Czego teraz słuchacie?

Forum podstawowe.

Moderatorzy: gharvelt, Bartosz, Dobromir, Moderatorzy

Crazy
limitowana edycja z bonusową płytą

Re: Czego teraz słuchacie?

Post autor: Crazy »

W wiadomym temacie było też nie za dawno o Spectrum, Billy Cobhama, z którym mierzę się aktualnie. Ale nie wiem, czy domierzę. Męczy mnie ta muzyka, zresztą pamiętam, że przy okazji plebiscytu też mnie zmęczyła, a dobrze chciałem ;-) Nie, dla mnie za dużo fusion, za dużo piłowania instrumentów i ścigania się, kto szybciej.

Skoro już bluźnię, to jeszcze powiem, że nie za bardzo mi też weszła inna płyta ogromnie zdaje się ceniona przez niektórych forumowiczów, czyli David Sylvian - Sectets of the Beehive. Tutaj dla odmiany nie ma żadnego piłowania, rzecz brzmi wysmakowanie i każdy dźwięk ma tu dla siebie czas - pod tym względem jest wspaniale. Ale niestety zupełnie nie trafia do mnie pod względem kompozycyjnym czy songwriterskim słowem: na żadnym utworze mi się tam ucho nie zawiesiło.

Wszystkich oburzonych przepraszam :-)
jeżeli nam zabraknie sił
zostaną jeszcze morze i wiatr
Awatar użytkownika
Leptir
box

Post autor: Leptir »

Co do Sylviana - nie ma za co przepraszać, każdy ma swój gust i bardzo dobrze. Ja "Secrets..." bardzo lubię, ale i tak uważam tę płytę za najsłabszą w klasycznym okresie kariery tego artysty (czyli tak do "Blemish"). Inna rzecz, że wtedy moim zdaniem tworzył same perełki i wchodzi mi to wszystko, jak dajmy na to Berbeka na Babią Górę. ;)
„You can be in paradise only when you do not know what it is like to be in paradise. As soon as you know, paradise is gone.” (John Gray)
Awatar użytkownika
Gacek

Post autor: Gacek »

Retromaniak pisze: 02.12.2023, 22:57 Black Sabbath - Sabbath Bloody Sabbath
Jedna z moich ulubionych płyt, dawno nie słuchałem.

Jak to w telewizji mówią gadające głowy mamy pogodową anomalię w anomalii. Znów system się wysypał, śnieg w zimie, drogi nie odśnieżone, świat się kończy, ludzie wykupują wszystko ze sklepów, wkońcu spadło 30 cm śniegu, wszyscy umrzemy.... i tylko cieć zamiast snuć fantazje o upadku świata jedzie non stop od 2 dni na łopacie bo podjazd sam się nie odśnieży. Pomimo że już zaczyna być to uciążliwe bo ile można robić to samo to dla mnie jest rola życia. Cisza, spokój, północ, ludzie śpią, śnieg pruszy, rześkie powietrze i jakoś wyjątkowo lepiej teraz smakuje muzyka, szczególnie ta dobrze już znana.
Genesis - Trespass
Obrazek
To jest właśnie ten moment kiedy Trespass wchodzi najlepiej, zimowa nocna sceneria idealnie pasuje do zawartości tego wydawnictwa. Swoją drogą w dyskografii zespołu lekko zapomnianego bo wydanego przed tyloma kanonicznymi płytami. Wydaje mi się że ten statut ma niesłusznie bo zdecydowanie jest tu mniej dłużyzn, które w schyłkowym okesie Gabrielowskim się zdarzały a jest to już w pełni ukształtowany styl zespołu. Swoją drogą ten skład poza perkusistą jeszcze mógłby album zagrać na żywo choć to już nie nastąpi. Tak się też zastanawiam się czy Hackett kiedyś po to sięgnie tak jak ostatnio po Foxtrot.
Ostatnia dygresja - patrzę teraz na listę utworów i Trespass należy do elitarnego zestawu wydawnictw na których nie ma słabszych utworów!
Awatar użytkownika
Bednaar
zremasterowany digipack z bonusami

Post autor: Bednaar »

Crazy pisze: 02.12.2023, 23:06 W wiadomym temacie było też nie za dawno o Spectrum, Billy Cobhama, z którym mierzę się aktualnie. Ale nie wiem, czy domierzę. Męczy mnie ta muzyka, zresztą pamiętam, że przy okazji plebiscytu też mnie zmęczyła, a dobrze chciałem ;-) Nie, dla mnie za dużo fusion, za dużo piłowania instrumentów i ścigania się, kto szybciej.
Wcale nie jestem Św. Oburzem ;-)
Bardzo lubię Spectrum ale rozumiem, że niektórzy mogą tę płytę odebrać jako zbiór popisówek - tak jak Ty właśnie.
U mnie też wczoraj grała klasyka jazz-rocka, konkretnie Soft Machine - Six (1973). Jedna z lepszych płyt SM.
vertical_invader
Awatar użytkownika
Leptir
box

Post autor: Leptir »

Peter Gabriel - I/O Cóż, jakaś wielka rewelacja to nie jest, ale słucha mi się tego całkiem dobrze. Oczywiście, wszystko to już znamy, ale co innego słuchać pojedynczych kawałków, a co innego jak to zebrane jest do kupy. Jasne - dojmujące uczucie Deja Vu, tego, że większość z elementów tej płyty się już u Gabriela słyszało - a najczęściej w lepszym wydaniu. Ale i tak fajnie, że coś nowego wydał, do tego rzecz jest świetnie wyprodukowana, brzmi spektakularnie.
„You can be in paradise only when you do not know what it is like to be in paradise. As soon as you know, paradise is gone.” (John Gray)
Crazy

Post autor: Crazy »

Gacek pisze: 03.12.2023, 00:36
Genesis - Trespass

To jest właśnie ten moment kiedy Trespass wchodzi najlepiej, zimowa nocna sceneria idealnie pasuje do zawartości tego wydawnictwa. Swoją drogą w dyskografii zespołu lekko zapomnianego bo wydanego przed tyloma kanonicznymi płytami.
(...) patrzę teraz na listę utworów i Trespass należy do elitarnego zestawu wydawnictw na których nie ma słabszych utworów!
Zależnie od tego, jak zdefiniować "słabszy utwór" ten zestaw mógłby nie być aż tak elitarny - myślę, że jest naprawdę DUŻO albumów, gdzie każdy utwór jest co najmniej "dobry". I znacznie mniej takich, gdzie każdy jest co najmniej "bardzo dobry". Czy tak jest na Tresspass? Aż tak bym nie powiedział, ale jako nie-fan Genesis, tę akurat płytę bardzo lubię. Pamiętam do dziś, jak pierwszy raz położyliśmy płytę na adapterze i znienacka, bez ostrzeżenia nagle rozbrzmiał ten zadziwiająco wysoki głos: looking for some-one!. Wielkie wrażenie. I masz rację, że w zimowej scenerii pięknie się rozlega.
Do mnie strona A przemawia znacznie mocniej, niż B, ale i tam rzeczywiście "nie ma słabszych".
jeżeli nam zabraknie sił
zostaną jeszcze morze i wiatr
Hajduk
kaseta "metalówka"

Post autor: Hajduk »

A ja od dawna uważam, że "White Mountain" można by zdecydowanie wymienić na "Pacidy" lub "Shepherd", a nawet na "Let Us Now Make Love" (wszystkie z tego okresu).
Awatar użytkownika
Retromaniak
remaster

Post autor: Retromaniak »

Wishbone Ash - Live Dates

Obrazek

Niedawno obchodził ten podwójny koncertowy album Wisbone Ash swoje 50-lecie (1 grudnia debiutował na Billboardzie).

Te 82 minuty jednak szybko minęły.

Utwory doskonale znane w wersjach studyjnychh live brzmią jednak inaczej. Czy lepiej? To już każdy musi sam ocenić.
Największe muzyczne archiwum na Spotify
Awatar użytkownika
Monstrualny Talerz
japońska edycja z bonusami

Post autor: Monstrualny Talerz »

Gacek pisze: 03.12.2023, 00:36 Cisza, spokój, północ, ludzie śpią, śnieg pruszy, rześkie powietrze i jakoś wyjątkowo lepiej teraz smakuje muzyka, szczególnie ta dobrze już znana.
Genesis - Trespass
Pełna zgoda! Ja z kolei użyłem Foxtrot do podkładu pod demontaż/montaż wiązań do nart biegowych, by potem wypróbować je w fantastycznej zimowej scenerii. Wszystko pasuje idealnie.
Awatar użytkownika
Monstrualny Talerz

Post autor: Monstrualny Talerz »

Crazy pisze: 03.12.2023, 21:53 Pamiętam do dziś, jak pierwszy raz położyliśmy płytę na adapterze i znienacka, bez ostrzeżenia nagle rozbrzmiał ten zadziwiająco wysoki głos: looking for some-one!. Wielkie wrażenie. I masz rację, że w zimowej scenerii pięknie się rozlega.
Tak, to jest kilka sekund i właściwie mamy do czynienia z czysta definicją klasyki. Ja z kolei pamiętam gdy pierwszy raz usłyszałem Visions of Angel (z kasety) i to było coś tak absolutnie archetypicznego...Od razu zostało w głowie.
Awatar użytkownika
Bednaar
zremasterowany digipack z bonusami

Post autor: Bednaar »

Szczerze mówiąc ostatnio wracam tylko do dwóch płyt Genesis: Selling England By The Pound i właśnie Trespass - do tej drugiej głównie ze względu na Looking For Someone, Visions Of Angels i The Knife.
A teraz - dopiero niedawno zabrałem się za eksplorację dyskografii Terje Rypdala i jestem zachwycony, wyrasta na mojego trzeciego ulubionego gitarzystę - po Ralphie Townerze i Pacie Metheny:

Terje Rypdal - If Mountains Could Sing (ECM, 1995)

Terje Rypdal — electric guitars
Bjørn Kjellemyr — bass
Audun Kleive — drums
Terje Tønnesen — violin
Lars Anders Tomter — viola
Øystein Birkeland — cello
Christian Eggen — conductor

https://open.spotify.com/album/4lv1X1oS ... X5j-ErQrdw

Cóż on wyprawia na tej gitarze - mistrzostwo świata. Oczywiście same popisy gitarowe to za mało - zaręczam, że na tej płycie jest i klimat, i ciekawe kompozycje oraz aranżacje. Plus ładna okładka:

Obrazek
vertical_invader
esforty

Post autor: esforty »

Białystok pisze: 28.11.2023, 15:29 ...

TORTOISE - Millions Now Living Will Never Die (1996)
...
Bardzo interesująca płyta i sugestia szbe:
szbe pisze: 29.11.2023, 11:59 Ja mam w tym roku wielkie uczenie się na nowo Tortoise. Zapętlam te bębny Johna McEntire'a i oddaję się temu w pełni.
Millions Now Living Will Never Die nawet częściej niż TNT.
dyskretnie, a za to słusznie, wskazuje, posiadanie której jest koniecznością :) , w przypadku Tortoise
Nie ma takiego naleśnika, który nie wyszedłby na dobre. H. Murakami
Awatar użytkownika
Maciek
box

Post autor: Maciek »

Kolejny raz kręci się:
Caldera - Caldera (…). Jeśli ktoś nie zna, to jest to jazzrockowa konwencja podlana latino, w której więcej powodów do tańca niż do wysiłku intelektualnego. ;)
Esforty prosił, żebym pokazał okładkę, więc podrzucam razem z próbką i polecam tym, którzy znają (bo są tu też tacy, którzy znają).

Obrazek

https://www.youtube.com/watch?v=iI1Zkj46Tzc&t=390s
Adoptuj, adaptuj i ulepszaj.
Awatar użytkownika
Känguru
cylinder Edisona

Post autor: Känguru »

Caldera bardzo fajny zespół. Cztery płyty i do żadnej nie mam większych zastrzeżeń. Ja proponuję Bounaly -
Dimanche à Bamako (2023)
- trochę fusion i acid rocka w mocno afrykańskim sosie. Znakomicie się słucha.
Awatar użytkownika
Gacek

Post autor: Gacek »

Widzę że Trespass ma jednak trochę zwolenników. Może chce się go słuchać właśnie dlatego że nie jest tak zgrany jak reszta płyt Genesis z tego okresu?
Każdy z wymienionych utworów uważam za bardzo dobry (White Mountain także). To nie są wybitne kompozycje ale z pewnością bardzo dobre.

No cóż śnieg już nie sypie... teraz spada z dachu tonami czyli cieć znów nie śpi :evil:
Mniej klasycznie ale też jakoś mi pasuje do pory i sytuacji:
Moongarden - The Gates of Omega
Obrazek
Spokojny, nieśpieszny, atmosferyczny neo prog, taki w sam raz żeby odpocząć psychicznie. Oczywiście nie ma tu żadnych wielkopomnych kompozycji ani zapierających dech w piersiach popisów. Tego się po prostu dobrze słucha, pomimo że płyta trwa 17 godzin i czasem za bardzo się snuje. Fajny klimat choć później nagrali sporo ciekawszych rzeczy. Moim zdaniem niedoceniony zespół.
https://www.youtube.com/watch?v=RL0Zxj_Jzms
ODPOWIEDZ