Muzyka polska

Forum podstawowe.

Moderatorzy: gharvelt, Bartosz, Dobromir, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Backside
limitowana edycja z bonusową płytą
Posty: 4199
Rejestracja: 31.12.2007, 00:16
Lokalizacja: Warszawa

Muzyka polska

Post autor: Backside »

Może ktoś skomentuje, może nie ;).

Na pewnym mocno hipsterskim i zajmującym się prawie wyłącznie muzyką niezależną portalu muzycznym opublikowany został ranking najlepszych polskich płyt XX wieku. Ranking oczywiście burzący różne świętości, uwzględniający szkaradny pop/dance, ale też przywracający odpowiednie miejsce różnymi zapomnianym perełkom. O takim "Bass Space" Szczurka w życiu nie słyszałem:
http://www.porcys.com/ranking/najlepsze ... -xx-wieku/

Ale chyba największym odkryciem ostatnim jest... Wodecki. Facet, którego znam wyłącznie z "Chałup" i "Pszczółki Mai". Po występie rok temu na Offie z Mitch&Mitch poczułem, że "coś jest na rzeczy", a potem jeszcze poznałem takie cudeńko:
https://www.youtube.com/watch?v=vxGOzkHefSo


No to może jakaś rozmowa po prostu o polskiej muzyce, tej mniej znanej, "wyklętej", do której można wrócić po latach i wynieść z niej coś fajnego :)?
Awatar użytkownika
Tarkus
box z pełną dyskografią i gadżetami
Posty: 11427
Rejestracja: 11.04.2007, 18:15
Lokalizacja: Wa-wa
Kontakt:

Post autor: Tarkus »

Ostatnio Wodecki gościnnie skrzypcował w jednym numerze power metalowców z Exlibris. Szczęka mi opadła po kostki :)
If you don’t love RoboCop, then you are a Nazi and support terrorism.
Na Discogsach
Awatar użytkownika
Bartosz
digipack
Posty: 2642
Rejestracja: 02.05.2010, 10:06
Lokalizacja: Kraków

Re: Muzyka polska

Post autor: Bartosz »

Backside pisze:Na pewnym mocno hipsterskim i zajmującym się prawie wyłącznie muzyką niezależną portalu muzycznym opublikowany został ranking najlepszych polskich płyt XX wieku...
...który, jakimś cudem jest jeszcze bardziej komiczny niż rankingi Rolling Stone'a, a to naprawdę duży wyczyn. Papa Dance na pierwszym miejscu, Blues Breakoutu poza zestawieniem, poza tym Muzyczna Jedynka obok jazzów, Franek Kimono i wiele innych atrakcji, gęsto przetkanych płytami naprawdę znakomitymi - tylko nie wiem po co. Nie wystarczyłaby tylko ta druga kategoria?
Ale chyba największym odkryciem ostatnim jest... Wodecki. Facet, którego znam wyłącznie z "Chałup" i "Pszczółki Mai". Po występie rok temu na Offie z Mitch&Mitch poczułem, że "coś jest na rzeczy", a potem jeszcze poznałem takie cudeńko:
https://www.youtube.com/watch?v=vxGOzkHefSo
Płyta jest okropna, słuchałem jej właśnie i nie zrobię tego już nigdy więcej. Kawałek który zapuściłeś brzmi jak dyskoteka w klubie emeryta, a jest chyba najciekawszy z całej płyty. Szczerze nie polecam.
Awatar użytkownika
Tarkus
box z pełną dyskografią i gadżetami
Posty: 11427
Rejestracja: 11.04.2007, 18:15
Lokalizacja: Wa-wa
Kontakt:

Post autor: Tarkus »

Jeśli cała płyta jest taka, jak ten kawałek - to jest zacna :)
If you don’t love RoboCop, then you are a Nazi and support terrorism.
Na Discogsach
Awatar użytkownika
Backside
limitowana edycja z bonusową płytą
Posty: 4199
Rejestracja: 31.12.2007, 00:16
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Backside »

Cała płyta taka nie jest, ale jest tam sporo smaczków. No i to przede wszystkim dowód, że mieliśmy w tym czasie niezłych kompozytorów i aranżerów. Te "Panny mego dziadka" były niezłym szokiem, jak to daleka sięga poza tą przaśną, estradową piosenkę :). Puściłem to grupce znajomych, z którymi wspólnie wielbimy Niemena i różne polskie rock-progi z dawnych lat, i wszyscy byli pod wrażeniem.

Mam nadzieję, że ktoś jeszcze zarzuci podobnymi rekomendacjami ;).
Awatar użytkownika
Gacek
limitowana edycja z bonusową płytą
Posty: 4454
Rejestracja: 20.03.2010, 10:27
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Muzyka polska

Post autor: Gacek »

Backside pisze: Na pewnym mocno hipsterskim....
No tak i to wystarczy za rekomendację. Ci hipsterzy to jacyś muzyczni analfabeci, nie znają takich zespołów jak Armia, Collage, Lizard, TSA, Brygada Kryzys, Vader, Behemoth, Kat, Acid Drinkers, Riverside, Skaldowie i pewnie jeszcze wielu innych. A jak znają np Kult dają go na 96 miejscu zapominając nawet o płycie Tata Kazika, ktoś zapomniał o płycie Sno-powiązałka zespołu Voo Voo... a zresztą nie ma o czym gadać. Że to jakieś miękkie faje co metalu nie słuchają to mogę zrozumieć ale nieobecność reszty jest dla mnie zagadką podczas gdy na liście walają się jakieś śmiecie.
Kolejne wielkie nic nie warte podsumowanie.
Awatar użytkownika
Backside
limitowana edycja z bonusową płytą
Posty: 4199
Rejestracja: 31.12.2007, 00:16
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Backside »

Nie mam zamiaru bronić ani ich, ani rankingu (wobec którego mam swoje, nieco inne zarzuty), ale mówienie o nich per analfabeci jest zdecydowanie niesłuszne, mają bardzo rozległą wiedzę, ale inne priorytety, jak widać bardziej popowe.

Jak już opadnie kurz po świętym oburzeniu tych, którzy chcieliby zobaczyć ulubione płyty w cudzym rankingu, to liczę, że pojawią się konstruktywne wypowiedzi :). Rockowy już zaciera ręce, że mu Alex Band wymienili - słusznie zresztą, choć dla mnie zdecydowanie lepsze jest "Zderzenie myśli" od "E(ks)ccentryka", ale i tak obie płyty bardzo wyróżniają się swoim profesjonalizmem od szeregu dawniej popularnych, ale niezdarnie próbujących naśladować amerykański funk utworów.

Podobnie z Show Bandem - też mi przypadł do gustu. Powoli przesłuchuję się też przez Arp Life, ale tu trochę ciężej idzie ;).



(a Behemotha to i w rankingu 1000 polskich płyt bym nie dał :D )
Awatar użytkownika
Bednaar
zremasterowany digipack z bonusami
Posty: 6741
Rejestracja: 11.04.2007, 08:36
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Bednaar »

Backside pisze: (a Behemotha to i w rankingu 1000 polskich płyt bym nie dał :D )
Co tak nieśmiało? - popieram :)
vertical_invader
Awatar użytkownika
Gacek
limitowana edycja z bonusową płytą
Posty: 4454
Rejestracja: 20.03.2010, 10:27
Lokalizacja: Wieliczka

Post autor: Gacek »

Rozległą wiedzę to może mają w zakresie jazzu i Papa Dance a ta śmieszna lista nazywa się "Najlepsze polskie płyty XX wieku".
Brak "punkowej symfonii", jednej z najlepszych płyt tego nieco nowszego neoproga i chociaż kilku wydawnictw naszych metalowych tuzów przekreśla zupełnie ten ranking. Groch z kapustą, klasyki obok jakiegoś badziewia.

A Behemotha nie musicie umieszczać nigdzie. Polska Death metalem stoi i ludzie na świecie doceniają nasze zespoły czy się to komuś podoba czy nie. Takie albumy jak Zos Kia Cultus, Demigod, Evangelion zebrały doskonałe recenzje i wywindowały zespół do ekstremalnej ekstraklasy. Jakby słuchacze wybierali najlepsze płyty to znalazł by się tam nie jeden album z tego gatunku za to sporo wynalazków z tego rankingu nie znalazłoby się nigdzie. Ale to przecież "hipsetrski" portal więc zupełnie mnie to nie dziwi, za to ciekawe że nie wygrał jakiś np Mister D 8)

Chyba lepiej wypadają przewidywalne rankingi w Teraz Rocku, tam przynajmniej nikt ni sili się na to żeby być fajnym.
Awatar użytkownika
Tarkus
box z pełną dyskografią i gadżetami
Posty: 11427
Rejestracja: 11.04.2007, 18:15
Lokalizacja: Wa-wa
Kontakt:

Post autor: Tarkus »

Behemoth to black, a nie death metal. Tak w kwestii formalnej.
If you don’t love RoboCop, then you are a Nazi and support terrorism.
Na Discogsach
Awatar użytkownika
Gacek
limitowana edycja z bonusową płytą
Posty: 4454
Rejestracja: 20.03.2010, 10:27
Lokalizacja: Wieliczka

Post autor: Gacek »

Nergal chce żeby tak to nazywano ale w pewnym momencie ten zespół przestał grać Black i na płytach o których wspomniałem jest typowy Death może z jakimiś elementami Blacku.
Nie znam nikogo kto by nazwał Demigod czy The Apostasy albumem Black metalowym. Zespół może tematycznie pasuje do Blacku ale muzycznie Black się skończył na Gromie, Negral chyba jest tego świadom ale skutecznie promuje zespół jak Black.
Zresztą to mało ważne, grają od lat na najwyższym poziomie i za to miejsce w kanonie im się należy.
Awatar użytkownika
Maciek
box
Posty: 8801
Rejestracja: 15.04.2007, 02:31

Post autor: Maciek »

A ja lubię takie mniej oczywiste rankingi, choć oczywiście w korzystaniu z nich potrzebny jest zdrowy dystans i brak spiny, że nie ma tam "moich" płyt ;)
Każde podsumowanie, w którym pojawia się jakaś nieoczywista płyta, którą ktoś dzięki temu będzie mógł poznać robi moim zdaniem dużo więcej dobrego niż oczywiste listy np. w Teraz Rocku.

Jedyne zastrzeżenie jakie mam do twórców zestawienia podlinkowanego przez Backside'a, to nazwa. "Najlepsze polskie płyty XX wieku" to lekkie nadużycie, ale gdyby nazwali to jakoś inaczej, kładąc nacisk na płyty mniej oczywiste, zapomniane lub niedoceniane, to u mnie by to nie zgrzytało.

Choć sam się czasami krzywię na przeróżne podsumowania, to obiektywnie należy stwierdzić, że dużo większą wartość poznawczą ma fakt, że jakaś płyta na liście się pojawia, a nie to, że jakiejś tam brakuje. W środowisku ludzi osłuchanych każda lista skazana jest na pożarcie, bo choćby zrobić listę tysiąca płyt, to dyskusje na temat braków mogłyby trwać tygodniami. Pięknie będzie jeśli ktoś poszukujący przebrnie przez te propozycje i odkryje dla siebie Figla, Atman, Czan (szokuje tak wysoka pozycja ;)), Prońko, muzykę z pana Kleksa czy cokolwiek innego.

A jeśli chodzi o Behemota, to przemilczę temat, bo jedna ideologiczna i estetyczna awantura na forum nam wystarczy ;)
Adoptuj, adaptuj i ulepszaj.
Awatar użytkownika
Bednaar
zremasterowany digipack z bonusami
Posty: 6741
Rejestracja: 11.04.2007, 08:36
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Bednaar »

Cóż, metalu po prostu nie lubię i wolałbym, żeby muzyka polska była rozpoznawana na świecie ze względu na np. Tomasza Stańko - ale mną sie nie przejmujcie :)
Ciekawie rozwija się ten Wodecki - któżby przypuszczał - na stare lata...
vertical_invader
Awatar użytkownika
Yer Blue
remaster
Posty: 2298
Rejestracja: 17.09.2007, 13:30
Lokalizacja: Bielsk Podlaski

Post autor: Yer Blue »

Maciek pisze:Czan (szokuje tak wysoka pozycja ;))
Też mnie to zaskoczyło. Chyba mają tam jakiegoś fana Tymona na tym portalu, bo w czołówce są również Kury i Miłość.

Sama lista jest dla mnie jakaś dziwaczna. Choćby nr 1. Taki mocno osobliwy zestaw.
O ile pamiętam chyba na tym samym portalu zrobili kiedyś zestaw najlepszych zespołów / wykonawców ever. Queen był poza setką, a w czołówce bywały jakieś hip hopowe lub stricte popowe rzeczy albo jakieś totalne wynalazki. Beach Boysi zdaje się byli na drugim. Osobliwość na miarę tej listy z polskimi płytami. Pamiętam, że przeglądaliśmy to kiedyś na jakiejś imprezie i co chwilę wybuchaliśmy ze śmiechu. Choć jest możliwość, że to był inny portal.
jarex
digipack
Posty: 2941
Rejestracja: 08.11.2013, 19:34
Lokalizacja: Poznań

Post autor: jarex »

Mnie się ta lista zarozumiałych młodzieńców podoba:-)
Tu nie chodzi o ranking, a o zwrócenie uwagi na pewne rzeczy pominięte w historii polskiej muzyki w innych tego rodzaju podsumowaniach.
W sumie brawo za odwagę, na to stać tylko młodych arogantów, ale w pozytywnym znaczeniu :)
W podsumowaniu 500 najlepszych płyt wg. "Rolling Stone'a" też chyba nie ma żadnej płyty Deep Purple i nikt z tego na świecie nie robi afery:-)
ODPOWIEDZ