Tak się jakoś składa... czyli kompilacje

Forum podstawowe.

Moderatorzy: gharvelt, Bartosz, Dobromir, Moderatorzy

Czy składanki to samo zło?

Czas głosowania minął 22.10.2022, 18:30

Tak, to samo zło. Apage!
4
15%
Palę, ale się nie zaciągam. Można.
7
27%
Dobra kompilacja nie jest zła. Akceptuję ten format.
11
42%
Słucham składanek z upodobaniem.
4
15%
 
Liczba głosów: 26

Awatar użytkownika
B.J.
box z pełną dyskografią i gadżetami
Posty: 14151
Rejestracja: 11.04.2007, 21:33

Post autor: B.J. »

Bardzo dziękuję za dotychczasowe głosy i opinie. :) :!:
Zostały jeszcze 3 tygodnie na udział w ankiecie, do czego zachęcam tych, którzy jeszcze się nie wypowiedzieli.
Temat będzie kontynuowany.
Awatar użytkownika
B.J.
box z pełną dyskografią i gadżetami
Posty: 14151
Rejestracja: 11.04.2007, 21:33

Re: Tak się jakoś składa... czyli kompilacje

Post autor: B.J. »

Zachęcam do kliknięcia ankiety do jutra do godziny 18.30.
Awatar użytkownika
Retromaniak
remaster
Posty: 2446
Rejestracja: 13.03.2021, 15:39
Lokalizacja: Niemcy / Bydgoszcz

Re: Tak się jakoś składa... czyli kompilacje

Post autor: Retromaniak »

Właśnie dorzuciłem mój głos do ankiety...

Oczywiście, że jestem absolutnym fanem składanek, ale tych, które sam zrobię.

Zacząłem w1972 roku, nagrywając "moje" utwory z radia na ZK 120. Generalnie nie nagrywałem płyt jak leci w całości. Taśmy magnetofonowe były wtedy drogie i trzeba było ograniczyć się do tych nagrań, które mi się rzeczywiście podobały...

...Nagrywanie zostało mi do dzisiaj. Płyty kupuję sporadycznie. Za to korzystam z zasobów Spotify i regularnie co tydzień przesłuchuję dziesiątki płyt, wybierając "moje" utwory, które od razu wrzucam na odpowiednią listę mojego archiwum na Spotify. Tych list mam aktualnie ponad 160. Są rocznikowe, są ograniczone gatunkiem muzycznym, są też okolicznościowe...

Pracując kiedyś w Studenckim Radiu Żak też robiłem składanki muzyczne w programach nonych - fantazyjnie miksując fragmenty utworów różnych wykonawców. Ludzie czasami dzwonili i pytali co to za płyta?...

W domu mam profesjonalny mikser DJ-ski i na nim też robię różne składanki, na zasadzie miksów bez przerw. Niestety mam na to co raz mniej czasu...
Największe muzyczne archiwum na Spotify
Awatar użytkownika
Monstrualny Talerz
japońska edycja z bonusami
Posty: 3997
Rejestracja: 24.05.2017, 10:29

Re: Tak się jakoś składa... czyli kompilacje

Post autor: Monstrualny Talerz »

Oczywiście składanki są super, ale ... cyfryzacja ma dwa końce, jak każdy kij. Kiedyś z upodobaniem robiłem składanki najpierw na kasetach, potem na cdr. Składanki dawało się znajomym, którzy mieli ich na czym słuchać i słuchali. Z biegiem czasu raz, że przestało to już kogokolwiek interesować, a dwa, że ludzie nie mieli już na czym słuchać. Od kiedy zaprzestano opcjonalnego montowania cd do aut? Obecnie pozostało mi już tylko katowanie rodziny w aucie składankami przygotowanymi specjalnie do tego celu, ale raczej nie ma to już charakteru ściśle przemyślanego i ułożonego, a raczej nawrzucanie czegokolwiek, byleby nie grało radio (które małżonka niestety lubi).

Druga sprawa, że obecnie każdy byle algorytm w telefonie jest sto razy lepszy od najbardziej obytego dinozaura. I tu można już odejść w zapomnieniu ku zachodowi słońca.

Jeśli idzie o zwykłe kompilacje "The Best" to oczywiście jest (była) to świetna sprawa, są artyści wybitnie przebojowi, jak Queen, Abba, U2, Depeche Mode. Prócz tego wszelkie składanki sektorowe (latami, gatunkami), no i nie zapomnijmy, że wiele soundtracków to przecież składanki (Lost Highway!).

Tak że oczywiście wszystko na tak i nie wiem skąd te pytanie :)
Awatar użytkownika
B.J.
box z pełną dyskografią i gadżetami
Posty: 14151
Rejestracja: 11.04.2007, 21:33

Re: Tak się jakoś składa... czyli kompilacje

Post autor: B.J. »

Obrazek
Badanie wśród rejestrowanych Użytkowników FD trwało miesiąc. Biorąc pod uwagę Ich aktywność w tym okresie, można letko uznać próbę badawczą za reprezentatywną. Stosunek większości Uczestników Badania do kompilacji jest raczej pozytywny, a do dobrych kompilacji - zdecydowanie pozytywny (57% wskazań). Należy jednak zaznaczyć, że wśród każdego miliona Użytkowników Forum, aż 150 tys. nie akceptuje tego formatu. Zatem zdania są wyraźnie podzielone.
To tyle w aspekcie ilościowym - na początek.
Awatar użytkownika
Algernon
singel analogowy
Posty: 393
Rejestracja: 01.04.2014, 17:39

Re: Tak się jakoś składa... czyli kompilacje

Post autor: Algernon »

Już miałem pisać że składanki to tylko pod wyjątkiem że niedostępnych gdzie indziej utworów (Substance Joy Division czy Relics Floydów). Ale przeczytałem opinie i faktycznie - przecież Depeche Mode słucham tylko ze składanki, The Cure też często składankowo i tak można by wybierać.
A więc jestem na tak wszędzie tam gdzie płyty zespołu nie podchodzą mi na tyle żeby odsłuchiwać płyt - rzadko się to zdarza ale jednak.
Crazy
zremasterowany digipack z bonusami
Posty: 5038
Rejestracja: 19.08.2019, 16:15

Re: Tak się jakoś składa... czyli kompilacje

Post autor: Crazy »

Algernon pisze: 25.10.2022, 19:21 Depeche Mode słucham tylko ze składanki
Odkąd w ogóle się tym zespołem zainteresowałem, głoszę opinię, że w jego twórczości single i to, co jest na (oficjalnych składankach), jest tą stosunkowo SŁABSZĄ częścią. Po latach nie do końca się z tą opinią zgadzam ;-) ale pozostaje faktem, że w rzeczywistości poza-singlowej kryje się mnóstwo skarbów.

Ostatnio trochę słuchałem Aerosmith i to jest przykład zespołu - dla mnie - stricte składankowego. Żadna ze znanych mi płyt (znam z pięć?) nie satysfakcjonuje mnie za bardzo jako całość (najbardziej - Pump), natomiast hitów posłuchać lubię. Dzisiaj cały dzień po głowie jeździ mi Rag Doll!
jeżeli nam zabraknie sił
zostaną jeszcze morze i wiatr
Awatar użytkownika
Algernon
singel analogowy
Posty: 393
Rejestracja: 01.04.2014, 17:39

Re: Tak się jakoś składa... czyli kompilacje

Post autor: Algernon »

O to to! Aerosmith, od razu przychodzi mi do głowy Guns n' Roses, nawet ACDC składankowe zdzierżę. Faktycznie chodzi o takie zespoły których albumy są niewystarczające dla nas, a jednak singlowo fajnie. Cyndi Lauper u mnie jeszcze tak gra.
ODPOWIEDZ