Czego teraz słuchacie?

Forum podstawowe.

Moderatorzy: gharvelt, Bartosz, Dobromir, Moderatorzy

Awatar użytkownika
B.J.
box z pełną dyskografią i gadżetami

Re: Czego teraz słuchacie?

Post autor: B.J. »

Monstrualny Talerz pisze: 06.12.2023, 11:04 Idris Muhamad
👍

Artie Shaw And His Gramercy Five – Artie Shaw And His Gramercy Five (Album #4) (1955)
Jazz pop, komercja, rozrywka, very oldschool. Fajne :)
Awatar użytkownika
Retromaniak
remaster

Post autor: Retromaniak »

Paul McCartney & Wings - Band on the Run

Obrazek

ALBUM ROKU 1973 (edycja 2020) - 25 miejsce - 288 pkt (Goran 10/Yer Blue 24/esforty 23/akukuuu 18/greg66 35/Dawidsu 34/aggie 28/WOJTEKK 3/I&I 22/Dżejdżej 39/Freefall 5/Andy 29/[Rad nierad] 18)

RYM - 17 miejsce (Pop Rock, Art Rock, Progressive Pop, Folk Pop)

Po informacji o śmierci Denny Laine’a czego innego mógłbym dzisiaj słuchać?

A na dodatek dokładnie wczoraj minęła 50-rocznica wydania tej płyty w USA.
Największe muzyczne archiwum na Spotify
Awatar użytkownika
WOJTEKK

Post autor: WOJTEKK »

Njalepszy album The Wings - bez dwóch zdań, chociaż są tu tacy, którzy mają nieco inne zdanie.
Nie ma ludzi niezastąpionych. Oprócz The Rolling Stones.

http://artrock.pl/
Awatar użytkownika
Białystok
box

Post autor: Białystok »

Nie ma mnie na liście punktujących ale dzięki plebiscytowi LP stoi na półce. Czy by były nie wiem bo rocznik arcymocny. Płyta znakomita.
Awatar użytkownika
Białystok
box

Obrazek

MANEIGNE Les Porches (1975)

Nie sądziłem, że będę to miał przed emeryturą na LP, bo jak dotychczas nie było ani jednej reedycji, a jednak od wczoraj zagościł na półce. :)

Nie licząc 4-5 albumów Rush to obecnie mój ulubiony album z Kanady.

Wydaje się, że o jego sile decyduje tytułowa suita, zajmująca niemal całą stronę A, z fenomenalną moim (i nie tylko) zdaniem, pastoralno-dramatyczno wokalną, jej środkową częścią, ale druga strona albumu również jest fascynująca.

Tutaj chyba ten album jest już dobrze znany, ja bym go określił jako propozycję dla fanów Renaissance i Caravan z francuskim wokalem, którego jednak jest stosunkowo niewiele (druga strona jest w całości instrumentalna).

Maneige na Progarchive jest w szufladzie jazz rock/fusion. Sprawa jest dyskusyjna, bo wydaje się, że bliżej tej muzyce do symphonic rock. Druga strona albumu zawiera wprawdzie jazzowe pierwiastki ale Les porches de Notre-Dame z jakimkolwiek jazzem ma niewiele wspólnego no chyba że ta trąbka :roll: . Być może decyduje o tym cała dyskografia , a nie tylko Les Porches. Ale to sprawa drugorzędna.
Awatar użytkownika
Retromaniak
remaster

Kraan - Zoup

Obrazek

Data wydania: 24 listopada 2023 (CD)

Ciesze się, że po trzech latach przerwy niemiecki Kraan nagrał nową płytę.

Słuchałem jej po raz pierwszy dzisiaj na spacerze (6000 tys. kroków w 54 minuty). No przyznaję, przy niektórych utworach krok mi się mylił - musiałem improwizować, co wywoływało uśmiech na twarzach mijanych ludzi.

A muzyka - super. Wprowadziła mnie w dobry nastrój, do tego słoneczko i brak śniegu...
Więcej o niej napiszę w innym temacie...
Awatar użytkownika
Känguru
cylinder Edisona

Post autor: Känguru »

Yes - Tales from Topographic Oceans (1973) - dzisiaj 50 rocznica wydania tej płyty. album z kategorii tych, które albo się kocha albo nienawidzi. w moim przekonaniu zawsze było to niedoskonałe arcydzieło. dałbym się pokroić za tę płytę.

Obrazek
Awatar użytkownika
B.J.

Post autor: B.J. »

Obrazek

N.Æ. - Idée fixe (1978)
Bardzo możliwe, że to jest genialne. Powiedzmy, że avant prog.
Awatar użytkownika
Białystok
box

Obrazek

CODEINE - Frigid Stars LP (1990)

Długo szukałem, kto tak jeszcze gra jak mój album 1990-1999 i wreszcie jest!

Codeine podobnie jak Slint nigdy nie dostąpili popularności. Podobnie jak Slint wyprzedzili swą epokę, kładąc podwaliny pod slow-core. Kompozycje cechowała ascetyczna, surowość. Sprawiają wrażenie leniwe i niespieszne „rozlanych” zapowiadając muzycznemu światu nadejście choćby „Loveless” (My Bloody Valentine – 1991) czy Jesus Lizard. Kompozycje cechowała post-rockowa przestrzeń, oraz specyficzny rodzaj kontrastu brzmieniowego, tworzącego niemal klaustrofobiczne napięcie. Sprawiała ona, iż płyty Codeine przeszywały niematerialnym wymiarem pustki i zimna. Z drugiej zaś strony w ich muzyce dało się wyczuć podskórną melodyjność, rozmarzenie, które dziś nazwalibyśmy dream-popowym. Post-rocka jednak jeszcze nie było, slow-coru i dream-popu również. „Frigid Stars” było dziełem wizjonerskim, które wyprzedziło własną muzyczną epokę. Dziś powyżej rozpisane przeze mnie sformowania i określenia muzyki Codeine, wydają się błahe, ponieważ dziś gra tak wiele kapel. W latach 90 – nie grał tak absolutnie nikt, niestety również nikt owych dźwięków nie docenił.

Slint wielkiej kariery wśród Dinozaurów raczej nie zrobił, więc Codeine też pewnie z czasem rozpłynie się w mrokach zapomnienia. Ale może dzięki temu wpisowi nie odejdzie w całkowity niebyt ... :wink:
Awatar użytkownika
Retromaniak
remaster

Gong - Angel's Egg (Radio Gnome Invisible Part 2)

Obrazek

ALBUM ROKU 1973 (edycja 2020) - 15 miejsce - 380 pkt (mahavishnuu 1/gharvelt 29/MirekK 27/Clive Codringher 23/Artur.O 33/Bartosz 28/Layla 31/esforty 1/Sławek 2/RoryGallagher 18/B.J. 36/SafeMan 24/szbe 27/Backside 10/Andy 28/Okechukwu 17/Białystok 14/[Rad nierad] 9/caught 22)

RYM - 76 miejsce (Canterbury Scene, Space Rock, Jazz-Rock)

Dokładnie dzisiaj obchodzi swoje 50-lecie album piąty album grupy Gong „Angel's Egg (Radio Gnome Invisible Part 2)”

Wybitna płyta, totalna psychodelka, właśnie odlatuję...
esforty
japońska edycja z bonusami

Post autor: esforty »

Obrazek

The Pogues - Peace and Love 1989

Niedawne odejście MacGowana, przyprowadziło mnie do tej płyty. Klimaty z dublińskich pubów i czadowa witalność zespołu, mnie uwiodło dopiero tu, przy czwartej płycie. Potem się kierowałem, czasem, do starszych, ale to ten, sobie <namaściłem> na taniec Derwisza, zespołu.
A RYM ostrożnie 3,37, kiedy wcześniejsze bujają w okolicy 3,7 i wyżej :roll:
Nie ma takiego naleśnika, który nie wyszedłby na dobre. H. Murakami
Piotr
maxi-singel kompaktowy

Post autor: Piotr »

Białystok pisze: 07.12.2023, 22:03
Slint wielkiej kariery wśród Dinozaurów raczej nie zrobił, więc Codeine też pewnie z czasem rozpłynie się w mrokach zapomnienia. Ale może dzięki temu wpisowi nie odejdzie w całkowity niebyt ... :wink:
To podobnie jak Sonic Youth, której to grupy, chyba, największym fanem na tym forum, jest miłośnik jazzu, przynajmniej tak można wnioskować z nielicznych wpisów ich dotyczących.
W plebiscytach raczej cieniutko, a mi coraz bardziej podoba się poniższe wydawnictwo, powszechnie cieszące się największym uznaniem w ich dorobku. Dzisiejszy, poranny odsłuch bardzo przyjemny i tylko mnie w tym przekonaniu utwierdził.

Obrazek

Sonic Youth - Daydream Nation (1988)

A następnie poprawiłem o rok późniejszym wydawnictwem, tegoż zespołu.

Obrazek

Pixies - Doolittle (1989)

Równie pięknie wybrzmiało, a oba zespoły... no cóż, chyba są u nas jednak trochę niedoceniane.
Awatar użytkownika
Retromaniak
remaster

Känguru pisze: 07.12.2023, 18:48 Yes - Tales from Topographic Oceans (1973) - dzisiaj 50 rocznica wydania tej płyty. album z kategorii tych, które albo się kocha albo nienawidzi. w moim przekonaniu zawsze było to niedoskonałe arcydzieło. dałbym się pokroić za tę płytę.
Jestem tego samego zdania. Ponad 80 minut wcale nie nudzi. Są trochę "przegadane" fragmenty, ale całość broni się doskonale. Szczególnie wejścia Wakemana robią wrażenie - gęsią skóra...

Więcej o tym wydawnictwie napiszę w wiadomym temacie
Awatar użytkownika
Bednaar
zremasterowany digipack z bonusami

Post autor: Bednaar »

Piotr pisze: 08.12.2023, 11:09
To podobnie jak Sonic Youth, której to grupy, chyba, największym fanem na tym forum, jest miłośnik jazzu, przynajmniej tak można wnioskować z nielicznych wpisów ich dotyczących.
W plebiscytach raczej cieniutko, a mi coraz bardziej podoba się poniższe wydawnictwo, powszechnie cieszące się największym uznaniem w ich dorobku. Dzisiejszy, poranny odsłuch bardzo przyjemny i tylko mnie w tym przekonaniu utwierdził.

Obrazek

Sonic Youth - Daydream Nation (1988)

A następnie poprawiłem o rok późniejszym wydawnictwem, tegoż zespołu.

Obrazek

Pixies - Doolittle (1989)

Równie pięknie wybrzmiało, a oba zespoły... no cóż, chyba są u nas jednak trochę niedoceniane.
Co do Sonic Youth - tak, mimo że jazz u mnie dominuje, to mam jeszcze kilku swoich faworytów z mojej ery rockowej: Sonic Youth, King Crimson, R.E.M., Fugazi, Peter Gabriel...
Daydream Nation to chyba najbardziej przystępna płyta grupy, może dlatego cieszy się największym uznaniem? Mnie osobiście najbardziej podoba się nagrana kilka lat wcześniej płyta Bad Moon Rising. Zaś Pixies, mimo że dość podobnie grają do Sonic Youth, nigdy jakoś do końca mnie nie uwiedli. To na tej płycie chyba jest Monkey's Gone To Heaven - zresztą okładka chyba to potwierdza ;-)
vertical_invader
Crazy
limitowana edycja z bonusową płytą

Post autor: Crazy »

Mnie nie uwiedli ani jedni, ani drudzy, choć wydawałoby się, że powinni. Myślę sobie, że może ich czas kiedyś nadejdzie? Joy Division też mi się kiedyś zupełnie nie podobało.

Wczoraj z kolegami słuchaliśmy sporo różnych rzeczy, z których najlepiej wskoczyły (mi, ale i kolegom - kiedy się słucha wspólnie, najlepiej rezonuje to, co tworzy dobre wibracje szerzej niż tylko u mnie):

Modry efekt - Nova synteza - koledzy nie znali, a zachwycili się, mi też zabrzmiało może lepiej, niż kiedykolwiek: z jednej strony lekkość i polot kompozycji, z drugiej świetne brzmienie big bandu, z trzeciej rewelacyjne partie Radima Hladika...

David Bowie - Low - druga część, od Warszawy, zupełnie magicznie :!:

Świetnie wybrzmiało też kilka numerów z Delta Machine, Depeszów, ale potraktowałem tę płytę składankowo, a całej dość dawno już nie słuchałem. Pamiętam, że ona tu dramatycznie niedoceniana przez co niektórych!
jeżeli nam zabraknie sił
zostaną jeszcze morze i wiatr
ODPOWIEDZ