ALBUM ROKU 2018

Najciekawsze - najsilniejszych.

Moderatorzy: gharvelt, Bartosz, Dobromir, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Monstrualny Talerz
japońska edycja z bonusami
Posty: 3991
Rejestracja: 24.05.2017, 10:29

Post autor: Monstrualny Talerz »

Chciałem tylko podziękować Gharveltowi i wszystkim głosującym. Fajnie, że plebiscyt się odbył, choć muszę przyznać, że próba odsłuchu tego i owego spośród zwycięzców zwykle kończy się dość prędko...
Awatar użytkownika
Monstrualny Talerz
japońska edycja z bonusami
Posty: 3991
Rejestracja: 24.05.2017, 10:29

Post autor: Monstrualny Talerz »

Aha, no i jeszcze nieźle szokuje mnie, że płyty, które wygrywają w plebiscycie to jest jakiś współczesny mainstream, jak się wchodzi na YT to mają po 200, 300 tyś wyświetleń, a są to zespoły czy twórcy o których nigdy nie słyszałem!
Awatar użytkownika
gharvelt
zremasterowany digipack z bonusami
Posty: 5744
Rejestracja: 14.04.2014, 20:52
Lokalizacja: Kraków

Post autor: gharvelt »

Dziękuję za wszystkie słowa uznania. Dziękuję również wszystkim za uczestnictwo i wsparcie w każdej postaci: posty, dyskusje, polecenia i oddane głosy! :)

Cieszę się, że udało się doprowadzić plebiscyt do końca. Sporo rekomendacji pojawiło się w trakcie, a także trochę sugestii wskazują same wyniki - zatem walor edukacyjny zachowany. Jeśli natomiast chodzi o rezultaty, to tak, rozrzut ogromny. Właściwie odniosłem wrażenie, że każdy głosował na co innego. Najlepiej potwierdza to fakt, że żadna płyta nie została wskazana choćby przez połowę uczestników, co w rocznikach klasycznych ciężko sobie wyobrazić.

Dla mnie same wyniki nawet niezłe, choć zupełnie odmienne od tych z rocznika 2017: wówczas całkowicie zgadzałem się z podium, ale poza tym mało "moich" znalazło się w czołówce, zaś tym razem na odwrót, w czołówce sporo, choć na dwóch pierwszych pozycjach albumy, które zupełnie nie przypadły mi do gustu. Zwłaszcza zwycięzca to dla mnie spore zaskoczenie. Wprawdzie kilka osób deklarowało, że lubi tę płytę, mimo to nie sądziłem, że osiągnie aż tak dobry rezultat, tym bardziej, że nie spotkałem się z tym, aby poza FD była ona gdziekolwiek aż tak doceniana przez jakiekolwiek grono słuchaczy.

Inna rzecz, że gdybym układał listę w tej chwili, doceniłbym jeszcze kilka innych pozycji, punkty ode mnie otrzymaliby również m.in. Tenderlonious, Toshio Matsuura, Still Corners czy Medeski Martin & Wood, a może też i Lonker See, które było wcześniej na granicy "30". W każdym razie przychylam się do opinii, że to nie był taki słaby muzycznie rok, jak to niektórzy malują (chyba że szukać w nim wyłącznie klasycznego, dinozaurowego rocka - to fakt, wybór niewielki).
esforty pisze:O! I nawet zostałem srebrnym medalistą w kategorii głównonurtowca!
Co za czasy?!
Gratuluję :) Tym razem nikt nie przekroczył granicy 70% we wskaźniku, nie przypominam sobie podobnej sytuacji.
crescent pisze:Na forum, gdzie psioczy się na jazz, techno-elektronikę, czy inne eksperymentalne projekty, nie docenia się tak solidnej, równej rockowej płyty jak "Tontine"? Co ciekawe, zapunktowała wśród tych bardziej otwartych głów.
Jako reprezentant głów zamkniętych przyznam, że posłuchałem płyty Spear of Destiny, aczkolwiek nie zachwyciła mnie na tyle, żebym nań zagłosował. Równa i rockowa owszem, jednak nawet w tej szerokiej kategorii wolałem inne.
crescent pisze:
Bednaar pisze:Plus Schulze - obowiązkowo.
Eee tam... od czasu Kontinuum (2007) mocno obniżył loty.
To niestety prawda, również uważam "Kontinuum" za ostatni przyzwoity album, dlatego ciężko mi się nawet zebrać do przesłuchania tego, co obecnie tworzy.
Bednaar pisze:John Coltrane - Both Directions at Once: The Lost Album - tu się czuję jak ryba w wodzie - ale nie głosowałbym na ten album jako płyta z roku 2018.
W zwyczaju plebiscytów rocznikowych na FD jest głosowanie na wszystkie albumy wydane w danym roczniku i nie zamierzałem zmieniać zasad, aczkolwiek sam nie daję punktów archiwaliom, stąd też zabrakło i Coltrane'a na mojej liście. Nie widzę sensu porównywać w zabawie rocznikowej muzykę, której powstanie dzieli kilkadziesiąt lat.
Awatar użytkownika
Bednaar
zremasterowany digipack z bonusami
Posty: 6741
Rejestracja: 11.04.2007, 08:36
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Bednaar »

Zasadę ogólnie przyjętą znam i nie zamierzam jej zmieniać, ale podobnie jak Ty widzę w tym przypadku sens głosowania tylko na materiał rzeczywiście nagrany w tym roczniku, ewentualnie nagrany pod koniec ubiegłego roku.
vertical_invader
Awatar użytkownika
crescent
zremasterowany digipack z bonusami
Posty: 5192
Rejestracja: 21.06.2009, 16:53

Post autor: crescent »

gharvelt pisze:Jako reprezentant głów zamkniętych...
Sam wybrałeś. Twoja sprawa, ale to pochopny wniosek.
Awatar użytkownika
Bednaar
zremasterowany digipack z bonusami
Posty: 6741
Rejestracja: 11.04.2007, 08:36
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Bednaar »

Monstrualny Talerz pisze:Chciałem tylko podziękować Gharveltowi i wszystkim głosującym. Fajnie, że plebiscyt się odbył, choć muszę przyznać, że próba odsłuchu tego i owego spośród zwycięzców zwykle kończy się dość prędko...
Nawet Ceramic Dog? :shock:
vertical_invader
Awatar użytkownika
WOJTEKK
box z pełną dyskografią i gadżetami
Posty: 25813
Rejestracja: 12.04.2007, 17:31
Lokalizacja: Lesko

Post autor: WOJTEKK »

Zwłaszcza...
Nie ma ludzi niezastąpionych. Oprócz The Rolling Stones.

http://artrock.pl/
Awatar użytkownika
Monstrualny Talerz
japońska edycja z bonusami
Posty: 3991
Rejestracja: 24.05.2017, 10:29

Post autor: Monstrualny Talerz »

Bednaar pisze:
Monstrualny Talerz pisze:Chciałem tylko podziękować Gharveltowi i wszystkim głosującym. Fajnie, że plebiscyt się odbył, choć muszę przyznać, że próba odsłuchu tego i owego spośród zwycięzców zwykle kończy się dość prędko...
Nawet Ceramic Dog? :shock:
To akurat wytrzymałem nieco dłużej, ale miałem ważną wymówkę, żeby przełączyć: Tangerine Dream Force Majeure, White Eagle, Hyperborea :wink:
Awatar użytkownika
Crowley
japońska edycja z bonusami
Posty: 3255
Rejestracja: 13.05.2008, 23:03
Lokalizacja: Wyszków/Gdańsk

Post autor: Crowley »

WOJTEKK pisze:Zwłaszcza...
Hehe, miałem to samo. Ale potem zaczynają grać w miarę normalnie. Dotrwałem do połowy. ;)
Awatar użytkownika
Bednaar
zremasterowany digipack z bonusami
Posty: 6741
Rejestracja: 11.04.2007, 08:36
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Bednaar »

Monstrualny Talerz pisze:
To akurat wytrzymałem nieco dłużej, ale miałem ważną wymówkę, żeby przełączyć: Tangerine Dream Force Majeure, White Eagle, Hyperborea :wink:
Jednak wolę Ceramic Dog, niż akurat te płyty TD.
vertical_invader
Awatar użytkownika
Białystok
box
Posty: 8597
Rejestracja: 03.01.2013, 08:21
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Białystok »

Ponieważ nigdy nie słyszałem o Ceramic Dog, zrobiłem odsłuch i zerknąłem też na RYM, gdzie ma on notę 3,27 przy 102 głosach. Póki co jest to solidny underground, bo nr 1 2018 r. na RYM czyli Daughters ma 11.252 oceny.
Awatar użytkownika
Konik Polny
epka kompaktowa
Posty: 1237
Rejestracja: 18.01.2013, 20:28
Lokalizacja: Cieszyn

Post autor: Konik Polny »

Dzięki za konkurs. Bardzo znikoma ilość takich plebiscytów jest moim udziałem. :D
Awatar użytkownika
Bednaar
zremasterowany digipack z bonusami
Posty: 6741
Rejestracja: 11.04.2007, 08:36
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Bednaar »

Białystok pisze:Ponieważ nigdy nie słyszałem o Ceramic Dog, zrobiłem odsłuch i zerknąłem też na RYM, gdzie ma on notę 3,27 przy 102 głosach. Póki co jest to solidny underground, bo nr 1 2018 r. na RYM czyli Daughters ma 11.252 oceny.
Po co mi ten cały RYM, skoro Ceramic Dog łyknąłem z przyjemnością i chciałem jeszcze i jeszcze, zaś odsłuch Daughters - cytując Monstrualnego - skończył się dość prędko. Tak z ciekawości - w jakim celu patrzysz na noty z RYM?
vertical_invader
Awatar użytkownika
WOJTEKK
box z pełną dyskografią i gadżetami
Posty: 25813
Rejestracja: 12.04.2007, 17:31
Lokalizacja: Lesko

Post autor: WOJTEKK »

crescent pisze:
Bednaar pisze:Plus Schulze - obowiązkowo.
Eee tam... od czasu Kontinuum (2007) mocno obniżył loty.
Na "Shadowlands" też? Na pewno? Moim zdaniem jest duzo lepsza od Kontinuum.
Nie ma ludzi niezastąpionych. Oprócz The Rolling Stones.

http://artrock.pl/
Awatar użytkownika
Białystok
box
Posty: 8597
Rejestracja: 03.01.2013, 08:21
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Białystok »

Bednaar pisze:
Białystok pisze:Ponieważ nigdy nie słyszałem o Ceramic Dog, zrobiłem odsłuch i zerknąłem też na RYM, gdzie ma on notę 3,27 przy 102 głosach. Póki co jest to solidny underground, bo nr 1 2018 r. na RYM czyli Daughters ma 11.252 oceny.
Po co mi ten cały RYM, skoro Ceramic Dog łyknąłem z przyjemnością i chciałem jeszcze i jeszcze, zaś odsłuch Daughters - cytując Monstrualnego - skończył się dość prędko. Tak z ciekawości - w jakim celu patrzysz na noty z RYM?
Żeby wiedzieć więcej. Tak jak np. czytasz prasę branżową lub recenzje w internecie na temat danego produktu czy słuchasz opinie innych.

Nie zmienia to faktu że obie płyty są nie dla mnie. :wink:
ODPOWIEDZ