DINOZAURZY ALBUM ROKU 1955

Najciekawsze - najsilniejszych.

Moderatorzy: gharvelt, Bartosz, Dobromir, Moderatorzy

Awatar użytkownika
B.J.
box z pełną dyskografią i gadżetami
Posty: 14150
Rejestracja: 11.04.2007, 21:33

Re: DINOZAURZY ALBUM ROKU 1955

Post autor: B.J. »

Taribo West pisze: 02.03.2023, 09:02 i want to add an interesting italian album

Umiliani e la sua orchestra - Dixieland in Naples
Thanks for this one. I like music by Piero a lot. I must check this one.
K o n i u pisze: 01.03.2023, 09:50
Taribo West pisze: 28.02.2023, 13:28 Gene Krupa & Buddy Rich - Krupa and Rich
Faktycznie bardzo solidna pozycja. Jakoś umknęła mi z pamięci. A grają na tym wydawnictwie jeszcze Oscar Peterson, Herb Ellis i Ray Brown. Dwóch potentatów jazzowej perkusji plus kosmiczne towarzystwo. Wg mnie brak na tej płycie solidnych kompozycji czy wręcz standardów. Są za to popisy technicznych sprawności wszystkich muzyków, i słucha się tego bardzo przyjemnie.
Sorry guys! This one was released in 1956.
And Erroll Garner – Contrasts is December `54.
Awatar użytkownika
K o n i u
singel kompaktowy
Posty: 447
Rejestracja: 24.06.2018, 22:40
Lokalizacja: Kraków

Re: DINOZAURZY ALBUM ROKU 1955

Post autor: K o n i u »

B.J. pisze: 02.03.2023, 22:40 Sorry guys! This one was released in 1956.
OK, Nie sprawdziłem polegając na wpisie Taribo. Ale i tak warto posłuchać :D :)
na FD od 23 września 2013 (938 postów pod starym nickiem: Koniu -> K o n i u) :)
esforty
japońska edycja z bonusami
Posty: 3996
Rejestracja: 26.01.2010, 11:45
Lokalizacja: Łódź

Re: DINOZAURZY ALBUM ROKU 1955

Post autor: esforty »

Obrazek
Frank Sinatra - In The Wee Small Hours 1955

Jedna z ważniejszych płyt Sinatry. Dzisiaj pan listonosz przyniósł 24bitowy remaster z 2015 od Cracker Jack Records, który zostanie wymieniony za pospolitą edycję, za to z oryginalną okładką. Okładka tej z 2015, wygląda tak:
Obrazek
Umówmy się, ta wymiana to nie jakiś wysiłek finansowy i rzecz jest do zdobycia bez tropiących psów :wink: . Owszem, brzmi klarowniej, ale też przekazując prawdę o nagraniu, przekazuje też, tę niewygodną :cry: .
Wiadomo, Frank Sinatra z drugiej połowy lat 50-tych, to tylko LP, monofoniczne remastery z adnotacją Scranton Pressing ( w mieście Scranton, wytwórnia Capitol, miała tłocznie, jakie to ma znaczenie to proszę odpytać kolekcjonerów wszystkiego fonograficznego od The Beatles):wink: .
Ale, jak już płytę rozpakowałem, to chciałem zobaczyć ilu ma <Ojców Chrzestnych> w prowadzonym plebiscycie i wypadło na mnie :shock: .
To zbiór, raczej, smutnych piosenek opartych o pogląd, że kochamy tych, którzy na to nie zasługują... Za stary jestem, by ów dementować, lub potwierdzać. Nie ufam swojej pamięci na takich dystansach.
Capitol nie specjalnie się palił do wydania tego(smutneee!), tym bardziej, że całość miała zapach, nowego i nieznanego, o czym za kilka lat, będzie się mówiło <album koncepcyjny>. Cichym... a może nie takim cichym, bohaterem wydawnictwa jest Nelson Riddle, który większość zaaranżował a co ważniejsze poprowadził tak Orkiestrę, że rozpacz i żałość Franka, po utracie Avy (Gardner)*, była słyszalna nawet w tych słabszych urządzeniach reprodukujących dźwięk 8) .

*- Ava Gardner to Ta, co o Presleyu, mówiła: burak! (serio!)
Nie ma takiego naleśnika, który nie wyszedłby na dobre. H. Murakami
Awatar użytkownika
Taribo West
singel analogowy
Posty: 396
Rejestracja: 06.04.2021, 11:03
Kontakt:

Re: DINOZAURZY ALBUM ROKU 1955

Post autor: Taribo West »

B.J. pisze: 02.03.2023, 22:40 Sorry guys! This one was released in 1956.
And Erroll Garner – Contrasts is December `54.

sorry it is always RYM's fault :-P
esforty
japońska edycja z bonusami
Posty: 3996
Rejestracja: 26.01.2010, 11:45
Lokalizacja: Łódź

Re:

Post autor: esforty »

SafeMan pisze: 06.05.2022, 14:25 Moje typy z rocznika:

Frank Sinatra - In the Wee Small Hours
odsyłam do świetnego materiału na YouTube -> https://www.youtube.com/watch?v=AEkjh4NTdkM

...
Właśnie obejrzałem materiał, zaproponowany przez Ciebie. Nie dostrzegłem Twego wpisu koncentrując się na liście podstawowej. Przepraszam!
Nie ma takiego naleśnika, który nie wyszedłby na dobre. H. Murakami
Awatar użytkownika
B.J.
box z pełną dyskografią i gadżetami
Posty: 14150
Rejestracja: 11.04.2007, 21:33

Re: DINOZAURZY ALBUM ROKU 1955

Post autor: B.J. »

Bardzo dobrze się stało, bo poznaliśmy Twoje spojrzenie na ten świetny album.
Awatar użytkownika
Paweł
longplay
Posty: 1380
Rejestracja: 02.09.2019, 14:00

Re: DINOZAURZY ALBUM ROKU 1955

Post autor: Paweł »

B.J. pisze: 30.04.2022, 11:40 Xavier Cugat And His Orchestra - Cha Cha Cha [1955]
Rozrywka potraktowana z profesjonalnym namaszczeniem. Etniczne rytmy, sprawna sekcja blacharska i wielokrotnie powtarzana zachęta, że "trza". Na majówkę jak znalazł.

Nie tak dawno (aczkolwiek to było już po majówce ;)) słuchałem tej płyty i był to zaskakująco przyjemny odsłuch. Absolutnie nie jestem znawcą tego typu grania, więc nawet nie będę się silił na jakieś precyzyjne opisy, lecz podzielę się z Wami pewnym obrazem, którym nawiedził mnie, gdy słuchałem tego krążka (tak było, nie zmyślam!).

Wyobraziłem sobie, że prowadzę małą kameralną knajpkę/bar, położoną na plaży w bliżej nieokreślonym egzotycznym państwie (mimo wszystko nie na Kubie :)). Ludzie siedzą (na zewnątrz i w środku), popijają rzemieślnicze piwo, whisky, kolorowe i fikuśne drinki, zajadają miejscowe przysmaki, rozmawiają. W tle słychać szum oceanu, a z głośników sączy się muzyka Xaviera Cugata i Jego Orkiestry (a także inne płyty z 1955 roku). Pełen relaks.

Jeżeli muzyka generuje takie obrazy, to chyba dobrze świadczy o muzyce? ;)
Planuję przesłuchać wszystkie płyty, jakie kiedykolwiek nagrano. Niemożliwe? Cóż, przynajmniej będę próbował.
Awatar użytkownika
Maciek
box
Posty: 8801
Rejestracja: 15.04.2007, 02:31

Re: DINOZAURZY ALBUM ROKU 1955

Post autor: Maciek »

Smith, Johnny - Johnny Smith Plays Jimmy Van Heusen
Obrazek

Czego można oczekiwać po albumie z jazzową gitarą z roku 1955? Na pewno dobrych i melodyjnych tematów/kompozycji. W tym wypadku gwarantem powyższego jest repertuar Van Heusena, który w historii zasłynął choćby tym, że jego kompozycje były nominowane do Oskara aż 14 razy (4 razy z powodzeniem). Płyta dla fanów gitary i muzyki filmowej.
https://youtu.be/eSVPFp5z5mA?si=jAnTkcU1pQUTdBCU
Adoptuj, adaptuj i ulepszaj.
Awatar użytkownika
B.J.
box z pełną dyskografią i gadżetami
Posty: 14150
Rejestracja: 11.04.2007, 21:33

Re: DINOZAURZY ALBUM ROKU 1955

Post autor: B.J. »

Johnny zawsze mile widziany :!: :)

W związku z tym, że liczba propozycji osiągnęła 55, zgodnie z zapowiedzią ogłaszam datę finału: 31 marca 2024 r. o godz. 19:55. Przyjmowanie list zakończy się co do zasady w dniu poprzedzającym.
Awatar użytkownika
Taribo West
singel analogowy
Posty: 396
Rejestracja: 06.04.2021, 11:03
Kontakt:

Re: DINOZAURZY ALBUM ROKU 1955

Post autor: Taribo West »

i just realized we forgot this great album

Lotte Lenya singt Kurt Weill
Obrazek
Lotte Lennya was the wife of Kurt Weill, maybe the greatest composer of cabaret music of all time. This is a truly masterpiece of his genre
esforty
japońska edycja z bonusami
Posty: 3996
Rejestracja: 26.01.2010, 11:45
Lokalizacja: Łódź

Re: DINOZAURZY ALBUM ROKU 1955

Post autor: esforty »

Obrazek
Clark Terry - Introducing Clark Terry

Ten odsłuch, proponowałbym zacząć od Kitten, z solami puzonisty Clevelanda i bębniącego Arta Blakey'a.
Coś tam ustawia w emocjach, słuchaczy. Art swinguje ale... jak masz zamiar słuchaczu, dołączyć jako pstrykający palcami, to wyjdzie, że ten swing gdzieś haczy. A haczy, bo trzeba dopasować się do rdzenia pomysłu na tę płytę, do harmonii niestandardowych i złożonych sztuczek, <dorastającego bebopu>.
Kto lubi sound trąbki, ten będzie się bawił. jeszcze lepiej. Pamiętamy(?), że ta trąbka była ozdobą wielu Big-Bandów.
Mam tę płytę w takiej serii Four Classic Albums, nic wielkiego, co najwyżej poprawnie. Ale dzisiaj dostałem do odsłuchu taką edycję:
https://www.discogs.com/release/1798042 ... lark-Terry

Nie palę ze 25 lat, ale rozglądałem się za papierosem, pełna iluzja.
Nie ma takiego naleśnika, który nie wyszedłby na dobre. H. Murakami
Awatar użytkownika
B.J.
box z pełną dyskografią i gadżetami
Posty: 14150
Rejestracja: 11.04.2007, 21:33

Re: DINOZAURZY ALBUM ROKU 1955

Post autor: B.J. »

esforty pisze: 10.11.2023, 11:08Clark Terry - Introducing Clark Terry
Dziękuję za propozycję, która wchodzi na listę pod pierwotnym tytułem:

Clark Terry – Clark Terry
Awatar użytkownika
B.J.
box z pełną dyskografią i gadżetami
Posty: 14150
Rejestracja: 11.04.2007, 21:33

Re: DINOZAURZY ALBUM ROKU 1955

Post autor: B.J. »

Obrazek

Kenny Clarke – Bohemia After Dark
Perkusista MJQ zebrał tę ekipę, ale większość materiału jest autorstwa młodych Adderleyów, którzy tam grają. Ale kto tam nie gra? :!:
Mnie do tej płyty doprowadziła pogoń za Ptokiem i on też tam jest. Warto było szukać, choć to tylko klasyczny mainstream, ale za to w znakomitym wykonaniu.

Obrazek
Awatar użytkownika
Taribo West
singel analogowy
Posty: 396
Rejestracja: 06.04.2021, 11:03
Kontakt:

Re: DINOZAURZY ALBUM ROKU 1955

Post autor: Taribo West »

I didn't understood, is it possible to send the list?
Awatar użytkownika
B.J.
box z pełną dyskografią i gadżetami
Posty: 14150
Rejestracja: 11.04.2007, 21:33

Re: DINOZAURZY ALBUM ROKU 1955

Post autor: B.J. »

Taribo West pisze: 12.11.2023, 12:03 I didn't understood, is it possible to send the list?
Well, yes but the final is scheduled for Sunday, March 31, 2024 at 7:55 p.m. The acceptance of lists will generally end on the previous day.
So there is no reason to hurry.
ODPOWIEDZ