Płyty roku 2020

Forum podstawowe.

Moderatorzy: gharvelt, Bartosz, Dobromir, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Taribo West
singel analogowy
Posty: 399
Rejestracja: 06.04.2021, 11:03
Kontakt:

Post autor: Taribo West »

My favourite 2020 album was this one

https://open.spotify.com/album/6ValxpcsrkQP2ugCU2Kxwy

you can read here my review (for an italian webzine). It is in italian, but you can use google translator :)

http://www.arlequins.it/pagine/articoli ... sp?ch=7236

OMNIPOTENT YOUTH SOCIETY is a chinese alternative rock band that in 2010 made a very famous album. This album is surprisingly a prog album (with folk element) and also this album is very successful in China (progressive rock can be still successfull, quite strange)
Awatar użytkownika
Duch 1532
japońska edycja z bonusami
Posty: 3292
Rejestracja: 18.05.2008, 15:39
Lokalizacja: Breslau, Schmiedefeld

Post autor: Duch 1532 »

I tried few months ago. Very nice compositions, but chinese vocals are terrible :wink:
„Po co podnosiłem cały ten rwetes — pomyślałem sobie — ten człowiek jest istotą ludzką jak i ja; ma akurat tyle samo powodów, by lękać się mnie, co ja, by lękać się jego. Lepiej spać z trzeźwym kanibalem niż z pijanym chrześcijaninem”.
Awatar użytkownika
Taribo West
singel analogowy
Posty: 399
Rejestracja: 06.04.2021, 11:03
Kontakt:

Post autor: Taribo West »

Duch 1532 pisze:I tried few months ago. Very nice compositions, but chinese vocals are terrible :wink:
i think you just need to acquire the taste to a different language.
I love chinese vocals, chinese language is very musical language
Awatar użytkownika
Duch 1532
japońska edycja z bonusami
Posty: 3292
Rejestracja: 18.05.2008, 15:39
Lokalizacja: Breslau, Schmiedefeld

Post autor: Duch 1532 »

I don't think I want to ;) Anyhow, my favourite '20 album is japanese:
Duch 1532 pisze:Słucham drugi raz — Spotify — wydanej przed tygodniem płyty niejakiej 青葉市子 (Ichiko Aoba) pt. アダンの風 (Adan no Kaze vel Windswept Adan). I czuję się nieco nieswojo, wklejając tu, bo przecież nie wypisując, japońskie znaki, tak jak nieswojo czuję się, będąc naprawdę zaciekawiony folkową płytą Japonki. Tu dowód na przydatność RYM-u: trafiłem na ten album, przeglądając kategorię chamber folk, do której zajrzenie nieraz mi służyło. To pod wieloma względami mogłaby być płyta zachodnia; kameralna jest w istocie; nie brak w niej odrobiny ambientowej przestrzeni, chociaż opiera się na gitarze. Bardzo miłe mojemu uchu. Mam kłopot ze słuchaniem muzyków młodszych ode mnie, ale ta Pani szczęśliwie urodziła się prawdopodobnie tego dnia, co ja, więc jeszcze się łapie ;)

Obrazek

Jest też tu: https://ichikoaoba.bandcamp.com/album/windswept-adan
„Po co podnosiłem cały ten rwetes — pomyślałem sobie — ten człowiek jest istotą ludzką jak i ja; ma akurat tyle samo powodów, by lękać się mnie, co ja, by lękać się jego. Lepiej spać z trzeźwym kanibalem niż z pijanym chrześcijaninem”.
Awatar użytkownika
Taribo West
singel analogowy
Posty: 399
Rejestracja: 06.04.2021, 11:03
Kontakt:

Post autor: Taribo West »

I like Ichiko Aoba too, but maybe i am not a huge fan because it is a kind of japanese music for western people. She is more famous outside of japan than in japan.


Japanese and Chinese are very different language. Also normal chinese talking, it sound quite musical, so i think it is a language that well adapt to music, but if you don't to give to chinese more change, i don't want to force you :lol:
Awatar użytkownika
Duch 1532
japońska edycja z bonusami
Posty: 3292
Rejestracja: 18.05.2008, 15:39
Lokalizacja: Breslau, Schmiedefeld

Post autor: Duch 1532 »

Taribo West pisze:it is a kind of japanese music for western people. She is more famous outside of japan than in japan.
Taribo West pisze:Japanese and Chinese are very different language.
I couldn't agree more; that is why I like it :wink:
„Po co podnosiłem cały ten rwetes — pomyślałem sobie — ten człowiek jest istotą ludzką jak i ja; ma akurat tyle samo powodów, by lękać się mnie, co ja, by lękać się jego. Lepiej spać z trzeźwym kanibalem niż z pijanym chrześcijaninem”.
esforty
japońska edycja z bonusami
Posty: 3996
Rejestracja: 26.01.2010, 11:45
Lokalizacja: Łódź

Post autor: esforty »

Obrazek
Gard Nilssen's Supersonic Orchestra - If You Listen Carefully The Music Is Yours

Dla zachęty do posłuchania wyosabniam:
- w składzie trzech perkusistów (jak w King Crimson) i tak jak tam, po to by strukturę ubarwić i rozpędzić a nie pogmatwać;
- w sekcji dętej nasz(??) Maciej Obara, jako gracz znaczący;
- porównywanie z Fire!Orchestra, uzasadnione, choć tymczasem, odniosłem wrażenie, że formacja Matsa Gustafssona, mniej dotknięta akademizmem.
A tak w ogóle to Big-Bandowy hardcore stojący na fundamencie wiary w żywotność formy, z odwagą poruszający się w sieci powiązań jazzu współczesnego. Ważna płyta w 2020.
Nie ma takiego naleśnika, który nie wyszedłby na dobre. H. Murakami
Awatar użytkownika
I&I
japońska edycja z bonusami
Posty: 3064
Rejestracja: 15.10.2010, 21:54
Lokalizacja: KRK

Post autor: I&I »

Ciekawa rzecz - słuchałem jakiś czas temu. Ale z gatunku tych cięższych i pogmatwanych. Paru osobom na forum na pewno podejdzie.
Awatar użytkownika
Maciek
box
Posty: 8802
Rejestracja: 15.04.2007, 02:31

Post autor: Maciek »

Keleketla! - Keleketla!

Tony Allen, Shabaka, Tenderlonious, Coldcut/Ninja Tune (jako idea, nie są wydawcą).
Będą wysoko na mojej liście.

https://youtu.be/8Q1xjMsH5yo
Adoptuj, adaptuj i ulepszaj.
esforty
japońska edycja z bonusami
Posty: 3996
Rejestracja: 26.01.2010, 11:45
Lokalizacja: Łódź

Post autor: esforty »

Maciek pisze:Keleketla! - Keleketla!
Pozamiatałeś! :D :D Płyta zamówiona :wink: .
Nie ma takiego naleśnika, który nie wyszedłby na dobre. H. Murakami
Awatar użytkownika
Maciek
box
Posty: 8802
Rejestracja: 15.04.2007, 02:31

Post autor: Maciek »

esforty pisze:
Maciek pisze:Keleketla! - Keleketla!
Pozamiatałeś! :D :D Płyta zamówiona :wink: .
Już miałem pisać przeprosiny dla domowników, ale pomyślałem, że przecież jak mąż/tata jest szczęśliwy, to i reszta rodziny takoważ. ;)
Adoptuj, adaptuj i ulepszaj.
Awatar użytkownika
gharvelt
zremasterowany digipack z bonusami
Posty: 5748
Rejestracja: 14.04.2014, 20:52
Lokalizacja: Kraków

Post autor: gharvelt »

Wow! Świetna ta Keleketla!, od razu się wciągnąłem. W sumie aż dziwne, że płyta pojawia się na FD dopiero teraz, skoro wyszła prawie rok temu :)
Awatar użytkownika
WOJTEKK
box z pełną dyskografią i gadżetami
Posty: 25821
Rejestracja: 12.04.2007, 17:31
Lokalizacja: Lesko

Post autor: WOJTEKK »

dwie moje ulubione płyty z 2020 to Doves - Universal Want i Ella Fitzgerald - The Lost Berlin Tapes - o!
Nie ma ludzi niezastąpionych. Oprócz The Rolling Stones.

http://artrock.pl/
Awatar użytkownika
akond
longplay
Posty: 1282
Rejestracja: 04.09.2020, 13:09
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: akond »

Anthony Pirog - Pocket Poem [Cuneiform, 2020]

Jeszcze jedna z ubiegłorocznych płyt, które zajęły u mnie miejsce szczególne. I też w zasadzie nieklasyfikowalna gatunkowo - jeżeli już, to można próbować szufladkować co najwyżej pojedyncze ścieżki. Mimo to nie sprawia wrażenia eklektycznej - całość spaja charakterystyczny, mocno indywidualny styl gry Anthony'ego i zbliżona metoda konstrukcji poszczególnych "poematów".

Bo jest to właściwie czternaście poematów na gitary, wintydżowe syntezatory i efektory gitarowe, bębny i bas. Pełny wykaz użytego przez lidera instrumentarium można znaleźć na Bandcampie:
https://cuneiformrecords.bandcamp.com/a ... ket-poem-2

Oprócz Anthony'ego grają:
Michael Formanek - bas akustyczny i elektryczny
Ches Smith - wszystko perkusyjne i elektronika

W tymże trio Pirog nagrał w 2014 album Palo Colorado Dream (nieco bardziej "konwencjonalny").

Dodatkowo Mike Reina (sample w utworze Mori Point), a płytę wyprodukowała Janel Leppin, czyli małżonka lidera (z którą z kolei nagrał w 2012 roku znakomity album pod szyldem Janel & Anthony).

Składniki potrawy obejmują m.in. jazz, psychodelię, ambient, folk, avant- i alt-rock, minimal, americanę, progresyw... w różnych proporcjach, stężeniu i swoistym przyprawieniu. Skondensowaną próbkę w pigułce daje zestaw trzech utworów mniej więcej ze środka albumu, podpięty w tubce:
https://youtu.be/-5KHvzv2Ou0

Gitarowe akwarele w pastelowych kolorach - bardzo dobrze się czuję w tej galerii.

Obrazek
.
Awatar użytkownika
akond
longplay
Posty: 1282
Rejestracja: 04.09.2020, 13:09
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: akond »

Steve Reich - Music for 18 musicians [Kairos, 2020]

Ambient w filharmonii. Nowe nagranie francuskiego zespołu Ensemble LINKS pod kierunkiem Rémi Durupta.

Delikatne i stylowe. Bardzo klarowna realizacja dźwiękowa:

https://www.kairos-music.com/cds/0015043kai


Obrazek
.
ODPOWIEDZ