NIE MA MOCNYCH - Armia

Najciekawsze - najsilniejszych.

Moderatorzy: gharvelt, Bartosz, Dobromir, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Freefall
zremasterowany digipack z bonusami
Posty: 7168
Rejestracja: 18.02.2012, 15:52

Post autor: Freefall »

Duch -1,25
Der Prozess +1
Awatar użytkownika
gharvelt
zremasterowany digipack z bonusami
Posty: 5744
Rejestracja: 14.04.2014, 20:52
Lokalizacja: Kraków

Post autor: gharvelt »

Legenda -1,25
Der Prozess -1
Duch +1
Awatar użytkownika
Paweł
longplay
Posty: 1380
Rejestracja: 02.09.2019, 14:00

Post autor: Paweł »

I cyk, znienacka:

Der Prozess -1.25
Legenda -1

Triodante +1
Planuję przesłuchać wszystkie płyty, jakie kiedykolwiek nagrano. Niemożliwe? Cóż, przynajmniej będę próbował.
Crazy
zremasterowany digipack z bonusami
Posty: 5024
Rejestracja: 19.08.2019, 16:15

Post autor: Crazy »

Ha :D

To się nazywa celny strzał w decydującym momencie! Triodant już żegnał się gąską - coś mi się wydaje, że prolegendowcy wciąż nie zidentyfikowali właściwego przeciwnika, i czy aby nie zrobiło się za późno?... - a tu nagle bach! i po raz drugi ostatni strzał zmienia losy spotkania.

Odpada płyta wielkiego kalibru, niewątpliwie, płyta, która pokazała, że po 25 latach aktywności czadowy zespół rockowy może nadal nie tylko zaskoczyć, ale sprawić, że niejednemu szczęka opadła: Der Prozess. Podobno Budzy wziął z półki Proces Kafki, zaczął czytać i zafascynował się tym, jak bardzo w gruncie rzeczy trywializujące są sztandarowe interpretacje tego dzieła tylko w kontekście totalitaryzmów i opresyjnych instytucji. Zapragnął zinterpretować ten tekst w sposób bardziej wewnętrzny: że w pewnym momencie życia każdy dorosły człowiek musi przejść swój własny, duchowy proces. I nierzadko ten proces idzie źle..., ta płyta jest w gruncie rzeczy przygnębiająca i pesymistyczna, a w każdym razie przejmująca ogromnym niepokojem. Taka armijna zagubiona autostrada...

Ale jak tam muzyka gra :!: Ostatnia minuta Statku burz, gdzie perkusista gra z innego wymiaru, waltornia gra tak, jak nie grała od triodantejskich czasów, a przecież cały utwór unosi pulsujący bas, na tle gitarowo-waltorniowej ściany dźwięku.

A jak tam wokalista śpiewa :!: Już w otwierającym Złym poruczniku rozlega się jego przeszywający krzyk, krzyk człowieka z dna rozpaczy, ale najważniejsze rozgrywa się w utworze Przed prawem - nigdy wcześniej Budzy nie uderzał w takie melizmaty, a do tego ten diaboliczny śmiech przed ostatnim refrenem, a do tego kolejny przejmujący krzyk: pomóż miiiiii!. Ten utwór to mój armijny numer dwa, zatem pewnie ścisła czołówka wszelkich utworów w ogóle:

Ty gllupcze!

Obrazek

Walkę o podium... czas zacząć!

Legenda (1991) -8.5
Triodante (1994) -11.25
Duch (1997) -2.25
jeżeli nam zabraknie sił
zostaną jeszcze morze i wiatr
Awatar użytkownika
alternativepop
remaster
Posty: 2201
Rejestracja: 29.11.2021, 19:00
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: alternativepop »

Triodante -1,25
Duch -1

Legenda +1
Awatar użytkownika
MichalP
epka analogowa
Posty: 893
Rejestracja: 29.08.2016, 18:47
Lokalizacja: UK

Post autor: MichalP »

Legenda -1,25
Triodante -1
Duch +1
...tany-tany, dyny-dyny...
Awatar użytkownika
Layla
kaseta "metalówka"
Posty: 265
Rejestracja: 11.04.2013, 22:14

Post autor: Layla »

Legenda -1,25
Triodante -1
Duch +1
Jak Błyskawica gdy się Dzieciom
Jej istotę naświetla
Prawda musi razić stopniowo
By się nie oślepło –

Emily Dickinson
Awatar użytkownika
Gacek
limitowana edycja z bonusową płytą
Posty: 4450
Rejestracja: 20.03.2010, 10:27
Lokalizacja: Wieliczka

Post autor: Gacek »

Triodante -1,25
Duch -1
Legenda +1
Piotr
maxi-singel kompaktowy
Posty: 746
Rejestracja: 19.07.2019, 10:32

Post autor: Piotr »

Miło, że przy współudziale udało się zachować właściwy skład podium, choć kolejność na nim raczej już ustalona...

Duch -1,25
Triodante -1

Legenda +1
Awatar użytkownika
Monstrualny Talerz
japońska edycja z bonusami
Posty: 3991
Rejestracja: 24.05.2017, 10:29

Post autor: Monstrualny Talerz »

Legenda wydaje mi się zbyt legendarna i ma bardzo dobry PR, który jednak przesłania pewne minusy tej płyty. Lubię, ale bez szału. Proces natomiast wydaje mi się najbardziej spójną, dopracowaną płyta Armii, ale jej ponury wydźwięk może przytłaczać. Cieszę się, że ostatecznie udało się umyć ręce od jej odstrzelenia, choć było to już konieczne.
Piotr
maxi-singel kompaktowy
Posty: 746
Rejestracja: 19.07.2019, 10:32

Post autor: Piotr »

Zgoda, ale Legenda w 1991 to jednak miała uderzenie, to było naprawdę świeże i to nie tylko w rodzimej muzyce, wtedy się tego słuchało praktycznie na równi z Metą, Nirvaną, czy Pearl Jam.
A mnie zastanawia popularność Ducha, bo nie chciałbym krytykować, posłuchałem nawet sobie wczoraj i poza tym, że zniknęła tu już ta lekkość i przebojowość Legendy, to tam słyszę jednak pewne wpływy zagranicznego hard rocka, metalu, czy grunge. No i te teksty takie chyba zbyt wprost, nieco infantylne, może niektóre nawet do Arki Noego pasujące :) (no dobra przesadzam, Crazy chyba mi wybaczy porównanie tym bardziej, że lubi oba zespoły). Tu znowu Legenda to ideał pod tym względem.
Oczywiście o gustach się nie dyskutuje, więc na pewno można mieć odmienne zdanie, ale nawet jak po latach słuchamy takiej Opowieści zimowej to żre, jest moc i dajemy czadu! I to chyba najlepiej świadczy o klasie.
Crazy
zremasterowany digipack z bonusami
Posty: 5024
Rejestracja: 19.08.2019, 16:15

Post autor: Crazy »

Ja to jestem skrzywiony, więc powiedziałbym, że z tych trzech płyt zasadniczo wszystko to jest pełna moc (zwłaszcza jeżeli odjąć kompaktowe dodatki do Trio). Skończyłem rozpoczynaj i Piosenkę po nic postawię ździebko powyżej Opowieści zimowej nawet.

Piotr pisze:teksty takie chyba zbyt wprost
Zależy które - tekst Braci albo Marności uznałbym za lepsze, niż jakiekolwiek na Legendzie. Porównanie do Arki Noego wybaczam bez problemu :-)
Piotr pisze:lekkość i przebojowość Legendy
Legenda nie jest lekka i przebojowa - ona jest MISTYCZNA!

Duch -1.25
Triodante -1

Legenda +1
jeżeli nam zabraknie sił
zostaną jeszcze morze i wiatr
Awatar użytkownika
gharvelt
zremasterowany digipack z bonusami
Posty: 5744
Rejestracja: 14.04.2014, 20:52
Lokalizacja: Kraków

Post autor: gharvelt »

Legenda -1,25
Triodante -1
Duch +1
Awatar użytkownika
Paweł
longplay
Posty: 1380
Rejestracja: 02.09.2019, 14:00

Post autor: Paweł »

Triodante już niestety nie ugra nic więcej niż brązowy medal, dlatego teraz ode mnie:

Legenda -1.25

Duch +1
Planuję przesłuchać wszystkie płyty, jakie kiedykolwiek nagrano. Niemożliwe? Cóż, przynajmniej będę próbował.
Awatar użytkownika
Monstrualny Talerz
japońska edycja z bonusami
Posty: 3991
Rejestracja: 24.05.2017, 10:29

Post autor: Monstrualny Talerz »

Miałem jeszcze odrobinę nadziei na pomoc z góry dla Triodante, ale jednak legendarne siły zła (dobra?) zwyciężyły. Mój moralny plus mimo wszystko dalej idzie dla Trio, ale w realpolitik pozostaje już tylko do upadłego bronić Ducha.

Duch - musiałbym coś więcej napisać, bo to jedna z moich absolutnie ulubionych płyt (w kategorii ever wszystkiego). Tu jest wszystko i przeboje, i świetne słowa, i bardzo ciekawe kombinowanie (progres pełną gębą), płyta tworzy zwartą całość, zagrana jest czadowo i w pełni profesjonalnie (jakkolwiek brzmi źle to słowo: nie odbiega od płyt zachodnich). Do tego pełny autentyzm tego o czym śpiewa Budzy, a inni przeżywają grając. Zupełnie dla mnie ważny jest jeszcze ultrakatolicki DUCH, z którym w pełni się identyfikuję i w 100% rozumiem każdy cal tego tekstu i muzyki i przeżyć. Na tej płycie są również takie zaułki, które można odnaleźć tylko w Tatrach albo w pierwotnym bukowym lesie i jest to już coś czegoś wyrazić nie potrafię. Może Mistycyzm? Tak, dla mnie Duch to pełny PRAWDZIWY AUTENTYCZNY MISTYCYZM albo AUTENTYCZNA MISTYCZNA PRAWDA albo MISTYKA PRAWDZIWEGO AUTENTYZMU, zamieniać można chyba dowolnie :)

Jedyny minus: mimo wszystko słaba produkcja. Nie wszystko tu brzmi jak należy od strony miksu, produkcji. Gdyby to jeszcze doszlifować jakimś megaremasterem....

Legenda -1,25
Duch +1
ODPOWIEDZ