Max 357 - powrót Piotra Kaczkowskiego

lub czasopisma :)

Moderatorzy: gharvelt, Bartosz, Dobromir, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Retromaniak
remaster
Posty: 2446
Rejestracja: 13.03.2021, 15:39
Lokalizacja: Niemcy / Bydgoszcz

Brak audycji Max 357 w dniu 11 lipca.

Post autor: Retromaniak »

W niedzielę 11 lipca audycja Max 357 nie miała emisji.
Piotr Kaczkowski osobiście poinformował o tym słuchaczy podczas poprzedniego spotkania 4 lipca (niestety zapomniałem o tym wam wspomnieć w moim komentarzu)

Powodem była bezpośrednia relacja, przeprowadzona na antenie Radia 357, z finału ME EURO 2020, Włochy - Anglia.
Największe muzyczne archiwum na Spotify
Awatar użytkownika
Retromaniak
remaster
Posty: 2446
Rejestracja: 13.03.2021, 15:39
Lokalizacja: Niemcy / Bydgoszcz

Max 357 Nr.24 18.07.21

Post autor: Retromaniak »

Max 357 Nr.24 18.07.21
„Dziękuję za wspólne dwie godziny. Z Torby Listonosza wynotowałem sporo słów, ale fotografia powie więcej. Zobaczyłem ją już po audycji, zamieszczoną na stronie Grupy Słuchaczy "Minimax". Oto Joe Bonamassa notuje tajemnice strojenia EHEEHE, które tłumaczy mu Jan Janga Tomaszewski. Datę pamiętam, niedziela 20 października 2010. Prawdopodobnie autorem zdjęcia jest Dariusz Kawka. Niezwykła chwila.
Poniżej spis zagranych utworów, okładki muszą poczekać. I jeszcze PS: proszę nie zapomnieć o urodzinach naszych ulubieńców: Brian May (dziś), Carlos Santana (jutro), a w niedzielę znowu My.”

Jethro Tull - Cheerio
01. The Opposition - Life's Blood - Hope - 04:49 (tytuł nr.4; piękny, ze smakiem wykonany; po pięciu latach melduje się grupa, którą p. Piotr prezentuje już od 40-u lat)

…6 lipca zmarł w wieku 69 lat Jan Janga-Tomaszewski. Był wokalistą, kompozytorem i aktorem. Od kilku lat chorował na nowotwór. W czasie nasilenia się epidemii koronawirusa został pozbawiony opieki specjalistów...
...Pan Piotr wspomina historie, ktora wydarzyla sie ponad 10 lat temu...
„Pełny energii rock ‘n rollowy koncert z 24 października 2010 roku, przeplatany opowieściami stanowi spójną całość.Niezwykła doza humoru ale przede wszystkim solidne rockowe granie.
Na tyle solidne, że przebywający podczas koncertu w budynku Trójki, jako gość Piotra Kaczkowskiego Joe Bonamassa pobiegł do studia koncertowego żeby posłuchać Jak gra Janga.
Jak potem stwierdził strój gitarowy, którego używał Janga wymknął się wszelkim regułom i był tym pozytywnie zaskoczony.
Jak mówi sam Janga Jan Tomaszewski ten koncert to jego początek drogi w roli gitarzysty”...

02. Jan Janga Tomaszewski - Przygoda z Heniem - Koncerty w Trójce vol.11 (tytuł nr.11)
https://youtu.be/m7-ja1rFTk8?list=PLxsB ... f6sStbB796
03. Jan Janga Tomaszewski - Hey Joe (Ballada o Józku z Pragi) - Koncerty w Trójce vol.11 (tytuł nr.12)
https://youtu.be/xDXScoQcbBY

04. Thom Yorke, Radiohead - Creep (Very 2021 Rmx) - 09:02 (ten nowy singiel wokalisty Radiohead, to totalnie udziwniona, psychodeliczna wersja, wtedy 4 minutowego
utworu z 1993 roku)

...zaczęła się dyskusja na temat słowa „featuring”, wedłlug p.Piotra dzisiaj groteskowo nadużywanego...

05. Michał Łapaj - Shelter (feat. Bela Komoszyńska) - Are You There - 04:55 (tytuł nr.4; wokalistka grupy Sorry Boys wspomaga klawiszowca Riverside; melodyjna ballada)

...P. Piotr przypomina, ze jako pierwszy w polskim radiu zagrał utwory grupy „Sorry Boys”

06. Michał Łapaj - Fleeting Skies (feat. Bela Komoszyńska) - Are You There - 05:42 (tytuł nr.4; właściwie instrumentanie, tylko wokalizy Komoszyńskiej
07. The Opposition - Be Careful What You Wish For - Hope - 04:34 (tytuł nr.3; znowu ballada, “ładnie grają panie doktorze”)

…czas na dwa single mniej znanych zespołów…

08. Nothing But Thieves - Miracle, Baby - 03:40 (brytyjski zespół alternatywnego rocka; wydali 3 płyty; nowy singiel, wyprodukowany przez Richa Costeya odpowiedzialnego za brzmienie Biffy Clyro, Haim, Foo Fighters, zwiastuje nową EP-kę “Moral Panic II” która ukaże się 23 lipca).

09. One True Pairing - Golden Arches - 04:04 (OTP to projekt wokalisty brytyjskiego indie-bandu Wild Beasts, Toma Flemminga; nowy singiel z dwoma utworami i wideo clip do obejrzenia na Youtubie)

https://youtu.be/6dGwhuQ-QNM

...”Kto się spóźni zaczyna od Kuźni”...

10. Iron Maiden - The Writing On The Wall - 06:13 (Nareszcie, po 6 latach nowy utwór Iron Maiden; Adrian Smith i Bruce Dickinson napisali, Kevin Shirley i Steve Harris wyprodukowali; do tego spektakularny State-Of-The-Art Wideo Clip zrobiony przez słynny duet Mark Andrews i Andrew Gordon ("The Incredibles", "Ratatouille", "Brave", "Monsters, Inc." i "Finding Nemo")
https://www.itsnicethat.com/news/nicos- ... ion-150721
https://youtu.be/FhBnW7bZHEE
11. Black Sabbath - Children of the Grave - Master of Reality (2009 Remastered Version) - 05:14 (tytuł nr.4; to niesamowite, ale minęło już 50 lat a utwór wcale się nie starzeje)

…nawet nie było tak ostro…

12. The Moody Blues - The Story In Your Eyes - Every Good Boy Deserves Favour - 03:33 (tytuł nr.10; i znowu 50 lat minęło)
13. Justin Hayward & John Lodge ‎– Blue Guitar - 03:38 (tytuł nr.1; piękny numer z 1975 roku, mógłby być ozdobą każdej płyty MB)
14. Natacha Atlas - The Outer (feat. Jason Singh, Samy Bishai, Alcyona Mick) - 05:39 (po 2 latach melduje się zjawiskowa Natasza)

…zostało 25 minut audycji…

15. Amy Winehouse - Someone To Watch Over Me - Demo - Frank (Deluxe Edition) - 04:28 (tytuł nr.4/CD2; utwór ma 80 lat, a do tego 10-a rocznica śmierci Amy)
16. The Opposition - Borderline - Hope - 04:11 (tytuł nr.10; kończący płytę, nostalgiczny; już wiemy, że płyta powróci nie raz)

…i dwa zwiastuny na zakończenie…

17. Tedeschi Trucks Band, Trey Anastasio - Little Wing - Layla Revisited (Live at LOCKN') - 06:53 (tytuł nr.11)
18. Tedeschi Trucks Band, Trey Anastasio - Layla - Layla Revisited (Live at LOCKN') - 09:01 (tytuł nr.13)


Zapraszam do posłuchania ścieżki dźwiękowej jak zwykle pod niżej podanym linkiem.
16 utworów zajmie wam 85 minut.
https://open.spotify.com/playlist/1OvYD ... 9ee44945ee
Ostatnio zmieniony 27.07.2021, 23:10 przez Retromaniak, łącznie zmieniany 1 raz.
Największe muzyczne archiwum na Spotify
Awatar użytkownika
Retromaniak
remaster
Posty: 2446
Rejestracja: 13.03.2021, 15:39
Lokalizacja: Niemcy / Bydgoszcz

Max 357 Nr.25 25.07.2021

Post autor: Retromaniak »

„Dziękuję za mgnienie dwóch godzin. Poniżej spis utworów, wszystko mówiąca okładka, nalepka jednego z jej szelakowych pierwowzorów i (nowość) pozyskana z działu zamówień pracowni cukierniczej lista na ten tydzień: Mick Jagger, Roger Taylor, Steve Morse, Geddy Lee, Patti Scialfa, Kate Bush, Buddy Guy, Paul Anka, Jarosław Tioskow, Bill Berry. Pamiętamy też datę urodzin nieobecnego Richarda Wrighta i odejścia Petera Greena. Zdjęcie z Fuji mam. Odnajdę i podzielę się.”

Obrazek
Obrazek

Max 357 Nr.25 25.07.2021

Jethro Tull - Cheerio

01. Kansas - Dust in the Wind (Acoustic Guitar Solo) - Live 1977-1978 - Two For The Show (30th Anniversary Edition) - 06:17 (ku pamięci niedawno zmarłego skrzypka Kansasu Robby’ego Steinhardta; do tego nagrania dołożone jest solo na gitarze akustycznej – od 4:40 możecie wyciszyć, bo ja na Spotify nie miałem takiej możliwości)

…No i zaczyna się temat przewodni audycji: kompozycja Charlie Segara „Key To The Highway” skończyła właśnie 80 lat. P. Piotr postanowił to uczcić w specjalny sposób...

02. Tedeschi Trucks Band, Trey Anastasio - Key To The Highway - Live at LOCKN' / 2019 - Layla Revisited (Live at LOCKN') - 08:43 (tytuł nr.7; TTB powraca, na dodatek pasuje do jubileuszu)
03. Bernie Marsden - Key To The Highway - Kings - 03:56 (tytuł nr.2; mile zaskoczył mnie p.Piotr tą płytą – nie wyłowiłem jej z sieci, nowość z ostatniego piątku)
04. Big Bill Broonzy - Key to the Highway - Vol. 1: The Pre-War Years - 03:02 (orginalne wersja, którą świętujemy - OKeh 6242, z zamieszczonego wyżej zdjęcia)

...czas na „Muzykę różną i różniastą”...

05. Pablo Dylan - I Should've Known – Fortitude EP - 03:10 (nowa EP-ka wnuka słynnego Boba; p.Piotr pomyłkowo nazwał go synem Dylana; ojcem Pablo jest najstarszy syn Boba, Jesse)
06. Ray Wilson - Almost Famous - 02:39 (kolejny singiel, mieszkającego w Poznaniu „zachrypnętego” Raya; premiera nowej płyty jeszcze w tym roku)
https://youtu.be/z_6jxIiCQGc
07. BAiKA - Kradziej - 03:35 (polski akcent - singel "Kradziej" jest pierwszą zapowiedzią nowej płyty duetu BAiKA, w skład którego wchodzą: kompozytor i instrumentalista Piotr Banach oraz wokalistka Katarzyna ‘Kafi’ Sondej)
08. Clan of Xymox - Forgotten - Limbo - 05:06 (tytuł nr.5; p.Piotr ciepło zapowiada nową płytę Holendrów; jest z nimi zaprzyjaźniony od lat 80-ch)
09. Variete - Klaszcząc w dłonie - Variete - 05:55 (tytuł nr.6; muzycznie pasuje do Clan of Xymox; z drugiej płyty nowofalowego Variete, z 1993 roku; tak jak Holendrzy wystartowali w 1984 roku)
10. Yngwie Malmsteen - Wolves At The Door - Parabellum - 05:54 (tytuł nr.1; no i po 3 singlach jest cały album; “nie można tak szybko grać na gitarze, tylko on to potrafi” – słowa p.Piotra)

…KUŹNIA…

11. Yngwie Malmsteen - Eternal Bliss - Parabellum - 06:22 (tytuł nr.5; dopiero teraz w” Kuźni” bo minęła godzina 22-a; media określają muzykę Szweda jako Heavy/True/Power/Speed Metal, Symphonic Metal; w tej balladzie pachnie “symphonikiem”)
12. Thy Catafalque - Gömböc - Vadak - 05:05 (tytul nr.3; instrumental z nowej plyty wegierskiego zespolu grajacego Avantgarde-Metal/ Experimental-Rock/ Post-Black-Metal; nagrywaja od 1999 roku a “Vadak” jest ich 10-albumem)

…Koniec Kuźni - krótko i na temat …

...a teraz coś z przymrużeniem oka...

13. Dee Gees - More Than A Woman - Dee Gees / Hail Satin - Foo Fighters / Live - 03:08 (tytuł nr.5; i znowu zaskoczenie; nic nie czytałem o takiej plycie Foo Fighters; podobno zawsze lubili Bee Gees’ow)
14. Dee Gees - Night Fever - Dee Gees / Hail Satin - Foo Fighters / Live - 03:33 (tytuł nr.2; raz jeszcze, dla odprężenia D.G. czyli inicjały Dave Grohla; płyta ukazała się punktualnie 17 lipca na Record Store Day)

…P. Piotr dostał po ostatniej audycji dużo próśb słuchaczy o kolejne „jej” nagranie…

15. Natacha Atlas - The Inner (feat. Yazz Ahmed, Samy Bishai, Alcyona Mick) - The Inner & The Outer - 06:02 (tytuł nr.2; w zeszłym tygodnia słuchaliśmy “Outher” dziś jest “Inner”; medytacyjnie i orientalnie odlotowo)

…powrót do tematu audycji - “Key To The Highway” …

16. Little Walter - Key To The Highway - Hate To See You Go - 02:43 (tytuł nr.14; jeden z najbardziej znanych bluesowych harmonijkarzy zmarł w wieku 38 lat, nagle, na serce; rok po jego śmierci ukazała się ta płyta)
17. The Rolling Stones - Key To The Highway - Key To The Highway - (tytuł nr.3; p. Piotr odtworzył wersję z 8 listopada 1964 roku, z unikalnej płyty kompilacynej Stonesow „Key To The Highway” wydanej w 2007 roku; to były czasy drugiego Tournee RS po Stanach; zrobili małą sesję w słynnym Chess Studios w Chicago)
https://youtu.be/J9WmpsZqkek

...P.Piotr oglądając niedawno olimpiadę w Tokio, przypomniał sobie, jak przed 40-laty z grupą znajomych wybrał się na wycieczkę do Japonii. Głównym celem była wspinaczka na górę Fuji. Będąc na szczycie pomyślał sobie o pasującym do widoku z góry nagraniu. Tylko jedno przyszło mu wtedy do głowy...

18. Czesław Niemen - Bema pamięci żałobny rapsod - Enigmatic - 16:27 (tytuł nr.1; p.Piotr zaczął od 7-minuty 45-sekundy i rzeczywiście do widoku z Fuji pasuje jak ulał; sam byłem tam w 2018 roku, ale niestety padał deszcz i z wyprawy nic nie wyszło)

…utwór Wszech Czasów z 1969 roku…

…i zaraz czasowe nawiązanie – słynna kompozycja Tima Buckleya z roku 1967– taki scenariusz audycji potrafi stworzyć tylko twórca Maxa 357...

19. SOHN - Song to the Siren - Bills & Aches & Blues (40 Years of 4AD) - 04:46 (tytuł nr.15; wytwórnia 4AD ma już 40 lat; stąd składankowy album i ta piękna wersja mało znanego wykonawcy)
https://youtu.be/mcfBwcw3KEM

...ostatnią minutę audycji wypełni jedyny P.S. z poprzedniego tygodnia...

20. Amy Winehouse, Jools Holland - Tenderly - Live On Later... With Jools Holland / 2006 - At The BBC - 01:13
https://dai.ly/x40k0s

Jak już wspomniałem, zrobiłem z konieczności 3 „podmianki” w stosunku do orginału: utwór nr.1 (chodzi o wyciszenie),17 (dałem wersję instrumentalną z innej płyty RS, ale w komentarzach jest orginał na YouTube) i 18 (start od 7-minuty 45-sekundy).

Do wysłuchania audycji potrzeba 98 minut. Zapraszam!!

https://open.spotify.com/playlist/5Z38E ... 77fe2f4afa
Największe muzyczne archiwum na Spotify
Awatar użytkownika
Retromaniak
remaster
Posty: 2446
Rejestracja: 13.03.2021, 15:39
Lokalizacja: Niemcy / Bydgoszcz

Post autor: Retromaniak »

Max 357 Nr.26 01.08.21
„Znowu dobry los przydzielił nam skrzynkę wyjątkowych dźwięków. Spis poniżej, Dwie okładki z winylowych zestawów George'a Harrisona na froncie, ale obok jeszcze kilka pamiątek z 1 sierpnia 1971. Z pracowni cukierniczej odpisane: Ted Turner, Joe Lynn Turner, Tony Bennett, James Hetfield, Kirk Brandon - a to tylko dziś i jutro. Dziękuję, do usłyszenia w niedzielę, wcześniej doniosę tylko zdjęcie z Fuji.”

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

...1 sierpnia – wiadomo kolejna rocznica rozpoczęcia Powstania Warszawskiego. Dlatego jeszcze przed sygnałem wiersz Baczyńskiego w przedpremierowym nagraniu polskiej artystki...

01. Joanna Vorbrodt - Bez imienia (wiersz Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, nagranie z próby) – (nagranie przedpremierowe, niestety w sieci niedostępne)

...Joanna Vorbrodt planuje mały koncert, podobno są jakieś terminy w sieci...

..no to teraz możemy zacząć...

Jethro Tull – Cheerio (Sygnał)

02. Joe Bonamassa - Notches - Edit - 03:59 (zanim ukaże się duża studyjna płyta, mamy singla; wyprodukowali go Kevin Shirley i Roy Weisman, napisali Bonamassa i Charlie Starr z BLACKBERRY SMOKE, nagrali w Germano Studios/The Hit Factory w Nowym Jorku; mocne granie z fajnym riffem)

…powraca temat z zeszłej audycji – no do do kolekcji, jeszcze jedna wersja „Key to the Highway”...

03. Led Zeppelin - Key to the Highway / Trouble in Mind - Rough Mix - Led Zeppelin III (Deluxe Edition) - 04:07 (tytuł nr.9/CD2; bardzo orginalna, akustyczna wersja: gitara + harmonijka + Plant)

...temat dnia: 50-rocznica dwóch płyt Georgea Harrisona: “All Things Must Pass” i “The Concert for Bangladesh” (data wydania pasuje co do dnia) …

04. George Harrison - Isn't It A Pity - Session Outtakes And Jams / Take 14 - All Things Must Pass 50th Anniversary (tej wersji niestety nie posiadam)
05. George Harrison - Isn't It A Pity - Session Outtakes And Jams / Take 27 - All Things Must Pass 50th Anniversary - 04:59 (nowość z 4-singla promującego okolicznościowe wydanie “All Things…”; premiera już 6 sierpnia)

…a teraz “Premierowy Zestaw Coverowy”...

06. Prince - Stand Up And B Strong - Welcome 2 America - 05:18 (tytuł nr.6; cover Soul Asylum autorstwa Davea Pirnera z albumu “The Silver Lining” z 2006 roku; brzmi jak kompozycja własna; naturalnie cały nowy/stary album brzmi rewelacyjnie i z pewnością nie raz powróci)
07. Blues Traveler - Sittin' on the Top of the World (feat. Warren Haynes) - Traveler's Blues - 05:20 (tytuł nr.6; klasyka bluesa autorstwa Waltera Vinsona i Lonnie Chatmona z 1930 roku; 90 lat na karku, ale ciągle wywołuje emocje; gościnnie śpiewa i gra na gitarze Warren Haynes z Gov’t Mule; po 6 latach nowa płyta amerykańskich bluesrockowców z Princeton )
08. Axel Rudi Pell - I Put a Spell on You - Diamonds Unlocked II - 04:24 (tytuł nr.10; niemiecki “Richie Blackmore” z kolejną płytą pełną coverów; Screamin’ Jay Hawkins jest autorem tego kultowego numeru z 1956 roku; figuruje oczywiscie na liscie „500 Songs that Shaped Rock and Roll der Rock and Roll Hall of Fame”)

...P. Piotr zadaje słuchaczom pytanie: kto kiedyś wykonywał ten utwór?...

09. Axel Rudi Pell - She's a Lady - Diamonds Unlocked II - 04:04 (tytuł nr.4; kiedyś hit Toma Jonesa, teraz w arcyciekawej wersji)

…kącik “polskich nowości” …

10. Happysad - My się nie chcemy bić 20yrs - 03:43 (coś z kręgu polskiego alternatywnego rocka; grupa ze Skarżyska-Kamiennej po 2 latach z nową piosenką, oczywiście z aktualnym tekstem)
11. Mirosław i Magdalena Czyżykiewicz - Dreszcz (brak na Spotify, ale jest na Youtubie)
https://youtu.be/TQ02JMeWwsg

...kto się spóźni zaczyna od Kuźni...

12. Bokassa - Burn It All (P.T.S.D.E.A.D.) - 03:44 (3 singiel promujący "Molotov Rocktail", nową płytę norweskiego tria – premiera 3 września; melodyjnie, z doskonałym riffem i fajnym clipem)
https://youtu.be/2_Sbg49K-38

...teraz może być dla niektórych za ostro, dlatego p. Piotr proponuje krótki spacer z psem...

13. Jinjer - Mediator - 04:29 (drugi singiel ukraińskich metalowców z Doniecka, z nowej, 4 już płyty “Wallflowers”, która ukaże się 27 sierpnia)

…to już kolejna Kuźnia w wersji skróconej do 10 minut. Prośba słuchaczy?...
...dla odmiany teraz trochę nowej fali z płyt, które gościły w ubiegłym tygodniu...

14. Future Islands - The Moon Is Blue - Bills & Aches & Blues (40 Years of 4AD) - 04:38 (tytuł nr.11; z jubileuszowej składanki wytwórni 4AD)
15. Clan of Xymox - Dystopia - Limbo - 05:09 (tytuł nr.11; sympatyczny numer z Holandii, wybrany „po znajomości”)

...dokładnie 50 lat temu ukazała się ta koncertówka byłego gitarzysty The Beatles, który był wtedy na topie i zdołał na scenie zgromadzić doborowe towarzystwo muzyków: Eric Clapton, Bob Dylan, Ravi Shankar, Ali Akbar Khan, Ringo Starr, Billy Preston, Leon Russell, Klaus Voormann i zespół Badfinger...

16. George Harrison w. Eric Clapton - While My Guitar Gently Weeps (Live August 1, 1971) – The Concert for Bangladesh 04:46 (brak na Spotify, za to w wizualnie na Youtubie; z mojej strony inna wersja tego utworu z Madison Square Garden z 1971 roku)
https://dai.ly/x16qtrp

17. George Harrison - Beware of Darkness (2020 Mix)- All Things Must Pass 50th Anniversary - 03:51 (jeszcze nie ma na Spotify; dla osłody dodałem rzadko graną akustyczną wersję z remastera z 2014 roku)

...dwie kartki z kalendarza

18. Ewa Demarczyk - Wiersze wojenne - Ewa Demarczyk śpiewa piosenki Zygmunta Koniecznego – 05.20 (1 sierpnia to oczywiscie poezja Krzysztofa Baczyńskiego; 14 sierpnia minie rok od śmierci wybitnej artystki; znowu posłużę się YouTubem z wiadomych względów)
https://youtu.be/Ft533b2k698

19. Def Leppard - Space Oddity - X, Yeah! & Songs From The Sparkle Lounge: Rarities From The Vault - 05:29 (tytuł 17/CD2; Joe Elliott kończy dzisiaj 62 lata; cover Bowiego z tej okazji zagrany bardzo wiernie przez DL)

…na zakończenie rarytas dla fanów King Crimson – jeszcze ciepły składak „The Elements Tour Box 2021”, którego niestety nie ma na Spotify. Starałem się jednak wrzucić coś podobnego…

20. King Crimson - Ahh - The Elements Tour Box 2021 – 01:16 (tytul nr.7/CD2; nie znalazłem nic zastępczego)
21. King Crimson - I Talk To The Wind - The Elements Tour Box 2021- 03:14 (tytuł nr.6/CD2; ja znalazłem identyczną wersję na singlu KC50 Vol.48)
22. King Crimson - Starless (cello extract) - The Elements Tour Box 2021 – 00:46 (tytuł nr.1/CD2; to rarytas, dostępny tylko na orginale)
23. King Crimson – Starless (live 2019) - The Elements Tour Box 2021- 12:28 (tytuł nr.16/CD2; nie mam wersji z 2019 roku; zastępczo posłużę się dwa lat starszą, z Meksyku – też ładnie grają)

Dzisiaj bylo szczególnie dużo nagrań przedpremierowych, bądź archiwalnych, których niestety nie ma na Spotify (1/4/11/16/17/18/20/21/22/23). Jak mogłem, łatałem dziury...

Do wysłuchania zawartości muzycznej 26-go Maxa potrzeba godzinę i 26 minut.
Jak zwykle serdecznie zapraszam na moją listę na Spotify...

https://open.spotify.com/playlist/4g1ss ... a173614618
Największe muzyczne archiwum na Spotify
Awatar użytkownika
Retromaniak
remaster
Posty: 2446
Rejestracja: 13.03.2021, 15:39
Lokalizacja: Niemcy / Bydgoszcz

Max 357 Nr.27 08.08.21

Post autor: Retromaniak »

Max 357 Nr.27 08.08.2021

Obrazek
Obrazek


„To chyba jedyne zdjęcie zespołu Mississippi Sheiks i nalepka z debiutanckiej płyty zarejestrowanej 17 lutego 1930 roku. Większego przeboju już nie mieli, mimo, że nagrywali regularnie przez następne 7 lat. Ale stworzyć utwór, który wciągnęli do swojego repertuaru Howlin' Wolf, Ray Charles, Bob Dylan, Jack White, zespoły Cream czy The Grateful Dead - to dla historii wystarczy. Paradoksalnie, zainteresowanie spowodował Warren Haynes i odtworzona tydzień temu jego najnowsza wersja Sittin' On Top Of The World.
Dziękuję za udział, sporo korespondencji, obiecuję wszystko przeczytać w ciągu najbliższej doby. Najnowszy najniedzielniejszy zestaw poniżej. Znowu ładnie grali, Panie Doktorze.”

Jethro Tull – Cheerio (Sygnał)

…50 lat minęło…od miesięcy docierały do nas pojedyncze utwory – teraz to monumentalne wydawnictwo jest z nami: 70 utworów i ponad 4 godziny grania...

01. George Harrison - Isn't It A Pity - Version 1 / 2020 Mix - All Things Must Pass (50th Anniversary/Super Deluxe) - 07:10 (tytuł nr.4/CD1; niektórzy uważają ten utwór za najlepszy w całym dorobku Harrisona)

…wtedy, w 1971 roku McCartney, w odpowiedzi na bestseller Harrisona, przygotował dla fanów The Beatles konkurencyjną propozycję –„RAM”.
Żeby uczcić 50–rocznicę wydania tej płyty, ponad 100 muzyków zebrało się w studiu i nagrało ”Tribute Album” ...

02. Fernando Perdomo, Denny Seiwell - Monkberry Moon Delight - RAM ON: The 50th Anniversary Tribute to Paul and Linda McCartney's RAM - 04:17 (tytuł nr.8; jeden z trzech ulubionych utworów p.Piotra z katalogu McCartneya; wsród wielu innych słlyszymy tu multiinstrumentalistę Timmy Seana)
03. Fernando Perdomo, Denny Seiwell - Uncle Albert / Admiral Halsey - RAM ON: The 50th Anniversary Tribute to Paul and Linda McCartney's RAM - 04:55 (tytuł nr.5; “miodzio” jak pisze nieraz jeden z kolegów na FD; słychać orginalnego muzyka z „tamtej” sesji – Marvin Stamm na flügelhornie)
https://youtu.be/EhEU7Z7HPH0

…co na szczycie brytyjskiej listy przebojów w sierpniu 1966 roku. Przypadek, chyba nie. Dokładnie 55 lat minęło...

04. The Beatles - For No One - Revolver (Remastered) - 01:59 (tytuł nr.10/ “Revolver” ukazał się 5 sierpnia i od razu trafił na 1 miejsce albumów; “For No One” nie było na singlu; w “Dla nikogo” McCartney komentuje zakończenie swego romansku z brytyjską aktorką Jane Asher; gra na pianinie, basie i klawikordzie w towarzystwie Ringo Starra na perkusji i Alana Civila na waltornii)
05. The Troggs - With A Girl Like You - From Nowhere - 02:08 (tytul nr.8/ to bylo ich “5 minut” w historii rock’n’rolla; ten utwor zajal w sierpniu na 1-pozycje)

...”Kartka z kalendarza” 30-rocznica śmierci Kaliny Jedrusik (7.08.91)...

06. Kalina Jedrusik - Romeo czy jesteś na dole - Nie pożałuje pan (Plejada Gwiazd Polskiej Piosenki) - 02:43 (tytuł nr.18; piosenka o zakochanych, z Kabaretu Starszych Panów, do tekstu Agnieszki Osieckiej)

…40 lat minęło od debiutanckiego singla R.E.M.(8.07.81). Jak się później okazało, był to początek indie-rocka w mediach i na listach przebojów…

07. R.E.M. - Radio Free Europe - 04:05 (Pierwsza strona singla; riff przypomina trochę Police; utwór ma niezrozumiały tekst, co w przyszłości będzie etykietką amerykańskiej grupy z Athens)
08. R.E.M. - Sitting Still - 03:18 (druga strona singla; ten sam rytm, podobna melodia; Rapid Eye Movement – to faza snu czlowieka, w której gałki oczne poruszają się pod powiekami; bardzo dziwną nazwę sobie wybrali prawda?

…pora na nowości singlowe…

09. Duran Duran, CHAI - MORE JOY! (feat. CHAI) - 03:39 (zwiastun 15-go albumu, który ma się ukazać 22 października; Pop-Disco-Punk, z głosami pań z grupy Chai , jest efektem fascynacji muzyków DD japońskimi „Retro-Video-Games”)

… Vinnie Dombroski – polsko brzmiące nazwisko być może spowodowało pojawienie się w Maxie nowej płyty amerykańskiej grupy z Detroit; a może znowu rocznica? 30 lat od jej powstania?…

10. Sponge - Socially Distant - Lavatorium - 04:29 (tytuł nr.4; fajna rockowa ballada z chwytliwym refrenem; dziewiąty studyjny album wyprodukował Tim Patalan)

…Kolejny jubileusz: 50-lecie zespołu FOCUS; stosowna okazja dla specjalnego wydawnictwa: na 3 CD mamy 25 utworów i prawie 3 godziny grania. No i do obejrzenia na Blu-Rayu „Live in Rio Show”...

11. Focus - Focus 3 - Focus 50: Live In Rio / Completely Focussed - 03:42 (tytuł nr.3/CD3; ta trzecia płyta jest najciekawsza; aktualny skład Focus nagrał na nowo wszystkie wersje utworu „Focus”: od 1 do 12)
12. Focus - Focus 2 - Focus 50: Live In Rio / Completely Focussed - 04:39 (tytuł nr.2/CD3; w orginalne na “Focus II” z 1971 roku; mogę go grać bez końca...)

…KUŹNIA…”resztki wczorajszego tortu, nawet spore”- 63-urodziny obchodził Bruce Dickinson...

13. Iron Maiden - The Writing On The Wall - 06:13 (p. Piotr przyznaje się do obseji na punkcie tego nagrania; chwytliwy riff przyczepi się do człowieka i nie chce puścić)
14. Black Sabbath - Back Street Kids - 2021 Remaster - 03:47 (4 sierpnia ukazał się ten singiel, który zwiastuje „TECHNICAL ECSTASY: SUPER DELUXE EDITION”; premiera 1 października; p. Piotr obiecuje zagrać nowe nagrania z tej płyty dużo wcześniej – „ma się te znajomości”)
15. Bulb - Parabolica - Moderately Fast, Adequately Furious - 04:26 (tytuł nr.4; Mischa Mansoor, 36-letni amerykański gitarzysta i producent, kiedyś w Periphery, aktualnie zaangażowany w projekcie „żarówka”; Progressivmetal/ Djente / progressiver Metalcore – tak określa prasa fachowa tworczość Bulb; popatrzyć też można na Youtubie)
https://youtu.be/K1TGQ9LUBKY
16. Bulb - Far Too High (feat. Axel Mansoor) - Moderately Fast, Adequately Furious - 04:18 (tytuł nr.6; jakże różni się od poprzednika – fajna ballada z mellotronem)

…koniec KUŹNI…

…”Kącik Szary” pana Graya: 20 lat temu jego „White Ladder” osiągnął w Wlk.Brytanii 10-krotną platynę ...

17. David Gray - Babylon II - White Ladder - 03:39 (kolejna wersja słynnego, pod koniec lat 90-ch, przeboju Davida Graya; ma już 23 lata, ale wcale się nie zestarzał; w 1998 roku nie było jej na płycie „White Ladder”; w 1999 roku ukazała się na singlu, rok później na reedycji wydanej przez RCA; popatrzeć też można...)
https://dai.ly/x2p6lti
18. David Gray - Say Hello, Wave Goodbye - White Ladder (20th Anniversary Edition) - 08:58 (tytuł nr.10/CD1; 9 minut wcale sie nie dłuży – doskonały utwór)
…w rozmowie z artystą p.Piotr dowiedział się, że na początku to nagranie przepadło, bo było za długie. Trochę potrwało zanim się przebiło, a dziś grane jest na każdym koncercie...

…w “Klubie starej płyty” dwie prehistoryczne wersje “Sitting on Top of the World”. A wszystko za sprawą Warrena Haynesa i grupy Blues Traveller z ubiegłego tygodnia. Zaczynamy od „drobiazgu”...

19. Ray Charles - Sitting on Top of the World - Ray Charles Sings the Blues - 02:14 (pamiętamy: utwór powstał w 1930 roku, Ray Charles wykonał go w 1949 roku, na płycie był wydany w 1961 – kolejna rocznica? 60 lat)
20. Mississippi Sheiks - Sitting On Top Of The World - Honey Babe Let The Deal Go Down: The Best Of Mississippi Sheiks - 03:01 (tytuł nr.4; pamiętna sesja dla Okeh Records w czerwcu 1930 roku; trzech facetów z Walterem Vinsonem na czele, nagrało wtedy 6 utworów; “Sitting On…” stał się tak popularny, że zaproszono ich na kolejną sesję w grudniu – tyle z historii tego nagrania)

…na pożegnanie 3 nagrania…

21. Barbra Streisand - Living Without You - Release Me 2 - 02:05 (tytuł nr.5; spokojna, typowa, musicalowa pieśń, dla fanów słynnej Barbry)

…słuchacz napisał: “Panie Piotrze, Barbry Streisand nie grał Pan od 30 lat, dlaczego dzisiaj?”. Ano dlatego, że ukazała się właśnie jej składanka, pełna nie wydanych do tej pory utworów. Max dla muzycznych rarytasów stoi zawsze otworem...

22. Dead Can Dance - Hymn for the Fallen - Live from Lille Grand Palais, Lille, France. March 16th, 2005 - 07:08 (tytuł nr.20; z jeszcze „ciepłej” koncertówki ulubionego zespołu p. Piotra)

...wokal plus piano live: czegóż więcej potrzeba przed zakończeniem audycji...

23. Def Leppard - Ziggy Stardust - Live On BBC Radio One / Acoustic Version / 1996 - X, Yeah! & Songs From The Sparkle Lounge: Rarities From The Vault - 03:08 (tytuł nr.4/CD2; który to już raz powracamy do tej wyjątkowej płyty Leppardów: David Bowie prawie 1 do 1)

https://open.spotify.com/playlist/4oDI0 ... f1b1ad4a19

Pod tym adresem możecie posłuchać muzyki z „Max 357 Nr.27”.
Mamy 23 utwory na co potrzeba 95 minut czasu...
Największe muzyczne archiwum na Spotify
Awatar użytkownika
Retromaniak
remaster
Posty: 2446
Rejestracja: 13.03.2021, 15:39
Lokalizacja: Niemcy / Bydgoszcz

Max 357 Nr.28 15.08.21

Post autor: Retromaniak »

Max 357 Nr.28 15.08.21
„Z nieustannym szacunkiem dla Elvisa, dziś w audycji wybrane utwory z 11 nowiuteńkich płyt. Zapraszam...
Że Deep Purple, że The Killers, że Sepultura przenikną i poruszą, to wiedziałem już wiele godzin przed audycją. Ale, że taki drobiazg z 1971 roku odkurzony w 1991? No tak, ale dla nas to pierwszy, jakże ważny przebój Budki Suflera, dla McCartneya, mogło by się wydawać, zaledwie kolejny pokonany pretendent do pierwszego miejsca na liście tygodnika Billboard. A jednak, atencja i wykonanie wspaniałe, trafił mistrz na mistrza. Poniżej okładka. Płyta numerowana, nakład od trzydziestu lat wyczerpany.
Z pracowni cukierniczej z kartki na ten tydzień odpisane na szybko: Januszko, Gillan, Plant, Hughes. Dobrego tygodnia. “

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Jethro Tull – Cheerio (tytul)

…dzisiaj w roli głównej 3 płyty.
Pierwsza jest z oklaskami: na początku będzie gość improwizował, trudno przewidzieć co za chwilę nastąpi…

01. Deep Purple - Jon Lord's Key Solo - Live in London 2002 - 02:26 (tytuł nr.11)
02. Deep Purple - Perfect Strangers - Live in London 2002 - 06:54 (tytuł nr.12)

…prawie 20 lat minęło; to był ostatni występ Jona Lorda w składzie DP; odszedł by tworzyć zupełnie inną muzykę...
...następna płyta, zanim się zacznie, będzie 40 sekund dziwnych rozmów...

03. The Killers - West Hills - Pressure Machine - 05:42 (tytuł nr.1: początek płyty Killersów, tym razem nie przebojowo; wokalista grupy, Brandon Flowers opowiada o swoim miejscu urodzenia; amerykańskim miasteczku Nephi w Utah; na zewnątrz wszystko w porządku, ale jak trochę głębiej poszukać, to już wcale nie jest tak wesoło)

…ten album trwa ponad 51 minut; p.Piotr przesłuchał go w całości dwa razy i stwierdził, że 8 utworów musi zagrać w Maxie. Dzisiaj będa 3; oto drugie z nich...
04. The Killers - Desperate Things - Pressure Machine - 05:16 (tytuł nr.9; tekst na faktach autentycznych)

…ten głos państwo oczywiście rozpoznają?...

05. Fernando Perdomo, Denny Seiwell - Another Day - RAM ON: The 50th Anniversary Tribute to Paul and Linda McCartney's RAM - 03:46 (tytuł nr.13; w orginale z pierwszego singla Paula po opuszczeniu The Beatles)

…100 muzyków w hołdzie dla albumu “Ram”. Sesję nagraniową zorganizowali Fernando Perdomo i Denny Seiwell. Powrót „Ram On” po tygodniu...

06. Paul McCartney - Ain't No Sunshine - Live On MTV Unplugged - Unplugged - The Official Bootleg - 04:08 (tytuł nr.14; rzeczywiście unikatowy numer, a płyta do dzisiaj nie ma reedycji)

…byli w tym samym czasie obok siebie liście przebojów Bilboardu: McCartney na 1-ym, Bill Withers na 6-ym (04.09.71).
Na koncercie w Limehouse Television Studios w Wembley 25 stycznia 1991, w tym nagraniu wyjątkowo Paul nie śpiewal, tylko grał szczoteczkami na perkusji. Śpiewal natomiast Hamish Stuart, dawniej w Averige White Band...
...sluchacz cieszył się z zapowiedzi p.Piotra na FB, ze będzie dziś Elvis. Pomyśleć, że od śmierci artysty 16 sierpnia minęły 44 lata...

07. Elvis Presley - Medley: Yesterday / Hey Jude - Live at The International Hotel, Las Vegas, NV - 8/21/69 Midnight Show - Live 1969 - 04:43 (tytuł nr.14; fajny kameralny koncert Elvisa, ze słynnym śmiechem w trakcie utworu; p.Piotr wyciszył nagranie przed wejściem „Hey Jude”)

...podobno Beatlesi spotkali się z Presleyem w czasie swego amerykańskiego tournee; dlatego Elvis na swoich późniejszych koncertach chętnie wykonywał coś z ich repertuaru...
...Były albumy, czas na single.
Za chwilę wystąpi tegoroczny zwycięzca Eurovision Song Contest i festiwalu w Sanremo, włoski zespół z duńską nazwą, oznaczającą światło księżyca...

08. Måneskin - I WANNA BE YOUR SLAVE (with Iggy Pop) - 02:51

…Iggy Pop mimo 74 lat, nadal pełen energii. No i nie brak mu odwagi – włoscy muzycy są od niego pół wieku młodsi...

...Pan Piotr wspomina, jak kiedyś, nie mogąc iść na koncert Billy Idola, podarował bilet jednemu z fanów audycji Mini-Max...

09. Billy Idol - Bitter Taste - 04:26

…bardzo fajny numer. Biorąc pod uwagę długą przerwę, widać i słychać, że Idol wraca znowu na top. Czekamy na album...

10. Frank Carter & The Rattlesnakes - Go Get a Tattoo (feat. Lynks) - 02:38 (dynamiczny singiel reklamuje album „Sticky”; premiera 15 października; brytyjska grupa od 6 lat gra tzw. new punk rock)
https://youtu.be/lpznZJ4b6hk
...krótki wypad do Australii…

11. Polish Club - Baby We're Burning - Now We're Cookin' - 03:38 (tytuł nr.9; melodyjny rock alternatywny)

…już kiedyś gościli w tej audycji. Nazwa coś mówi, a i nazwiska muzyków, David Novak i John-Henry Pajak, brzmią jakoś swojsko...
...Australia po raz drugi, ale nie ostatni...

12. The Ugly Kings - In the Shadows - Strange, Strange Times - 03:27 (tytuł nr.4; trzecia płyta kwartetu z Melbourne; power-blues, surowy punk z elementami metalu; dobrze się słyszy)

...zapraszamy do „Kuźni”...

13. Tremonti - If Not for You - 04:10 (drugi singiel amerykańskiego zespołu, byłego gitarzysty Creed i Alter Bridge, promujący album "Marching In Time"; premiera 24 września)

...no i obiecana trzecia płyta wieczoru...

14. Sepultura - Inner Self (feat. Phil Rind - Sacred Reich) - Sepulquarta - 05:10 (tytuł nr.4)

…równiutka płyta; długo trwały przygotowania, ale warto było: 15 utworów i 61 minut grania.
Sporo zaproszonych muzyków...


15. Sepultura - Fear, Pain, Chaos, Suffering (feat. Emmily Barreto - Far from Alaska) - Sepulquarta - 03:44 (tytuł nr.7)

…tytuł mówił sam za siebie, na dodatek śpiewała kobieta…
…odpowiadając słuchaczowi na pytanie dotyczące zeszłego tygodnia: tak, Misha Mansoor grał kiedyś w grupie Periphery. I właśnie muzyk tej grupy wystąpi gościnnie w tym nagraniu...

16. Sepultura - Phantom Self (feat. Mark Holcomb - Periphery) - Sepulquarta - 05:27 (tytuł nr.12)

…Pan Piotr obiecuje odszukać wywiad z braćmi Cavalera, bo będzie dobrym komentarzem do najnowszych dokonań zespołu...
…koniec “Kuźni”, ale do Sepultury jeszcze wrócimy…
...przez 100 sekund proszę nie podglądać okienka z nazwą zespołu na tablicy Radia 357; no chyba, że ktoś słuchał audycji od początku...

17. Deep Purple - Black Night - Live in London 2002 - 09:05 (tytuł nr.9; świetna wersja)

…” Super! Super! “ zwrócił się do londyńskiej publiczności Ian Gillan, prawie 20 lat temu...
...no i suplement dzisiejszej płytowej „Wielkiej trójki” – The Killers...

18. The Killers - The Getting By - Pressure Machine - 05:09 (tytuł nr.11; koniec bardzo smutnej płyty; prawie jak Roger Waters)

…miały być dzisiaj tylko trzy utwory z tej płyty, a jednak znalazło się miejsce na czwarty...

19. The Killers - Pressure Machine - Pressure Machine - 05:09 (tytuł nr.10; tradycyjnie z „domontowanymi rozmowami” na początku)

...pora na dwa zupełnie, zupełnie nowe utwory...

20. Mirosław i Magdalena Czyżykiewicz - Naśladowanie Kafki (16 sierpnia ukaże się nowy album duetu Mirek i Magdalena Czyżykiewicz zatytułowany "Piano"; słowom towarzyszą dwie gitary, klasyczna Teryksa Mirka oraz elektryczna Gibsona Magdaleny, we wspólnych opracowaniach muzycznych)

...to nagranie p.Piotr otrzymał pocztą elektroniczną od p.Magdy; jako prapremiera jest niedostępne na serwisach internetowych...
...były dwa nagrania z Australii, pora na trzecie...

21. Luke Hemmings - Mum - When Facing the Things, We Turn Away From - 03:50 (tytuł nr.7; wokalista australijskiego zespołu 5 Seconds of Summer z debiutanckiej płyty)

…p.Piotr potrafi zaskakiwać – 25-latek, z repertuarem w nurcie komercyjnego popu, zdecydowanie odbiegającym od reszty prezentowanych dziś wykonawców...
...czy coś zostało z urodzinowego tortu Marka Knopflera? Niestety nic – no to zostanie nam zanucić „Calling Elvis” (znowu wyszukana gra słów p.Piotra)...

22. Elvis Presley - Heartbreak Hotel - Elvis' Golden Records - 02:07 (tytuł nr.4)

…te najpiękniejsze są najwcześniejsze – 65 lat minęło…

23. Elvis Presley - Hound Dog - Elvis' Golden Records - 02:16 (tytuł nr.1)

…to jedno z nagrań, które Elvis współtworzył...

24. Elvis Presley - Love Me Tender - From the 20th Century-Fox CinemaScope Production, "Love Me Tender" Elvis' Golden Records - 02:41 (tytuł nr.11)

…ten utwór zostanie z nami na zawsze…

...”a na koniec jeszcze tytuł (aż się boję o tej porze zapowiedzieć) Sepultury”...

25. Sepultura – Kaiowas (feat. Rafael Bittencourt - Angra) - Sepulquarta - 04:14 (tytuł nr.14; znakomity akustyk z udziałem zaprzyjaźnionego z zespołem, gitarzysty Angry)

Jak już wcześniej wspomniałem, brakuje przedpremierowego utworu nr.20.
Do przesłuchania 24 utworów potrzebujecie 103 minuty.

https://open.spotify.com/playlist/3HAyw ... c679b642d5
Największe muzyczne archiwum na Spotify
Awatar użytkownika
Retromaniak
remaster
Posty: 2446
Rejestracja: 13.03.2021, 15:39
Lokalizacja: Niemcy / Bydgoszcz

Max 357 Nr.29 22.08.2021

Post autor: Retromaniak »

Max 357 Nr.29 22.08.2021

„14 premierowych utworów z 12 świeżutkich płyt. I chociaż znowu ładnie grali, to dziękuję za wytrwałość. Proszę ją pielęgnować, bo to zaledwie zwiastuny nadchodzącego wysypu. Spis i do Klubu Niebieskich Okładek kolejna poniżej. Dobrego tygodnia.”
Obrazek

...przyznaję się bez bicia, że początku audycji nie słyszałem.
Wiem, że nie będzie płyt przewodnich, za to powróci tytuł „Ain't No Sunshine”. Do tego kalendarium ze smutną wieścią o śmierci Dona Everly...

Jethro Tull – Cheerio (Sygnal)

01. Deafheaven - Shellstar - Infinite Granite - 06:06 (tytuł nr.1; początek 5-go już albumu amerykańskiej grupy grającej tzw. blackgaze – odmianę metalu z wyraźnym wpływem post-rocka i shoegazing; spokojny wokal George’a Clarke’a ze „ścianą dźwięków” zespołu; trzeba to lubić)

...Nie wiem czy Deafheaven pojawił się ze względu na niebieską okładkę, czy na 10-lecie swej działalności....
...a teraz usłyszymy zapowiedź muzyka i wstęp na Hammondzie – wiadomo, Jon Lord i Deep Purple wraca z koncertówką z ubiegłego tygodnia...

02. Deep Purple - Lazy - Live in London 2002 - 07:06 (tytuł nr.4; mój ulubiony koncertowy kawałek Purpli od pamiętnego „Made in Japan”; ta wersja też wybitna)

...no i zmiana „bohatera” – Tori Amos ciągle powraca w audycjach p. Piotra. Tym razem w utworze Led Zeppelin ze słynnego trybutu dla LZ z 1995 roku, artystów nagrywających dla firmy Atlantic...

03. Robert Plant & Tori Amos - Down by The Seaside - Encomium: A Tribute to Led Zeppelin – 07:49 (tytuł nr.12; w orginalne na “Phisical Graffiti” trwa 5 minut; tu jest wyraźnie dłużej i dziwniej, może dlatego znalazł się na końcu albumu)

...tej wersji nie ma na Spotify, za to jest na niezawodnym YouTubie, na dodatek rozmowa z Tori...
https://youtu.be/36Y0Xf26eSI
https://www.youtube.com/watch?v=f0Wggns2gVA
...wspomniałem o powrocie „Ain't No Sunshine”. Żeby nie było nudno krótsza wersja z filmu „Notting Hill”...

04. Bill Withers - Ain't No Sunshine - Notting Hill (Soundtrack) - 02:02 (tytuł nr.4; film był z roku 1999, w większosci z aktualnymi wtedy wykonawcami; klasykę reprezentowali, oprócz Withersa, Al Green i Spencer Davis Group)

... „Don Everly nie żyje. Muzyk zmarł w sobotę w swoim domu w Nashville w stanie Tennessee. Miał 84 lata. Przyczyny śmierci nie podano” – zaskoczyła mnie ta smutna wiadomość...

05. The Everly Brothers - Love Hurts - All I Have to Do Is Dream - 02:21 (tytuł nr.9; utwór znany był z wykonania grupy Nazareth z 1975 roku)

...kompozycję Boudleaux Bryanta w 1960 roku jako pierwsi nagrali właśnie Everly Brothers – kto by pomyślał?...
...kolejna nowiusieńka płyta sama się zapowie, może uda się odtworzyć z niej 2 utwory...

06. Switchfoot - beloved - interrobang - 05:34 (tytuł nr.1; indie-rock z Kalifornii; grupa istnieje od 25 lat; to już ich 9- płyta; ja słyszę ten zespół pierwszy raz w życiu)

...p. Piotr powraca do wątku z Tori Amos i jej fascynacją twórczoscia LZ. W 1996 roku oficjalnie przyznała: „ściągam od nich bezwstydnie wszystko...rozumiem się z nimi lepiej niż z jakimkolwiek innym wykonawcą”...
…drugi numer Switchfoot już za chwilę, ale dla tych, którzy notują tytuły utworów informacja: zespół celowo wydrukował tytuły małymi literami...

07. Switchfoot - i need you (to be wrong) - interrobang - 03:33 (tytuł nr.7; fajne beatlesowskie harmonie – może się podobać)

... teraz Kącik singlowy
… zwiastun płyty, która ukaże się w październiku…

08. A.A. Williams - Control - 04:23

…singiel wokalistki, która wiosną była już grana w Maxie, i to trzy razy. Wtedy były covery, teraz kompozycja własna z orkiestrą – już nie ten klimat...
...i znowy indie-rock, tym razem z Londynu...

09. Public Service Broadcasting, Andreya Casablanca - Blue Heaven - 04:17 (zapowiedź albumu na 24 września; będzie to 4-płyta, tej nieznanej mi dotąd grupy)

...zestaw singli dopełnia propozycja francuskiego Saint Etienne...

10. Saint Etienne - Penlop - 05:30 (Indie-Pop/Synth Pop/Dance-Pop/Trip-hop; zaczynali przed 30 laty, ostatnią płytę nagrali w 2017 roku; premiera nowej za miesiąc)

...coś się ta jesień monotonna słyszy...
...”minuta po 22-ej. Widzę, że psy jakieś spokojne dzisiaj – w sumie nie dziwię się...
...Kuźnie czas zacząć...

11. Between The Buried and Me - Monochrome - Colors II - 03:14 (tytuł nr.1; Progressive Metal/ Mathcore/Metalcore jest domeną tej amerykańskiej grupy już od 20 lat; prezentuje 9-album)

...”wiem, że państwo są trochę zaskoczeni, ale muzykom chyba o to chodziło”...

12. Between The Buried and Me - Prehistory - Colors II - 03:07 (tytuł nr.7; no i jest progresywnie, odjazdowo i metalowo)

…to jest to, co się w kuźni wytapia i obrabia...
...a teraz muzyka, która była istotą kuźni 45 lat temu. Ciekawe co takiego wynalazł Steve Wilson, czego wcześniej nikt nie zauważył...

13. Black Sabbath - Dirty Women (2021 - Remaster) - 07:06

…to się wycisza za gwałtownie – Steve Wilson nie dał rady tego naprawić. P. Piotr dziękuje swojemu tajemniczemu dostawcy nagrań BS i prosi o więcej...
...”w Kuźni jeszcze dwa utwory – ale się psy cieszą”...

14. Trivium - Feast Of Fire - 04:18 ( Heavy Metal/Metalcore/Thrash Metal/Progressive Metal grają ci Amerykanie z Florydy już ponad 20 lat; to wizytówka 10-płyty – premiera 8 października)

...Totentanz – tak się nazywał zespół austriacki zespół grający gothic metal. Tym razem jest to tytuł utworu niemieckiej grupy z Erlangen...

15. Feuerschwanz - Totentanz - Das Elfte Gebot (Deluxe Version) - 03:59 (tytuł nr.10/CD1; śpiewany po niemiecku od razu kojarzy nam się z Rammstein; Feuerschwanz gra tzw. średniowieczny rock z elementami metalu; grają od 2004 roku a dla mnie absolutna nowość)

...”wykazali się państwo odwagą. Teraz, w nagrodę 35 minut odpoczynku. Proszę się o coś wygodnie oprzeć. Zabieram teraz państwa w Himalaje...

16. Stewart Copeland, Ricky Kej - Himalayas - Divine Tides - 03:31 (tytuł nr.2; sitar i hinduska wokaliza, w tle orkiestra)

… to nie Banco de Gaia ani Natasza Atlas. To Stewart Copeland – tak, tak ten co grał na perkusji m.in. w Police. Tym razem w kooperacji z hinduskim kompzytorem i aktywistą ochrony środowiska, wielokrotnym laureatem Grammy, Ricky Kejem...
...słuchacze powiedzą: Panie Piotrze ten utwór już był dzisiaj i tydzień temu...

17. Coeur De Pirate - Ain't No Sunshine – 02:05 (z amerykańskiego serialu “Trauma” wyświetlanego w 2010 roku w naszej telewizji na Canal+)

…znowu z pomocą przychodzi YouTube, ale trzeba przyznać, że jest to jak dotąd, najbardziej udziwniona wersja tego utworu...
https://youtu.be/H9SjD7eFydc
...i znowu Everly Brothers. Tak się dzisiaj ułożyło, że po raz drugi grają po „Ain't No Sunshine”...


18. The Everly Brothers - Crying in the Rain (Single Version) - All I Have to Do Is Dream - 02:01

…wspomnienie po Donie Everly, który odszedł do „największej orkiestry świata”...
...”zawsze w sierpniu staram się odtworzyć ten utwór, czasami brakuje mi miejsca na te trzy minuty, ale nie dziś...

19. The San Sebastian Strings - Summer Evening (feat. Rod McKuen) - Summer - 03:47 (tytuł nr.9; płyta z 1973 roku – nigdy jej nie słyszałem)

... Rod McKuen byl amerykańskim singer-songwriterem i kompozytorem muzyki filmowej, wielokrotnym laureatem Oscara. Zmarł w 2015 roku...
„Ta burza po latach nic się nie zmieniła. Odtwarzam ją z płyty analogowej, dlatego tylko raz w roku, bo szkoda mi tak rzadkiego winyla. Ale po każdej burzy przychodzi sierpniowa tęcza”...

20. The San Sebastian Strings - August Rainbows (feat. Rod McKuen) - Summer - 03:03 (tytuł nr.10; znowu deklamowany tekst ze smyczkowym tłem; robi wrażenie)

...”no to do za rok”...
...teraz chodzi o „Lipcowy poranek” – p. Piotr nosi go od dawna ze sobą, ale jakoś w Maxie do odegrania nie ma szczęścia. Dzisiaj też nie...
Natomiast pojutrze są urodziny Kena Hensleya. Posłuchajmy zatem tego utworu, jest przejmujący...

21. Ken Hensley - Suddenly - My Book of Answers - 05:41 (tytuł nr.9; jest teatralnie i zarazem symfonicznie; bierze za serce)

...odszedł 4 listopada ubiegłego roku...
...gdyby była z nami, w piątek miałaby 80 lat...

22. Cesária Evora - Sodade - Miss Perfumado - 04:53 (tytuł nr.1; najbardziej znana arystka z Kap Verdes; śpiewala zawsze boso; Sodade określa melancholijny nastrój, np. ból istnienia)

...p. Piotr ze wzruszeniem wspomina, kiedy pierwszy raz usłyszal Cesárie Evore...
...na koniec z nowej płyty, z której więcej usłyszymy za tydzień. Tak się pożegnali w 1984 roku, aż tu nagle niespodzianka...

23. A Flock of Seagulls - The Story of a Young Heart - Orchestral Version - String Theory - 06:10 (tytuł nr.7; New Wave z początku lat 80ch w nowej wersji z orkiestrą symfoniczną)

Taki był 29-y Max 357.
Usłyszeliśmy 23 utwory.
Kto ma czas i ochotę posłuchać muzyki z tej audycji, zapraszam na niżej podany adres na Spotify.

https://open.spotify.com/playlist/4ie0l ... b8ef0245c4
Największe muzyczne archiwum na Spotify
Awatar użytkownika
Retromaniak
remaster
Posty: 2446
Rejestracja: 13.03.2021, 15:39
Lokalizacja: Niemcy / Bydgoszcz

Max 357 Nr.30 29.08.2021

Post autor: Retromaniak »

Max 357 Nr.30 29.08.2021
„Dziękuję za obecność i wsparcie. Dziś bardziej potrzebne. Spis poniżej, także dwie nowe kandydatki do Klubu Niebieskich Okładek. Dobrego tygodnia i do usłyszenia w niedzielę.”

Obrazek
Obrazek

...Na początek smutna wiadomość - Charlie Watts odszedł 24 sierpnia. Miał 80 lat...
"Muzyk zmarł dziś rano w szpitalu w Londynie w otoczeniu swoich bliskich - przekazał w komunikacie Bernard Doherty"...
...smyki, saksofon, trąbka, no i po minucie razem z wokalistą słyszymy dyskretną perkusję Charliego...

01. Charlie Watts - Long Ago (And Far Away) - Long Ago And Far Away – 05:05 (tytuł nr.2; Ira Gershwin i Jerome Kern napisali ten utwór w 1944 roku; nie ma na Spotify)
https://youtu.be/kThYSRrYxyg

…zupełnie inne granie, inna płyta. Szalone solo saksofonisty, trębacza i pianisty. Charlie nabija rytm…

02. The Charlie Watts Quintet - Blackbird - White Chicks – From One Charlie - 04:26 (tytuł nr.2; wesoła okładka tej 28-minutowej płyty)
https://youtu.be/OR5XWqHrNK8

…wraca płyta, która kończyła poprzednią audycję…

03. A Flock of Seagulls - Loves Overture - String Theory – 00:47 (tytuł nr.1; tylko orkiestra)

…to był króciutki początek płyty , a teraz jej zakończenie…

04. A Flock of Seagulls - Rainfall (Orchestral Version) - String Theory – 05:02 (tytuł nr.11; w orginale nagrane w 1995 na płycie “The Light at the End of the World”)


…patrzę na zegarek: jest już 21:21 a nie słyszalem jeszcze sygnału audycji...no ale teraz...

Jethro Tull – Cheerio

…Pan Piotr informuje tajemniczo, że dziś usłyszymy trzy „najważniesze utwory świata”. No ciekawy jestem jakie?...
...póki co Ray Wilson. Jak wiadomo osiadły w Poznaniu – przyjmujemy więc, że to będzie „nasza” propozycja. Wcześniej 3 utwory ukazały się na singlach, jak do tego dołożymy dzisiaj jeszcze trzy, to będzie słynne „pół perfekcyjnej płyty”...

05. Ray Wilson - The Weight Of Man - The Weight Of Man - 06:45 (tytuł nr.6; tytułowy, najdłuższy, z instrumentalnym zakończeniem)

…świetna płyta, szkoda czasu, gramy dalej…

06. Ray Wilson - I, Like You - The Weight Of Man – 05:20 (tytuł nr.4; cóż za gitara, robi się floydowo)

…nie odkładam daleko, ta płyta jeszcze wróci…
... Marianne Faithfull w tym roku gościla już w Maxie z pieśniami nagranymi w studio.Teraz pora na koncert z festiwalu w Montreux. W środku tej płyty znalazłem takie cudeńko....

07. Marianne Faithfull - She (Live) - Marianne Faithfull: The Montreux Years (Live) - 03:39 (tytuł nr.8; brzmi bardzo dobrze technicznie, prawie jak ze studia)

…cała płyta trwa ponad 70 minut – muszę przyznać, że robi wrażenie…
...a teraz prościutki utwór z nowej, bardzo ważnej płyty...

08. Neal Morse Band - Another Story To Tell – Innocence & Danger – 04:50 (tytuł nr.4; trochę słychać Supertramp)

…prawda, że nie czuć, że mamy do czynienia z potęga progrocka…
...To Neal Morse Band, tak, tak z szefem, który gra w Transatlanticu, a kiedyś w Spock‘s Beard...
... teraz mam do państwa prośbę: nie zaglądajcie do tego okienka z nazwą wykonawcy. To będzie niezwykła niespodzianka. Trzeba będzie ze 2 minuty poczekać, zanim popłynie znajoma melodia...

09. Neal Morse Band - Bridge Over Troubled Water – Innocence & Danger – 08:08 (tytuł nr.8; hit sprzed 50 lat i to jak wykonany)

…oszałamiające!!!...Był rok 1970...
No i mamy dzisiaj pierwszy z trzech „utworów wszechczasów”...
Przez przypadek w zeszłym tygodniu była mowa o duecie Simon & Garfunkel; przy okazji, p.Piotr opowiedział, a propos „Bridge Over Troubled Water”, o tym jak to niegdyś prezydent Johnson zawiózł jej egzemplarz w prezencie przewodniczącemu Mao. Jaka była jego reakcja, tego nie wiadomo...
...pora na drugi „utwór wszechczasów”...

10. The Beatles - Let It Be (2021 Mix) – 04:03

...która to już wersja “Let It Be”, tym razem z singlowego zwiastuna specjalnej wersji legendarnego albumu…
...no i trzeci utwór, jeden z tych „najważniejszch na świecie”...

11. Hookers & Blow - No Quarter - Hookers & Blow – 06:45 (tytuł nr.11; bezbłędne wykonanie – gęsia skóra)

…ten utwór zawsze kończy się za szybko. Parę słów komentarza do wykonawcy: Hookers & Blow to supergrupa amerykańska z klawiszowcem GUNS N' ROSES Dizzy Reedem i gitarzystą QUIET RIOT Alexem Grossi na czele...
...jedni zaniepokojeni słuchacze meldują, że żaden tort nie został jeszcze pokrojony; inni ostrzegają, że tort wieczorem jeść jest niezdrowo...
...P.Piotr wraca wspomnieniami do niedzieli 12 maja 1968 roku; wtedy to Rolling Stones w małej hali zbudowanej jeszcze w latach 30ch na tyłach stadionu Wembley, wystąpili w ramach koncertu dla najważniejszych brytyjskich wykonawców roku; zagrali dwa utwory, potem pojechali do telwizji zagrać jeden utwór. Jest archiwalne zdjęcie z Charlie Wattsem i p.Piotrem...
...Jest już po 22ej. Zauważyłem, że psy dobrze zareagowaly. Teraz cichutko – oto KUŹNIA...

12. Iron Maiden – Stratego – 04:59

…nie do podrobienia; kolejny zwiastun albumu „Senjutsu”…
…teraz w kuźni z Pensylwanii Halestorm...

13. Halestorm - Back From the Dead – 03:29

…zwiastun-zwiastun-zwiastun – to znak, że jesienią będzie wysyp ciekawych płyt...
...teraz z Norwegii Leprous...

14. Leprous - Have You Ever – Aphelion – 04:41 (tytuł nr.5; ciekawie, nowocześnie, spokojnie)

...i to była już ostatnia z tych nowych ośmiu płyt (A Flock of Seagulls nie liczę, bo był otwarty w ubiegłym tygodniu)...
...KUŹNIA zamknięta - dziękuję państwu za wysiłek i cierpliwość; od teraz mogę powiedzieć „już wszystko znamy”...

15. David Gilmour - Wish You Were Here – Live in Gdańsk – 05:14 (tytuł n.6/CD2; piękne wykonanie ze śpiewającą w tle, polską publicznością)

... XXVI rocznica Sierpnia '80: koncert z 26 sierpnia 2006 w Stoczni Gdańskiej. P.Piotr dziękuje słuchaczom za pamięc o tym wydarzeniu, za opisanie w listach wspomnień związanych z kupnem tej pamiątkowej płyty. Mija właśnie 15 lat – a jednak coś z kalendarium...

16. David Gilmour - A Great Day For Freedom – Live in Gdańsk – 05:56 (tytuł nr.7/CD2; specjalny tekst pasujący do miejsca koncertu)

…jaki to ważny tekst w aktualnej sytuacji Polski, jeszcze wtedy nie zdawaliśmy sobie z tego sprawy...
...P.Piotr wspomina jak tego utworu słuchal „zza płota” – tak wyszło. Dopiero końcówkę koncertu udało mu się zobaczyć „z drugiej strony płota”...

17. Charlie Watts - Lover Man - A Tribute To Charlie Parker With Strings – 04:05 (tytuł nr.13; koncertowa wersja standartu Parkera; na Spotify nie ma)
https://fb.watch/7K821Gbnmx/

…fajnie, że można sobie zobaczyć jak wtedy, w 1992 roku, w małym jazzowym klubie wyglądał koncert zespołu Charlie Wattsa...
...Perkusista wspominał:
- najważniejsza w jego muzyce jest siła przekazu.
- wychowywał się w domu, w którym słuchano wielkich wokalistów jazzowych (Sinatra)
- w wieku 12 lat chciał zostać saksofonistą
- pierwsze kupione płyty to tytuły Duka Ellingtona
...sprawdzimy następny tytuł – z albumu z 1996 roku, który był zbiorem opracowań standartów jazzowych z lat 30ch i 40ch...

18. Charlie Watts - I've Got A Crush On You - Long Ago & Far Away – 04:23 (tytuł nr.1; piękny) początek albumu, oczywiście brakuje na Spotify)

https://youtu.be/PHcrrsDgkuo

…oficjalny clip reklamujący płytę “Long Ago & Far Away”, zrealizowany w Londynie...
...jeszcze parę zdań Charlie Wattsa:
- Rolling Stones to zawsze była moja rodzina
- to właśnie od nich nauczyłem się rythm’n’bluesa, bo sam znałem tylko jazz
...ubiegły tydzień przyniósł niestety jeszcze jedną smutną informację: zmarł Jan Borkowski, dziennikarz muzyczny, radiowy,współpracownik Agnieszki Osieckiej – dziękujemy!!...

19. Ray Wilson - The Last Laugh - The Weight Of Man – 05:10 (tytuł nr.7; gitara, wokal, melodia - ekstraklasa)

…no i to była już ostatnia na dzisiaj, pieśń Raya Wilsona, przedostatnia w tej audycji...
...na zakończenie „Dzień bez Pandory” na 58-urodziny Elisabeth Fraser – a jednak kroimy tort...

20. Cocteau Twins – Pandora – Treasure – 05:35 (tytul nr.5; wybitny utwor od Zawsze kojarzacy mi sie z Piotrem Kaczkowskim)


No i dotrwaliśmy do końca 30ej audycji Max 357. Zestaw 20 utworów trwa 98 minut.
Przy czym tytuły nr.1/2/17/18 są do obejrzenia/wysluchania na YouTubie.
Reszta (80 minut) jak zwykle pod poniżej podanym adresem na Spotify.

https://open.spotify.com/playlist/5dtmB ... 747e4b4dea
Największe muzyczne archiwum na Spotify
Awatar użytkownika
Bednaar
zremasterowany digipack z bonusami
Posty: 6741
Rejestracja: 11.04.2007, 08:36
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Bednaar »

Głupio, że dopiero w tym momencie - ale mam zamiar zainteresować się jazzowymi płytami Charlie Wattsa. Słucham właśnie Blackbird - White Chicks, takiego jazzu mogę zawsze słuchać, niezależnie od nastroju.
vertical_invader
Awatar użytkownika
Retromaniak
remaster
Posty: 2446
Rejestracja: 13.03.2021, 15:39
Lokalizacja: Niemcy / Bydgoszcz

Max 357 Nr.31, 05.09.21

Post autor: Retromaniak »

Max 357 Nr.31, 05.09.21:

„Freddie Mercury obchodziłby dziś 75. urodziny. Jak jego głos by się wpisał w obecny świat muzyczny? W audycji nowości z 11 premierowych wydawnictw, poukładały się znakomicie. Mam nadzieję, że już dobrze osłuchane mają Państwo nowe utwory Abby i Stinga, bo się nie pomieszczą. Przypominam też okładkę płyty wydanej 3 września 1971 roku.“
Dziękuję za najniedzielniejszość. 21 nowych utworów, potrzebowały atencji, ale też nagrodziły sowicie. Już czekam na następne spotkanie. Dziś urodziny obchodzi Roger Waters. To zdjęcie zrobiłem, gdy w Poznaniu nadzorował finałową próbę przed prapremierą swojej opery Ca Ira. Ktoś powie "przypadek", ale bezsprzecznie, w ostatni weekend sierpnia 2006 roku to my byliśmy Światowym Centrum Floydów. Najlepsze życzenia. Nie ustawaj, Mistrzu.”
Obrazek



Jethro Tull – Cheerio (sygnał)
...wiem, że dzisiaj „nasi” grają. Dla niektórych będzie „jedno oko na Maroko...” – u piłkarzy jest podobno 1:0.
...Nasz program jest tak poukładany , że nie będzie chwili wytchnienia...

01. Iron Maiden - Senjutsu - Senjutsu - 08:20 (tytuł nr.1/CD1; zaczyna się bębnami, mimo japońskiego tytułu, żadnych dalekowschodnich elementów nie słyszę)

...Niesamowity utwór.Zacząć program od płyty Iron Maiden i powiedzieć na dodatek, że jej daleko nie odkładam...
...a teraz proszę nie zaglądać w „Okienko”. Minutka instrumentalnego wstępu, jednak głos wyjaśni wszystko...

02. Gerry Rafferty - Slow Down - Rest in Blue - 04:52 (tytuł nr.7; typowy “kotleciarz”, przeciętny pop)

…pamiętamy „City to City”- krążyły opowieści, że dojeżdżal do pracy, że mieszkał na Baker Street; Gerry Rafferty zmarł 10 lat temu, a tu ukazuje się nowa płyta - prawda, że zaskakujące? Od 2006 przez 5 lat nagrywał samotnie w domowym studiu nowe piosenki; odkryła je niedawno córka wokalisty, Martha; całość opracowali Mark Knopfler i Alan Clark, okładke zaprojektował dawny współpracownik Rafferty’go, John Byrne...
...i jeszcze jedno takie niezwykłe nagranie...
03. Gerry Rafferty - Full Moon - Rest in Blue - 05:25 (tytuł nr.2; minutę śpiewa tylko z fortepianem, przechodząc w przejmująca balladę z fajną gitarą)
.
..to był Gerry Rafferty i jego płyta z nowymi utworami; myśle, że jeszcze dziś do niej wrócimy...
...komunikat sportowy: piłkarze z San Marino 3:0; siatkarze z Grecja 1:0;
...P.Piotr wspomina słuchacza, który poruszyl znany temat „zaglądania do okienka”; udowadnia, że słuchanie audycji bez zaglądanie sprawia większą przyjemność; „ach tak – wiem kto to gra”, tak pewnie będzie i z tym utworem...

04. Artur Rojek - Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał - 02:28

...no i nie uśmiechneliście się państwo? Znany tekst Młynarskiego kiedyś śpiewali Skaldowie, teraz z singla Artur Rojek...
...kolejny singiel zwiastuje płytę, która ukaże się w lutym 2022 roku – nie patrzymy w okienko...

05. Zeal & Ardor - Bow - 02:13

...no i proszę bardzo - Manuel Gagneux – ten sam, który został muzykiem, zgodnie z życzeniem swojej mamy; pamiętam listopadowy koncert w warszawskiej Proximie; wczoraj przygotowując audycję przesłuchiwalem cały materiał, ale ten utwór dwukrotnie; mentalnie robię to i w tej chwili...
...przy następnym utworze zaskoczenia nie będzie, ale przyjemność tak...

06. Happysad - Zmęczony (prod. L. Kamiński) - Odrzutowce i Kowery - 03:43 (tytuł nr.6; w dwóch częściach z politycznym tekstem)

...jak oni mogli dopuścic do tego, że ten utwór tak długo przeleżał w szufladzie – dlatego „odrzutowiec”...
...przygotowałem też trzeci początek tej audycji...

07. Manic Street Preachers - Still Snowing in Sapporo – The Ultra Vivid Lament - (tytuł nr.1; jak zwykle słodka melodia – niestety nie ma na Spotify)

…to oczywiście Manic Street Preachers i początek ich nowej płyty…
...informacje sportowe: piłkarze z San Marino 4:0 / siatkarze z Grecją 2:0...
...pozwolą mi państwo na jeszcze jeden utwór? Jakże piękny...

08. Manic Street Preachers – Diapause – The Ultra Vivid Lament - (tytuł nr.6;)

…pamiętam taka rozmowę z szefem grupy, Jamesem Bradfieldem na temat ich popularności: „to takie proste – my gramy tylko ładnie”...
...to teraz macie państwo 12 minut odpoczynku, ale jeśli chodzi o muzykę to ani minuty...

09. Iron Maiden - Lost in A Lost World - Senjutsu - 09:31 (tytuł nr.4/CD1; pierwszy z eposów autorstwa Steve Harrisa)

…ależ jest niezwykła ta płyta – czekałem na nią 200 niedziel: 81 minut na dwóch krążkach...
...2600 niedziel minęło od ukazania się innego albumu; nie wiedziałem co grają, spodobała mi się okładka; kupiłem ją nie w największym wówczas na świecie, sklepie muzycznym, ale w jego pobliżu, , na bocznej uliczce, w sklepiku wielkości kiosku: można tam było sprawdzić jakie są basy, bo to widać patrząc pod światło na płytę; do adaptera miałem 1700 km...
...dziś tylko jej zwiastun, na więcej musimy trochę poczekać...

10. Budgie - Crash Course in Brain Surgery (2013 remaster) - 02:39

…I to takie 150 sekund…Pamiętam słyszałem ten utwór w brytyjskim radiu. W domu otwieram płytę, żeby go posłuchac, a tu...nie ma. Budgie zdecydowało, że nie będzie się powtarzać: co wyszło na singlu nie wróci na album...
...jeszcze o popularności grupy: tak naprawdę to znali ją tylko Walijczycy, no i my w Polsce... dopiero dzięki Metallice poznał ich świat, ale to już zupełnie inna historia...
...ale pierwsze minuty następnego utworu zmyli wszystkie „czworonogi”...
...KUŹNIA...


11. Jinjer - Wallflower - Wallflowers - 04:17 (tytuł nr.7; znany z singla i wideoclipu – rewelacja)

...no i jest już nowa płyta Ukrainców...lubimy Tatianę za jej skalę głosu, no może nie wszyscy...
...teraz dział spedycji międzynarodowej – oto przesyłka z dalekiego Trondheim...

12. Bokassa - Freelude - Molotov Rocktail - 01:28 (tytuł nr.1; początek płyty jest imponujący)

...to tylko taki wstęp do większej całości...
...pamiętaja państwo, że Norwegowie otwierali kiedyś koncert Metalliki na Stadionie Narodowym?...
...teraz każdy może przetestować swoją aparaturę: prawy głośnik odezwie się jako pierwszy...

13. Bokassa - Hereticules - Molotov Rocktail - 04:16 (tytuł nr.4; prawie punkowo ale refren śpiewamy z nimi)

...no i to jest właśnie Bokassa – Norwegowie z Trondheim...
...komunikat sportowy: San Marino strzeliło honorową bramkę/ siatkarze prowadzą z Grecją 2:1...
...a w kuźni sprawdzamy co tam słychać na granicy belgijsko-flamandzkiej...

14. Fleddy Melculy - T-SHIRT VAN FLEDDY MELCULY - And just niks for all - 02:44 (tytuł nr.7; totalny odjazd)

...nazwę zespołu pisze się tak, jakby nazwisko Freddie Mercury wymawiał ktoś sepleniący (np. Brian Jones); a propos – Freddie skończyłby teraz 75 lat, ciekawe co by dzisiaj śpiewał?...
...koniec Kuźni...
...następny króciuteńki instrumentalny utwór będzie potrzebował wyjaśnień...

15. Serj Tankian - Back to Lebanon - Truth to Power (Original Motion Picture Soundtrack) - 00:37 (tytuł nr.23; akustyczny instrumental jako ilustracja do filmu)

… Serj Tankian, wokalista System of a Down, opowiada w amerykańskim filmie reżyserii Garina Hovannisiana w jaki sposób, osobiście przyczynia się do demokracji na świecie...
...nawiązując do tematu film – prawdopodobnie już wiecie, że niedawno zmarł Mikis Theodorakis; wiadomo kim był i czym się zajmował, ale muzycznie zapamiętamy go za jeden utwór z 1965 roku...

16. Marcello Minerbi - Zorba's Dance – 1965 Rarities – 02:52 (tytuł nr.3; wiadomo o co chodzi)

...16 tygodni w zestawieniu, najwyższa pozycja na liście – piąta; p. Piotr odnalazł swój stary notesik z lat 60ch i po prostu nam odczytał wszystko na temat tytułu „Taniec Zorby”; był film z Anthony Queenem i Ireną Papas, były 3 Oskary w 1965 roku...
...inna smutna wiadomość dotyczyła śmierci perkusisty Iron Butterfly, Rona Bushy’go;
- zespół postanowił stworzyć utwór, który będzie miał 17 minut, a było to w 1968 roku
- proszę sobie wyobrazić ludzi tańczących te 17 minut w dyskotece, u Franciszka Walickiego w sopockim Grand Hotelu w 1970 roku
- mam przy sobie tą płytę z podpisem Rona Bushy’go, ale dzisiaj się nie zmieści...
...rzut oka na listę z 1965 roku: obok „Tańca Zorby” niejakie „Satisfaction”...
...proszę pozwolić mi zagrać jeszcze jedną polską płytę, która miała już u nas zwiastuny...


17. Mirosław i Magdalena Czyżykiewicz - Droga do Emaus – Piano - 2:07 (tytuł nr.11; nie ma na Spotify)

...i jest już z nami ich album „Piano”...
...zanim ich drugie nagranie wrócę do Top 10 brytyjskiej listy z 26.08.65
01 - I GOT YOU BABE - SONNY AND CHER
02 – HELP! - THE BEATLES
03 - WALK IN THE BLACK FOREST - HORST JANKOWSKI
04 - EVERYONE'S GONE TO THE MOON - JONATHAN KING
05 – ALL I REALLY WANT TO DO - THE BYRDS
06 – WE GOTTA GET OUT OF THIS PLACE - THE ANIMALS
07 – ZORBA'S DANCE - MARCELLO MINERBI
08 – YOU'VE GOT YOUR TROUBLES - FORTUNES
09 – CATCH US IF YOU CAN - THE DAVE CLARK FIVE
10 – DON'T MAKE MY BABY BLUE - THE SHADOWS
…I jeszcze 2 minutki z Miosławem I Magdaleną Czyżykiewicz...


18. Mirosław i Magdalena Czyżykiewicz - Puk, puk… (Orzech włoski) – Piano - 2:46 (tytuł nr.10; nie ma Spotify, ale ratuje mnie nowy wideoclip)
https://youtu.be/mb6oGroKgp4
...no i teraz kolejna nowość; nazwę podam, jak się utwór skończy; dla miłośników Elisabeth Fraser będzie to niezwykłe nagranie...

19. koleżanka - In a Meeting - Place Is - 03:32 (tytuł nr.6; sposób śpiewania zupełnie jak Fraser)

... Kristina Moore z Brooklinu, rzeczywiście pisze się przez ż...
...nie wiem jak się pomieścimy z resztą bo mamy jeszcze tylko 20 minut...
...tak państwa kiedyś rozczulił Rod McKuen z tym odgłosem morza - to proszę bardzo: płyta druga, utwór pierwszy...

20. Iron Maiden - Darkest Hour - Senjutsu - 07:20 (tytuł nr.1/CD2; i jest morze na początku i na końcu)

...no prawie jak Sepultura na dobranoc...
...proszę się nie bać, bo będą teraz 2 króciutkie utwory...

21. Chris de Burgh - Home from the War, Pt.1 - The Legend of Robin Hood - 00:59 (tytuł nr.6)

…to taki drobiażdżek, ale rozpoznali państwo ten głos – tak , to Chris de Burgh; no to jeszcze jeden drobiażdżek, jeszcze krótszy...

22. Chris de Burgh - A Love Revealed - The Legend of Robin Hood - 00:40 (tytuł nr.17)

…proszę to potraktować jako muzykę z nigdy nie widzianego filmu…
...teraz mam radosny obowiązek złożenia pięknych życzen i popatrzenia na tort urodzinowy...

23. Lucius, Roger Waters - Goodnight, Irene - NUDES - 03:28 (tytuł nr.10; akustyczny, brzmi jak demo)

…no prawda, ze można się uśmiechnąć? Jutro urodziny Rogera Watersa...
...Dolores O’Riordan też by miała urodziny – bardzo jej nam brakuje...
...na koniec poznają państwo ... jak nie to teraz powiem – Gerry Rafferty...


24. Gerry Rafferty - It’s Just the Motion - Rest in Blue - 05:47 (tytuł nr.8; lekko countrowata ballada, z refrenem nie do podrobienia)

Dotarliśmy do końca audycji z numerem 31.
20 z 24 nagrań, znalazło się na mojej liście na Spotify pod poniżej podanym adresem.
Do wysłuchania całości potrzeba będzie 77 minut.

https://open.spotify.com/playlist/4Stje ... c5b69048cd
Największe muzyczne archiwum na Spotify
Awatar użytkownika
Retromaniak
remaster
Posty: 2446
Rejestracja: 13.03.2021, 15:39
Lokalizacja: Niemcy / Bydgoszcz

Max 357 Nr.32 12.09.2021

Post autor: Retromaniak »

Max 357 Nr.32 z dnia 12.09.2021:

"Gwiazdka w niby zwykłą niedzielę" - przeczytałem w komentarzu od "HH". Rzeczywiście, postarali się. Ciarki przechodzą już po przejrzeniu spisu treści, a tu jeszcze nuty i emocje. 25 utworów z wydawnictw z ostatnich zaledwie dni. Archiwalny jest jedynie "cover Rogera Watersa" 🙂 🙂 🙂, więc na reprodukcjach Huddie Ledbelly Ledbetter (najstarszy) i Agata Szulc (najmłodsza). Prezentowane przez nich nagrania dzieli 88 lat. Dziękuję, najniedzielniejsi. Dobrego tygodnia.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

...Tym razem nie słyszałem początku audycji (nocny dyżur). Dopiero od 15 minuty mogłem założyć słuchawki i robić notatki...

Jethro Tull – Cheerio (Sygnał)

01. Iron Maiden - Hell On Earth - Senjutsu - 11:19 (tytuł nr.4/CD2; monumentalne zakończenie albumu)

...po tygodniu powrót IM – 11 minut na dobry początek...
…Drugi początek: nowy polski zespół z przedpremierowym tytułem…

02. Minimal Blue - Trochę czasu (oczywiście brak go w mediach)

... “Dariusz Pieróg: Gramy trzy lata pod tą nazwą, trzy i pół roku. Staramy się być obecni. Teraz nie ma koncertów, więc jesteśmy w połowie obecni. Oprócz tego, że ładnie gramy, to też ładnie wyglądamy, staramy się ładnie wyglądać, ładnie ubierać i uśmiechać szeroko. Teraz staramy się być, nagrywać, być obecnymi w przestrzeni cyfrowej i machać do państwa, pokazywać, że mamy kolejną piosenkę. Być może niedługo – całą dużą płytę.
Agata Szulc: Pierwszą epkę, wydaliśmy w 2018 roku, nie będąc pewni, czy nasza twórczość spodoba się słuchaczom. Była testem, czy się spodoba i spotkała się z pozytywnym odbiorem. Pierwszego singla wypuściliśmy równo rok temu w marcu, kiedy się zaczęła pandemia. Nasze plany koncertowe, promocyjne się zatrzymały. Ale działamy dalej”...
...Pan Piotr wspomniał, że Dariusz Pieróg, to jego wieloletni kolega redakcyjny, no i że był kiedyś na koncercie Minimal Blue...
...Czas na trzeci początek...

03. Chris de Burgh - The Tale of Robin Hood - The Legend of Robin Hood - 03:13 (tytuł nr.2/CD1; aż chce się słuchać)

…Ładny ten nowy De Burgh...Artysta zamienił się w minstrela opowiadającego dzieje Robin Hooda. Do głównej płyty dołożony jest jeszcze krążek z nagraniami koncertowymi, ale to już zupełnie inna historia...

04. Chris de Burgh - The Man with the Double Face (tytuł nr.5/CD1; nie rozumiem tej polityki: Spotify przyblokowało parę utworów z tej płyty – dobrze, że jest na YouTube)
https://youtu.be/W1l0PV0T0X8

05. Steve Hackett - Wingbeats - Surrender of Silence - 05:19 (tytuł nr.4; afrykańskie bębny niczym z musicalu “Tarzan” Collinsa)

…ktoś by pomyślał, że płyta de Burga trwa nadal, no ale gdzie ten minstrel? Zamieszał prezenter!
Jeśli państwo jeszcze nie rozpoznali to teraz na pewno tak...

06. Steve Hackett - Fox's Tango - Surrender of Silence - 04:21 (tytuł nr.8; znany z singla – typowy Hackett)

…Monument, no i ta gitara. Gramy „do mrówki ostatniej”. Czy to możliwe, to znowu nowy Hackett...
Do tej pory wszystko mi się podobało. Za 10 dni jesień – „mrówki nie zasną”.
Najciekawsze jeszcze przed nami...

07. Wij - Wielki Martwy - Dziwidło - 03:06 (tytuł nr.6; „łaał” - po polsku i jaki czad – na kolana)

...zadebiutowało Trio Wij. Nazwa łatwa do zapamiętania. Pan Piotr wspominał, jak kiedyś mieszkając na warszawskim Żoliborzu miał taką wlaśnie rejestrację...
...kolejny utwór dobrze się nazywa, ale o tym za dobre 3 minuty...

08. The Vaccines - Wanderlust - Back In Love City - 03:34 (tytuł nr.4; najlepszy numer na płycie)

…”Szczepionki” to bardzo ważne dzisiaj słowo. Wcześniej było kilka zwiastunów, teraz jest cała płyta brytyjczyków z Londynu. Po przesłuchaniu całej płyty wybrałem, dla mnie najbardziej „charakterny“ „Wanderlust”. Reszty jakoś nie „pokochałem”...
...kolejna płyta nie jest z tego piątku, ale jakie to ma znaczenie, czy ma ona 3 dni czy 13?
Obu wykonawców, którzy teraz podejdą do mikrofonów rozpoznają państwo bez pudła...

09. Eddie Vedder, Glen Hansard - I'll Be Waiting - Flag Day (Original Soundtrack) - 02:35 (tytuł nr.9; myślałem w pierwszej chwili, że słyszę Cata Stevensa)

...To niesamowite. Na jednej płycie obok siebie takie nazwiska: Eddie Vedder i Glen Hansard – Amerykanin z grupy Pearl Jam i irlandzki śpiewający gitarzysta i aktor. To muzyka z filmu, można sobie jej gdzieś posłuchać – ja daje tylko znać, że warto...
...Najczęściej zadawane pytanie po ostatniej audycji: co miał utwór „Goodnight Irene” wspólnego z urodzinami Rogera Watersa?
Przecież to standart z 1933 roku napisany i wykonany wtedy przez Leadbelly’go. Artysty już dawno z nami nie ma, ale nagranie i płyta zostały...

10. Huddie Ledbetter - Goodnight Irene (1933) - The Best of Leadbelly - 02:33 (tytuł nr.14; teraz kojarzę, nie myślałem, że to takie stare)

… A teraz singiel zapowiadający album „Wszystkie oblicza Jana Borysewicza”, który pojawić się ma jesienią tego roku...

11. Jan Borysewicz, Piotr Fronczewski - Nie wierz nigdy kobiecie - 05:04

... https://youtu.be/oHQUpMi_JAc - fajny teledysk z „Panem Piotrusiem” i Jankiem Bo.
... „Wreszcie ktoś zrozumiał, o czym napisałem ten utwór” to komentarz autora tekstu, Andrzeja Mogielnickiego...
...Pora na Kużnię...

12. Bokassa - Low (and Behold) - Molotov Rocktail - 03:11 (tytuł nr.5; skandowany tekst przypomina Offspring)

...Bokassa wraca dopiero teraz, bo w poprzedniej audycji z wiadomych względów zabrakło dla niej miejsca. Za to dzisiaj w podwójnej dawce...

13. Bokassa - Burn It All (P.T.S.D.E.a.D) - Molotov Rocktail - 03:44 (tytuł nr.8; i znowu równo i melodyjnie, ale z pazurem)

...a teraz „Kącik płyty odmładzanej”...


14. Metallica - Enter Sandman - Remastered 2021 - Metallica (Remastered Deluxe Box Set) - 05:31 (tytuł nr.1/CD1; brzmi chyba trochę lepiej)

…30 lat minęło: zdziwił mnie sceptytyzm fanów – po co ten cały cyrk - walizka z płytami i gadgetami?...
...1 października premiera, a to kolejny zwiastun...

15. Black Sabbath - It's Alright (2021 - Remaster) - 03:58

…odmłodzony Black Sabbath z 1976 roku…
...następny tytuł będzie z 1984 roku...


16. Marillion - Fugazi - 2021 Stereo Remix - Fugazi (2021 Stereo Remix) - 08:02 (tytuł nr.7/CD1; wybitny od początku do końca – gęsia skóra)

...to niesamowite: Metallica, Black Sabbath i Marillion obok siebie...
...za tydzień posłuchamy jeszcze ciekawego koncertu...
...trochę pomieszały się granice Kuźni: niby Metallica do niej pasowała, Black Sabbath może też ale Marillion?
...No to koniec Kużni i „Kącika odmładzanej płyty”...
...w latach 80ch ta grupa była grana obok Marillion. Proszę bardzo: Strona 1 – utwór 2...


17. The Stranglers - This Song - Dark Matters - 03:20 (tytuł nr.2; powrót do korzeni)

…Naprawdę? To Stranglers? Ano tak. No to proszę następny utwór...
18. The Stranglers - No Man's Land - Dark Matters - 02:25 (tytuł nr.5; melodyjny refren, ale całość zadziorna)

…I jeszcze mam taki drobiażdżek…

19. The Stranglers - The Lines - Dark Matters - 01:37 (tytuł nr.6; akustyczna ballada, nieźle)

… no jest troche radosci…
… nastepnego nagrania nie chce zapowiadac…


20. Zbigniew Preisner - Searching for Values - Man of God (Original Motion Picture Soundtrack) - 01:13 (tytul nr.2; niesamowity smutek i tylko wiolonczela)

…one sa obok siebie, ale my te muzyke mielismy przy sobie zawsze…

21. Zbigniew Preisner - Beauty of Aegina - Man of God (Original Motion Picture Soundtrack) - 02:01 (tytuł nr.12; oszczędna ilustracja filmu, bardzo piękna)

… muzyka Zbigniewa Preisnera z premierowego filmu „Man of God”. To specjalny hołd p.Piotra dla zmarłego niedawno J.P.Belmondo – nie zapomnieliśmy...

22. Zbigniew Preisner - Serenity - Man of God (Original Motion Picture Soundtrack) - 02:14 (tytuł nr.6; prawie jak Vangelis – muzyka ciszy)

…nie ma słów i… już koniec...
...W programie audycji czas na 3 zakończenia...


23. Steve Hackett - Scorched Earth - Surrender of Silence - 06:02 (tytuł nr.10; wyciskacz łez)

… „zawsze kochał i był kochany, zarówno przez kobiety swojego życia, jak i przez tysiące fanów na świecie, którzy go opłakują” to slowa zony J.P.Belmondo...
...i jeszcze coś pasującego od Steve’a Hacketta...


24. Steve Hackett - Esperanza - Surrender of Silence - 01:04 (tytuł nr.11; zakończenie płyty)

…no i znowu podwójne zakończenie…

25. Chris de Burgh - Home from the War, Pt. 2 - The Legend of Robin Hood - 00:58 (tytuł nr.8; to co lubię u de Burgha najbardziej)

…sztuka jest stworzyć coś co do zakończenia pobudza, ale zakończeniem nie jest...

26. Chris de Burgh - The Robbery - The Legend of Robin Hood - 01:21 (tytuł nr.15; powracający motyw - ciągle brzmi inaczej)

…no jak można tak zakończyć?!...
...p.Piotr dostał list od słuchacza, na temat rejestracji WIJ z Żoliborza, ale jeszcze na starych czarnych tablicach...
...no to teraz zakończenie – ale zaraz? Ten utwór juz raz dzisiaj był?!


27. Eric Clapton - Goodnight Irene - Old Sock - 04:23 (tytuł nr.9; to już 8 lat minęło od tej coverowej płyty Claptona)

Prawda, że znowu się udało autorowi skonstruować układankę różnych kawałków, które jednak do siebie pasują...
27 utworów to ponad 100 minut.

Zapraszam do wysłuchania ścieżki dzwiękowej pod tym adresem:

https://open.spotify.com/playlist/7nGfW ... 7af9df4da4
P.S.
Brakuje tytułu nr.2 (prapremiera) no i nr.4 (dałem adres do odsłuchania na YouTube).
Największe muzyczne archiwum na Spotify
Awatar użytkownika
Retromaniak
remaster
Posty: 2446
Rejestracja: 13.03.2021, 15:39
Lokalizacja: Niemcy / Bydgoszcz

Max 357 Nr.33 19.09.21

Post autor: Retromaniak »

Max 357 Nr.33 19.09.21

Bardzo dziękuję za udział. Spis odtworzonych poniżej. Potwierdzam też, że płyta z tą niezwykłą wersją Say Hello naprawdę istnieje. Okładka zawiera tylko trzy słowa David Gray Live, ale tytuły i czas trwania utworów jest wytrawiony na blaszce. Nawet sam Artysta może sprawdzić. Dobrego tygodnia.

Obrazek

...”Dzisiaj spełniam życzenia państwa – od czasu do czasu usłyszycie mój komentarz, bo utworów będzie co prawda mało, ale...zresztą sami posłuchajcie”...

Jethro Tull – Cheerio (Sygnał)


01. Chris de Burgh - The Hands of Man - Live 2017 - The Legend Of Robin Hood – (tytuł nr.1/CD2; w orginale tytułowe nagranie płyty z 2014 roku – te wam prezentuję; koncertowej wersji nie ma na Spotify)

...z płyty o Robin Hoodzie, ale z tej drugiej, koncertowej z 2017 roku...
...a teraz - jest 1984 rok – oklaski napewno zasłużone...

02. Marillion - Chelsea Monday - Live at The Spectrum, Montreal, Canada, 20th June 1984 - Fugazi (2021 Stereo Remix) - 08:06 (tytuł nr.5/CD2; no i ciarki wróciły)

…ile to już razy słyszeliśmy „Chelsea Monday” – ale w tej wersji z Montrealu, po raz pierwszy...
...kiedyś obiecałem te 17 minut zagrać w całości – proszę bardzo – przypomnę, że był wtedy rok 1968, a płyta sprzedała się w ponad 25 milionach egzemplarzy...

03. Iron Butterfly - In-A-Gadda-Da-Vida - In-A-Gadda-Da-Vida - 17:04 (tytuł nr.6; ponadczasowy utwór)

...pamiętam koncert grupy Iron Butterfly w warszawskiej Progresji 24 października 2010 roku. Po występie rozmawiałem z perkusistą Ronem Bushy, dostałem od niego płytę z trochę pobrudzoną okładką – mam ją do dzisiaj. Ron niestety odszedł niedawno do „największej orkiestry”...
...5 lipca 1969 roku w londyńskim Hyde Parku odbył się legendarny koncert Rolling Stones. Liczbę publiczności szacuje się od 250.000 do 500.000. Oprócz Stonesów wystąpili: Screw, King Crimson,
Alexis Korner’s New Church, Roy Harper, The Battered Ornaments, Family i Third Ear Band. Wszystkich najbardziej zainteresował młody zaspół – King Crimson…

04. King Crimson - 21st Century Schizoid Man (Live, July 5, 1969) - Live In Hyde Park – 06:37 (tytuł nr.1; nie ma na Spotify)

…wrzuciłem wersję z tegoż 1969 roku, ale z listopadowego koncertu w nowojorskim Filmore East. Na pocieszenie fragment orginału zachowany na YouTube...
https://youtu.be/m-aeQW4aoRk
…Justina Sullivana, szefa New Model Army, gościliśmy przed paroma tygodniami. Proszę dobrze posłuchać tego nagrania...

05. Justin Sullivan - Sao Paulo - Surrounded - 04:37 (tytuł nr.9/ niesamowite wrażenie, byłem pewny, ze słucham Cohena)

...to oczywiście cover brytyjskiego zespołu Guillemots; w lipcu 2006 roku ukazał się ich debiutancki album „Through The Windowpane” osiagając 17 miejsce na UK Album Charts, później nominowany do Mercury Music Prize 2006. Pora na orginał...

06. Guillemots - Sao Paulo - Through The Windowpane - 11:44 (tytuł nr.12; rewelacja)

…piękna rzecz – ach te niespokojne smyki. 15 lat minęło. Nie wiem co się dalej działo z tym zaspołem o międzynarodowym składzie (Anglia/Brazylia/Kanada/Szkocja). Ostatnią płytę nagrali w 2012 roku...
...Kuźnię czas zacząć...

07. Budgie - Nude Disintegrating Parachutist Woman - Budgie - 08:39 (utwór nr.4; grałem to na ZK120 na okrągło)

…50 lat minęło a “Spadochroniarka” nadal zachwyca fanów Budgie...
...wspominałem, że Budgie poznał świat tylko dzięki Metallice (no może oprócz Polski, bo u nas to kultowy zespół). Posłuchajmy więc najsłynniejszej ballady Metalliki z właśnie odswieżonej płyty...

08. Metallica - Nothing Else Matters - Remastered 2021 - Metallica (Remastered Deluxe Box Set) - 06:28 (tytuł nr.8/CD1; Clip do tej ballady osiągnął w tym roku Milliard wywołań na YouTube)

...prawda, że brzmi dużo lepiej?!...
...wraca nowy Iron Maiden – tym razem krótko i na temat...

09. Iron Maiden - Days Of Future Past - Senjutsu - 04:03 (tytul nr.5/CD1; najkrotszy utwor wydawnictwa i dla starych fanow IM najlepszy na plycie)

...zamykamy Kuźnię...
...powraca państwa faworyt „Pan Szary” z płyty, która nie figuruje w żadnym oficjalnym katalogu -
„David Gray Live”. Proszę poszukać w internecie. Ja ją mam, ma swój numer, zdjęcie na Facebooku jako dowód...
…za chwilę bardzo rzadkie wykonanie coveru Soft Cell. David Gray dopisał od siebie końcowe zwrotki, ale całosc trwa aż 17 minut. Pan Piotr przy krótkim spotkaniu z artystą, tym czasem go kompletnie zaskoczył...

10. David Gray - Say Hello, Wave Goodbye - David Gray Live – 17:07 (tytuł nr.4; dziwna ta płyta – nigdzie nie znalazłem o niej żadnej informacji; dlatego daję 9-minutową wersję studyjną)

...dla was mam na YouTubie, 15-minutową koncertową wersję z Brixton Academy z 2001 roku...
https://youtu.be/8vCrVGG2k_k

11. Chris de Burgh - The Lady In Red - Live 2017 - The Legend Of Robin Hood - 04:06 (tytuł nr.7/CD2; tej bonusowej płytki na Spotify nie ma)

…tej ballady nie może zabraknąć na żadnym koncercie; wrzucam audio z koncertu w Dortmundzie z 2005, a na YouTube znalazlem z tego samego roku clip z Berlina...
https://youtu.be/Ri53-JOBfkQ

12. Chris de Burgh - Don't Pay The Ferryman - Live 2017 - The Legend Of Robin Hood - 03:26 (tytuł nr.8/CD2; kończący płytę, no i chyba na bis znany hicior)

…Chris de Burgh z oklaskami – tak zakończył ten koncert w 2017 roku. Ode mnie zastępczo znowu dwie wersje: audio – z Dortmudu 2005; wideo – z 2014 roku...
https://youtu.be/dXX9iW7_Kdg
...na zakończenie - również na bis Myles Kennedy. Początek jak „Schody do nieba”, ale to tylko 42 sekundy. Ale dalej też jest pięknie...no i Schody wrócą na koniec...

13. Myles Kennedy - The Ides Of March - The Ides Of March - 07:39 (tytuł nr.4; tytułowa ballada, z wpływami Bowiego i LZ)

Znowu było inaczej, tym razem z długimi utworami. Rzadkie wykonania plus kanon rocka. Warto posłuchać jeszcze raz. Jak zwykle podaję adres na Spotify.
13 utworów to prawie 100 minut grania. Do tego moje wrzutki na YouTube.

https://open.spotify.com/playlist/4qrMZ ... e6bb6b48c1
Największe muzyczne archiwum na Spotify
Awatar użytkownika
Retromaniak
remaster
Posty: 2446
Rejestracja: 13.03.2021, 15:39
Lokalizacja: Niemcy / Bydgoszcz

Max 357 Nr.34 26.09.2021

Post autor: Retromaniak »

Max 357 Nr.34 26.09.2021:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

„Uff. W takie wieczory niezbędna okazuje się Państwa najniedzielniejszość - jak inaczej w dwie godziny przyswoić 19 nowych wydawnictw. Na szczęście piękne te utwory, chociaż każdy na swój sposób. Spis poniżej, okładki tym razem podobne specjalnie. Piękny hołd, również graficzny. Rozpiętość dat ogromna: 12 marca 1967 - 24 września 2021. Myślę, że Lou Reed byłby zachwycony. Do przyszłej niedzieli, dobrego tygodnia.”

Jethro Tull – Cheerio (Sygnał)

…Patrzę na spis utworów – jest ich naprawdę dużo. Wydaje mi się, że wszystko się zmieści...
...zacznę od litery A – są państwo wypoczęci? Pierwsze nagranie wymaga pewnej uwagi...

01. Archive - Daytime Coma - 14:34 (15.09.21)

…co oni sobie myślą – że wszystko można? Zespół Archive w zwiastunie z nowej płyty – odważnie – trudna muzyka...
...uprzedzałem, że będzie 19 płyt – moje zapowiedzi powinny być krótkie...
...obrazek wam zostawiłem do którego te nutki będa pasować...

02. Public Service Broadcasting - Der Rhythmus der Maschinen (ft. Blixa Bargeld) - Bright Magic - 03:54 (tytuł nr.3; pachnie Kraftwerkiem)
https://youtu.be/hPMXn-9CDBU

…”Metropolis” to film Fritza Langa z 1927 roku – PSB zilustrowali go muzycznie – prawda, że udało się znakomicie (jak kiedyś z „Titanikiem”). Gościnnie Blixa Bargeld (Einstürzende Neubauten/ Nick Cave and the Bad Seeds). To jedna z dwóch “złocistych” płyt na dzisiaj. Postaram się do niej wrócic pod koniec audycji…
...skoro mówimy o miastach, skoro jesteśmy w metropoliach, to teraz początek nr.3...

03. Fisz Emade Tworzywo - Za mało czasu - 05:03 https://youtu.be/bDpKE-LVCSo

... to był zwiastun - dwupłytowy album "Ballady i protesty" już 29 października...
..czy mówiłem, że trzeci początek będzie w trzech częściach? Oto druga....

04. Amarok - Surreal - 05:01 https://youtu.be/McwyjG-0w4o

… Nagranie "Surreal" to drugi utwór opublikowany przez zespół w oczekiwaniu na nową płytę, która ukaże się w październiku tego roku...
...tak, to są łatwe brzmienia, które rozpoznaje się od razu. A jak będzie z rozpoznaniem następnego utworu?...

05. Me And That Man - Angel Of Light (ft. Myrkur) - 04:17 https://youtu.be/zyoR7QwMh0E

… Grupa Me And That Man opublikowała teledysk do utworu „Angel Of Light”, w którym gościnnie wystąpiła Amalie Bruun z Myrkur. Piosenka promuje nadchodzący album „New Man, New Songs, Same Shit, vol.2”, który będzie miał swoją premierę 19 listopada...
...no i proszę bardzo - kolejna polska płyta. Ładny zestaw. Czekamy na więcej...
...program tej audycji był gotowy już właściwie we wtorek, ale gdy w czwartek usłyszałem ten utwór musiałem trochę pozmieniać...
...proszę nie patrzeć w okienko – najpierw 50 sekund wstępu...

06. Michael Stipe - Sunday Morning - I’ll Be Your Mirror: A Tribute to The Velvet Underground & Nico - 03:50 (tytuł nr.1; bardzo ładnie się zaczyna, no głos jest wybitny)

…ależ z jaką miłością stworzono ta muzykę…
...ja miałem 21 lat jak usłyszałem ten utwór – płyta z bananem z 1967 roku. Wtedy nie mieliśmy pojęcia, kto to był Andy Warhol...
...głos Nico pojawił się w „Femme Fatale” – tu Sharon Van Etten...

07. Sharon Van Etten - Femme Fatale - I’ll Be Your Mirror: A Tribute to The Velvet Underground & Nico - 04:42 (tytuł nr.3; bardzo melodyjnie i bez udziwnień)

…panie Warhol, przyszła w sprawie zdjęć Yoko Ono – proszę powiedzieć jej, że jestem zajęty...
...z taką pieczołowitością to zrobiłem , żeby ładnie było, ładnie grało...
...sprawdźmy zespół, który kiedyś stał obok Depeche Mode i Soft Cell – takie były czasy...

08. Blancmange - Endless Posts - Commercial Break - 03:44 (tytuł nr.2; synthpop dnia dzisiejszego)

…nowa płyta Blancmange, zgrabna, słucha się bardzo miło…
...jeszcze z kącika „odnawianej płyty” glos państwa – myślę, że ulubiony...

09. Paul Carrack - Behind Closed Doors - One on One - 02:59 (tytuł nr.10; cover Charlie Richa z 1973 roku)

…to Paul Carrack ze swojej nowej płyty...
...kiedyś w rozmowie z artystą pan Piotr zapytał: na twojej płycie często figuruje nazwisko Schwartz. Kto to jest? Carrack krótko skomentował – a już myślałem, że mnie spytasz: kto to jest Paul Carrack?...
...a teraz będzie Kuźnia prawie jak w zeszłym tygodniu – takie dziwne, odległe brzmienia...

10. MONO - Riptide - Pilgrimage of the Soul - 05:51 (tytuł nr.1; ponad minutę ambientowego spokoju, a później post-rockowy czad) https://youtu.be/5jfvrvbbBkw

…no i troszkę niespodzianki: trochę do kużni, a trochę nie do kuźni? Instrumentalny utwór japońskiej grupy Mono...
...jubileuszowe wydanie płyty z 1984 roku już niebawem; póki co ujawnił się z niej już drugi utwór...

11. Motörhead - Killed by Death - No Remorse (Bonus Track Edition) - 04:39 (tytuł nr.6; wydany na singlu 1 września 1984 roku, jako zwiastun składankowego albumu)

...Motörhead – oj chyba trzeba będzie nową półkę na płyty dorobić...
...wczoraj mieliśmy 45-ą rocznicę premiery płyty „Technical Ecstasy” grupy Black Sabbath...

12. Black Sabbath - Rock 'N' Roll Doctor (2021 - Remaster) - 03:24

…premiera Super Deluxe Edition już 1 października, tak więc na pewno był to z niej ostatni zwiastun...

13. TesseracT - Nocturne - P O R T A L S - PORTALS - 04:17 (tytuł nr.11; mocny numer brytyjskich progmetalowców)

...to byl TesseracT i jedenasty portal – Nocturn...
...teraz zamykamy kuźnię na cały tydzień...
...zaczynamy „kącik muzyki różnej i różniastej”: dzisiaj zapraszam na zebranie „Ligi Kobiet”.
Rozpoczyna Kristina Moore aka koleżanka...

14. koleżanka - Words For No One - Place Is - 03:53 (tytuł nr.7; indie-rock – trochę odjazdowo)

…płyte znamy już od końca lipca. Wiemy, że Kristina Moore jest z Brooklynu, że babcia pochodzi z Polski, i że Kristina mówi trochę po polsku...
...to teraz będzie taka mieszanka japońsko-brytyjska...

15. Miso Extra - 1013 - 02:34 https://youtu.be/vbhQQlu9ZrM

…ależ to ładnie ustawione te dźwięki...
...mnie zajmuje to ustawianie 30 godzin – państwo mają to już na talerzu...
...teraz z Bostonu Marissa Nadler z udziałem harfistki Mary Lattimore...

16. Marissa Nadler, Mary Lattimore - If I Could Breathe Underwater - 04:29 https://youtu.be/f4WYnSSw34w

… fajny tytuł “gdybym umiała oddychać pod wodą” i ładny dla oka teledysk. No i znowu pięknie poukładane dźwięki...
Album “The Path Of The Clouds” ukaże się 29 października…
...teraz mam utwory, które powinny państwa zauroczyć: ten zespół rozpoznacie państwo od razu...

17. Deine Lakaien - Nightfall - 04:08

… Deine Lakaien - no i nadchodzi noc – jaki to piękny zwiastun nowej płyty „Dual +“. Czy ktoś zorientował się, że jest to cover Pink Floyd „Set The Controls For The Heart Of The Sun “?...
…trzeba dorobić tę półkę…
…następny utwór ani nie pojawił się na odnawianej płycie, ani na nowej płycie – pojawi się urodzinowo. Ale zaraz, przecież ten utwór to już tu kiedyś gościł…

18. Bryan Ferry - Goodnight Irene - Frantic - 03:20 (tytuł nr.9; powrót standartu Leadbellego)

…Bryan Ferry obchodzi dzisiaj 76 urodziny. To jego wykonanie „Goodnight Irene” pochodziło z 2002 roku. A co do urodzin prominentów muzycznych z 26 września – proszę bardzo - George Gershwin. Od jego urodzin minęło dokładnie 123 lata...
...chciałoby się podtrzymać tradycję oglądania tęczy po sierpniowej burzy...
...no to spróbujmy, bo przedwczoraj się taka płyta pojawiła…

19. Mostly Autumn - The Plague Bell - Graveyard Star - 02:00 (tytuł nr.2; oj jakie to ładne)

…ano właśnie, aż się czeka, że to się dalej rozwinie – ale to dopiero za tydzień...
...sprawdźmy ten film Fritza Langa z 1927 roku - jakby mógł zabrzmieć, gdyby to nie był film niemy...

20. Public Service Broadcasting - Lichtspiel I: Opus - Bright Magic - 05:43 (tytuł nr.8; muzyka ilustracyjna)

…słusznie mi się wydawało, że państwo będziecie najniedzielniejsi. Tu pan Piotr wymienił całą listę dzisiejszych wykonawców...
...a na dobranoc to zawsze było moje marzenie...

21. Iron Maiden - Death Of The Celts - Senjutsu - 10:20

34 audycja Max 357 dobiegła końca. Tym razem udało mi się wgrać wszystkie 21 utworów w orginalnych wersjach. Całość trwa godzinę i 42 minuty.

Jak zwykle zapraszam do odsłuchania zawartości muzycznej z mojej listy na Spotify pod adresem:

https://open.spotify.com/playlist/19tSt ... 6ca3444058
Największe muzyczne archiwum na Spotify
Awatar użytkownika
Retromaniak
remaster
Posty: 2446
Rejestracja: 13.03.2021, 15:39
Lokalizacja: Niemcy / Bydgoszcz

Max 357 Nr.35 04.10.2021

Post autor: Retromaniak »

Max 357 Nr.35 04.10.2021

„Dziękuję za kolejną najniedzielniejszość. Dobry los znowu nas obdarował pięknymi dźwiękami i mądrymi emocjami. Z tego natłoku wrażeń nie poprosiłem Państwa o zapisanie daty: 30 października 2022. Jak szyld odnaleziony. Natomiast do Torby Listonosza przybyło mi takie zdanie od pana Marka z New Jersey: "Steely Dan można usłyszeć codziennie w prawie każdym sklepie w USA". Dziękuję, dodałbym jeszcze windy. Dobrego tygodnia, słyszymy się w niedzielę.
Spis zagranych utworów i dwie wyróżniające się okładki poniżej.”

Obrazek

Obrazek

...”Wiele utworów znam, ale zawsze uda się Panu mnie czymś zaskoczyć” - to zdanie słuchacza zacytował Pan Piotr na początku audycji – a tym słuchaczem byłem ja. Miło mi...

Jethro Tull – Cheerio (Sygnał)

...Dzisiaj zacznę od wiersza. Napisał go Czesław Miłosz w 1945 roku, a wydany został w 1953 – „Do polityka”...

01. Zbigniew Preisner,Anna Szałapak - Do polityka - Głosy - 03:10 (tytuł nr.6; z płyty z 2010 roku – bardzo aktualny tekst)

...A teraz kolejne początki. Wszystkie litery biorą udział w dzisiejszym programie. To jedna z ostatnich liter alfabetu...

02. Yes - The Ice Bridge - The Quest - 06:59 (tytuł nr.1/CD1; znany z singla i wideoclipu – efektowny początek podwójnego albumu)

...można powiedzieć – czekaliśmy długo i...jest. Zespół Yes występuje teraz jako „Twór dwugłowy” – płyta ukazała się przedwczoraj...
...również przedwczoraj ukazał się ten utwór...

03. Black Sabbath - Gypsy - Technical Ecstasy (2021 - Remaster) - 05:08 (tytuł nr.4; zawsze lubiłem Gypsy)

...Black Sabbath – ta płyta jeszcze dzisiaj wróci...
...Patrzę na spis utworów i oczom nie wierzę: Jethro Tull-Yes-Black Sabbath – czy naprawdę mamy rok 2021?...
...Teraz takie maleńkie nowości – singlowe zwiastuny dużych płyt. Zaczynamy od „A”...


04. Tori Amos - Speaking With Trees - 03:55

…Tori Amos – bardzo nas cieszy ta nowa płyta. Przypominam: jej koncert - 17 lutego 2022 roku w katowickim Spodku...
...Pierwszy na „A” to drugi na”B”...


05. Joe Bonamassa - Time Clocks - 07:07

…Joe Bonamassa - na początku to nie było pewne, że to on. To pierwszy zwiastun jego nowej płyty...
...Jeśli chodzi o następne nagranie, to ono zwiastuje płytę, która ukaże się w lutym przyszlego roku...

06. Chemia - The Widows Soul - 04:10

…No tak, zajrzeli państwo w okienko i widzą, że to Chemia. Polski zespół, płyta właściwie już jest – nie miałem się przyznawać, że ją całą słyszałem...
...No dobrze, to teraz mogą państwo zaglądać w okienko, ale 3 następne nazwy niewiele wam powiedzą...

07. Ren Harvieu - Cry On Me - 03:38

…To Loren Harvieu z Birmingham, ma zaledwie 30 lat. Jej artystyczne motto: „jeżeli coś błyszczy to ja to chcę”...
...następne nagranie, a ja sobie pomyślałem: piłeczki pinpongowe...

08. NoSo - Suburbia - 03:35

…no i tak ucieka to nagranie. Wersja przyjazdna radiu. To grupa NoSo z Los Angeles (i tu pan Piotr określa pisownię nazwy zespołu), a tak właściwie stanowi go w jednej osobie multinstrumentalistka Abby Hwong. Ciekawy debiut...
...No i tak nastawiłem sobie następne nagranie (a było to w poniedziałek, no może we wtorek), no i co sobie pomyślałem – piłeczki pingpongowe...


09. audiobooks - He Called Me Bambi - Astro Tough - 05:04 (tytuł nr.4; Post-Punk/Indie Rock/New Wave – kwestia gustu)

…Audiobooks to nazwa tego dwuosobowego zespołu z Londynu...
...Wracam do ostatniego wtorku: kiedy te 3 utwory się skończyły to pomyślałem sobie – to jest jakiś znak – podszedłem do półki z płytami i wybrałem tę płytę...


10. Eddie Jobson - Inner Secrets – Theme Of Secrets – 03:50 (tytuł nr.1; z 1985 roku – piękna rzecz)
https://youtu.be/BPbC4s_8rF0

…Orginalne piłeczki pingpongowe z „Theme Of Secrets” – Eddie Jobson, 1985 roku…
…Ale ponieważ tu nie ma przydku, to proszę posłuchac dalej...

11. Zespół Adwokacki Dyskrecja - Tylko Julie (prapremiera; oczywiście nie ma na Spoify ani YouTube)

... Zespół Adwokacki Dyskrecja obchodzi wlaśnie swoje 40-lecie. No i z tej okazji Zbyszek Malecki wyszukał w archiwum i do mnie przysłał nigdzie do tej pory nie publikowany utwór „Tylko Julie”...
...no to co sobie pomyślałem, gdy usłyszałem ten utwór?...

12. Film School - Superperfection - We Weren't Here - 03:54 (tytuł nr.1; Indierock z USA)

…No troszeczkę niespodzianka - pomyślałem, że się państwu spodoba…
...Prawie 3 minuty po 22ej – czy to będzie Kuźnia? Powinna być – proszę sprawdzić...

13. Emigrate - YOU CAN'T RUN AWAY - 04:09

…Rammstein? To taka odskocznia od zespołu. Gitarzysta grupy, Richard Kruspe ma swoj projekt pod nazwą Emigrate. To był zwiastun ich nowej płyty...
...No to teraz sprawdźmy, jak by to było w połowie lat 70ch...


14. Black Sabbath - You Won't Change Me - Technical Ecstasy (2021 - Remaster) - 06:35 (tytuł nr.2; początkowy riff - stary, dobry Sabbath; dalej jeszcze lepiej)

…jak by to powiedzieć: lata lecą, a ta muzyka wcale się nie starzeje…
...wracamy do roku 2021 – pandemia – ten metaliczny, powtarzający się głos - zespół nazywa się Ministry...

15. Ministry - Death Toll - Moral Hygiene - 03:24 (tytuł nr.9; prawie jak podkład do filmu)

...No właśnie ta płyta przy pierwszym przesłuchaniu wydaje się być dziwna. Proszę posłuchać tematu następnego...

16. Ministry - TV Song #6 - Right Around the Corner Mix - Moral Hygiene - 03:06 (tytuł nr.10; zakończenie albumu - Industrial Metal – nie ma zmiłuj)

…I Alleluja na końcu. Tak się ta płyta zamyka. Pokazałem okładkę i tam jest jedna literka, która jest bardzo ważna. Do tej płyty trzeba będzie jeszcze wrócić...
...w tej chwili rozpakowuję dla państwa nowiutką płytę. Nagranie będzie nieprzypadkowe…

17. Roger Taylor - Gangsters Are Running This World - Outsider - 04:04 (tytuł nr.5; melodyjnie z fajną gitarką)

…tu można go rozpoznać – tak, to Roger Taylor – śpiewający perkusista Queen wydał nową płytę i rusza z nią w trasę koncertową. Jeszcze dziś coś z niej usłyszymy...
...35 minut do końca audycji – obiecuję spokojniejsze dżwięki – mimo, że to będą nowe płyty...
...nastawiam nowy utwór, i znowu myślę - co mi on przypomina?...

18. The Blow Monkeys - Journey To You - Journey To You - 05:36 (tytuł nr.9; trochę jak z filmu Bonda; romantycznie, może trochę kiczowato, ale mnie się podoba)

...The Blow Monkeys – wiem, że się państwu ten zespół podoba. Ten utwór jest schowany pod koniec płyty. Ładny utwór – cieszmy się nim...
...a teraz znowu nowa płyta, ale utwór znamy od lat...


19. Donald Fagen - New Frontier - Live From The Beacon Theatre - The Nightfly: Live - 05:48 (tytuł nr.5; prawie jak w studio)

…no fantastycznie po prostu. Patrzę na okładkę: przecież ja byłem na ich koncercie w nowojorskim Beacon Theatre. No tak, ale to było jakieś 20 lat temu. Mimo to brzmi tak samo dobrze...
...co teraz? Końcówka pierwszej płyty z tego podwójnego zestawu – Yes...


20. Yes - A Living Island - The Quest - 06:50 (tytuł nr.8/CD1; rewelacyjny początek utworu, dalej też jest miło)

...jak to jest słuchać Yes bez Jona Andersona? Może nie występować, ale my czekamy na obiecaną przed laty nową płytę z Vangelisem...
...a teraz jak godzinę temu: obok Yes – Black Sabbath...

21. Black Sabbath - She's Gone - Technical Ecstasy (2021 - Remaster) - 04:50 (tytuł nr.7; wyciskacz łez – ale Changes jednak lepsze)

…tyle lat minęło, ale jak to brzmi?!
...piszą państwo o urodzinach artystów, o rocznicach rewelacyjnych płyt. Wiem, jest tego w tym tygodniu bardzo dużo. Proszę mi wybaczyć, ale tych życzeń spełnić nie mogę...
...no i czas się pożegnać...

22. Roger Taylor - Journey's End - Outsider - 06:58 (tytuł nr.12; bajkowe zakończenie albumu; zamyśliłem się, przez chwilę słyszałem Jona Andersona – piękne 7 minut)

...35 audycja Max 357 dobiegła do końca: 98 minut grania pod niżej podanym adresem.
22 nagrania, z czego nr. 10 do odegrania na YouTubie, no a nr.11 niestety nigdzie nie opublikowano...

https://open.spotify.com/playlist/69HZX ... 76498d4746
Największe muzyczne archiwum na Spotify
Awatar użytkownika
Retromaniak
remaster
Posty: 2446
Rejestracja: 13.03.2021, 15:39
Lokalizacja: Niemcy / Bydgoszcz

Max 357 Nr.36 10.10.21

Post autor: Retromaniak »

Max 357 Nr.36 10.10.21

„Dziękuję za najniedzielniejszość. Spis i okładka niebieska poniżej. Przeleciały, że "ani się obejrzeć". Dobrego tygodnia.”

Obrazek
Obrazek
Obrazek


Jethro Tull – Cheerio (Sygnał)

…zagrałem w zeszłym tygodniu Donalda Fagena z nowej, koncertowej płyty, no i zaczęło się. Wielu słuchaczy, głównie ze USA, twierdzi, ze muzykę Steely Dan słychać u nich wszędzie. To jeden z popularniejszych zespołów wszechczasów. Jeśli tak, to należy im się i u nas przynajmniej 10 minut...


01. Steely Dan - Hey Nineteen - Gaucho - 05:07 (tytuł nr.2; z 1980 roku, a wcale się nie zestarzał)

...Pamiętam jak prezentowałem w radiu ich pierwszy wielki hit w 1972 roku, było to Młodzieżowe Studio „Rytm”. Pamiętacie państwo? Zawsze była polska 10-tka i zagraniczna 10-tka.
Przy “Do It Again” miałem prawie minutę na przeczytanie tytułów z aktualnej listy. Zresztą była to „ulubiona minuta” wielu prezenterów...

02. Steely Dan - Do It Again - Can't Buy A Thrill - 05:56 (tytuł nr.1; mój ulubiony 1972 rok)

…hit wszechczasów, Steely Dan. To byłla pierwsza część wstępu...
...a drugi wstęp? Proszę bardzo...


03. Deep Purple - 7 and 7 Is - 02:28

…pamiętają państwo to odliczanie dni od 6 października? „Turning To Crime”? Nowa płyta Deep Purple? No to mieliśmy właśnie jej pierwszy zwiastun…
...no dobrze, to teraz coś nietypowego dla tego zespołu. Posłuchajmy...

04. Cochise - Higher Love (prapremiera – oczywiście nie ma na Spotify)
https://youtu.be/oSTLSkXouA8

...dobrze, że znalazłem dla was na Youtubie oficjalny clip do trzech utworów...
...To oczywiście z Białegostoku Cochise. Będzie niebawem ich siódma płyta. Grają od 2004 roku. No to jeszcze raz – tym razem po polsku...

05. Cochise - Czarne serca (prapremiera)

...no a trzeci początek? Premiera miała być 15 października – jest tydzień wcześniej...

06. Caravan - It's None of Your Business - It's None of Your Business - 09:42 (tytuł nr.3; pierwsza część prawie jak Dire Straits, ale później zaczyna się coś dziać)

…Caravan po 8 latach ciszy. To był tytułowy, a zarazem najdłuższy utwór na płycie…
... 23 lutego 2019 roku wystąpili w warszawskiej Progresji. Pamiętam jak w rozmowie z muzykami zespołu, wspomnieli, że jeszcze o nich w przyszłosci usłyszymy. Wszystko się zgadza...


07. Katatonia - Displaced - Mnemosynean (Remaster 2021) - 05:17 (tytuł nr.9; mocny kawałek)

…tak, to szwedzka Katatonia. Jest ich nowa – „odnowiona” płyta „Mnemosynean”; pojawiła się w 2016 roku i jest zbiorem rzadkich nagrań, które wydano na Epkach, singlach, bądź utknęły w archiwum. Teraz jeszcze jeden utwór, ale z innej szuflady...

08. Katatonia - Unfurl - Mnemosynean - 04:50 (tytuł nr.11; tym razem ballada)

... bardzo ciekawa muzyka; pewnie do niej jeszcze kiedyś wrócę...
...jest już 22a? – to pora na Kuźnię...

09. Black Sabbath - Dirty Women (Steven Wilson Remix) (tytuł nr.8/CD2; niestety ta wersja jest w mediach niedostępna)

...to wersja Stevena Wilsona. Jak on to robi? Jak wynajduje te dźwięki? Skąd się znalazły te gitary z przodu? To niesamowite...Black Sabbath dziś jeszcze powróci...
...i jeszcze jedną płytę odpakowuję...

10. Trivium - No Way Back Just Through - In The Court Of The Dragon - 03:53 (tytuł nr.7; ostro jadą)

…od ponad 20 lat na metalowej scenie – z USA grupa Trivium. Bez wątpienia – to JEST nowa płyta...
...Jeszcze jeden utwór - ten sam album ale znowu inna szuflada...

11. Trivium - The Phalanx - In The Court Of The Dragon - 07:15 (tytuł nr.10; kończący album – nie ma zmiłuj)

…22:13 – mocno grali? Wiem, dla niektórych sluchaczy to jak czas telewizyjnych reklam: można wyjść do kuchni, coś przekąsić...
...jak to było dawniej – będą państwo zaskoczeni: oba głośniki przekażą to samo – będzie to nagranie monofoniczne...

12. Black Sabbath - It's Alright (Mono Single) (tytuł nr.3/CD2; brak w mediach)
https://youtu.be/N_sk3fhUPCA

...bo właśnie tak ten utwór usłyszeliśmy przez radio w 1976 roku. Steven Wilson nic nie oczyścił - postanowił w ten sposób oddać hołd tamtym czasom...
...jak to mówią: „Noc jeszcze młoda” – ile to mogło minąć lat?...


13. Deep Purple - Step by Step - Whoosh! - 03:34 (tytuł nr.6; przeszło rok po premierze ostatniego albumu DP)

...a przecież niewiele brakowało – to też jest Deep Purple. Jonowi Lordowi podobałby się ten utwór...
Podobałby się i ten następny...

14. Made In Warsaw - Chory Sen (prapremiera)

… X Memoriał Jona Lorda…
„Jubileuszowa edycja to powrót zespołu Made in Warsaw do klubu Hybrydy.
Jak zwykle przygotowaliśmy multum niespodzianek repertuarowych. Pojawią się utwory, których na próżno szukać w setlistach koncertowych Deep Purple. Za to obowiązkowe klasyki - wśród nich Black Night, Hush, czy Smoke on the Water – zyskają nowe odcienie dzięki udziałowi gości specjalnych. Na scenie Hybdryd pojawią się m.in. Grzegorz Kupczyk (CETI), Andrzej Zieliński (Skaldowie), Krzysztof Sokołowski (Nocny Kochanek) czy Sierściu (4szmery).
Dla słuchaczy mamy także jubileuszową niespodziankę – na koncercie swoją premierę będzie miał utwór „Chory Sen”, autorska kompozycja nagrana specjalnie na tę okazję”.
...to tyle od organizatorów tej imprezy – a my „Chory Sen” wysłuchaliśmy własnie przed chwilą...
...mamy jeszcze 35 minut. No to rozpakowujemy jeszcze jedną płytę...


15. Clive Nolan - The Story Begins - Song of the Wildlands - 03:05 (tytuł nr.1; początek nowej rock opery klawiszowca Pendragonu i Areny)

…no i proszę bardzo – Clive Nolan sięgnął po 1000-letnią opowieść o Beowulfie.
...to jeszcze jeden utwór z tej płyty...

16. Clive Nolan - Beowulf, The King - Song of the Wildlands - 04:00 (tytuł nr.15; patetyczne zakończenie albumu)

…piękna opowieść – wymaga uwagi i trochę więcej czasu, którego nam niestety dzisiaj brakuje...
...kolejne nagranie – proszę się wsłuchać: to będzie nagranie koncertowe. Resztę opowiem za 6 minut...

17. Władysław Komendarek, Luna Marja - Szmery rzeczywistości (prapremiera)
https://youtu.be/XRoEKe3DXUg - to najnowszy wywiad obojga wykonawców.

...na końcu słychac oklaski, a więc to wersja koncertowa. „Gudonis” - Władyslaw Komendarek (kiedyś Exodus) – obchodzi dzisiaj swoje 73-e urodziny. Obok niego, pod pseudonimem Luna Marja - Joanna Vorbrodt...
...przypomniał mi się epizod sprzed 30-u lat – odśnieżanie stadionu X-lecia; z głośników dobiegały takie dźwięki...

18. Paul Simon - Further to Fly - The Rhythm Of The Saints - 05:36 (tytuł nr.5; z 1990 roku – te bębny to wówczas nowy element muzyki Simona)

…odtworzyłem to nagranie, bo jego twórca będzie za chwilę ochodzić 80 lat – Paul Simon.
To z albumu, który nazywa się „The Rhythm Of The Saints”. Nie jest to mój ulubiony utwór Simona. Prędzej „Scarborough Fair” – wydany dokładnie 55 lat temu (najwyższa pozycja w USA - 11) . Wtedy na liście królował Four Tops z utworem „Reach Out I'll Be There”.
A może chcieliby państwo ułożyć listę ulubionych pieśni tego artysty? – czekam na propozycje...
...A teraz nie mogę sobie odmówić muzycznego nawiązania do tematu Paul Simon ...


19. Mark Knopfler - The Boxer (brak na Spotify)
https://youtu.be/8EWImpg3C3k
…znalazłem na YouTube. Nagranie z programu BBC Radio 2 „Ken Bruce Show” z 29 października 2018 roku. „The Boxer”. To oczywiście kompozycja Paula Simona, z kwietnia 1969 roku.

...no i nie spodziewaliście się państwo takiego wykonania? Tak – to Mark Knopfler...
...posypało się: są państwo szybcy z tą listą ulubionych tytułów Paula Simona – wszystko zanotowane...
...to było pierwsze zakończenie audycji – będą jeszcze dwa inne...

20. Pentatonix - It's Been A Long, Long Time - 01:07

...pieśń z 1945 roku, kiedyś grał to Big Band Harry Jamesa. Ja zagrałem króciuteńką, nowiutką wersję z zapaloną świeczką, bardzo swiateczną...
...mamy wielu wspaniałych artystów, których w tych dniach wspominamy. To kolejna smutna rocznica: dokładnie 15 lat temu zmarł Marek Grechuta. Powracam do wiersza, tym razem nie Czesława Miłosza. Gwarantuję, że ten utwór nie da państwu łatwo zasnąć (ach te dzwoneczki na końcu)...

21. Marek Grechuta - Świecie nasz - Korowód - 04:15 (tytuł nr.4; sprzed 50u lat – rewelacja)
https://youtu.be/nBT_WEUBqNsn

36 audycja dobiegła do końca. Znowu było inaczej. Polskie prapremiery i unikatowe wykonania. Nie wszystko udało mi się dla was znaleźć. Na mojej liście na Spotify zamieściłem 16 spośród 20 tytułów nadanych w audycji. Do wysłuchania potrzeba 77 minut. Podaję adres:

https://open.spotify.com/playlist/2bGBH ... e9ad65432e
Największe muzyczne archiwum na Spotify
ODPOWIEDZ