Przy muzyce o języku

Off topic.

Moderatorzy: gharvelt, Bartosz, Dobromir, Moderatorzy

jarex
digipack
Posty: 2941
Rejestracja: 08.11.2013, 19:34
Lokalizacja: Poznań

Post autor: jarex »

Dziękuję.
Awatar użytkownika
Włodek
epka kompaktowa
Posty: 1198
Rejestracja: 12.04.2007, 07:29

Post autor: Włodek »

@Duchu, dziękuję za odpowiedź, która wprawdzie nie jest do końca satysfakcjonująca - w końcu Ujejski popełnił błąd czy nie popełnił, a jeśli tak to czy zrobił to świadomie czy nie? - ale uznajmy, że na tym można poprzestać. No chyba, że Radek coś jeszcze napisze, o ile będzie mu się chciało.
A zlepek z dwóch wierszy wyszedł całkiem zgrabny.
Awatar użytkownika
Duch 1532
japońska edycja z bonusami
Posty: 3292
Rejestracja: 18.05.2008, 15:39
Lokalizacja: Breslau, Schmiedefeld

Post autor: Duch 1532 »

...za co dziękuję Ujejskiemu i Broniewskiemu — tak do siebie pasują, że nie dało się ich nie zlepić 8)

Nie uznałbym tego za błąd w wierszu z 1846 roku, lecz raczej za drobne — najpewniej umyślne? — nadużycie. Ale to tylko intuicja: nie jestem filologiem, na pewno zaś nie filologiem polskim, a przeto trudno mi ocenić poprawność sprzed stu siedemdziesięciu lat.
„Po co podnosiłem cały ten rwetes — pomyślałem sobie — ten człowiek jest istotą ludzką jak i ja; ma akurat tyle samo powodów, by lękać się mnie, co ja, by lękać się jego. Lepiej spać z trzeźwym kanibalem niż z pijanym chrześcijaninem”.
Awatar użytkownika
Włodek
epka kompaktowa
Posty: 1198
Rejestracja: 12.04.2007, 07:29

Post autor: Włodek »

Z innego wątku:
Windmill pisze:Zwrócę tylko łagodnie uwagę, że zwracanie się do kogoś pisząc zaimek osobowy z małej litery też nie jest zbyt ładne.
Od pewnego czasu postanowiłem używać małej litery w zaimkach osobowych, wynika to z faktu, że pisanie na forum to nie epistolografia. Jakby się jednak jakiś językoznawca wypowiedział czy jest to zgodne z "wytycznymi" to byłoby miło.

PS
Pisząc "ładne" miałem na myśli wyłącznie wrażenia estetyczne, absolutnie nie personalne.
Awatar użytkownika
Cure
japońska edycja z bonusami
Posty: 3139
Rejestracja: 12.07.2008, 13:38
Kontakt:

Post autor: Cure »

Włodek pisze: Od pewnego czasu postanowiłem używać małej litery w zaimkach osobowych, wynika to z faktu, że pisanie na forum to nie epistolografia. Jakby się jednak jakiś językoznawca wypowiedział czy jest to zgodne z "wytycznymi" to byłoby miło.
Czytałem onegdaj w necie, że podobno nie trza. Ja jednakowoż zawsze piszę z wielkiej. Przecież posty to rodzaj epistolografii dla ubogich, bądź zabieganych.
Awatar użytkownika
B.J.
box z pełną dyskografią i gadżetami
Posty: 14151
Rejestracja: 11.04.2007, 21:33

Post autor: B.J. »

Moim zdaniem, to kwestia poczucia potrzeby wyrażenia szacunku/serdeczności. Nie każdy ma taką potrzebę wyrazu, ale wielu ma potrzebę bycia obdarzonym.
Awatar użytkownika
Windmill
japońska edycja z bonusami
Posty: 3927
Rejestracja: 11.04.2007, 08:07
Lokalizacja: Świętochłowice
Kontakt:

Post autor: Windmill »

http://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/wielki ... ;8337.html

Tu piszą, że niezależnie od miejsca zaimki osobowe i dzierżawcze piszemy z dużej litery. Moim zdaniem jest to kwestia szacunku, a ta jest niezależna od formy (list, mail, post). Poza tym z Włodkiem spotkaliśmy się ze dwa-trzy razy (koncert Krzaku, zlot Dinozaurów w Katowicach, koncert Skrzeka w Planetarium), więc znamy się osobiście, a do znajomych to chyba już nie wypada nawet napisać zaimku osobowego z małej litery :) W każdym razie ja staram się używać wszędzie dużej litery w omawianym przypadku, bo nikogo nieświadomie nie urażę, sam jestem w porządku wobec każdego i - co jest chyba najważniejsze - mój szacunek nie zależy od okoliczności, ale jest po prostu permanentny :) No i tak jest łatwiej, wszędzie piszę tak samo. W ten sposób widzę to ja.
"Z układnością mi nie do twarzy. (...) Zresztą nie lubię zachowywać się układnie; nudzi mnie to."
Robert Walser "Małe poematy" [1914]

http://riversidebluesnr2.blogspot.com/
Awatar użytkownika
zlatan
epka kompaktowa
Posty: 1224
Rejestracja: 06.05.2016, 10:25
Lokalizacja: Łódź/Warszawa

Post autor: zlatan »

Przede wszystkim, pisze się wielką literą, a nie "z wielkiej litery" ;)
Awatar użytkownika
Windmill
japońska edycja z bonusami
Posty: 3927
Rejestracja: 11.04.2007, 08:07
Lokalizacja: Świętochłowice
Kontakt:

Post autor: Windmill »

Oczywiście masz rację, zlatan :)
"Z układnością mi nie do twarzy. (...) Zresztą nie lubię zachowywać się układnie; nudzi mnie to."
Robert Walser "Małe poematy" [1914]

http://riversidebluesnr2.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Włodek
epka kompaktowa
Posty: 1198
Rejestracja: 12.04.2007, 07:29

Post autor: Włodek »

Dziękuję za głosy.
Ciśnie się tu na usta pytanie: a jak ktoś napisze małą literą to czy nie szanuje?
Dwa nieco skrajne przykłady:
1. "Krysiu, bardzo cię lubię",
2. "Krystyno, Ty stara szmato!"

Moim zdaniem jak zawsze najważniejszy jest zdrowy rozsądek. Jak wszyscy tu będziemy tacy "ą, ę" i raz zdarzy się komuś w pośpiechu zapomnieć napisać dużą literą, to zaleje go fala hejtu ;). Wystarczy chyba żeby zarówno piszący jak i czytający byli w krawacie.
Awatar użytkownika
WOJTEKK
box z pełną dyskografią i gadżetami
Posty: 25821
Rejestracja: 12.04.2007, 17:31
Lokalizacja: Lesko

Post autor: WOJTEKK »

Traktuje posty jak coś w rodzaju listów, dlatego zawsze staram się używać dużych liter - jeżeli nie, to zwykle z powodu literowki.
Nie ma ludzi niezastąpionych. Oprócz The Rolling Stones.

http://artrock.pl/
Awatar użytkownika
B.J.
box z pełną dyskografią i gadżetami
Posty: 14151
Rejestracja: 11.04.2007, 21:33

Post autor: B.J. »

Włodek pisze:(...) a jak ktoś napisze małą literą to czy nie szanuje?
Nie znaczy. Może znaczyć.
"Krystyno, Ty stara szmato!"
Bardzo eleganckie.
:)
Awatar użytkownika
Jakuz
zremasterowany digipack z bonusami
Posty: 7028
Rejestracja: 11.04.2007, 16:50
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: Jakuz »

Oj, Włodek :)
Odkąd pamiętam gdy dołączyłem do sieci (1995? 1996?), przyjąłem prostą zasadę, że powinno się pisać zaimki osobowe wielką literą bo wprost wynikało to z wersji pisanych (wcześniejszych).
A te wcześniejsze, określone zostały na długo przed moim urodzeniem, przez osoby dużo bardziej kompetentne i zwyczajnie mądrzejsze niż ja. Zero powodów by je ignorować czy zmieniać.
Czy tak trudno wcisnąć dodatkowy klawisz? I nie wzniecać dyskusji czy jednak trzeba?
Kogoś nie lubimy, ale piszemy o nim na forum? - piszemy i tak wielką literą. Przecież to kindersztuba pierwotna i podstawowa!
Awatar użytkownika
Arnold Layne
digipack
Posty: 2638
Rejestracja: 29.04.2007, 18:41

Post autor: Arnold Layne »

Włodek pisze:Dwa nieco skrajne przykłady
Skrajne, ale za to chronologiczne:
Włodek pisze:"Krysiu, bardzo cię lubię"
To przed ślubem,
Włodek pisze:"Krystyno, Ty stara szmato!"
A to po rozwodzie :wink:
"How I wish, how I wish you were here"...
Awatar użytkownika
[Rad nierad]
longplay
Posty: 1449
Rejestracja: 22.07.2010, 19:46

Post autor: [Rad nierad] »

Obrazek
Uroki homonimii.
Pisanie może być dla kogoś formą, w której najlepiej się czuje, ale to jeszcze nie powód, żeby pisać.
Sławomir Mrożek
ODPOWIEDZ