do naszego studia. Miał ze sobą akordeon i zagrał 3 utwory. Może państwo mi przypomną, kiedy to dokładnie było... To był zwiastun, a następna płyta już jest...

09. Fisz Emade Tworzywo - 1,5 metra - Ballady I Protesty - 04:42 (tytuł nr.3/CD2; hip-hopowy numer z tekstem)

...no i z takimi myślami zostajemy. Wszystko w tym utworze było... Chęnie spotkałbym się z muzykami Fisz Emade Tworzywo – mielibyśmy dużo do omówienia...
...jak by to zrobić, żeby zacząć tę Kuźnię, a jednocześnie, żeby wszyscy państwo zostali przy glośnikach? Może wybrać taki krótki utwór piosenkowy?...

10. Dave Gahan, Soulsavers - The Dark End Of The Street - 02:35

…Dave Gahan – czyż to nie piękne? Przypomina mi się z nim krótka rozmowa telefoniczna. Wracał wtedy z lotniska w Stokholmie. Pytałem, czy nie wybiera zbyt łatwego materialu do solowej płyty. Odpowiedział - czekaj, czekaj, niech się zastanowię? NIE!...
...no to teraz zmieniamy płytę...

11. Mastodon - Sickle and Peace - Hushed and Grim - 06:17 (tytuł nr.3; znany z singla – fajny numer amerykańskich metalowców)

…to trochę, dla niektórych z państwa, taka niespodziewanka. To ma być Mastodon? Taki delikatny? Na dzisiejszy wieczór taki właśnie wybrałem...
...proszę sobie wyobrazić, że taką muzyką „modelowano” Kużnię kilkanaście lat temu...

12. Midnight Oil - Rising Seas - 05:50

…australijski Midnight Oil i zwiastun ich nowej płyty. Strasznie jestem ciekaw, czy państwo rozpoznali ten zespół. Prawda, że niepodobne do tego, co grali od dziesięcioleci...
...do tej pory wzięło udział w tej audycji 10 płyt. Można wygodniej usiąść w fotelu, będzie teraz dużo spokojniej. Czy rzeczywiscie? Ale ja mam do otwarcia jeszcze 5 nowych albumów...

13. Whitesnake - Take Me Back Again Christopher Collier - 2021 Remix - Restless Heart (25th Anniversary Edition, 2021 Remix) - 06:23 (tytuł nr.5; znakomity ciężki blues w stylu LZ)

…piszą państwo: przecież to jeden z najważniejszych utworów Whitesnake. To jest nowa plyta? A tak – ukazała sę w ten piątek. No dobrze, niech będzie - to album odświeżony po 25 latach. Wyczuli państwo drobną rożnicę? Ja osobiście czekam na inną wersję tej płyty, poszerzoną do 4 krążków. Mają tam być cudeńka! Premiera tamtej płyty była 23 marca 1993 roku. Będę miał wtedy do opowiedzenia dużo więcej. A tymczasem Whitesnake szykuje się do ostatniego tournee. David Coverdale kończy 70 lat i dlatego zapowiada pożegnalną trasę koncertową. Zapamiętajmy tę datę: 12 czerwca 2022 w Krakowie – to odczytałem z biletu, który leży u mnie w szufladzie...
...mamy ważną płyte Tori Amos. Wracam do naszej telefonicznej rozmowy:
„Birthday Baby” to utwór skierowany do mojej bratanicy Kelsie. Mam zresztą od niej pozwolenie na opublikowanie tego tekstu. Zaczęłam go pisać zupełnie na początku, razem z „Metal Water Wood”, ale zostawiłam go i pisałam inne utwory. Dokończony znalazł się na końcu płyty.
To są moje życzenia dla Kelsie, zapisane na kartce urodzinowej. Główne przesłanie: czasami jest tak w życiu, że dziewczyna musi tango zatańczyc sama. Nie trzeba się tego bać...
...no to proszę posłuchać tego utworu...

14. Tori Amos - Birthday Baby - Ocean to Ocean - 04:44 (tytuł nr.11; kończy płytę – lepszego zakończenia być nie mogło)

...puk! Czasami trzeba zatańczyc tango w pojedynkę...
…Urodziny – jak Tori przyjedzie w lutym do Katowic to ja będe miał urodziny...
...na zakończenie rozmowy to parosekundowe słowo, które mrówki lubią – „powodzenia Peter”.
...no to jeszcze jeden utwór z tej płyty, chociaż juz go wcześniej słyszeliśmy. Dlaczego ? Bo jest piękny...

15. Tori Amos - Speaking With Trees - Ocean to Ocean - 03:55 (tytuł nr.2; znany z singla; I znowu kłania się “Kaśka”)

…to dla Tori najważniejszy utwór, bo poświęcony zmarłej mamie…
...siedzą państwo wygodnie? No to mam opowieść, która wydarzyła się 38 lat temu. Mój dobry znajomy Claude przygotował mi w pudełku przesyłkę z trzema płytami. Do Polski przywiozła to pudełko pewna pani do Anina pod Warszawą. Przyjechała właśnie na groby, na 1 listopada. Zadzwoniła, że można pudełko odebrać po świętach. Na co odpowiedziałem, że przyjadę natychmiast, bo to w końcu niedaleko. I dobrze zrobiłem, bo okazało się, że pudełko zostało na tylnym siedzeniu w niezamkniętym samochodzie. Do rana by nie dotrwało!
I pamiętam , że wszystkie 3 płyty zagrałem w sobotę: pierwszy był Tom Waits, drugi Waterboys a z trzeciej pochodził ten utwór, ale w tej wersji jeszcze państwo go nie słyszeli...

16. The - The - I've Been Waiting for Tomorrow (All of My Life) - Live - The Comeback Special (Live at the Royal Albert Hall) - 06:26 (tytuł nr.21; fajna wersja koncertowa)

…The The i Matt Johnson na koncercie w Londynie w 2018 roku...
… Odczytuję z płyty datę - 23 września 1997 roku. Na ich koncercie byliśmy w katowickim Spodku 3 miesiące wcześniej, ale tego utworu nie grali. A tu – proszę bardzo...

17. Emerson, Lake & Palmer - 21st Century Schizoid Man / America - Live At Union Hall, Phoenix, Arizona, USA, 23rd September, 1997 - Out of This World: Live (1970-1997) - 05:41 (tytuł nr.26; King Crimson i Nice – takiego zestawu w ich wykonanie jeszcze nie słyszałem)

...Jakież to piękne...Keith Emerson miałby pojutrze 77-e urodziny. W grudniu minie 5 lat od śmierci Grega Lake’a. Ale cieszmy się z urodzin żyjących: dziś kończy 60 lat Larry Mullen, 58 lat Johnny Marr...

18. Johnny Marr - Ariel - Fever Dreams Pt. 1 EP - 04:51 (tytuł nr.4; przyjemny kawałek)

...Johnny Marr zrobił sobie piękny prezent urodzinowy: nagrał nową EP-kę...
...a na koniec Bonamassa...

19. Joe Bonamassa - Known Unknowns - Time Clocks - 06:48 (tytuł nr.10; bluesowe zakończenie płyty)


…39 audycja Max 357 zawierała 19 utworów, z czego 18 znalazło się na mojej liście na Spotify (adres pod spodem). Do jej wysłuchania potrzeba 86 minut (tym razem Pan Piotr dużo mówił)...

https://open.spotify.com/playlist/06rQR ... 7fc79e46e1
Największe muzyczne archiwum na Spotify
Awatar użytkownika
Retromaniak
remaster
Posty: 2446
Rejestracja: 13.03.2021, 15:39
Lokalizacja: Niemcy / Bydgoszcz

Max 357 Nr.40 07.11.21

Post autor: Retromaniak »

Max 357 Nr.40 07.11.21

Też bym chciał powiedzieć: Oh Well, ale "poczułem się rozpłynięty" (to z wpisu HH). Ogólnie: "odmładzają nas te nowe stare płyty" (to od Pani Ewy). Zgadzam się, i "nie widzę przeciwwskazań". Dobrego tygodnia. Już zapraszam na następną najniedzielniejszość.

Obrazek
Obrazek

Jethro Tull – Cheerio (Sygnał)

…Przede mną leży sterta płyt, no i przed państwem oczywiście też.
Ale chciałbym zacząć od wielkiego ukłonu...

01. Leonard Cohen - You Want It Darker - You Want It Darker - 04:44 (tytuł nr.1; ta melodeklamacja robi wrażenie)

…Płyta „You Want It Darker” ukazała się 21 października 2016 roku. 2 tygodnie później dowiedzieliśmy się o śmierci Leonarda Cohena. Dokładnie dziś mija 5 lat jak dołączyl do największej orkiestry świata...
...Patrzę na kalendarzowe rocznice związane z 7 listopada – jest tego cała masa.
Zacząłbym od 1967 roku. 54 lata temu Elton John i Bernie Taupin podpisali swój pierwszy kontrakt z wytwórnia DJM Music. Obaj mieli po 20 lat i dość ubogi repertuar.
52 lata temu ukazała się płyta Pink Floyd „Ummagumma”.
38 lat temu ukazały się słynne „numerki” grupy Yes „90125”
26 lat temu ukazał się album z psem na okładce „Alice in Chains”.
No tak, a po lewej stronie leży koło mnie singiel z datą 7.11.69. Są na nim 2 utwory: „Whole Lotta Love” i „Living Loving Maid (She’s Just a Woman)”. Singla wydali Francuzi, a okładka miała specjalny papierek do oderwania. Państwo oczywiście myślą o jutrzejszej rocznicy związanej z Led Zeppelin, ale do tego jeszcze dziś wrócę...
...A na razie sprawdźmy co leży na wierzchu tej sterty nowych płyt...

02. Porcupine Tree - Harridan - 08:07

…to chyba najbardziej zaskakujący zwiastun, jaki w tych dniach się ukazał. Porcupine Tree przygotowują nową płytę. Premiera w przyszłym roku. Steven Wilson, tak ostatnio zapracowany, postanowił po kilkunastu latach przerwy, wznowić działalność grupy, i to w orginalnym składzie.
Data 30.10.2022 – państwo już o niej wspominali, ja też wiedziałem, ale nie wypadało mi wcześniej od samych muzyków wspominać o ich koncercie w katowickim Spodku...
...Gdyby nie Porcupine Tree, to znowu zacząłbym od litery „A”...

03. Archive - Shouting Within - 04:48

…Holly Martin śpiewała w tym dziwnym zwiastunie nowej płyty grupy Archive. „Call To Arms And Angels” ukaże się 8 kwietnia przyszłego roku w wersji 2CD albo 3LP...
...Ale teraz parominutowy skok w latach. Ten utwór pierwszy raz był wydany w 1965 roku...

04. David Bowie - You've Got A Habit Of Leaving (Radio Edit) - 03:26 (29.09.)

…56 lat temu tak śpiewał David Jones. Dziś wiemy, że to był David Bowie...
...następne nagranie w październiku 1969 roku stało się przebojem...

05. Deep Purple - Oh Well - 04:31

…No i tak w radiowej wersji brzmi Deep Purple w drugim zwiastunie swojej płyty z coverami. Państwo mają na pewno swoje zdanie w tej sprawie. Proszę się odezwać...
„Oh Well” w orginale miał 9 minut. Żeby zmieścić go na singlu dokonano cięcia. Na stronie drugiej brzmiał tak...

06. Fleetwood Mac - Oh Well (Pt. 2) - Then Play On (Expanded Edition) - 05:39 (tytuł nr.16/ legendarny instrumental)

…Ian Gillan zanim wstąpił do Deep Purple na pewno znał te hity Fleetwood Maca...
...Przeskakuję teraz z końcówki lat 60-tych do początku lat 80-tych. W maju 1982 roku ukazuje się utwór oszałamiający. Usłyszycie go państwo teraz, ale z płyty, która ma zaledwie 3 dni...

07. Alan Parsons - Old and Wise - Live - The Neverending Show: Live in the Netherlands - 05:22 (tytuł nr.8; rzeczywiście znakomite wykonanie)

…Nie wiem jak u państwa, ale u mnie, chociaż 40 lat minęło, to mrówki te same...
To są świeże koncerty Alana Parsonsa z ostatnich 2 lat. Wiemy, że przygotowuje nową studyjną płytę. Jej zwiastunem jest utwór umieszczony na końcu albumu koncertowego..

08. Alan Parsons, Jordan Asher Huffman - The NeverEnding Show - Bonus Track - The Neverending Show: Live in the Netherlands - 03:54 (tytuł nr.11; w stylistyce z ostatniego studyjnego albumu)

…Nowa płyta Alana Parsonsa ukaże się w przyszłym roku. Pamiętacie może państwo jego ostatni koncert w Warszawie ? W 1998 albo w 1999 roku wystąpił wtedy w Sali Kongresowej. Ale pytają państwo – to taka ciekawostka, czy mam gdzieś nagraną rozmowę z artystą, o tym jak kiedyś pracował, przegrywając na taśmę, na szpulki różne płyty dla wytwórni EMI, a potem były sprzedawane. Muszę odnaleźć te rozmowę. Krótka, ale bardzo treściwa...
...To teraz mam kolejny zwiastun. Płyty nie ma, nie wiem kiedy będzie, ale jest z niej nowy utwór. A artystów rozpoznają państwo od razu...

09. BAiKA - La petite notice - 03:54

…Katarzyna Sondej „Kafi” i Kuba Banach (Hey, Indios Bravos). Ba i Ka, tak to ich najnowszy utwór. Bedzie czescia wiekszej calosci, mysle wkrotce...
...Następne nagranie zaczyna się od przemówienia...

10. Limp Bizkit - Out Of Style - STILL SUCKS - 03:22 (tytuł nr.1; no dają czadu, jak zwykle nieobliczalni)

...Limp Bizkit – kto lubi ten zespół, będzie zachwycony nową płytą. Jest krótka – 32 minuty, ale wszystko tam jest. Nie odkładam jej za daleko...
...No a teraz zapraszam na koncert, który 40 lat i trochę, czekał, żeby dostać się do państwa uszu. Płyta pojawiła się przedwczoraj...

11. Ozzy Osbourne - Believer - Live from Blizzard Of Ozz Tour - Diary of a Madman (40th Anniversary Expanded Edition) - 05:36 (tytuł nr.9; pierwszy z koncertowych bonusów)

…No i też od przemówienia się zaczęło, bo Ozzy powiedział, że wkrótce wyjdzie jego nowa płyta „Diary of a Madman”. Dziś mija 40 lat od wydania tego albumu i Ozzy postanowił wydać wersję wydłużoną. Jak się okazało, wydłużona tylko o dwa utwory koncertowe z trasy, która miała miejsce w tamtym czasie - Blizzard Of Ozz Tour. No i te dwa utwory: jeden z nich przed chwilką państwo usłyszeli. Na płycie nie ma wielu innych brzmień, niż te do których przywykliśmy przez te lata. No ale też czasami tak bywa. Ciekawe kiedy następna płyta tego artysty?...
...W programie dzisiejszej audycji, no co mamy? Mamy kolejne (1…2…3…4) nowe płyty. Dobrze – zacznijmy od takiej, która budzi spore emocje…

12. Bullet For My Valentine - Death By A Thousand Cuts - Bullet For My Valentine - 04:24 (tytuł nr.10; brytyjski metalcore – rzecz gustu)

…To muzyka z najnowszej płyty zespołu Bullet for My Valentine...
...A teraz mam dla państwa nagranie (zespół który odtwarzam po raz pierwszy), nigdy nie słyszałem ich żadnej muzyki. Zresztą chyba mało kto słyszał, bo to nowy zespół. Kwintet z Brooklynu, nazywa się Geese. Proszę posłuchać...

13. Geese - Fantasies / Survival - Projector - 04:27 (29.10.) (tytuł nr.3; Post-Punk z debiutanckiej płyty)

...No i proszę bardzo – tak zadebiutował pięcioosobowy zespół z Brooklynu. Nazywa się Geese, czyli gęsi. Mam całą płytę. Przesłuchałem ją 2 razy uważnie. Wybrałem dla państwa jeden utwór. Zobaczymy co się będzie działo dalej…
…Teraz mam takie bardzo dziwne nagranie. No jesteśmy przy okazji muzyki “różnej i różniastej” w takim drobnym fragmencie, który powinien państwa rozśmieszyć. Przedstawię: tuuuut – o właśnie telefon odbiera Wes Borland...Tu Pan Piotr tłumaczy tekst rozmowy telefonicznej: wiem , że rozmawiasz ostatnio z wieloma osobami, jakie są twoje ulubione potrawy? Tak, te co mówiłeś – moje ulubione. Twoje ulubione zespoły? Tak...ale jeszcze słyszałem, że lubisz...chrząkanie – dzięki. Bai!...Już...i to jest na płycie. Czy to jest żart? Czy tak było naprawdę? Nie wiem, ale nie wykluczone, znając Limp Bizkit, bo to przecież z ich płyty. Teraz zagrają całkiem inaczej. Specjalnie to wybrałem, żeby zobaczyli państwo ile szuflad mają w tej swojej komodzie. 32 minuty ma cała płyta i na niej n.p. taki drobiazg...

14. Limp Bizkit - Goodbye - STILL SUCKS - 02:35 (tytuł nr.12; radiowy przebój, wlaściwie pop)

...to był ostatni z trudniejszych, ostatni z nowych utworów, lub przynajmniej z nieznanych państwu utworów...
...19 minut po 22-ej. No to teraz ta: kto znajdzie 10 szczegółów, które odróżnia to nagranie od orginału?...

15. R.E.M. - How The West Was Won And Where It Got Us - New Adventures In Hi-Fi (25th Anniversary Edition) - 04:30 (tytuł nr.1/CD1; brzmi jak orginał)
…Nie doliczyłem się wielu różnic, ale zaliczyłem jakieś „umycie całości”. Jakoś to inaczej zabrzmiało. Gdy się słucha tej nowej, na swieżo wyczyszczonej wersji, to troszkę się przypomina, jak to było kiedyś, a troszkę się słucha, czy to naprawdę tyle lat minęło. No i jednak tak...
…Jeżeli chodzi o następne trzy – uwaga – trzy nagrania, one będą pochodzić z jednego potrójnego wydawnictwa. Pierwszy drobiazg ma zaledwie 26 sekund...

16. King Crimson - Bude - Happy With What You Have To Be Happy With / Level Five / EleKtriK - 00:26 (tytul nr.1; elektronicznie przekształcona wokaliza)
17. King Crimson - Happy With What You Have To Be Happy With - Happy With What You Have To Be Happy With / Level Five / EleKtriK - 03:54 (tytuł nr.2; fajny numer – dawno nie słyszałem)

… “Happy With What You Have To Be Happy With” – ileż razy powtarzałem ten tytuł, ale przecież wielokrotnie powtarzałem też „How The West Was Won…” w wypadku zespołu R.E.M. To nic nie zmienia. Słucha się tej muzyki właściwie swieżym uchem. To nowe wydawnictwo King Crimson. Wsród zawartych tam utworów, jeden z państwa ukochanych. Nie z samego początku działaności grupy, powiedziałbym raczej, z tego podwójnego duetu i podwójnego trio...

18. King Crimson - One Time - Live In Japan, 2003 - Happy With What You Have To Be Happy With / Level Five / EleKtriK - 06:00 (tytuł nr.25; to jest ładne)

…I chociaż przważnie na tych płytach, publiczność ćwiczy się w nieoddychaniu, nie słychać oklasków, no to tu trochę ich było. „One Time”. Ciekaw jestem czy mrówki, tak jak wtedy u państwa też przy tym utworze? U mnie – tak, jak najbardziej. I powiem państwu, że przy następnym nagraniu, które jest zupełnie innego zespołu, zespołu sto razy mniej popularnego, zespołu, który też ma swoje lata i właściwie można powiedzieć, że jeżeli King Crimson zaczynał w 69-tym, to Wishbone Ash (powiem od razu) tuż obok. I to jest płyta, która ujawniła się przedwczoraj. Tam są dwa koncerty: jeden w Kalifornii, z Sacramento, ale Kalifornia jest w tytule płyty, a drugi jest z Kawasaki, czyli z Japonii, ale w tytule jest nie Japonia, tylko nazwa tego miasta. I teraz jeden utwór państwu odtwarzam. To akurat nagrane w Japonii. Tak było na koncercie...


19. Wishbone Ash - Persephone - Live in Kawasaki - From California to Kawasaki (Live) - 07:36 (tytuł nr.23; jedno z moich ulubionych nagrań WA)

...My też pięknie dziękujemy. To fragment koncertu zespołu Wishbone Ash, nagrany w Japonii. Ujawnił się (to dwupłytowe wydawnictwo) przedwczoraj. Tu na samym końcu jeszcze artysta powiedział słuchaczom, że: no jeżeli tak się wam to podobało, to mam jeszcze jeden utwór. No i oczywiście co zagrali? „Blind Eye”, ale dziś już tego nie pomieścimy. Ja będę miał tę płytę niedaleko siebie...
...Jeżeli chodzi o „Persefonę”. Gdy przyjechali do Polski, udzielali wywiadu, pozwoliłem sobie ich zapytać, czy będzie na koncercie „Persefona”? Cooooo? No, taki utwór. No tak znamy, to nasz utwór, ale dlaczego on? No to jest taki popularny w Polsce utwór. Nie mogli uwierzyć. Jeżeli się przez lata już troszkę przyzwyczaili, to jestem bardzo szczęśliwy. „Persefona” zespołu Wishbone Ash...
...No i został nam niecały kwadrans, bo już zamykamy te nowe płyty. Wszystkie. Został nam niecały kwadrans. Tak sobie myślałem przez te parę ostatnich minut, że te paredziesiąt lat temu, gdy debiutowali King Crimson, Wishbone Ash, Led Zeppelin – te nazwy wymienialiśmy z pamięci. Mogliśmy wymienić je o dowolnej porze dnia i nocy. Od razu wszystkie nazwy recytowaliśmy, tytuły płyt, utworów, czasy utworów. Wszystko...
...Jutro 50-rocznica wydania czwartej płyty zespołu Led Zeppelin. To niewiarygodne, że to już 50 lat minęło! Czy to jest wielka płyta? To jest płyta, która zawiera niewyobrażalnie wielki utwór. Ale czy to jest najważniejsza płyta zespołu Led Zeppelin? Gdy rok wcześniej ukazał się album numer trzy, wszyscy mówili: oni poszli jednak dziwną scieżką. A gdy ukazał się album numer cztery,to już pierwsze nagranie na pierwszej stronie płyty było, no przynajmniej powiedziawszy dziś, kontrowersyjne...

20. Led Zeppelin - Black Dog - Led Zeppelin IV (Deluxe Edition) - 04:55 (tytuł nr.1; rewelacja)

…to jeszcze w sprawie kilku minut na koniec audycji. Wyjąłem z półki, i okazało się, że mam parenaście wersji utworu „Stairway to Heaven”, w tym jedną, wykonaną dla niemowlęcia. To ta kołysanka...kiedyś muszę ją tu odtworzyć. Ale dzisiaj na koniec chciałem sięgnąć do moich największych momentów na tej płycie. Do ostatniego utworu „When The Levee Breaks”. Oby ta tama nigdy, nigdy nie pękła...

21. Led Zeppelin - When the Levee Breaks - Led Zeppelin IV (Deluxe Edition) - 07:08 (tytuł nr.8; wybitny numer – na kolana)


40 audycja Max 357 dobiegła do końca. Dzisiaj było dużo wspomnień i piękne zakończenie. Razem 21 utworów, które trwały 99 minut.

Całość do przesłuchania u mnie na Spotify pod adresem:
https://open.spotify.com/playlist/2LMqL ... 8ca5664895
Największe muzyczne archiwum na Spotify
Awatar użytkownika
Retromaniak
remaster
Posty: 2446
Rejestracja: 13.03.2021, 15:39
Lokalizacja: Niemcy / Bydgoszcz

Max 357 Nr.41 14.11.21

Post autor: Retromaniak »

Max 357 Nr.41 14.11.21

Przecieram oczy. Z właśnie wydanych płyt: Eric Clapton, Rod Stewart, Pink Floyd, Deep Purple, Wishbone Ash, Limp Bizkit, Die Toten Hosen, Slipknot oraz głosy Blur, Depeche Mode i Rammstein. Od samego czytania może się w głowie zakręcić, a przecież nie wszyscy się w dwóch godzinach pomieścili. Koszyk z napisem PS prawie po wrębek. Dziękuję, dobrego tygodnia.

Obrazek
Obrazek

Jethro Tull – Cheerio (sygnał)

...Sterty pięknych, nowych płyt przed nami, ale jak pozwoliłem sobie w moim blogu napisać, jakoś nie obce one nam będą. Może nie wszystkie. Są pewne wyjątki, ale i tak dźwięki będą zacne. Bardzo proszę, zaczynamy...

01. Gov't Mule - Ain’t No Love In The Heart Of The City - Heavy Load Blues - 05:36 (tytuł nr.6; znany z repertuaru Whitesnake, klasycznie odegrany)

…Zespół Gov't Mule. Utwór nazywa się “Ain’t No Love In The Heart Of The City”, co nie jest do końca prawdą. Jeszcze dzisiaj sięgnę do tej płyty. Jak powiedziałem, ważny, bardzo ważny album. Kiedyś rozmawialiśmy o muzyce korzennej, i - no myślę, ze taką moglibyśmy nazwać muzykę zawartą na tej płycie...
...Tydzień temu, jedną z naszych najważniejszych płyt był album Alana Parsonsa. No i oczywiście, natychmiast sypnęły się od państwa listy, że „Old and Wise”, tak piękny utwór, ale przecież chyba piękniejszy był na tej płycie zrealizowanej z orkiestrą symfoniczną. Sięgnąłem po nią. Mogą teraz państwo sprawdzić: nagrane w Kolumbii 5 lat temu. Jeszcze raz Alan Parsons i „Old and Wise”...

02. The Alan Parsons Symphonic Project - Old and Wise - Live - Live in Colombia - 05:39 (tytuł nr.20; no jest rzeczywiście dostojniej)

…Alan Parsons i jego “Projekt symfoniczny”. Mają państwo rację: „Old and Wise” brzmi wspaniale w każdej wersji w wykonanie Alana Parsonsa, na każdej z jego płyt. Jest na niejednej przecież...
...Obiecałem państwu, przy okazji artysty, znaleźć, i odnalazłem, tekst mojej z nim rozmowy. Nie jest bardzo swieża – z 2004 roku. Ale tam się nie wiele zmieniło, bo on opowiadał o tym, że był jednym z pierwszych, którzy słyszeli „Sierżanta Peppera”, bo wtedy pracował w fabryce EMI w Hayes, to w Middlesex, tuż pod Londynem. I powiedział: ta płyta zmieniła moje życie, i chyba zdecydowała, że poświęcę się inzynierii dźwięku. Zapytałem co robił w tej fabryce? (dobrze pamiętałem): kopiowałem taśmy, które firma EMI eksportowała, także „taśmy matki”. Mój departament zajmował się sprzedażą muzyki do magnetofonów szpulowych. To było tuż przed wprowadzeniem do obrotu kaset, czyli około 1964 roku. No i tu jest jedno bardzo istotne zdanie, troszkę dalej: bo stamtąd, z Hayes, przeniosl się do studia przy Abbey Road. „Zacząłem w Abbey Road pracować pod koniec 1968 roku”. To ja zapytałem, czy pamięta te chwilę, jak pierwszy raz wchodził po tych schodkach, siedmiu schodkach do Abbey Road. On mówi: „Pytasz o te schodki. Ilekroć po nich wchodzę, nawet teraz, tyle lat później, mam to samo uczucie – oto jestem najszczęśliwszym człowiekiem na świecie. Jestem częścia historii tego budynku. To dla mnie bardzo ważne”. Nie przypadkowo się pojawiły akurat te zdania. Wczoraj była 90-ta rocznica uruchomienia studia Abbey Road. A następnego dnia – dzień roboczy: czy mam jakieś nagranie, które tamtego dnia zostało zarejestrowane? Ano mam – oto ono...

03. Al Bowlly - Guilty - Goodnight Sweetheart - 03:12 (tytuł nr.3; historia z płyty szelakowej)

…Al Bowlly. Ci z państwa, którzy kiedykolwiek zajrzeli na moją stronę fejsbukową, widzą tam takie nalepki z szelakowych płyt. Jest ich chyba ponad 40. Parę osób zapytało mnie, czy one powtarzają się w jakiś sposób? NIE, może z wyjątkiem jednej. I drugie pytanie: kto na nich występuje, na tych płytach z tymi nalepkami? Ja to wiele razy wyjaśniałem. Wszystkie nalepki, bez względu na to, co jest na nalepce napisane, na wszystkich tych płytach śpiewa Al Bowlly. Tak – to jest ten człowiek, który zginął w 1941 roku. Ten człowiek, który nagrał około tysiąca utworów, o którym wiele razy państwu opowiadałem, że uzbierało mi się 1040 czy 1050, i bardzo wielu mi jeszcze jego utworów brakuje. Takie były zwyczaje wtedy, że artysta mógł pod swoim imieniem i nazwiskiem rano występować z jedną orkiestrą w jednym studiu, a wieczorem, w zupełnie innym studiu, jako np. Al Vocale. I to nic, że głos był podobny, że utwory też były podobne, a nawet takie same. To wtedy nie miało specjalnego znaczenia. To jest jedno z trzech pierwszych nagrań dokonanych w studio Abbey Road – 14 listopada 1931 roku. Dzisiaj 90-ta rocznica tego nagrania. Nagrano wtedy trzy utwory, każdy z nich zagrano dwukrotnie,. 20-osobowa orkiestra i wokalista – refrenista, wtedy tak mówiono – Al Bowlly. Właściwie wszystkie były przyjęte na matryce, ale tu akurat zdecydowano, że i pierwsza i druga idzie do druku na płytę do tłoczni...
...To teraz będzie utwór troszkę młodszy – rok 1936. W momencie, kiedy Al Bowlly tutaj przed chwilą śpiewał, to twórca „Świateł wielkiego miasta” – Charlie Chaplin, już był po premierze, i już miał w planach kolejny film – „Dzisiejsze czasy”. Stworzył niezwykle chwytliwy temat muzyczny. Film miał swoją premierę w 1936 roku, a utwór, jako dzieło instrumentalne istniał przez 18 lat. Dopóki nie dopisano do niego tekstu. Utwór nazywał się „Smile”. Oto jego najnowsza, przedwczoraj ujawniona wersja...

04. Dave Gahan, Soulsavers - Smile - Imposter - 03:28 (tytuł nr.9; nastrojowo z fortepianem i kontrabasem)

…ten utwór wykonało bardzo wielu artystów. Być może młodsi słuchacze pamiętaja wersję Michaela Jacksona. Opowiadał on wielokrotnie, że to najważniejszy utwór w jego życiu. A przed chwilką? Czy rozpoznali państwo po głosie? Dave Gahan? Czy to on? ON i to jego najnowsza, przedwczoraj ujawniona płyta...
...To teraz tak. Na mój adres mailowy przysyłają państwo różne pytania. I tam znalazłem, po ubiegłotygodniowej audycji apel do popularnego od lat zespołu, żeby nagrał część drugą słynnej kompozycji. No może część drugą to nie, ale ujawnili do państwa uszu pełną wersję, czyli wydłużona o całą minutę. Brzmi tak...

05. Deep Purple - Oh Well - 04:31

...to i tak za krótkie. Deep Purple – „Oh Well”, utworu Petera Greena. Cały album Deep Purple za 2 tygodnie powinien być już z nami. Purpurowa noc, a przynajmniej pewien jej fragment...
...Kto słuchal muzyki, którą wybrałem przed tygodniem, być może zauważył, że opowiadałem o zespole Fleetwood Mac, wymieniałem kolejne utwory, począwszy od pierwszego, który kupiłem, odtworzyłem dla państwa, „I Need You, So Bad”. Ale najważniejsze, to było to, że tuż przed „Oh Well” zespół The Fleetwood Mac wydał fenomenalne nagranie „Man Of The World”, też oczywiście kompozycja Petera Greena, króciutki, przepiękny utwór. Czy ja tydzień temu mogłem przypuszczać, że dzś powiem państwu: Uwaga – to wydana przedwczoraj, najnowsza wersja tego utworu...

06. Eric Clapton - Man Of The World - Live - The Lady In The Balcony: Lockdown Sessions (Live) - 03:07 (tytuł nr.4; świetne wykonanie)

…Peter Green. Eric Clapton, niesamowite zupełnie, nagrał taką płytę, jaką wymarzył sobie 30 lat temu, gdy nagrywał ten słynny album „Unplugged”. To jest inna płyta. To jest płyta z powodu obostrzeń, to jest płyta starszego już, o te 30 lat i bogatszego w doświadczenia artysty. To jest piękny hołd złożony Peterowi Greenowi, nie tylko przy okazji utworu „Man Of The World”, ale o tym to może kiedy indziej. I tu jest „Layla” oczywiście, ale nie chciałbym jej porównywać z żadną wcześniej ujawnioną i znaną państwu wersją. Siegnę po utwór, który sprawdził się na koncertach artysty, jakie miały miejsce jesienią ubiegłego roku. Może się państwu spodoba. Wydaje mi się, że przy odpowiedniej promocji, mógłby to być kolejny przebój Erika Claptona. Strona pierwsza, nagranie 15 – „Long Distance Call” – Eric Clapton...

07. Eric Clapton - Long Distance Call - Live - The Lady In The Balcony: Lockdown Sessions (Live) - 03:46 (tytuł nr.15; klasyczny blues)

…Eric Clapton. No i już, Koniec...
…Słowo geniusz – dobrze, to słowo padnie w następnym utworze. Bo to też hołd, jaki jeden artysta składa swojemu idolowi, już niestety nieżyjącemu...

08. Rod Stewart - Born To Boogie (A Tribute To Marc Bolan) - The Tears Of Hercules - 03:43 (tytuł nr.5; jak w latach 70ych – takiego Roda uwielbiam)

...Rod Stewart – to jego hołd, jaki składa Marcowi Bolanowi z zespołu T.Rex...
...No i teraz utwór, który w najsłynniejszej wersji śpiewał Elvis Presley, ale nie oto chodzi. Państwo ten utwór znają doskonale. Elvis nie był pierwszym wykonawcą, był najsłynniejszym. A teraz utwór ujawniony przedwczoraj – proszę sprawdzić...

09. Dave Gahan, Soulsavers - Always On My Mind - Imposter - 03:18 (tytuł nr.12; akustyczna wersja kończąca płytę)

…Teraz to chyba nie było potrzebne spojrzenie w „okienko”. Wiadomo? Tak? Dave Gahan? Tak to on. I to samo pytanie. Ile razy słyszę jego nowe utwory, to przypomina mi się to pytanie: jak wpisują się twoje nowe nagrania w twórczość zespołu Depeche Mode? Jak się wpisują? – mówi. Długa cisza…Nie wpisują się!! No i wszystko jest już jasne…
...Czy utwór „Always On My Mind” państwo kojarzą? Niedawno odtwarzany? Taka dziwna wersja była. Przypomnę ją teraz…

10. Emigrate - ALWAYS ON MY MIND (ft. Till Lindemann) – The Persistence Of Memory - 03:29 (tytuł nr.2; ach ten głos – zakręcona wersja)

…Musisz zadzwonić. Eric Clapton też obiecywał i że on „Long Distance...”. No więc pytanie, jakie sobie zadawałem, ciekawi mnie to bardzo, przy okazji, jeżeli ktoś z państwa będzie miał okazję zapytać, czy Dave słyszał, nagrywając swoją wersję 50-letniego utworu „Always On My Mind”, czy słyszał właśnie wydaną wcześniej, przedtem, wersję zespołu Emigrate? Czy słyszał ten głos Tilla Lindemanna?...
...No i teraz tak: teraz będzie taki utwór artystki francuskiej. Pierwszy raz ją odwarzam, mimo że ona 20 lat jest już niezwykle popularną artystką. Ale powiem państwu, że nie będę mówił – to się wszystko wyjaśni, co mnie skłoniło do tego , żeby ten przepiękny, ale delikatnie nie bardzo pasujący do dzisiejszej scieżki utwór, odtworzyć dla państwa teraz...

11. Zaz - Le jardin des larmes (ft. Till Lindemann) - Isa - 04:01 (tytuł nr.11; nie wiedzialem, że Till śpiewa po francusku)

...No to proszę się mi przyznać, w którym momencie te mrówki wyszły? Jak zaczął po niemiecku śpiewać? No właśnie. Zaz to artystka. To jej pseudonim. Nazywa się Isabelle Geffroy. No i już, koniec…
…A teraz utwór, który ma 50 lat naprawdę, i to będzie ta orginalna, sprzed 50-ciu lat wersja. To niezwykłe, że obok siebie, w obrębie zaledwie kilku dni, pojawiły się Led Zeppelin numer cztery i ten album...

12. Elton John - Tiny Dancer - Madman Across The Water - 06:17 (tytuł nr.1; rozpoczyna płytę, może trochę za długi)
… “Tiny Dancer”, Elton John. Album który ma 50 lat. Nie słychac tego. Słychać, że to cały czas jest wciągająca muzyka…
...No i tak. Cóż? Psy nie zauważyły? No to wszystko dobrze. Następne nagranie zaczyna się od przemówienia...

13. Limp Bizkit - Pill Popper - STILL SUCKS - 02:24 (tytuł nr.10; typowy kawałek dla LB - czad)

...Limp Bizkit. Nie mogłem sobie odmówić jeszcze jednego drobiażdżka, z tej ubiegłotygodniowej płyty...
...Otwieramy płytę następną, ale niedaleko jest. A utwory? Troszkę bardziej odległe. Proszę…

14. Die Toten Hosen - I Fought the Law - Learning English: The Learner’s Workbook: Grammar and Drill - 02:35 (tytuł nr.3; niemieccy punkowcy po angielsku)

… Die Toten Hosen. Niedaleko orginału i bardzo pięknie. To był taki zestaw różnych, kolejny zestaw różnych ważnych utworów z całej działaności grupy. Następne nagranie, też bliskie orginału, ale tego orginału to państwo mogą nie pamiętać...

15. Die Toten Hosen - One Chord Wonders - Learning English: The Learner’s Workbook: Grammar and Drill - 02:06 (tytuł nr.13; punkowy cover)

…Jedno z najbardziej popularnych nagrań zespołu Adverts. Rok 1977. Jestem pewien, ze na jakiejś półce, wysoko,wysoko pod sufitem, stoi ta dwuutworowa płytka z 1977 roku, Nawet widzę okładkę, ale chyba nie dosięgnę ani dziś, ani w najbliższych dniach. Die Toten Hosen. Przypomina mi się jedna opowieść, ale to może przy następnej okazji, bo będzie niedługo okazja, obok Genesis i Petera Gabriela – będzie OKAZJA...
...A na razie gdzie jesteśmy? W Kuźni, bo taka była ona. I w tej Kuźni najnowsze nagranie popularnego i lubianego przez państwa i państwa dzieci zespołu Slipknot...

16. Slipknot - The Chapeltown Rag - 04:51

…Oni się nie zmieniają. Nowa, szykowana płyta będzie zawierać to nagranie. Przypomina mi się taki koncert zespołu Slipknot w katowickim Spodku. Piękny koncert! Fantastyczny i cudowna reakcja publiczności. Pamiętam , że przywiozłem z tego koncertu podpisany plakat i powędrował na ścianosufit młodzieży, tak powiedzmy. Ale to było jakiś czas temu...
...To teraz tak: potrzebuje państwo uwagę jeszcze przez 30 sekund, a potem obiecuję, że już do końca programu będzie mile, spokojnie, wesoło? NIE, ale naprawdę ślicznie i delikatnie. Ale to za 30 sekund...

17. IDLES - Wizz - CRAWLER - 00:30 (tytuł nr.12.; czad do potęgi)

...to mógłby być taki wstęp piłeczek pingpongowych 2021. Ano proszę sprawdzić...

18. IDLES - The Beachland Ballroom - CRAWLER - 04:00 (tytuł nr.7; I to ta sama płyta?)

…Zespół Idles – zupełnie nowa płyta. Przedczoraj dopiero dostępna na świecie...
...To jeszcze jedna, ja mówię jedna płyta, a z niej odtwarzam tylko jeden drobiażdżek, trzy minuty z małymi sekundami. No ale tak to jest. Wiem – państwo mogą sobie odszukać , znaleźć. Ja tylko daję znać, że taka płyta jest. Czasami z niej wbieram najważniejszy utwór, czasami prawie najważniejszy, ale to zwykle w jakimś celu.. Tu wybrałem taki, który po prostu spodobał mi się od razu…

19. Damon Albarn - Daft Wader - The Nearer The Fountain, More Pure The Stream Flows - 03:28 (tytuł nr.5; senna ballada z niepokojącym zakończeniem)

… Damon Albarn. To muzyka z jego nowej płyty. Przepraszam, chciałem się pana zapytać: jak się mają utwory, które przygotowuje pan sam, mają do zespołu? No więc nie mają się! Tak to jest fantastyczna odpowiedź. Myślę, że przy większości artystów nie pomieściła by się w wywiadach. Ale by się tam idealnie nadała...
...To teraz wracam do dwupłytowego wydawnictwa, które rozpakowałem przed tygodniem. Tam były dwa koncerty popularnego zespołu Wishbone Ash. Jeden koncert zarejestrowany w Kaliforni, drugi koncert zarejestrowany w Japonii. Powiedziałem państwu, że po „Persefonie”, na koniec, mówi lider grupy, że „no to jeśli tak wam się podoba, to jeszcze jeden utwór”. No i właśnie to jest ten utwór...

20. Wishbone Ash - Blind Eye - Live in Kawasaki - From California to Kawasaki (Live) - 04:16 (tytuł nr.24; z pierwszej płyty WA, Zawsze go chętnie słucham)

...Wishbone Ash...tak...tak...dziękujemy, dziękujemy pięknie. To koncert w Kawasaki w Japonii. Patrzę na tę pierwszą płytę. Wyjąłem ją, obejrzałem, bo tam schowała się karteczka z biletem: Wishbone Ash 14 grudnia 1995 roku, w Warszawie, w Sali klubu „Tango” w Alejach Jerozolimskich. 50 złotych kosztował ten bilet. Niezwykłe, że „Blind Eye”, pierwszy utwór wydany na małej płycie, i ten utwór przez tyle lat: 50? Ponad 50, ten utwór kończy koncerty Wishbone Ash, tak jakoś im się cudownie udało. No i nam, że mieliśmy okazję tyle razy z nimi obcować...
...To teraz, no nie jesteśmy daleko. Rok 1969, nie mogłem sobie odmówić przyjemności i myślę, że państwo też posłuchają tej orginalnej wersji utworu „Man of the World”...

21. Fleetwood Mac - Man of the World - Man of the World: The Early Years - 03:00 (tytuł nr.27; łza się w oku kręci)

…To niesamowite, że obok siebie mogą grać i Peter Green i Eric Clapton, a John Mayall się tylko uśmiecha. No dobrze – Fleetwood Mac „Man of the World” nagrany w styczniu 1969 roku, wydany w kwietniu. Przebój wakacji 1969 roku. Proszę zapytać rodziców jak to było...
...No dobrze: 3 utwory zostały nam do końca. Czy to możliwe? Możliwe! Trzy, wszystkie z nowych płyt, ale nie znają państwo tylko jednego...

22. Gov't Mule - Make It Rain - Heavy Load Blues - 06:41 (tytuł nr.8; I znowu tradycyjny blues)

…To ponownie dziś plyta Gov’t Mule. Pomyślałem sobie, gdy pierwszy raz słuchałem tych nagrań, przedwczoraj, że to fantastyczne, że mieliśmy okazję oglądać artystów z bliska, że Warren Haynes jest fenomenem, jest geniuszem, ale patrzeć na niego jak gra, z bliska, to naprawdę przeżycie. No bo on to wszystko z siebie „wykrzesowuje”...
...Co nam zostało? No mimo to jeden utwór nowy całkiem. I też długo nie widzieliśmy artysty w Polsce. No a potem? Proszę bardzo, i nasz przyjaciel, i prawie na dobranoc, tak...

23. Rod Stewart - The Tears Of Hercules - The Tears Of Hercules - 04:10 (tytuł nr.8; piękna ballada)

…A gdyby zapytać Roda Stewarta. Jak to było, gdy 50 lat temu nagrał płytę „Every Picture Tells A Story”, co będzie robić, co będzie śpiewać , czy będzie śpiewać za 50 lat? Ciekawe, co by odpowiedział wtedy, bo dziś to wszystko jasne...
...Na koniec mam dla państwa utwór zspołu Pink Floyd. Od razu mówię, i jest to nagranie „Sorrow”. Po nim już nic nie mam do powiedzenia, bo po nim nic nie można powiedzieć. Ale to jest z nowej płyty, na której jest napisane, że to jest zremiksowane i uaktualnione. Słucham, szukam każdej nuty, ale nie mogę tego znaleźć uaktualnienia. No ale widocznie, skoro zrobili piękna nową nalepkę i nową okładkę, to tak jest...

24. Pink Floyd - Sorrow (2019 Remix; 2021 Edit) - 08:01

41-a audycja Max 357 dobiegła do końca. Tym razem autor miał dużo do opowiedzenia – a ja jego słowa pozwoliłem sobie tu wam przytoczyć.
24 utwory trwają 96 minut.
Przyjemnego słuchania pod niżej podanym adresem na Spotify...

https://open.spotify.com/playlist/7p48V ... 79c675424d
Największe muzyczne archiwum na Spotify
Awatar użytkownika
Retromaniak
remaster
Posty: 2446
Rejestracja: 13.03.2021, 15:39
Lokalizacja: Niemcy / Bydgoszcz

Max 357 Nr.42 21.11.21

Post autor: Retromaniak »

Max 357 Nr.42 21.11.21

Podobno poprzednia audycja była jak "wyprawa górska przez Orlą Perć". Dziś odrobinę łatwiej, ale doznania równie piękne. Oczy mogą zaczynać już (tu chodzi o okladke singla Marillion).
Bardzo cieszy mnie to nowe zainteresowanie twórczością grupy Fleetwood Mac i myślę, że będę mógł jeszcze być pomocny. W klubie niebieskich tym razem historyczna nalepka z sierpnia 1968 roku. Dobrego tygodnia a potem najniedzielniejszej.
Obrazek
Obrazek

Jethro Tull – Cheerio (sygnał)

...Dwa zegary dzisiaj pokazują 21…
…Uzbierała nam się, jak zwykle, spora sterta nowych płyt. Wiem, że niektórzy z państwa widzieli już u mnie na F-Buku okładkę, no to wiadomo, kto teraz wystąpi...

01. Marillion - Be Hard on Yourself - 09:27
(I) the Tear in the Big Picture - Be Hard on Yourself - 03:52
(II) Lust for Luxury - Be Hard on Yourself - 02:07
(III) You Can Learn - Be Hard on Yourself - 03:28

…to oczywiście zespół Marillion. Tak zapowiada swoją nową płytę "An Hour Before It's Dark", która ukaże się 4 marca przyszłego roku. Wiemy już, że zobaczymy grupę na koncertach w Polsce, a konkretnie w Łodzi. To się tak ładnie nazywa „Marillion Weekend” w dniach od 8 do 10 kwietnia. W ciągu trzech wieczorów w Klubie Wytwórnia zespół zagra trzy zestawy utworów, inny każdego dnia.
A okładke państwo rozszyfrowali? Orla Perć? Półwysep Helski?...
...No dobrze – teraz pora na smutną wiadomość: trzy dnie temu odszedł do największej orkiestry świata Andrzej Urny. Pamiętam jak dostałem od niego tą płytę...

02. Perfect - Niewiele ci mogę dać – Katowice Spodek Live '94 - 03:50 (tytuł nr.6/CD2; nie ma na Spotify)

...Pan Piotr zagrał z płyty „Live ‘94”, ja z albumu „Nagrania koncertowe z 1981 roku”, a dodatkowo podaję adres na YouTubie, z 1995 roku. https://youtu.be/CjML_NVUZzI
...Dziękujemy ci Andrzeju za twój humor, gitarę i kapelusz! Pomyślałem sobie, że dla niego w hołdzie możnaby śmiało zorganizować koncert, w którym zagraliby muzycy np. z Perfectu, Krzaka, Dżemu czy SBB...
...Wracając do poprzedniej audycji i przebojów grupy Fleetwood Mac. Tak się osatnio dzieje, że utwory Petera Greena stały się znowu popularne, szczególnie w tym roku. Pamiętają państwo ten słynny koncert Micka Fleetwooda z przyjaciółmi? Grałem go panstwu wiosną. „Man of the World” powraca, tym razem w wykonaniu artysty, który z pewnością znany jest młodszym słuchaczom. Na scenę wchodzi Neil Finn...

03. Mick Fleetwood and Friends - Man of the World (with Neil Finn) - Celebrate the Music of Peter Green and the Early Years of Fleetwood Mac (Live from The London Palladium) - 03:26 (tytuł nr.14; stylowo odśpiewany, a zespół to normalnie 1-klasa)

…No i festiwal utworów Petera Greena ciąg dalszy – wraca z ubiegłego tygodnia płyta Erika Claptona...

04. Eric Clapton - Black Magic Woman - Live - The Lady In The Balcony: Lockdown Sessions (Live) - 04:21 (tytuł nr.3; mistrz gra mistrza)

…Nie myśleli chyba państwo, że prezentacja płyty Erika Claptona na jednej audycji się skończy? To wyjątkowy album. Będę jeszcze do niego wracał. A tak w ogóle, to „Black Magic Woman” znamy wszyscy z wykonania zespołu Carlosa Santany. To ciekawa historia: Carlos był na koncercie Fleetwood Mac i ten utwór spodobal mu się do tego stopnia, że nagrał go na swojej drugiej płycie, wydanej w 1970 roku. Pamiętam dokładnie ten dzień: to było 23 września. Pierwszy utwór "Singing Winds, Crying Beasts" był instrumentalny, a drugi właśnie "Black Magic Woman/Gypsy Queen". No i oczywiście "Samba Pa Ti" i "Oye Cómo Va"...
...Skoro tak wspominamy, to cofnijmy sie do grudnia 1967 roku.To wtedy dowiedzieliśmy się o nagłej śmierci 26-letniego, już wtedy bardzo popularnego wokalisty Otisa Reddinga. Tą piosenkę nagrano na 3 dni przed jego śmiercią...

05. Otis Redding - (Sittin' On) The Dock Of The Bay - The Dock Of The Bay – 02:46 (tytuł nr.1; największy hit Otisa)

…Wielki przebój. Opublikowano go w styczniu 1968 roku. Redding zginął w wypadku lotniczym. Miał wtedy inensywną trasę koncertową. Żeby zdążyć z miasta do miasta, poruszał się tylko samolotem. Zła pogoda (deszcz i porywisty wiatr) doprowadziła do wypadku, a było to dokładnie 10 grudnia, w okolicach miasta Madison w stanie Wisconsin. Uratował się tylko trębacz, którego wyciągnięto z lodowatej wody...
...Ten wypadek mocno wtedy przeżył pewien 16-latek. Dzisiaj jest bardzo popularnym artystą i to właśnie on postanowił zagrać ten utwór na swojej najnowszej płycie, która ukazała się przedwczoraj...
06. Sting - (Sittin' On) The Dock of the Bay - The Bridge (Deluxe) - 02:54 (tytuł nr.13; piękne zakończenie płyty)

…54 lata po tragicznym wypadku, dziś bogaty doświadczeniem, 70-letni Sting zaśpiewał ten utwór, pięknie składając hołd swojemu dawnemu idolowi. Na płycie „The Bridge” mamy oczywiście wiele znakomitych, nowych utworów, ale ja zacząłem od tego coveru Otisa Reddinga, bo w nim właśnie, Sting pokazał swoją klasę odtwórcy. Do tej płyty jeszcze wrócimy...
...A teraz artysta, którego zwiastuny nowej płyty już graliśmy. Wreszcie dotarł cały album. Oto strona pierwsza, utwór pierwszy…

07. Robert Plant, Alison Krauss - Quattro (World Drifts In) - Raise The Roof (Deluxe Edition) - 04:33 (tytuł nr.1; wyjątkowo pasują do siebie ich głosy)

… “Quattro” – Robert Plant i Alison Krauss. Bardzo ładna pieśń, ale najładniejszy utwór grałem już z singla. Mimo to zagram go dziś raz jeszcze...

08. Robert Plant, Alison Krauss - High and Lonesome - Raise The Roof (Deluxe Edition) - 04:33 (tytuł nr.10; na kolana)

…ależ to bajeczne nagranie. Rzadko się to zdarza, ale w tym przypadku najlepszy utwór umieszczono na zwiastunie dużej płyty... Wiemy, że artyści zagrają już 18 lipca 2022 w sopockiej Operze Leśnej...
...Cieszymy się, że jest wreszcie jest z nami nowa płyta polskiego artysty, ale gdy się skończy ten utwór, dotrze do państwa i ta zła wiadomość. Strona pierwsza, utwór pierwszy...

09. Me And That Man - Black Hearse Cadillac (ft. Hank Von Hell and Anders Odden)- New Man, New Songs, Same Shit, Vol.2 - 04:02 (tytuł nr.1; trochę makabryczny temat)

…właśnie dotarła do mnie wiadomość o śmierci Hanka Von Hella, kiedyś lidera norweskiej grupy Turbonegro. Przedwczoraj znaleziono go martwego w jednym z parków w Oslo. A to właśnie on brał udział w tym nagraniu. „Black Hearse Cadillac” to złowieszczy początek piekielnej podróży przez mroczne pustynne pejzaże dźwiękowe. I ten marsz pogrzebowy w motywie przewodnim. Nie podoba mi się ta cała historia...
...ta sama płyta, teraz może bardziej rockowo...

10. Me And That Man - Blues & Cocaine (ft. Michale Graves) - New Man, New Songs, Same Shit, Vol.2 – 03:08 (tytuł nr.8; melodyjnie, wpada w ucho)


…co utwór to inny Miczurin. Pamiętacie państwo to nasze określenie dla słowa „featuring”. Tu śpiewal Amerykanin Michale Graves (eks-Misfits). Jeszcze wrócimy do tego albumu...
...a teraz zwiastun nowej płyty? Właściwie odnowionej. Ma już bowiem 20 lat...

11. Sodom - Napalm in the Morning (2021 – Remaster) (M-16 - 20th Anniversary Edition) - 05:56

…to niemiecki Sodom. Weterani thrash metalu, prawie od 40-lat na scenie. Premiera odnowionego albumu „M-16” już w najbliższy piątek...
...no to jak już jesteśmy w Kuźni, posłuchajmy po raz trzeci grupy Adama Nergala Darskiego - Me And That Man...

12. Me And That Man - Got Your Tongue (ft. Chris Georgiadis) - New Man, New Songs, Same Shit, Vol.2 - 02:18 (tytuł nr.12; zakończenie płyty i znowu przebojowo-punkowo)

…tym razem Miczurinem był wokalista brytyjskiego Turbowolf...
...Opuszczamy Kuźnię. Tak, teraz będzie zdecydowanie spokojniej i ciszej...

13. Elbow - Is It a Bird - Flying Dream 1 - 04:12 (tytuł nr.3; jest saksofon i jest miło)

…w tym utworze mamy wszystko co potrzeba. Brytyjski zespół Elbow znamy od ponad 30-lat. Od zawsze kojarzy się z nimi alternatywny pop. Jak słyszeliśmy przed chwilą, trochę otarli się o Canterbury...
...A teraz wystąpi państwa ulubiony zespół (to chyba powiedział Pan Piotr z przekorą)...

14. IAMX - Art Bleeds Money - Machinate - 03:57 (tytuł nr.1; zimny, elektroniczy beat – zupełnie nieznany mi zespół)

...Christopher Anthony Corner jest twórcą projektu o nazwie IAMX. Od 2004 roku zadziwia nas chłodnym brzmieniem podobnym do The Smith czy Suede...
...Przypominam sobie, jak kiedyś, pewnie 30 lat temu, z bardzo daleka, przesłałem państwu nagranie brytyjskiego zespołu Spiritualized. Posłuchajmy jak grają dzisiaj...

15. Spiritualized - Always Together With You - 06:38

…to zwiastun „Everything Was Beautiful “- nowej płyty zespołu Spiritualized, która pojawi się 25 lutego 2022 roku…
...Równiez wtedy, 30 lat temu dotarła do mnie, do „miasta które nigdy nie śpi”, tragiczna wiadomość o śmierci Freddiego Mercurego. Pamiętam, że był to czas urlopowy na Święto Dziękczynienia, pełno śniegu. I w takiej aurze, amerykański dziennikarz, całkowicie zaskoczony i nieprzygotowany próbował komentować to zdarzenie. Przecież dopiero co, dzień wcześniej, Freddie oznajmił światu, że jest ciężko chory na AIDS, a teraz już nie żyje? Pytali państwo, czy w związku z tą rocznicą, będzie dzisiaj coś Queen? Tak – ale wybrałem coś mniej ogranego, z okresu bardzo twórczego dla grupy, z 1975 roku. To koncert, którego taśmy z nagraniami najpierw gdzieś zaginęły. Odnalazł je w 2009 roku Justin Shirley-Smith, inżynier dźwięku grupy Queen. Żmudna, 2-letnia praca przy restauracji taśm i wreszcie luksusowe wydanie na płycie „A Night at the Odeon – Hammersmith 1975”, wydanej 20 listopada 2015 roku. Utwór zaczyna się od zapowiedzi Freddiego...

16. Queen - Bohemian Rhapsody / Killer Queen / The March Of The Black Queen (Live 1975) - A Night At The Odeon - 02:28/02:08/01:30 (tytuły nr.4/5/6; wiązanka jakże lubianych utworów)

…Queen – Freddie Mercury – 1975 rok…Freddie zostaniesz z nami na zawsze. To pewne!...
...A teraz też z koncertowej płyty zespołu, który niedawno tu gościł. Powiedzą państwo: jak to z nowej koncertowej? Przecież oni przed chwilą wydali potrójną płytę koncertową! No to posłuchajmy...

17. King Crimson - Starless - Live at The Anthem, Washington DC - Music Is Our Friend (Live in Washington and Albany, 2021) - 15:21 (tytuł nr.14; po prostu piękne wykonanie)

…I tu zaczynają się oklaski, które trwają na płycie całe 3 minuty. „Światowy Kongres Mrówek” jeszcze trwa i będzie jeszcze trochę trwać. Pora na trzy zakończenia. Oto pierwsze z nich...

18. Robert Plant, Alison Krauss - You Led Me to The Wrong - Raise The Roof (Deluxe Edition) - 04:17 (tytuł nr.8; skrzypce, mandolina i ten głos)

…a może jednak, to był najpiękniejszy utwór z tej płyty? Hmmm...
...A propos utworów najpiękniejszych. My wiemy, że on wie, że my wiemy…

19. Sting - For Her Love - The Bridge (Deluxe) - 03:45 (tytuł nr.6; kolejna wersja "Fields of Gold")

…Tak sobie myślę, czy dziennikarze w kilkudziesięciu stacjach radiowych, zadają sobie teraz pytanie: czy artysta Sting miał w 2021 roku jakiś przebój? Odpowiedz – tak! Ta pieśń nazywa się „For Her Love”...
...Na zakończenie coś z płyty z ubiegłego tygodnia. Zadałem wtedy państwu pytanie, czym się różni dzisiejsza wersja od tej sprzed dwóch lat. Sprawdźmy czy wiemy, co oznacza słowo „Updated” … Pink Floyd...

20. Pink Floyd - On The Turning Away (Remixed & Updated 2021) - 05:12

42 wydanie audycji Piotra Kaczkowskiego Max 357 dobiegło do końca. Do wysłuchania 24 utworów potrzebujecie dokładnie 100 minut.
Jak zwykle zapraszam do mnie na Spotify pod niżej podanym adresem.

https://open.spotify.com/playlist/0YQxU ... 357cbf4914
Największe muzyczne archiwum na Spotify
Awatar użytkownika
Retromaniak
remaster
Posty: 2446
Rejestracja: 13.03.2021, 15:39
Lokalizacja: Niemcy / Bydgoszcz

Max 357 Nr.43 28.11.21

Post autor: Retromaniak »

Max 357 Nr.43 28.11.21

Obrazek

Obrazek

Dziękuję za dwie wspólne godziny. Przefrunęły nadspodziewanie. W komentarzach zauważyłem pewne zatroskanie o kondycję Mrówek, które (np. według pana Janusza) "nie miały dziś odpoczynku". Pragnę uspokoić, pracujemy z najlepszymi. Dobrego tygodnia, już się cieszę na następną najniedzielniejszość.

Jethro Tull – Cheerio (Sygnał)

…26 listopada, no właśnie, każdy fan Deep Purple czekał na ten dzień od końca września. Już wtedy zaczęła działać strona internetowa firmy earMUSIC z odliczaniem czasu i możliwością wcześniejszego zamówienia płyty. Zwiastuny już państwo słyszeli, a zatem pora na inne utwory...

01. Deep Purple - Caught in the Act - Turning to Crime - 07:49 (Tytul nr.12; składanka znanych tematów pasuje idealnie na zakończenie płyty)

…to zakończenie płyty „Turning to Crime”. Niecałe 8 minut zawiera 5 bardzo ważnych utworów: Freddie King / Booker T. & the M.G.’s / The Allman Brothers Band / Led Zeppelin / The Spencer Davis Group…No i gdzie się u państwa te mrówki pojawiły? Pod koniec, jak zaczął śpiewać Ian Gillan? A może na fragmencie „Dazed and Confused”? Czy to rzeczywiscie grał zespół Deep Purple? Jak najbardziej. No a co państwo powiedzą na takie cudeńko?...

02. Deep Purple - Let the Good Times Roll - Turning to Crime - 04:22 (tytuł nr.6; tego jeszcze nie było – standart Rhythm & Bluesa zagrany w bigbandowej manierze)

…To utwór z 1946 roku. Państwo pewnie pamiętają go w wykonaniu Raya Charlesa. A moze ta nowsza wersje zaspiewana przez Stanislawa Soyke z plyty „Swing Revisited” z 2015 roku?... No a wersja Deep Purple – po prostu niesamowita. Odkładam tę płytę niedaleko, ale obiecuję, że wróci za pół godziny...
...a teraz polski element...

03. Czesław Mozil - Outro - #IDEOLOGIAMOZILA - 01:44 (tytuł nr.12; to jest Mozil?)

...104 sekundy. I znowu zakończenei płyty. Trudno było odgadnąć? Ułatwieniem były polskie słowa, no i to, że zwiastuna tej płyty już państwo słyszeli. Czesław Mozil? Czy to możliwe? No to jeszcze jedno jego nagranie...

04. Czesław Mozil - Autorytet (ft. Czadoman) - #IDEOLOGIAMOZILA - 03:23 (tytul nr.9; piosenka z mocnym tekstem)

...i znowu jest tu wszystko. Nie ze wszystkim się oczywiście zgadzam, ale to twórca przemówił...
...kontynuujemy polski wątek? Proszę bardzo: strona pierwsza, utwór drugi...

05. Variete - lekko - dziki książę - 03:33 (tytuł nr.2; zespół z Bydgoszczy, z przerwami gra dla nas od 1983 roku)

...4 lata minęły od ostatniej płyty. Grzegorz Kaźmierczak bardzo stylowo, ale czy rzeczywiście jest to nadal cold wave? Bydgoska grupa Variete...
...Następnego wykonawcy nie muszę państwu przedstawiać...

06. Black Label Society - Farewell Ballad - Doom Crew Inc. - 06:39 (tytuł nr.12; perełka ukryta na końcu albumu)

…Czy ja to już dzisiaj mówiłem? Postanowiłem, trochę na przekór, sięgnąć po utwory kończące albumy. A taaak. To było trzecie takie nagranie finałowe. Zakk Wylde? Spiewający gitarzysta z zespołu Ozzy Osbournea. Czy to możliwe, że jego zespół Black Label Society jest już z nami od 23 lat? „Doom Crew Inc.” to ich 11 album, który ukazał się przedwczoraj. Wrócimy jeszcze do niego bo to zacna płyta…
...Mówi państwu coś nazwisko Mark Oliver Everett? A może jego pseudonim „ E”? No ale nazwa grupy Eels natychmiast się państwu kojarzy...

07. Eels - The Magic - 03:12

…”The Magic” jest zwiastunem 14 płyty grupy Eels - “Extreme Witchcraft”, która ukaże się 28 stycznia przyszłego roku...
...mówiłem, że za pół godziny wróce do Deep Purple? No to z tym czasem się pomyliłem...

08. Deep Purple - Shapes of Things - Turning to Crime - 03:40 (tytuł nr.8; pamiętam wersję Nazareth z 1974 roku)

…25 lutego 1966 roku pierwszy raz świat usłyszał „Shape of Things” grupy The Yardbirds. Grupa istniała już od kilku lat, ale tak na dobrą sprawę, dopiero ten singiel zdobył popularność. Słynne solo Jeffa Becka stało się kolebką rocka psychdelicznego. Było podobno ispiracją dla Paula McCartneya do jego solo w utworze „Taxman”, ba...dla samego Jimiego Hendrixa. Nic dziwnego, że trafiła na „Turning to Crime”. No dobrze, to przeskoczymy teraz dwa lata do przodu. Jest lipiec 1968 roku. 3 muzyków od jakiegoś czasu tworzyło pierwszą supergrupę The Cream: Jack Bruce, Ginger Baker i ...oczywiscie Eric Clapton Wydają singla, który w 9 krajach trafia do Top 30 i na liście „500 najlepszych utworów wszechczasów” zajmuje miejsce 376...

09. Deep Purple - White Room - Turning to Crime - 04:53 (tytuł nr.11; blisko orginału)

…”White Room” Deep Purple…Dla Iana Gillana śpiewać covery to przecież nie pierwszyzna. Robił to przed Deep Purple w Episode Six, później w czasie solowej kariery, ale z Deep Purple?...
...teraz czas na drugiego bohatera audycji. Podglądali już państwo u mnie na Facebooku tą dziwną okładkę. Ona pasuje do muzyki, która się państwu bardzo podoba...

10. Deine Lakaien - Set the Controls for the Heart of the Sun - Dual + - 04:55 (tytuł nr.3; cover Floydów – wieje chłodem, ale tak miało być)

…czasowo do porzedniego nagrania, pasuje “Set the Controls for the Heart of the Sun” idealnie. Ukazało się 29 czerwca 1968 roku. Pojęcie rock psychodeliczny nas nie odstępuje. Wtedy na drugiej płycie grupy Pink Floyd “A Saucerful of Secrets”. No a teraz na płycie, która ukazała się przedwczoraj: Deine Lakaien – „Dual +”. To już drugi w tym roku prezent od tej niemieckiej grupy. Pomyślałem sobie teraz o Tomku Beksińskim: to w końcu jego ukochany zespół. Nie lubił coverów, ale ta wersja by mu się spodobała...
...No i tak – rozpakowuje kolejną nową płytę, która tym razem nie jest albumem. To tzw. EP-ka. Zawiera materiał, który nie zmieścił się na ostatniej płycie. Ale muzycy uważali, że powinniśmy te cztery utwory rownież poznać...

11. Adrian Smith & Richie Kotzen - Better Days - Better Days EP - 04:58 (tytuł nr.1; fajny numer)

…Pamiętają państwo album duetu gitarzystów Smith/Kotzen? No to wszystko jasne...
...Pytają państwo o Johna Mayalla. 29 listopada skończy 88 lat. Szykował się do pożegnalnej trasy. W kwietniu miał odwiedzić Wrocław, Kraków i Warszawę. Z tego co wiem, koncerty są z powodu pandemii odwołane. To wielka szkoda. I tu pojawia się nasz problem szczepień. Ja właśnie przyjąłem 3 szczepionkę. Może w ten sposób przywrócimy przerwane trasy koncertowe?...
...Te pierwsze dźwięki wymyślił Jimi Hendrix?...

12. Black Label Society - Gather All My Sins - Doom Crew Inc. - 04:18 (tytuł nr.11; jednak nie tak daleko od Ozziego)

… Black Label Society – “Gather All My Sins”. No to jeszcze jeden utwór, bo to zacna płyta...

13. Black Label Society - Forsaken - Doom Crew Inc. - 05:54 (tytuł nr.7; “sabbatowski” riff, świetny kawałek)

... Black Label Society...To był przedostatni trudny utwór – psy i tak były uśpione...
Kolejne nagranie wymaga skupienia. Czy jest trudne? Artystę polubiliśmy od jego pierwszego utworu...

14. Jack White - Taking Me Back - 04:05

…to część Soundtracku do gry komputerowej „Call Of Duty: Vanguard“, a zarazem pierwszy singiel od 4 lat. Duża płyta prawdopodobnie w kwietniu przyszłego roku...
...Patrzę na moją ściągawkę, a tam stoi , że mam jeszcze dzisiaj do zaprezentowania 5 najpiękniejszych pieśni świata, a 4 płyty czekają na rozpakowanie...
...ten koncertowy album King Crimson grałem w zeszłym tygodniu. Proszę o wyrozumiałość dla publiczności bo to jest bardzo daleko od naszych granic – chodzi mi o oklaski w złym miejscu...
...No to teraz wciągamy powietrze i nie oddychamy...

15. King Crimson - The Court Of The Crimson King - Live at The Anthem, Washington DC - Music Is Our Friend (Live in Washington and Albany, 2021) - 09:46 (tytuł nr.5; wyśmienite wykonanie – prawie jak ze studia)

…” The Court Of The Crimson King” po 52 latach, to na koncercie przed dwoma miesiącami w Waszyngtonie...
...”Dual +” to dodatek do tych pięknych 2 albumów Deine Lakaien sprzed pół roku. Najpierw „Run” (tu jako wersja druga), inspirowany utworem „The Walk” zespołu Cure...

16. Deine Lakaien - Run - 2nd Version - Dual + - 03:58 (tytuł nr.5; no do The Cure to trochę daleko)

…teraz pieśń nr.2 z tych najpiękniejszych...

17. Deine Lakaien - Losing My Religion - Dual + - 04:31 (tytuł nr.6; świetna wersja z oszczędna aranżacją)

...niesamowita wersja „Losing My Religion”...
...no to teraz pieśń nr.3 z tych najpiękniejszych...

18. Willie Nelson, Lukas Nelson - All Things Must Pass - The Willie Nelson Family - 03:36 (tytuł nr.6; “pięknie grają panie doktorze”)

… „All Things Must Pass” w hołdzie dla George’a Harrisona. Willie Nelson ukrył się gdzieś z tyłu w tym utworze. Grała za to jego rodzina. Cała sesja, jak to w pandemii, u siebie, w domowym studiu. I bardzo ładnie...
...No to teraz jeden z najpiękniejszych utworów świata. W przeddzień 20-rocznicy śmierci Georgea Harrisona. Posłuchajmy go z oczyszczonej płyty jeszcze raz...

19. George Harrison - Isn't It A Pity (2020 Mix) - All Things Must Pass (50th Anniversary/Super Deluxe) - 07:10 (tytuł nr.4/CD1; arcydzieło)

…Nie ma przypadków. Najpierw George Harrison, w swoje 26-urodziny, 25 lutego 1969 roku nagrywa ten utwór w wersji na gitarę (razem z „All Things Must Pass”). 15 sierpnia, po wielu przeróbkach, „Something” byl gotowy, by w końcu 26 września ukazać się na singlu...

20. The Beatles - Something - Abbey Road - 03:02 (tytul nr.2; brakuje slow)

…No i to właściwie koniec programu. Zostało jeszcze jedno nagranie z najnowszej płyty zespołu Tangerine Dream.
Żegnam państwa do przyszłej niedzieli...

21. Tangerine Dream - Para Guy - Probe 6-8 - 05:43 (tytuł nr.2; trafny wybór)



43 audycja Max 357 dobiegła końca. 21 nagrań i 101 minut muzyki.
Zapraszam do wysłuchania ścieżki dzwiękowej pod adresem:

https://open.spotify.com/playlist/2gVwB ... 5fdfe14b06
Największe muzyczne archiwum na Spotify
Awatar użytkownika
Dobromir
epka kompaktowa
Posty: 1055
Rejestracja: 11.08.2019, 18:53
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Dobromir »

Szczerze mówiąc, jestem w szoku, że ktoś ma ochotę tak obszernie się rozpisywać o tej audycji co tydzień. ;) Ale spoko, nie przeszkadzam - może to kwestia pokoleniowa.
Awatar użytkownika
Retromaniak
remaster
Posty: 2446
Rejestracja: 13.03.2021, 15:39
Lokalizacja: Niemcy / Bydgoszcz

Max 357 05.12.2021

Post autor: Retromaniak »

Max 357 05.12.2021
"Czujności pilnować trzeba" (Pani Ewa) ale nawet "Sprawdziany się same sprawdzają" (Pan Mariusz). Proszę bardzo, dwie linijki i już audycja opisana (Pan Piątrek). Kolejność zagranych utworów i pierwsza przyszłoroczna okładka poniżej. Odszukałem też daty koncertów The Guitar Trio w Polsce: 27 czerwca i 8 października 1996 roku, oba w Sali Kongresowej. Najniedzielniejszego zatem.

Obrazek
Obrazek

Jethro Tull – Cheerio (sygnał)

...Jest obrazek na Facebooku, który dotyczy pierwszego dzisiaj utworu.
Wiem, uprzedzałem, ale nigdy uprzedzania za wiele. Odtwarzam dla państwa to nagranie od 40-lat. Okładka longplaya przez te lata się troszeczkę zniszczyła. Okładka płyty kompaktowej, naprawdę widać, że jest używana. Ale jest to tak coś wyjątkowego. Tylko młodszym słuchaczom, tym którzy patrzą na zdjęcie i mówia: nic mi to zdjęcie nie przypomina, nie kojarzy z niczym. Dla nich informacja: proszę jednak zapamiętać, proszę nadstawić ucha. Tam jest taki moment w nagraniu, które się za chwilę zacznie, 1-a minuta, 56-a sekunda. Nagle wśród publiczności rozlega się okrzyk. I artyści są zgodni: Paco de Lucia, Al Di Meola – to jest ten moment w którym chcesz dać z siebie wszystko. Jest piątkowy wieczór w San Francisco. To było dokładnie 41 lat temu: 5 grudnia 1981 roku...

01. Al Di Meola, John McLaughlin, Paco de Lucía - Mediterranean Sundance / Rio Ancho - Live at Warfield Theatre, San Francisco, CA - December 1980 - Friday Night In San Francisco - 11:31 (tytuł nr.1; rewelacja)

…a to dopiero sam początek płyty. Oczywiście tych utworów było więcej, niż na płycie pomieszczono. Nie wiem dlaczego tak się stało. Pytałem parę razy Ala Di Meole, bo on najchętniej o tej płycie opowiadał. Nie powiedział dlaczego, ale powiedział, że on jest w posiadaniu „sobotniej nocy w San Francisco”. Bo tam, jak się okazuje były dwa koncerty. Pierwszy piątkowy „Friday Night in San Francisco”, też w tym samym teatrze Warfield, no ale ten drugi nie został nigdy nikomu pokazany. Być może kiedyś i do nas dotrą te nagrania. Muzycy, co do tamtego wieczoru są zgodni. John McClaughlin mówił niejednokrotnie. Raz powiedział do mojego mikrofonu i mam to zanotowane: „nic nie może dorównaż występu na żywo, pod warunkiem, że będzie to wieczór magiczny, taki jak miał miejsce w San Francisco. Takie wieczory nie zdarzają się codziennie. Nie możemy nagrywać wszystkich koncertów”. A Paco de Lucia na to od razu: ”mnie bardzo się podoba pomysł płyty koncertowej. Praca w studio przypomina malowanie obrazu. Możesz potrzebować miesięcy na dopracowanie szczegółów. Podniecenie, które towarzyszy występowi na scenie nie da się uzyskać w studiu.” No i tak jak obiecałem, to pierwsze nagranie, które pozwoliłem sobie odtworzyć. Dziś: 41-rocznica tego koncertu, ale świat muzyki, świat gitarzystów, świat muzyki jazzowej, ten fakt będzie pamiętać i powraca do niego. Nie bez przyczyny wielu krytyków uznało ten album za swoisty wzorzec metra, jeśli chodzi o koncert na same gitary...
...To teraz mam dla państwa w programie, zgodnie z zapowiedzią, że się sam ułoży: raz...dwa...trzy...cztery utwory, które mają swoje lata. Pierwszy z nich to P.S. do ubiegłotygodniowej audycji. Mówiłem, że zespół bardzo popularny ten utwór wykonał, a polską wersję swego czasu - to było w 2015 roku - przygotował z bigbandem szwedzko-duńskim Stanisław Soyka...

02. Stanisław Soyka, Roger Berg Big Band - Let The Good Times Roll - Swing Revisited (Edycja Specjalna) - 03:15 (tytuł nr.1; perełka)

…ja doskonale państwa rozumiem. Łatwiej jest napisać: Panie Piotrze my byśmy jednak posłuchali tego utworu w wersji Stanisława Soyki. Wiem, można sobie ten utwór odnaleźć samemu w ciągu pięciu sekund, ale też rozumiem i bardzo to sobie szanuję, że co posłuchać razem, gdy gra przez radio, to zupełnie jakieś inne poowietrze naokoło...
...to teraz sprawdźmy, ja wiem – za tydzień prawdopodobnie będzie musiał Ray Charles to zaśpiewać, to ten główny winowajca. Skoro utworu - przyjmijmy w 2021 roku - utworu Deep Purple słuchaliśmy w wykonaniu Stanisława Soyki, to teraz utworu Deep Purple posłuchamy w wykonaniu Deep Purple. Ale oczywiście to jest stare nagranie: rok 1957 Huey Smith napisał „Rockin' Pneumonia and the Boogie Woogie Flu”...

03. Deep Purple - Rockin' Pneumonia and the Boogie Woogie Flu - Turning to Crime - 03:15 (tytuł nr.2; fajny wideo-clip)

…fantastycznie musieli bawić się w studiu. Jak słucham tych nagrań, jak słucham jak te instrumenty obok siebie, jak głos Iana Gillana tutaj się w nie wpasowuje, myślę sobie: no, mieli dobra zabawę...
...to samo możnaby powiedzieć chyba o następnym utworze. Nie wiem co państwo najpierw rozpoznają: czy głos, czy też tytuł przeboju, no mniej więcej z tego samego okresu – początek lat 60-ch...

04. U2 - Paint It Black - Remastered 2021 - Achtung Baby (30th Anniversary Edition) - 03:20 (tytuł nr.11/CD4; obszerne wydawnictwo, a ta 4a płyta dla mnie najciekawsza)

...czyli najpierw głos, ale najpierw pytanie: co ten Bono nam śpiewa? „Paint It Black”, wielki przebój grupy The Rolling Stones znalazł się na właśnie wydanym albumie U2 (to spore jest wydawnictwo, bo to 30-lecie wydania albumu „Achtung Baby”). No i musiały się tam znaleźć różne cudeńka. Wśród nich jedno wyłowiłem dla państwa uszu, bo pomyślałem – tu akurat fenomenalnie pasuje w tym miejscu...
...Zostajemy jeszcze w tych latach: 1961 rok dokładnie. Historia dwóch przjaciół. Obaj urodzili się na Bronxie w Nowym Jorku. Na Bronxie mieszkali, na Bronxie chodzili do szkoły. Jeden założył zespół, drugi pomagał mu, troszkę pisał piosenki. No i w pewnym momencie tamten został sam. A jego przyjaciel Ernie Maresca mówi: „słuchaj, ja mam taki utwór dla ciebie”. No i Dion DiMucci, bo tak się nazywał, zaśpiewał...

05. Dion & The Belmonts - I Wonder Why - The Best Of Dion - 02:20 (tytuł nr.1; trąci myszką)

…Rok 1961, gorące lato. Album Diona DiMucci, bo wtedy używał pełnego imienia i nazwiska. Teraz skrócił tylko do swojego imienia...Powinienem powiedzieć, że słuchali Diona w Wielkiej Brytanii różni muzycy. M.in. Paul McCartney był jego, wtedy wielkim sympatykiem, ale wszystkie właściwie grupy liverpoolskie: The Merseybeats, The Fourmost, Gerry and the Pacemakers. Oni wszyscy słuchali Diona, bo on był taką odskocznią od amerykańskiej muzyki Doo-Wop, której był fantastycznym przedstawicielem, w stronę muzyki odrobinę trudniejszej i bardziej skomplikowanej. Dion, to było - 60 lat temu...
...I teraz, proszę sobie wyobrazić, w ubiegłym tygodniu Dion wydaje nową płytę. On już nas zaskoczył parę razy. Rok temu, dwa lata temu, ale ta? Zaprosił gości – a kto mu odmówi? Właściwie, praktycznie nikt. Proszę posłuchać jak się ten album zaczyna…

06. Dion, Joe Bonamassa - Take It Back - Stomping Ground - 05:35 (tytuł nr.1; Bonamassa robi swoje)

…Dion, lat 82 i troszkę (urodziny miał w lipcu). Dion i z nim gościnnie Joe Bonamassa. Też jego miłośnik, do tego stopnia, że zaproponował, że sam wyda tę płytę. I ukazała się dzięki staraniom Keeping the Blues Alive – to jest własna wytwórnia Joe Bonamassy...
...No to może jeszcze jeden fragment – też gitara bardzo ważna. I rozmawialiśmy nie tak dawno o „korzennych” utworach. No to jest właśnie fantastyczny przykład takiego „korzennego” grania...

07. Dion, Billy F Gibbons - My Stomping Ground - Stomping Ground - 05:12 (tytuł nr.9; Gibbons nie od razu rozpoznawalny)

…Rozpoznawalne? Billy F Gibbons. Taaak, jak mówiłem: kto odmówi Dionowi? Dion – „My Stomping Ground” – to jest tytułowe nagranie całego albumu, którego artysta wydał, żeby państwo mieli trochę z radości muzycznych na te święta...
...Tak patrzę na ten program dzisiaj: wszystkie dzisiejsze utwory taneczne niezwykle...Nie...to jeszcze nie samba, to jeszcze nie bębniarze, czy bateria brazylijska. Ale to słyszę gdzieś z tyłu głowy...
...Proszę zwrócić uwagę na następne nagranie. Podejrzewam, że usłyszą je państwo po raz pierwszy. Artystę doskonale państwo kojarzą, przynajmniej ze spotkań ze mną w czasie audycji, ponieważ od pierwszego dźwięku, gdy go usłyszałem, jestem jego wielbicielem. Płyta wyjdzie w lutym, już się chwaliłem kiedyś, że wyjdzie na moje urodziny. Proszę sprawdzić jak ten utwór zabrzmi w państwa uszach...

08. Zeal & Ardor - Golden Liar - 03:43

…najpierw jako jednoosobowy zespół, projekt – Zeal & Ardor...Teraz na koncertach jest ich troszeczkę więcej. Ja widziałem dwa koncerty artysty w Polsce: w Warszawie obydwa. Jeden w małym klubie na Pradze, drugi w Stodole, ale nie na głównej scenie, tylko na tej mniejszej, na pięterku...Zobaczymy jak będzie, jak przyjedzie do Polski kolejny raz. Myślę, że publiczności na tych koncertach będzie troszkę więcej... Zeal & Ardor czyli Manuel Gagneux. Trochę Szwajcar, trochę Amerykanin. A zespół założył i płytę wydał dla mamy, bo tak myślał, że ona się zlituje i kupi taki egzemplarz. Pytałem go czy kupiła. Powiedział, że bał się zapytać...
...to teraz mam jeszcze dwoje artystów, których pomieszczę dwa nagrania w tej godzinie, którzy też nie są mi obojętni. Ich nagrania zwracały moją uwagę właściwie od pierwszego dźwięku. To będzie troszkę inne nagranie, bo ono jest niby taką piosenką świąteczną...

09. Sorry Boys - Jadę do domu - 03:35

...Sorry Boys – „Jadę do domu”. Coś przypominał państwu ten utwór? To bardzo dobrze...
...Następne nagranie z płyty, którą rozpakowałem przed tygodniem. Troszkę o niej opowiedziałem państwu, ale to nie oznacza, żeby nie sięgnąć po następne z niej nagranie. Wszystko w tym utworze jest ważne. Proszę posłuchać uważnie...

10. Czesław Mozil - Z miłości - #IDEOLOGIAMOZILA - 03:44 (tytuł nr.4; ważny tekst)

... „Z miłości” i Czesław Mozil. To jego nowy album „#IDEOLOGIAMOZILA”. Jeszcze raz powiem to , co przed tygodniem: chylę czoła...
...to teraz troszkę zachrupi...

11. Sodom – Nicht mehr mein Land - Genesis XIX - 04:29 (tytuł nr.5; niezła “jazda”)

...nie uprzedziłem , że na końcu też tak zachrupi troszkę... Sodom...Podobały mi się państwa komentarze po rozpakowaniu tej płyty wydanej w 20-lecie. Pomyślałem, że nie sięgaliśmy po ten album , jakoś może nie było gdzie. Może nie było o której? Sodom – „Nicht mehr mein Land”...
...no to mamy w Kuźni obok siebie, takie piękne, trzy, może cztery nawet utwory. No zobaczymy jak nam pójdzie. To z Norwegii...

12. HammerFall - Hammer of Dawn - 04:02

...wcześniej nie słyszałem unich takiego brzmienia. To chyba szykują na nową płytę. HammerFall – utwór się nazywa „Hammer of Dawn”...
...No i teraz niespodzianka. Tak , bo będzie tam paru obok siebie znakomitych ludzi. Tom Morello, a obok niego gościnnie „miczurini”: Alex Lifeson, Kirk Hammett i Dr. Fresch. Jeżeli tego państwo nie znają, to po prostu producent. Ale jak wszyscy to wszyscy, czterej się podpisali...

13. Tom Morello - I Have Seen the Way (ft. Alex Lifeson, Kirk Hammett & Dr. Fresch) - The Atlas Underground Flood - 03:46 (tytuł nr.5; trochę dziwne, ale niezłe)

…troszkę jeszcze poszumi do końca. Tom Morello, a obok niego Alex Lifeson, Kirk Hammett oraz producent całości Dr.Fresch. Jest cała płyta i tam różni artyści, różne konfiguracje. No teraz taka moda, ale ta moda jest piękna...
...w następnym nagraniu, trudno powiedzieć, że to „miczurini” są, chociaż tak jest napisane: featuring i tutaj imię i nazwisko, cały zespół. Ale wszyscy wiemy, że tak jest od dawna, a ktoś musi świecić oczami i jego nazwisko musi być jako pierwsze. To jest przedwczoraj ujawniony utwór artysty, którego znamy, szanujemy i kochamy od lat, iiii... czekamy na jego kolejny koncert w Polsce. Już niedługo...

14. Slash - Fill My World (ft. Myles Kennedy and The Conspirators) - 05:28

…no oczywiście, że to Slash. „Fill My World” – tak się nazywa jego nowy, przedwczoraj ujawniony utwór. Slash no i tu „miczuriny” są, czyli featuring: Myles Kennedy and The Conspirators. No, jakbyśmy nie wiedzieli, nie znali tej linijki od lat…
...patrzę tak na te utwory, które miały się tak poukładać, i... na razie wszystko pasuje...
...będę miał teraz dla państwa takie nagranie – no właśnie. Jest taki amerykański zespół, który nazywa się Elder. Jest niemiecki zespół, który nazywa się Kadavar. One postanowiły nagrywać razem i właśnie wydały płytę. Jeden z niej fragment chciałbym, żeby trafił do państwa uszu teraz...

15. Kadavar, Elder - In the Way - ELDOVAR - A Story of Darkness & Light - 05:38 (tytuł nr.2; początek jak LZ, potem zaczyna się kotłować)

… to były połączone siły amerykańskiego zespołu Elder i niemieckiego zespołu Kadavar. Gdy patrzę się na nazwę tej grupy Kadavar & Elder, to troszkę wygląda to jak biuro radców prawnych, ale z drugiej strony: patrzę na Zeal & Ardor. Też mogłoby się wydawać, że to biuro radców prawnych, albo przynajmniej notarialne, ale nie – tam nie mam takiego skojarzenia...
...czy to ostatnie trudne – nie, to już nie było trudne nagranie. Nie...teraz będzie gitarzysta. Jeden z państwa ulubionych, ukochanych. Jeżeli powiem, że czterdzieści ponad lat. Dobrze, ale to się właściwie wyjaśni samo.. Dlaczego taka tajemnica? No bo on jest tutaj tylko „miczurinem” w tym utworze. Proszę posłuchać, bo całość jest bardzo piękna...

16. Dion, Mark Knopfler - Dancing Girl - Stomping Ground - 04:12 (tytuł nr.3; ta gitara nie kłamie)

…ta silna presja, żeby gdzieś wybadać, skądś, jakieś nagrania Marka Knopflera, może nawet Dire Straits posłuchać. Pięknie, po prostu on zawsze pięknie grał, przyznają państwo. Ale to Dion jest tutaj w roli głównej. Tak jest: kto Dionowi odmówi? Nikt! „Dancing Girl” to jest z tej jego nowej płyty. Przypomnę państwu: Dion obchodził 82-urodziny latem, ale cieszmy się tylko, że on jest w takiej formie, że on pisze te utwory, i że świat kłania się mu tak, no bo po prostu ma za co...
...co nam zostało dzisiaj? Och jakie ładne utwory. Patrzę tutaj i aż się nie mogę nacieszyć. Ale mam tutaj też listę, powiedziałem o urodzinach, nie zawsze mamy miejsce na to, ale dziś – gdybyśmy przyjęli, że jest 5 grudnia – a jest, to dzisiaj rocznica urodzin Sonnego Boya Williamsona. Urodził się w 1899 roku. Nie ma go z nami 56 lat już, ale gdy będzie taka potrzeba, żeby rozmawiać o utworze „Dust My Broom”, a jestem państwu to winien, przy okazji spotkania z Fleetwood Mac, gdzie będziemy rozmawiali o nich, „Need Your Love” przeważnie, ale o utworze „Dust My Broom”, to jest rok 1937 i bez tego utworu właściwie Fleetwood Mac by nie było. Dzisiaj urodziny obchodziłby, gdyby był z nami, Little Richard. Zmarł w maju ubiegłego roku, jak państwo pamiętają. I J.J. Cale urodzony w roku 1938 , też go nie ma z nami. Odszedł w 2013 roku...
...No to nastawiam następna płytę. Ona rozpakowana już. Tydzień temu ucieszyli się państwo tu słysząc jego gitarę i potem słysząc jego nazwisko. To z tej płyty jeden z ładniejszych utworów...

17. Black Label Society - Love Reign Down - 2021 Version - Doom Crew Inc. - 05:48 (tytuł nr.8; to taka trochę southernrockowa ballada, na początku tylko z fortepianem; później dochodzi reszta instrumentów; solo gitary wyśmienite)

…piękne prawda? Black Label Society, to Zakk Wilde…
…to co, trzy zakończenia a potem dopiero utwór na dobranoc? Na koniec? No może, niech i tak będzie...
…Pojutrze obchodzi artysta swoje urodziny. Utwór, który zaśpiewa powinni państwo rozpoznać – powiedziałem z przekąsem...

18. Tom Waits - Goodnight Irene - Orphans: Brawlers, Bawlers & Bastards (Remastered) - 04:47 (tytuł nr.14/CD2; tylko on może tak śpiewać)

…Tom Waits, utwór z 1933 roku. Dlaczego tylko raz był w Polsce, w Sali Kongresowej w Warszawie?...
...ci artyści we trzech byli dwa razy. Co prawda w 1996 roku, ale jednak Kongresowa oszalała...


19. Al Di Meola, John McLaughlin, Paco de Lucía - Guardian Angel - Live at Warfield Theatre, San Francisco, CA - December 1980 - Friday Night In San Francisco - 04:01 (tytuł nr.5; kolejna perełka)

…w lewym kanale Paco de Lucia, w środkowym, na krzesełku, John McClaughlin, w prawym kanale Al Di Meola. Czy mrówki mają już wolne? O nie, jeszcze nie...

20. John Lennon - Bless You - Remastered 2010 - Walls And Bridges - 04:37 (tytuł nr.5; bardzo lubię ten utwór, już od 47 lat)

…John Lennon patrzył przez okno na Central Park i mówił: „a nie mówiłem, mężczyźni z wózkami – nie ma w tym nic złego”...
...to wszystko na dziś, a na pożegnanie Tangerine Dream – tak jak tydzień temu...

21. Tangerine Dream - Continuum - Probe 6-8 - 07:11 (tytuł nr.3; rytmiczny kawałek z melodią)


44 audycja Max 357 dobiegła końca. 21 utworów trwa 99 minut.

Do posłuchania pod adresem:
https://open.spotify.com/playlist/5z7s2 ... 17d1fd4016
Największe muzyczne archiwum na Spotify
Awatar użytkownika
greg66
limitowana edycja z bonusową płytą
Posty: 4162
Rejestracja: 31.08.2008, 22:00
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Post autor: greg66 »

Dion & the Belmonts mam ich płytę z 1966 roku "Together Again" ale nie wiedziałem, że Dion jeszcze nagrywa.
Fajną robotę odwalasz Retromaniaku, radia nie słucham od dawna ale przynajmniej dzięki Tobie przypominam sobie te słynne Kaczkowskiego powiedzonka "Ładnie grali Panie Doktorze".
Czekam na kolejne wpisy.
ODPOWIEDZ