Zbigniew Jaremko

Biografie, dyskografie, opinie.

Moderatorzy: gharvelt, Bartosz, Dobromir, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Inkwizytor
japońska edycja z bonusami
Posty: 3923
Rejestracja: 06.05.2007, 19:19
Lokalizacja: Monty Python`s Flying Circus

Zbigniew Jaremko

Post autor: Inkwizytor »

https://scontent.fktw4-1.fna.fbcdn.net/ ... e=6392A4E6

https://scontent.fktw4-1.fna.fbcdn.net/ ... e=63928538https://www.youtube.com/watch?v=QWSukpKldCc


Być może wielu to umknęło - 2go marca odszedł wybitny jazzman, saksofonista, pedagog, aranżer, lider, organizator, animator i popularyzator jazzowego życia i spiritus movens jazzowego środowiska - Zbigniew Jaremko - smutne, gdyż od lat zmagał z okrutną chorobą Alzheimera, co spowodowało stopniowe wycofywanie z życia i inni muzycy stopniowo tracili go z oczu i "jazzowego radaru". By nie powtarzać banałów i faktów ogólnie znanych zachęcam by przeczytać całkiem sensowne, zgrabne i fachowe jak na Jazz Forum podsumowanie / syntezę jego skromnej persony:


http://jazzforum.com.pl/main/artykul/zbigniew-jaremko


Znakomicie nagrana, wyprodukowana płyta z 1986 - w dalszym ciągu czeka na wersję na CD - niedoceniana, przez wielu zapomniana, dla wytrawnych koneserów, kolekcjonerów nie tylko jazzu - w zagranicznych portalach określana mianem "neo-bop" - cokolwiek miałoby to oznaczać - zawierająca nowoczesny jazz z pewnymi pierwiastkami "fusion" ale nie powodująca zgorszenia, dezaprobaty tradycjonalistów. Zrealizowana w składzie - który może elektryzować - mamy tu prawie cały ówczesny i były String Connection - z liderem Krzesimirem Dębskim na czele, Przybyłowiczem, Wromblem na basie i śp. Skowronem na klawiszach. Otwierający - Resound to String w najlepszym wydaniu i najczystszej postaci - kapitalny główny motyw, soczyste brzmienie, brawurowe kadencje i aranże, porywający klimat. Dla tego pierwszego kawałka warto stać się posiadaczem tego czarnego krążka i by zedrzeć go kompletnie. Nie muszę podkreślać i smakowitych improwizacji poszczególnych muzyków, pachnących najlepszym swingiem, szwungiem, groovem, inwencją i autentyczną jazzową pasją.

Również by nie ograniczać tylko do "kłapania dziobem" polecam - mój zgrany winyl - by uświadomić sobie jak znakomitą porcją krajowego jazzu był i nadal jest Dedications Jaremki - i czego domagać od ludzi mieniących się "muzycznymi archeologami / odkrywcami" i kształtującymi muzyczne trendy, kanon, gusta itd.


https://www.sendspace.com/file/3h4sq9
...Nobody expects the Spanish inquisition !
ODPOWIEDZ