Muzyka Poważna - poradnik początkującego

Forum podstawowe.

Moderators: gharvelt, Bartosz, Dobromir, Moderatorzy

User avatar
Monstrualny Talerz
japońska edycja z bonusami
Posts: 3997
Joined: 24.05.2017, 10:29

Muzyka Poważna - poradnik początkującego

Post by Monstrualny Talerz »

Zakładam taki temat, ponieważ chciałbym bardziej zagłębić się w świat muzyki poważnej. Niby słucham od lat, ale tak naprawdę nie wiem nic. Słuchałem różnych best of (płyty Muzyka Mistrzów itp), radia Dwójki, różnych płyt, które tu i ówdzie się zdarzały. Wpisując w necie listę jakiegokolwiek kompozytora wyskakuje 185 jego dzieł w 387 interpretacjach. To jak wybór sera w dużym markecie - niewykonalny.

Więc ogromna prośba: jeśli macie takie rozeznanie to prosiłbym o podzielenie się takimi propozycjami. Od czego zacząć, co TRZEBA posłuchać, co konieczne, które dzieła mają istotne znaczenie. Fajnie byłoby też dodać w której wersji posłuchać. Wiem, że temat jest ogromny, ja np. do tej pory nie byłem w stanie do tego Wielkiego Lasu nawet zajrzeć, a wiem, ze jest piękny. Stąd prośba o pomoc. Może jest też w necie jakaś strona w rodzaju "poważnego" RYMa czy Progarchives, gdzie ktoś już takie zestawienia wykonał, ja na razie nic takiego sensownego nie znalazłem.

Dziękuję!!!

Aktualizacje poleceń:

POLECANE TEMATY I STRONY:
Na Forum Dinozarów
viewtopic.php?t=1160
viewtopic.php?t=1354

Strona sklepu muzycznego Presto:
https://www.prestomusic.com/classical

POLECANA LITERATURA:
"Najsłynniejsze dzieła muzyki światowej Leksykon"
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/287878/ ... j-leksykon
"1001 albumów muzyki klasycznej"
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/25950/1 ... klasycznej


POLECANE ZESTAWIENIA

Zestawienie 50 utworów strony NPR:
https://www.npr.org/series/99866406/the ... assical-50

POLECANY UTWORY:

Renesans

JOHANNES OCKEGHEM

DEO GRATIAS (renesansowa muzyka sakralna)
https://www.youtube.com/watch?v=rzBhYMvnMKQ

Gregorio Allegri – Miserere
https://www.youtube.com/watch?v=3s45XOnYOIw

Romantyzm
Claudio Arrau Beethoven "Moonlight Sonata"
https://www.youtube.com/watch?v=W0UrRWyIZ74
Beethoven - Egmont Overture, op. 84, Bernstein
https://www.youtube.com/watch?v=YVcW6jERSxs
Sonata Kreutzerowska, dziewiąta skrzypcowa sonata Beethovena
https://www.youtube.com/watch?v=_XrNaG05RoI

Inne rozmaitości:

Ralph Vaughan Williams:
English Folk Song Suite
https://www.youtube.com/watch?v=D0sC4xbyT5c
Fantasia on a Theme by Thomas Tallis
https://www.youtube.com/watch?v=qIhZbvlCjY0
Five Variants of "Dives and Lazarus"
https://www.youtube.com/watch?v=RQoP9iLwoos

POLECANE PŁYTY (W DOMYŚLE KOMPLEKSOWE DZIEŁA, ALE TEŻ I SENSOWNE SKŁADANKI):

Średniowiecze

The Early Music Consort Of London/ David Munrow - Music Of The Gothic Era (1976)
Gothic Voices - The Unknown Lover: Songs By Solage And Machaut (2006)
Ensemble Project Ars Nova - The Island Of St Hylarion: Music Of Cyprus 1413-1422 (1991)
Ensemble Unicorn - Cantigas De Santa Maria (1995)
Pedro Memelsdorffa - Mala Punica - Vertù contra furore
Last edited by Monstrualny Talerz on 06.11.2022, 09:50, edited 7 times in total.
User avatar
WOJTEKK
box z pełną dyskografią i gadżetami
Posts: 25821
Joined: 12.04.2007, 17:31
Location: Lesko

Re: Muzyka Poważna - poradnik początkującego

Post by WOJTEKK »

A co to jest muzyka poważna? Bo ja słyszałem o muzyce klasycznej. :D
A tak w ogóle, to przede wszystkim zacznij chodzić na koncerty, jeśli tylko będziesz mógł. Celuj w taką najbardziej klasyczną klasykę. Na żywo ta muzyka to naprawdę brzmi...
Nie ma ludzi niezastąpionych. Oprócz The Rolling Stones.

http://artrock.pl/
User avatar
alternativepop
remaster
Posts: 2206
Joined: 29.11.2021, 19:00
Location: Łódź

Re: Muzyka Poważna - poradnik początkującego

Post by alternativepop »

Ja wprawdzie sam jestem początkujący, choć też podsłuchuję klasyki od dawna, ale jednak przypomnę, że na forum istnieją dwa ciekawe wątki na ten temat, z których można sporo się dowiedzieć:

viewtopic.php?t=1160
viewtopic.php?t=1354
User avatar
Monstrualny Talerz
japońska edycja z bonusami
Posts: 3997
Joined: 24.05.2017, 10:29

Re: Muzyka Poważna - poradnik początkującego

Post by Monstrualny Talerz »

WOJTEKK wrote: 27.10.2022, 13:11 A co to jest muzyka poważna? Bo ja słyszałem o muzyce klasycznej. :D
Zwał jak zwał, to chyba synonimy, wiadomo o co chodzi: wszystko od rejonów Bacha (może wcześniej, kto tu był pierwszy?) przez Telemany, Bocherrini, Corelli, Vivaldi, Hendle, Mozarty, Bethoweny, Strausy, (ten rejon z końca XIX w i pocz XX - modernizm co opisywał Mahavishnu) po Pendereckiego.
User avatar
akond
longplay
Posts: 1282
Joined: 04.09.2020, 13:09
Location: Wrocław

Re: Muzyka Poważna - poradnik początkującego

Post by akond »

WOJTEKK wrote: 27.10.2022, 13:11 A co to jest muzyka poważna? Bo ja słyszałem o muzyce klasycznej. :D
Żaden z tych terminów nie jest w pełni ścisły, oba mają swoje wady i zalety. "Muzyka klasyczna" jest w gruncie rzeczy kalką z angielskiego classical music, i może być mylona z klasycyzmem (jako epoką i stylem). W Polsce historycznie utrwaliła się raczej nazwa "muzyka poważna", bo odpowiednika bardziej precyzyjnego określenia art music w zasadzie nie ma. I nie zapominajmy, że wszystkie w praktyce odnoszą się do muzyki tworzonej w kręgu kultury europejskiej.
Monstrualny Talerz wrote: 27.10.2022, 13:58 Zwał jak zwał, to chyba synonimy, wiadomo o co chodzi: wszystko od rejonów Bacha (może wcześniej, kto tu był pierwszy?) przez Telemany, Bocherrini, Corelli, Vivaldi, Hendle, Mozarty, Bethoweny, Strausy, (ten rejon z końca XIX w i pocz XX - modernizm co opisywał Mahavishnu) po Pendereckiego.
Skoro o to chodzi, to rzeczywiście linia sięga dalej wstecz. Bach to barok, a przed barokiem był renesans, przed renesansem średniowiecze... i właściwie od tego punktu w czasie wyprowadza się tradycję muzyki określanej jako poważna.

Jak ogarnąć ten ocean? chyba każdy musi znaleźć własną ścieżkę. Rada WOJTKKA odnośnie koncertów bardzo słuszna, łyknąć bakcyla na dobre najłatwiej na żywo. Można czytać, można szukać list greatest hits, najlepiej jednak dochodzić własnymi uszami (wcale nie jest powiedziane, że akurat te najsławniejsze rzeczy / wykonania Tobie będą najbardziej odpowiadać).

Podpowiedziałbym Ci witrynę... sklepu internetowego Presto Classical:
https://www.prestomusic.com/classical

To jest najlepiej zorganizowany i najwygodniejszy w użyciu zbiór nagrań klasycznych, jaki znam. Dostarcza podstawowych informacji (nie epatuje nadmiarem), i pozwala dotrzeć (wg różnych kluczy) paroma kliknięciami właściwie w dowolne rejony tego oceanu. Ma zintegrowanego playera, który pozwala odsłuchać próbki ogromnej większości płyt z katalogu. Wprawdzie nie w całości, ale jak coś konkretnego Cię zainteresuje, to zazwyczaj łatwo to znajdziesz w streamingach.

Możesz przeglądać wg kompozytorów, wykonawców, gatunków, epok, składów instrumentalnych, wytwórni... w każdym przekroju masz przejrzysty układ z listą najpopularniejszych kompozytorów / utworów / artystów / aktualnych bestsellerów / nowości / płyt nagrodzonych itd.

Tak to wygląda np. dla kategorii Genres:
https://www.prestomusic.com/classical/genres

i dalej, przykładowo, dla Symphonies:
https://www.prestomusic.com/classical/g ... symphonies

Idąc kompozytorami, wygląda to np. tak:
https://www.prestomusic.com/classical/c ... -beethoven

A gdy już wejdziesz w konkretny album, to w zakładce Explore masz linki do innych wykonań tych samych utworów, innych nagrań tych samych wykonawców, innych płyt z tego gatunku / tej samej wytwórni itd. itp.:
https://www.prestomusic.com/classical/p ... -9#related

Sam kupuję płyty w dziesiątkach miejsc, ale gdy chcę się w czymś z obszaru muzyki poważnej na szybko rozeznać / szerzej poeksplorować, zawsze kieruję się w pierwszej kolejności do Presto.
Crazy
zremasterowany digipack z bonusami
Posts: 5038
Joined: 19.08.2019, 16:15

Re: Muzyka Poważna - poradnik początkującego

Post by Crazy »

Miło Cię widzieć, akond!

Talerzu
, postaram się od czasu do czasu wrzucić jakiś konkretny trop do konkretnego utworu z takich oczywistości, o których pewnie najbardziej myślisz, jak Cię znam. A zacznę od czegoś, na co ostatnio mnie naszło i koniecznie musiałem coś wyszukać na youtubie, bo akurat w domu mam tylko na kasecie, ale trochę się uszkodziła:

Beethoven - sonata fortepianowa cis-moll (czyli nr 14) - a więc słynna Sonata Księżycowa. Tę zapewne znasz, ale czy w całości? Bo część 1 - skądinąd nietypowa, bo sonaty klasyczne i romantyczne zwykły raczej zaczynać się od części allegro, czyli takiej raczej żywej, dynamicznej, tymczasem tutaj od początku mamy tę księżycową poświatę odbijającą się na jeziorze. I oczywiście pierwsza część jest cudowna i w pełni godna swojej sławy, a grał ją wszak nawet sam Alan Wilder ;-)

Dla mnie jednak nic nie gorsza jest porywająca część trzecia, finałowa. Właśnie na niej moja kaseta postanowiła (wiele już lat temu) ześwirować i brzmi to trochę, jakby jakiś ciężki sprzęt próbował wyjść z wnętrza taśmy przenikając przez burzliwą warstwę fortepianu ;-)

Claudio Arrau rozgrzewa youtuba!
jeżeli nam zabraknie sił
zostaną jeszcze morze i wiatr
User avatar
mahavishnuu
limitowana edycja z bonusową płytą
Posts: 4477
Joined: 09.09.2011, 12:43
Location: Opole

Re: Muzyka Poważna - poradnik początkującego

Post by mahavishnuu »

Zamiast wrzucać listę z utworami dla początkujących oraz najlepszymi wykonaniami, proponuję trochę inne podejście do tematu. Jak zacząć słuchać muzyki poważnej? Myślę, że nie ma jakiegoś jednego uniwersalnego modelu, który sprawdzi się w przypadku każdej osoby. Każdy jest inny, ma inne preferencje i doświadczenia, dlatego istnieją różne drogi poszerzania horyzontów muzycznych. Czasami poważka po prostu nie jest dla nas i nie ma sensu uszczęśliwiać się nią na siłę. Jednak na pewno warto spróbować! Ważne jest to, aby na tym gruncie stale powiększała się nasza świadomość estetyczna.

Na wstępie można spróbować odpowiedzieć sobie na pytanie - co najbardziej do mnie przemawia? Wybrać kompozytorów i ich dzieła, które zapadły nam w pamięci, spróbować znaleźć punkty styczne. Może będzie to konkretna epoka, być może utwory symfoniczne, kameralne, solowe. Istotnym wątkiem może być instrumentarium - brzmienie jakich instrumentów najbardziej do nas przemawia, których zazwyczaj unikamy. Poszerzając wiedzę w tym temacie z czasem coraz bardziej precyzyjnie będziemy w stanie zdiagnozować czego tak naprawdę szukamy. Wtedy nasze poszukiwania powinny być bardziej owocne.

Doskonale widzimy to na przykładzie muzyki rockowej, którą na tym forum wszyscy się fascynują. To, że dany album, czy też wykonawca, jest niekwestionowanym klasykiem gatunku nie oznacza, że nam przypadnie do gustu. Dlatego w obrębie poważki najbardziej oczywistym początkiem wcale nie musi być sięgnięcie po „Piątą” czy też „Dziewiątą Beethovena, I koncert fortepianowy b-moll Czajkowskiego lub II koncert fortepianowy c-moll Rachmaninowa. Być może kogoś już na początku zauroczy „Verklärte Nacht” Schönberga lub „La Mer” Debussy’ego. Niezbadane są gusta słuchaczy...
User avatar
alternativepop
remaster
Posts: 2206
Joined: 29.11.2021, 19:00
Location: Łódź

Re: Muzyka Poważna - poradnik początkującego

Post by alternativepop »

mahavishnuu wrote: 27.10.2022, 20:48 Na wstępie można spróbować odpowiedzieć sobie na pytanie - co najbardziej do mnie przemawia? Wybrać kompozytorów i ich dzieła, które zapadły nam w pamięci, spróbować znaleźć punkty styczne. Może będzie to konkretna epoka, być może utwory symfoniczne, kameralne, solowe. Istotnym wątkiem może być instrumentarium - brzmienie jakich instrumentów najbardziej do nas przemawia, których zazwyczaj unikamy. Poszerzając wiedzę w tym temacie z czasem coraz bardziej precyzyjnie będziemy w stanie zdiagnozować czego tak naprawdę szukamy. Wtedy nasze poszukiwania powinny być bardziej owocne.
Popieram. Ja trochę podobnie zaczynałem (i w sumie cały czas, od dwudziestu paru lat ;) zaczynam, bo cały czas jestem początkujący). Tzn. ogólnie do muzyki "poważnej" miałem dużą niechęć. Kojarzyła mi się ona ze sztywną, ułożoną, mało interesującą muzyką schematyczną i patrzyłem na muzykę "poważną" przez pryzmat symfonii Beethovena. A z drugiej strony niezbyt do mnie przemawiała twórczość fortepianowa (niestety uważałem ją za nudną - niestety, bo dzisiaj już zmieniłem perspektywę). Za Beethovenem zresztą do dzisiaj nie przepadam. Na początku przemówiła do mnie muzyka J.S. Bacha i ogólnie muzyka barokowa. Szczególnie nakręciłem się na muzykę klawesynową. Pamiętam, że słuchałem tego jak zahipnotyzowany. Nieco mniej, ale również podobała mi się muzyka organowa. No i przede wszystkim zacząłem wzbogacać swoją wiedzę na temat historii muzyki, bo bez odrobiny teorii po prostu nie da się słuchać (w sensie lepiej poznawać) muzyki "poważnej". Oczywiście nie mam żadnego wykształcenia muzycznego, więc nadal nie do końca rozumiem wszystkie niuanse basso continuo czy kontrapunktu, ale i bez tego spodobała mi się właśnie muzyka barokowa. A wydawałoby się bardziej zrozumiała muzyka klasycystyczna niezbyt. W następnej kolejności polubiłem muzykę przełomu końca muzyki klasycznej i przejście do muzyki współczesnej - czyli te wszystkie awangardy. Ale właśnie nie sama awangarda do mnie przemówiła, ale tacy kompozytorzy jak np. Strawiński, który jeszcze siedzi korzeniami w muzyce klasycznej, ale już się z niej nieco wyrywa ku "nowym brzmieniom" ;). Dopiero na koniec doceniłem muzykę klasycystyczną, romantyczną i XIX-wieczną.
User avatar
akond
longplay
Posts: 1282
Joined: 04.09.2020, 13:09
Location: Wrocław

Re: Muzyka Poważna - poradnik początkującego

Post by akond »

alternativepop wrote: 27.10.2022, 21:09 Kojarzyła mi się ona ze sztywną, ułożoną, mało interesującą muzyką schematyczną i patrzyłem na muzykę "poważną" przez pryzmat symfonii Beethovena.
Dziwny jest Twój post - świadczy albo o pewnym niezrozumieniu muzyki poważnej, albo o jej odbiorze na raczej powierzchownym poziomie, albo o nieumiejętności jasnego formułowania myśli.

Beethoven schematyczny? W porównaniu z muzyką rockową, która - jak domniemywam - stanowi Twoją główną muzyczną strawę? Litości...
alternativepop wrote: 27.10.2022, 21:09 A z drugiej strony niezbyt do mnie przemawiała twórczość fortepianowa (...)
Szczególnie nakręciłem się na muzykę klawesynową. (...)
Nieco mniej, ale również podobała mi się muzyka organowa.
Jak to się ma do utworów, które mogą być wykonywane na każdym z tych trzech instrumentów? Takie Kunst der Fuge na przykład, skoro przemawia do Ciebie muzyka Bacha?
Na fortepianie słabo, na klawesynie świetnie, a na organach tak średnio? A interpretacja przez zespół kameralny?

To przecież nie ma sensu - można lubić/nie lubić brzmienie takiego czy innego instrumentu, ale przenosić to na całą twórczości nań skomponowaną, w całym jej zróżnicowaniu? Barokowe suity od współczesnych kompozycji na klawesyn oddzielają lata świetlne, jeśli chodzi o formę, strukturę, czy środki wyrazu - czy to ma dla Ciebie mniejsze znaczenie od użytego instrumentu?
alternativepop wrote: 27.10.2022, 21:09 Na początku przemówiła do mnie muzyka J.S. Bacha i ogólnie muzyka barokowa.
(...)
A wydawałoby się bardziej zrozumiała muzyka klasycystyczna niezbyt.
To akurat, z uwagi na rodzaj ekspresji, nie jest zaskakujące - ukuto nawet termin barock'n'roll :). Nawet najwięksi mistrzowie klasycyzmu (szczególnie Haydn) bywają dzisiaj odbierani jako nudni czy bezbarwni (szczególnie przez słuchaczy "podchodzących" od strony innych gatunków muzyki) - w ten świat trzeba wejść głębiej, żeby docenić mistrzostwo np. przetworzenia tematu w ramach rygorystycznej formy sonatowej. Ale warto!
alternativepop wrote: 27.10.2022, 21:09W następnej kolejności polubiłem muzykę przełomu końca muzyki klasycznej i przejście do muzyki współczesnej - czyli te wszystkie awangardy. Ale właśnie nie sama awangarda do mnie przemówiła, ale tacy kompozytorzy jak np. Strawiński, który jeszcze siedzi korzeniami w muzyce klasycznej, ale już się z niej nieco wyrywa ku "nowym brzmieniom" ;). Dopiero na koniec doceniłem muzykę klasycystyczną, romantyczną i XIX-wieczną.
Tu się gubię, bo wygląda na to, że przez "muzykę klasyczną" rozumiesz wszystko od końca baroku aż po modernizm z początku XX wieku. A to przecież szmat czasu, lata ewolucji i kawał historii - czyżby więc chodziło Ci po prostu o okres dominacji systemu tonalnego dur/moll i formy sonatowej? Ale to przecież "luzowało się" jeszcze w dziewiętnastym wieku - chromatyczne rozsadzanie tonalności przez późnych romantyków, dekonstrukcja formy, impresjonizm Debussy'ego itd. Mahavishnuu to rozkminiał w pierwszych odcinkach swojego, podlinkowanego tutaj wątku.
User avatar
alternativepop
remaster
Posts: 2206
Joined: 29.11.2021, 19:00
Location: Łódź

Re: Muzyka Poważna - poradnik początkującego

Post by alternativepop »

Piszę o tym jak ja postrzegałem Beethovena 30 lat temu, kiedy nie miałem pojęcia o tym, czym jest muzyka poważna - nie jak teraz go postrzegam. Aczkolwiek nadal niespecjalnie przepadam za jego symfoniami. Poza tym nie bardzo mam ochotę na przepychanki słowne. Tak ogólnie źle domniemywasz wszystko. Na czele z tym, że najbardziej lubię muzykę rockową.

I owszem. Nie lubię wykonań fortepianowych muzyki barokowej. Np. Glenna Goulda. Ale oczywiście nie widzę przeciwskazań, żeby ktoś je lubił i cenił. Piszę tylko o swoim podejściu.
User avatar
akond
longplay
Posts: 1282
Joined: 04.09.2020, 13:09
Location: Wrocław

Re: Muzyka Poważna - poradnik początkującego

Post by akond »

alternativepop wrote: 27.10.2022, 22:06 Piszę o tym jak ja postrzegałem Beethovena 30 lat temu, kiedy nie miałem pojęcia o tym, czym jest muzyka poważna - nie jak teraz go postrzegam.
Ale to wyjaśniasz dopiero teraz - pierwotne sformułowanie trudno było tak odebrać.
alternativepop wrote: 27.10.2022, 22:06 Tak ogólnie źle domniemywasz wszystko. Na czele z tym, że najbardziej lubię muzykę rockową.
Takie mam wrażenie - być może mylne - na podstawie Twoich wpisów w różnych wątkach. W szczególności na podstawie Twoich LIST - o których pisałeś, że ukształtowały Twój gust.
alternativepop wrote: 27.10.2022, 22:06 I owszem. Nie lubię wykonań fortepianowych muzyki barokowej.
I znowu - w pierwotnym wpisie nie było ani słowa na temat "fortepianowych wykonań muzyki barokowej", tylko o "twórczości fortepianowej". Nie można przecież tego traktować jako synonimów.

Nie chodzi o przepychanki słowne, ale o zachowanie jakiegoś minimum precyzji wypowiedzi.
User avatar
alternativepop
remaster
Posts: 2206
Joined: 29.11.2021, 19:00
Location: Łódź

Re: Muzyka Poważna - poradnik początkującego

Post by alternativepop »

Przepraszam, że nie zachowuję precyzji wypowiedzi, ale na forum, gdzie jestem dla rozrywki staram się bardziej swobodnie te myśli formułować. Naprawdę muszę się tu spinać jak w pracy?

Napisałem co napisałem. Jak początkujący słuchacz "powagi" do początkującego. Napisałem, że najpierw zachwyciło mnie samo brzmienie klawesynu. Rzeczywiście nie miały dla mnie znaczenie same kompozycje. Zachwyciło mnie samo brzmienie tego instrumentu i to był ten haczyk, który mnie te ok. 30 lat temu przyciągnął do muzyki "poważnej". Nawiązałem tym wprost do wpisu mahavishnuu, żeby znaleźć na początek jakiś punkt zaczepienia. U mnie to był klawesyn.

Nadal muzyka "poważna" nie jest moją główną strawą muzyczną, ale czasami mam napady, że nawet przez kilka tygodni słucham tylko, albo prawie tylko powagi. Ostatnio miałem taką fazę kilka miesięcy temu. Ale przez te ok. 25-30 lat coś tam już przesłuchałem i jakąś ogólną orientację mam. Nie silę się przecież na żadnego znawcę tematu, ale wypowiadam w temacie dla początkującego. Zaznaczam, że ja też się cały czas uważam mimo wszystko za początkującego. Aczkolwiek jestem już na etapie, że zwracam uwagę nie tylko na samo brzmienie klawesynu ;). I w sumie obecnie już nie jest dla mnie aż takie ciekawe. Doceniłem też muzykę klasycystyczną, ale nadal z symfoniami Beethovena mi nie do końca po drodze. Choć doceniam geniusz faceta, który będąc pod koniec życia praktycznie głuchym nadal potrafił komponować.
User avatar
Monstrualny Talerz
japońska edycja z bonusami
Posts: 3997
Joined: 24.05.2017, 10:29

Re: Muzyka Poważna - poradnik początkującego

Post by Monstrualny Talerz »

Dziękując za wypowiedzi wyrażam jednak pewien niepokój wypływaniem na głębokie wywody dyskusji o samej muzyce poważnej. Precyzuję, że dla całkowitego laika i początkującego (początkującego od tych dobrych 20 lat) ideałem byłoby jednak coś w rodzaju:
100 Clasical Albums You Must Hear Before You Die
User avatar
alternativepop
remaster
Posts: 2206
Joined: 29.11.2021, 19:00
Location: Łódź

Re: Muzyka Poważna - poradnik początkującego

Post by alternativepop »

Ja kupowałem swego czasu przewodniki płytowe z muzyką klasyczną i tym się kierowałem. Jednym z nowszych i moim zdaniem dobrych jest 1001 albumów muzyki klasycznej.
User avatar
Monstrualny Talerz
japońska edycja z bonusami
Posts: 3997
Joined: 24.05.2017, 10:29

Re: Muzyka Poważna - poradnik początkującego

Post by Monstrualny Talerz »

O, dobra podpowiedź. Dodam jeszcze w kontekście poprzednich uwag, że chyba zupełnie nie mam żadnych preferencji: na ten moment rzeczywiście najbardziej podoba mi się barok, ale to bez jakiegoś większego znaczenia. Ostatnio na Dwójce leciał Konkurs im. Wieniawskiego i doprawdy podobało mi się w zasadzie wszystko (ale słuchałem bardzo z doskoku). Chyba tylko opery nie lubię i jakichś straszliwych awangard współczesnych (w sensie sprzed 80 lat).