NIE MA MOCNYCH - Armia

Najciekawsze - najsilniejszych.

Moderatorzy: gharvelt, Bartosz, Dobromir, Moderatorzy

Crazy
zremasterowany digipack z bonusami
Posty: 5024
Rejestracja: 19.08.2019, 16:15

NIE MA MOCNYCH - Armia

Post autor: Crazy »

Mój ukochany zespół.


Założyłem wątek i nawet kilka osób namówiłem do posłuchania. W lochach forum znalazłem też jakieś dawniejsze wypowiedzi na temat różnych płyt. Czy uda się zgromadzić taką ilość osób, żeby przeprowadzenie tego wątku dało nam jakiś fun? Mam pewne wątpliwości, ale pamiętając o tych wypowiedziach:
Leptir pisze:Rozumiem, że to preludium do strzelaniny (w przypadku Armii trudn9o sobie zresztą wyobrazić, żeby było inaczej. ).
Monstrualny Talerz pisze:Strzelanka do Armii to jest nasz obywatelski obowiązek!
stwierdziłem, że spróbować warto.

Armia to zespół, który zupełnie nie chciał się wpasować w żadne ramy gatunkowe. W oczywisty sposób wywodzi się ze środowiska i estetyki punkowej, ale od pierwszych nagrań słychać, że tam chodzi o coś całkiem innego, przede wszystkim nie ma tego punkowego osadzenia w tu i teraz, a muzycznie słychać zdecydowanie szersze horyzonty. Po sukcesach ery z Brylewskim, zespół skręcił niby w kierunki metalowe, a nawet progresywno-metalowe, ale... na serio? Dla mnie Armia nigdy nie grała metalu tak naprawdę. Pamiętam - wtedy jeszcze zaryzykowali obecność Armii w tv - jak Budzy mówił, że jego to najbardziej inspiruje muzyka średniowieczna.
Potem był okres bajkowy (zwłaszcza w tekstach oczywiście, ale i do muzyki różne tropy się przedostawały), potem na powrót okres surowy, łupiący i charczący, a w międzyczasie nieoczekiwany skręt w stronę inspiracji jazzowo-krautrockowych.

Myślę, że przede wszystkim zawsze był to zespół czadowy, choć oblicza tego czadu były rozmaite.

I myślę, że jest to zespół, gdzie przy całym bogactwie i sile muzyki, nie można jednocześnie nie mówić o tekstach. Zresztą może i można, w sumie niech każdy mówi, o czym lubi :-)

Dla chętnych przewodnik po dyskografii w wątku, ale zgodnie z zasadami gry:

http://rockjazz.pl/forum/viewtopic.php?t=1206

chyba muszę niestety z gry wyłączyć Exodus i Soul Side Story, jako koncertówki. Co gorsza, będzie to dotyczyć również jednej z moich ulubionych płyt, numeru 4 mojego zestawienia poprzedniej dekady, czyli Podróży na wschód - bo tam jednak materiał przekrojowy, choć nagrany w bardzo świeży sposób. Na pocieszenie mogę sobie powiedzieć, że pewnie mało kto to zna, a dotrzeć trudno...

Mamy zatem do dyspozycji następujące albumy:

Armia (1988)
Legenda (1991)
Czas i byt (1993)
Triodante (1994)
Duch (1997)
Droga (1999)
Pocałunek mongolskiego księcia (2003)
Ultima thule (2005)
Der Prozess (2009)
Freak (2009)
Toń (2015)


Tak myślę, żeby w następny poniedziałek, zaraz po finale 2002, zacząć rundę wstępną, tam gdzie się robi -1.25 / -1, a co dalej, to zależy od potencjalnych zainteresowanych, ich potencjalnej obecności podczas majówki itp.

Tymczasem - słuchajmy Armii!

Obrazek
jeżeli nam zabraknie sił
zostaną jeszcze morze i wiatr
Awatar użytkownika
gharvelt
zremasterowany digipack z bonusami
Posty: 5744
Rejestracja: 14.04.2014, 20:52
Lokalizacja: Kraków

Post autor: gharvelt »

Przeniosłem wątek do właściwego działu.
Crazy pisze:Tymczasem - słuchajmy Armii!
Słucham, jeszcze jak! Spróbuję znowu dać szansę tym albumom, do których wcześniej się nie przekonałem, bo wobec ulubionych nie mam żadnych wątpliwości ;)
Crazy
zremasterowany digipack z bonusami
Posty: 5024
Rejestracja: 19.08.2019, 16:15

Post autor: Crazy »

gharvelt pisze:do właściwego działu
O, a ja go gdzie indziej założyłem? :shock:
jeżeli nam zabraknie sił
zostaną jeszcze morze i wiatr
Awatar użytkownika
gharvelt
zremasterowany digipack z bonusami
Posty: 5744
Rejestracja: 14.04.2014, 20:52
Lokalizacja: Kraków

Post autor: gharvelt »

Był w dziale "Wykonawcy", 10 wątków wyżej nad tematem "Niewidzialna ARMIA" :)
Awatar użytkownika
K o n i u
singel kompaktowy
Posty: 443
Rejestracja: 24.06.2018, 22:40
Lokalizacja: Kraków

Post autor: K o n i u »

Podzielam entuzjazm Crazy'ego i z pewnością będę brał udział w strzelance. Właśnie zamówiłem "Toń", jedyną płytę, której do tej pory nie udało mi się przesłuchać. Wprawdzie można zrobić to w necie, ale nie chcę sobie psuć przyjemności odsłuchania nowego krążka na półce. Armia to także mój, może nie ukochany, ale jeden z...
na FD od 23 września 2013 (938 postów pod starym nickiem: Koniu -> K o n i u) :)
Awatar użytkownika
Monstrualny Talerz
japońska edycja z bonusami
Posty: 3991
Rejestracja: 24.05.2017, 10:29

Post autor: Monstrualny Talerz »

Oczywiście udział wezmę, a dawny opis dyskografii Crazy`ego będzie bardzo pomocny.
W związku z nagłym zwrotem akcji i zaistniałym przyspieszeniem po siedmiu latach posłuchałem w końcu "Toni" i cóż...głębi tam nie ma. Taka płyta trochę po nic. Pierwsza płyta w dyskografii Armijnej, która zupełnie nic nie wnosi, bo do tej pory każda to jednak był krok, może nie do przodu, ale w inną stronę.
Awatar użytkownika
alternativepop
remaster
Posty: 2201
Rejestracja: 29.11.2021, 19:00
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: alternativepop »

"Toń" w zamyśle miała brzmieniowo być powrotem do korzeni Armii, dlatego nie wnosi żadnego zwrotu akcji. Osobiście lubię tę płytę, choć głowy nie urywa.
Awatar użytkownika
Dobromir
epka kompaktowa
Posty: 1055
Rejestracja: 11.08.2019, 18:53
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Dobromir »

Ciekawy pomysł, ale ja bynajmniej nie zdążę niczego posłuchać w takim terminie. Szkoda, bo znam prawie nic, a wiem że warto.
Awatar użytkownika
Bednaar
zremasterowany digipack z bonusami
Posty: 6741
Rejestracja: 11.04.2007, 08:36
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Bednaar »

O, a ja byłem na koncercie Armii równo miesiąc temu, w Gomunicach pod Radomskiem - z okazji 30-lecia płyty "Legenda" (która pewnie wygra ten plebiscyt). Program koncertu to oczywiście prawie cała "Legenda" - utwory zagrane po kolei, zabrakło tylko instrumentala "Dla każdej samotnej godziny".
Potem grali inne klasyki: "Podróż na wschód", "Niezwyciężony", "Pięknoręki", "On jest tu, On żyje" itp.
Oto fragment tego koncertu - "Legenda":
https://www.youtube.com/watch?v=qNEwGuu4BpQ
Razem z Voo Voo to mój ulubiony polski zespół rockowy.
W zabawach jednak nie biorę udziału - będę się przyglądać z ciekawością.
vertical_invader
Crazy
zremasterowany digipack z bonusami
Posty: 5024
Rejestracja: 19.08.2019, 16:15

Post autor: Crazy »

To jedziemy!

Runda wstępna, stricte negatywistyczna, potrwa do soboty do godziny 17:17, a następnie stwierdzimy:
- czy w ogóle chcemy się bawić dalej, czy za mało osób
- czy zaczynamy od razu, aby w niedzielę wieczorem wywalić pierwszą płytę...
- ... czy też za dużo majówkowania sprawi, że lepiej będzie zacząć na dobre, jak ci, co są zainteresowani, wrócą

Toń - 1.25
Ultima thule -1


Obrazek
jeżeli nam zabraknie sił
zostaną jeszcze morze i wiatr
Awatar użytkownika
alternativepop
remaster
Posty: 2201
Rejestracja: 29.11.2021, 19:00
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: alternativepop »

Pierwszy raz wezmę udział w tej zabawia, więc proszę mi zwracać uwagę jak coś źle zrozumiałem.

Pocałunek mongolskiego księcia- 1.25
Ultima thule - 1
Crazy
zremasterowany digipack z bonusami
Posty: 5024
Rejestracja: 19.08.2019, 16:15

Post autor: Crazy »

Źle zrozumiałeś, bo tu wyrzucamy najgorsze albumy, a nie Pocałunek mongolskiego księcia, na niego należy głosować później :wink:
jeżeli nam zabraknie sił
zostaną jeszcze morze i wiatr
Awatar użytkownika
alternativepop
remaster
Posty: 2201
Rejestracja: 29.11.2021, 19:00
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: alternativepop »

Crazy pisze:Źle zrozumiałeś, bo tu wyrzucamy najgorsze albumy, a nie Pocałunek mongolskiego księcia, na niego należy głosować później :wink:
Hahah. Skoro najgorsze to dlaczego wyrzucasz "Toń"? ;). To dobra płyta jest.
Crazy
zremasterowany digipack z bonusami
Posty: 5024
Rejestracja: 19.08.2019, 16:15

Post autor: Crazy »

Życie jest ciężkie!
jeżeli nam zabraknie sił
zostaną jeszcze morze i wiatr
Awatar użytkownika
Monstrualny Talerz
japońska edycja z bonusami
Posty: 3991
Rejestracja: 24.05.2017, 10:29

Post autor: Monstrualny Talerz »

Legenda -1,25
Toń -1


Czas na odkrycie kart: jestem w drużynie Triodante!
ODPOWIEDZ