DINOZAURZY ALBUM ROKU 1955

Najciekawsze - najsilniejszych.

Moderatorzy: gharvelt, Bartosz, Dobromir, Moderatorzy

Awatar użytkownika
B.J.
box z pełną dyskografią i gadżetami
Posty: 14121
Rejestracja: 11.04.2007, 21:33

Re: DINOZAURZY ALBUM ROKU 1955

Post autor: B.J. »

Goran pisze: 20.01.2023, 22:26Miles Davis - Blue Moods.
Dziękuję za opinię, Goranie. Płyta jest już na liście (pod literką "M"). Znajdziesz też w tym wątku refleksje innych na jej temat.
Awatar użytkownika
B.J.
box z pełną dyskografią i gadżetami
Posty: 14121
Rejestracja: 11.04.2007, 21:33

Re: DINOZAURZY ALBUM ROKU 1955

Post autor: B.J. »

SafeMan pisze: 06.05.2022, 14:25Helen Merrill - Helen Merrill
Znowu jazz, jednak tym razem wokalny. Klimat w stylu "późny wieczór w zadymionej od tytoniu knajpie gdzieś w Stanach w latach 50."
Jeden z najlepszych przykładów kobiecego wokalu jazzowego, jakie słyszałem. Raczej nie knajpa, z uwagi na intymność transmisji raczej salon. Ale dziś już chyba nie ma takich salonów.
Dzięki wielkie za polecenie :!:
Awatar użytkownika
B.J.
box z pełną dyskografią i gadżetami
Posty: 14121
Rejestracja: 11.04.2007, 21:33

Re: DINOZAURZY ALBUM ROKU 1955

Post autor: B.J. »

Normalnie zrobił mi się rok pod znakiem puzonu :!:
Bo muszę dopisać znakomite, choć tylko (niestety!) 21 minut liczące (10 cali):
Bennie Green Sextet – Bennie Blows His Horn
Green jest tu świetny, ale cały zespół daje radę, szczególnie Charlie Rouse na saksie. I świetnym posunięciem było zatrudnienie Candida z jego bębnami. Mainstream jazzowy najlepszego gatunku.
Awatar użytkownika
Taribo West
singel analogowy
Posty: 395
Rejestracja: 06.04.2021, 11:03
Kontakt:

Re: DINOZAURZY ALBUM ROKU 1955

Post autor: Taribo West »

other two addings:

Dinah Washington - Dinah Jams
Obrazek
This one of the greatest ever album of vocal jazz. Now maybe she is little bit forget compared to other giant as Sarah Vaughan and Billie Holiday, but we are really on the same level. In this album we find legends like Max Roach and Clifford Brown. A real must for every jazz lover.

Laurindo Almeida Quartet Featuring Bud Shank
Obrazek
Before Stan Getz a great Samba-Jazz album
Awatar użytkownika
B.J.
box z pełną dyskografią i gadżetami
Posty: 14121
Rejestracja: 11.04.2007, 21:33

Re: DINOZAURZY ALBUM ROKU 1955

Post autor: B.J. »

Taribo West pisze: 02.02.2023, 08:34 Dinah Washington - Dinah Jams
Laurindo Almeida Quartet Featuring Bud Shank
Dziękuję serdecznie za te zacne propozycje :!:
Laurindo był już na liście, ale nic nie szkodzi przypomnieć. :)
Awatar użytkownika
Taribo West
singel analogowy
Posty: 395
Rejestracja: 06.04.2021, 11:03
Kontakt:

Re: DINOZAURZY ALBUM ROKU 1955

Post autor: Taribo West »

Is there any polish album from 55?
Crazy
zremasterowany digipack z bonusami
Posty: 5024
Rejestracja: 19.08.2019, 16:15

Re: DINOZAURZY ALBUM ROKU 1955

Post autor: Crazy »

I don't know. Never heard about any. I don't really think anything had been going on before 1956 - that's when after Stalin's death the communist regime took things a little more easy and such phenomena as jazz or rock'n'roll stopped being treated as imperialist treason :roll: Clearly jazz kicked off in 1956, lots of careers started then, festivals were held, film music became more jazzy... Rock'n roll (called "big-beat" in Poland) came a bit later but soon, too.
jeżeli nam zabraknie sił
zostaną jeszcze morze i wiatr
Awatar użytkownika
B.J.
box z pełną dyskografią i gadżetami
Posty: 14121
Rejestracja: 11.04.2007, 21:33

Re: DINOZAURZY ALBUM ROKU 1955

Post autor: B.J. »

Podobno jest kilka płyt. Nie znam żadnej. Piosenki Paryża są na YT. Ale to jest chyba po francusku, choć wykonawcy polscy. Najbardziej tutejsi wydają mi się Mieczysław Fogg, Maria Koterbska i zespół Śląsk.
Awatar użytkownika
Duch 1532
japońska edycja z bonusami
Posty: 3292
Rejestracja: 18.05.2008, 15:39
Lokalizacja: Breslau, Schmiedefeld

Re: DINOZAURZY ALBUM ROKU 1955

Post autor: Duch 1532 »

https://open.spotify.com/album/2DnE6CbzOa9DZarKWfduJ3 (Well. Luckily it's not jazz at all 8)).
„Po co podnosiłem cały ten rwetes — pomyślałem sobie — ten człowiek jest istotą ludzką jak i ja; ma akurat tyle samo powodów, by lękać się mnie, co ja, by lękać się jego. Lepiej spać z trzeźwym kanibalem niż z pijanym chrześcijaninem”.
Awatar użytkownika
B.J.
box z pełną dyskografią i gadżetami
Posty: 14121
Rejestracja: 11.04.2007, 21:33

Re: DINOZAURZY ALBUM ROKU 1955

Post autor: B.J. »

Duch 1532 pisze: 02.02.2023, 23:18Luckily it's not jazz at all 8)).
W Bujaj się, Fela są wyraźnie elementy dixielandu. Zainspirowany tym utworem Ransome-Kuti przyjął swój sceniczny pseudonim i obrał słuszny muzyczny kierunek. ;)
A tak ogólnie, to pozycja Mieczysław Fogg - Piosenki trafia na listę. Nie tylko za baryton liryczny i "ełłł".
Awatar użytkownika
K o n i u
singel kompaktowy
Posty: 443
Rejestracja: 24.06.2018, 22:40
Lokalizacja: Kraków

Re: DINOZAURZY ALBUM ROKU 1955

Post autor: K o n i u »

Jeden z moich ulubionych twórców "muzyki tła" w 1955 roku wydał ciekawy album. Myślę o Miltcie Jacksonie i jego The Modern Jazz Quartet. Właściwie to wydali dwie płyty, ale ja chcę zwrócić uwagę na "Concorde". Cool jazzowy kwartet gra delikatną, lekko improwizowaną muzykę nazwaną później jazzem kameralnym. Mimo, że powstali jako zespół wspierający Gillespiego, czyli formacja beebopowa tym albumem podążają w kierunku cool jazzu i jak się okazuje Jackson i Lewis czują się w tym klimacie fantastycznie. Płyta (jak wiele następnych) opiera się na uroczym dialogu wibrafonu z fortepianem. Dyskretne wsparcie sekcji rytmicznej jest również nie do przecenienia. Myślę, że może znaleźć się na liście propozycji.
Obrazek
na FD od 23 września 2013 (938 postów pod starym nickiem: Koniu -> K o n i u) :)
Awatar użytkownika
B.J.
box z pełną dyskografią i gadżetami
Posty: 14121
Rejestracja: 11.04.2007, 21:33

Re: DINOZAURZY ALBUM ROKU 1955

Post autor: B.J. »

K o n i u pisze: 15.02.2023, 08:59The Modern Jazz Quartet - Concorde

(...)Myślę, że może znaleźć się na liście propozycji.
Koniecznie :!:
Ulubiony zespół Bednaara (czy nadal?) Liczyłem, że uda się Go płytami MJQ sprowokować choć do aktywności w wątku. Niestety zniknął z FD w ostatnim czasie. Nadal nie brakuje jednak znawców tematu. Dziękuję, K o n i u! :)
Awatar użytkownika
Taribo West
singel analogowy
Posty: 395
Rejestracja: 06.04.2021, 11:03
Kontakt:

Re: DINOZAURZY ALBUM ROKU 1955

Post autor: Taribo West »

I saw it is missing these two importants jazz albums:

Erroll Garner - Contrasts
great piano virtuoso, the album is between bebop and ragtime

Gene Krupa & Buddy Rich - Krupa and Rich
double drummer, so surely all the KC fan will like it. There is also Dizzy Gillespie on trumpet
Awatar użytkownika
K o n i u
singel kompaktowy
Posty: 443
Rejestracja: 24.06.2018, 22:40
Lokalizacja: Kraków

Re: DINOZAURZY ALBUM ROKU 1955

Post autor: K o n i u »

Taribo West pisze: 28.02.2023, 13:28 Gene Krupa & Buddy Rich - Krupa and Rich
Faktycznie bardzo solidna pozycja. Jakoś umknęła mi z pamięci. A grają na tym wydawnictwie jeszcze Oscar Peterson, Herb Ellis i Ray Brown. Dwóch potentatów jazzowej perkusji plus kosmiczne towarzystwo. Wg mnie brak na tej płycie solidnych kompozycji czy wręcz standardów. Są za to popisy technicznych sprawności wszystkich muzyków, i słucha się tego bardzo przyjemnie.
na FD od 23 września 2013 (938 postów pod starym nickiem: Koniu -> K o n i u) :)
Awatar użytkownika
Taribo West
singel analogowy
Posty: 395
Rejestracja: 06.04.2021, 11:03
Kontakt:

Re: DINOZAURZY ALBUM ROKU 1955

Post autor: Taribo West »

i want to add an interesting italian album

Umiliani e la sua orchestra - Dixieland in Naples
Umiliani is one of the most important italian artist of the last century, he became very famous with the soundtracks (this one is a real masterpiece https://rateyourmusic.com/release/album ... -paradiso/). In this album he is interpretating some naples standards in a dixieland way. The result is very enjoyable!
ODPOWIEDZ