ALBUM ROKU 2003 (finał będzie nadal 20 lat później!)

Najciekawsze - najsilniejszych.

Moderatorzy: gharvelt, Bartosz, Dobromir, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Retromaniak
remaster
Posty: 2447
Rejestracja: 13.03.2021, 15:39
Lokalizacja: Niemcy / Bydgoszcz

Re: ALBUM ROKU 2003 (finał będzie nadal 20 lat później!)

Post autor: Retromaniak »

Fajna zabawa jak zwykle. Wielkie dzięki dla prowadzących.

A ode mnie: obiecuję się poprawić i do następnego plebiscytu wyślę moje propozycje dużo wcześniej.
Największe muzyczne archiwum na Spotify
Piotr
maxi-singel kompaktowy
Posty: 746
Rejestracja: 19.07.2019, 10:32

Re: ALBUM ROKU 2003 (finał będzie nadal 20 lat później!)

Post autor: Piotr »

Białystok pisze: 12.02.2023, 22:34 Najlepsi w dekadzie 1980-1989, najlepsi w 2003 r. Nie nudzi was to?
W 2000 polegli dwukrotnie, może jednak zasłużyli na koniec kariery? Ja jestem ciekaw dekady 90s, tam chyba tak łatwo nie wygrają, ale kto Was tam wie...
Awatar użytkownika
gharvelt
zremasterowany digipack z bonusami
Posty: 5748
Rejestracja: 14.04.2014, 20:52
Lokalizacja: Kraków

Re: ALBUM ROKU 2003 (finał będzie nadal 20 lat później!)

Post autor: gharvelt »

Gratulacje dla Prowadzących, piękna robota! Było co poznawać i jeszcze trochę płyt do posłuchania sobie znajdę. Będą to jednak tytuły spoza ścisłej czołówki, bo jednak - niestety - przewidziałem wygraną KC oraz zachowawczość rezultatów. W momencie, gdy Prowadzący napisał, czy skład "10" jest jasny, dla mnie był on wielką tajemnicą, ponieważ spodziewałem się tylko KC, Armii, Mars Volty oraz dwóch zespołów na R, nie mając pojęcia co tam jeszcze się trafi.
Awatar użytkownika
Monstrualny Talerz
japońska edycja z bonusami
Posty: 3997
Rejestracja: 24.05.2017, 10:29

Re: ALBUM ROKU 2003 (finał będzie nadal 20 lat później!)

Post autor: Monstrualny Talerz »

Piotr pisze: 12.02.2023, 22:01 I Talerz narzekał na taką "10"?
Crazy pisze: 12.02.2023, 22:09 A Talerz nadal biadoli?!
Biadoli, biadoli, ale cóż taki rocznik. Nie wiem jaka miałaby być inna ta strefa obrazkowa.

Ale popatrzcie na to tak: ile jest w pierwszej dziesiątce przebojów, piosenek, które zawojowałyby jakieś listy the best of? Owszem White Stripes, ze dwa utwory Typów, może coś Armii. Ale tam nie ma w zasadzie innych żadnych znaczących kawałków. Mam wrażenie, że co innego w tymże 2003 r. rezonowało w świecie, ale chyba nie potrafię odpowiedzieć na pytanie co i ten plebiscyt też mi w tym nie pomógł (jakkolwiek straszliwie się cieszę, że go zrobiliśmy).
Awatar użytkownika
alternativepop
remaster
Posty: 2206
Rejestracja: 29.11.2021, 19:00
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: ALBUM ROKU 2003 (finał będzie nadal 20 lat później!)

Post autor: alternativepop »

Podziękowania dla obu panów organizatorów. Liczyłem na White Stripes, choć w sumie nie wiedziałem nawet czy do top 10 wejdzie. Dobre i drugie miejsce. A tę płytę King Crimson nawet lubię, ale King Crimson to nie jest jedyny zespół na świecie. Nie wiedziałem, że tutaj obecni są aż tak zafiksowani na punkcie tej grupy :). No ale po którymś plebiscycie z kolei, w którym wygrywa KC już wiem ;). Dobrze, że co roku płyt nie wydają, bo inaczej inne grupy nie miałyby szans na tym forum ;)
Awatar użytkownika
Gacek
limitowana edycja z bonusową płytą
Posty: 4454
Rejestracja: 20.03.2010, 10:27
Lokalizacja: Wieliczka

Re: ALBUM ROKU 2003 (finał będzie nadal 20 lat później!)

Post autor: Gacek »

Wiadomo że nie może być idealnie ale wyniki naprawdę spoko!
Po latach moja fascynacja Crimsonem z ostatnich wydawnictw trochę osłabła więc tym razem wyjątkowo uważam że zwycięzca powinien być inny ale lepsze to niż jakieś wydziwactwa. Wujek Fripp łączy pokolenia (a Mars Volta i tak na pudle).
Cieszy wysokie miejsce Riverside. Pamiętam jak ta płyta się ukazała i w Teraz Rocku recenzent dał chyba 3 gwiazdki. Że niby dobre ale kręcił nosem... obstawiam że przy okazji wkładki dadzą ze 4 albo 4,5 i będą piali jaki to był wspaniały debiut.
A IMO po latach ta płyta jest bardzo świeża i brakuje mi dziś takiego grania. Szacunek do klasyki, sporo nawiązań, dużo klimatu, gitara Grudzińskiego. Wszystko mi tu gra a wtedy grało jeszcze bardziej bo to był odpowiedni czas. Dziś mają umiejętności, obycie, publikę, mają luz i nawet energię ale ten duch już gdzieś uleciał.
Armia też mega wysoko. Widać że na forum wytworzyła się Armijna frakcja, to bardzo cieszy bo twórczość Armii warto znać i to bez względu na album. Ale i z rzeczy mniej oczywistych Killing Joke wysoko, Type o Negative, Chris Rea.

Za to wielcy przegrani to Anekdoten i Satellite. IMO zasługują na dużo wyższe pozycje. Iron Maiden też.

Trzeba posłuchać Allmanów bo o tej płycie nie wiem nic a skoro zaszła tak wysoko to chyba trzeba poznać. Bonamassa też do posłuchania.

Podziękowania jak zwykle dla wszystkich którzy się przyczynili do całej zabawy!
Awatar użytkownika
Taribo West
singel analogowy
Posty: 396
Rejestracja: 06.04.2021, 11:03
Kontakt:

Re: ALBUM ROKU 2003 (finał będzie nadal 20 lat później!)

Post autor: Taribo West »

It is always funny and interesting to follow the final of these polls.
As expected the final list is always very retro and nostalgic :)
I am very happy a couple of album i suggested got some extra votes
Stevens, Sufjan - Greetings From Michigan The Great Lake State got even 5 votes and almost reach the top 30
But still more happy for some "exotic" stuff llike
Malouma - Dunya 49 pts from Mauritania
Αλκίνοος Ιωαννίδις [Alkinoos] - Ionoos περιπέτειες ενός προσκυνητή 76 points from Cyprus
Crazy
zremasterowany digipack z bonusami
Posty: 5038
Rejestracja: 19.08.2019, 16:15

Re: ALBUM ROKU 2003 (finał będzie nadal 20 lat później!)

Post autor: Crazy »

Monstrualny Talerz pisze: 12.02.2023, 22:58 Ale popatrzcie na to tak: ile jest w pierwszej dziesiątce przebojów, piosenek, które zawojowałyby jakieś listy the best of?
Panie, ale czegoś tu nie rozumiem. Jak w plebiscytach lat 70 mówiłem Ci, że masz głosować na Queen i ABBĘ, to Ty mi na to, że wspaniałe przeboje i w ogóle, ale to nie są zespoły albumowe, za to rozpływasz się nad różnymi Close To The Edge Islands, czy innym Tangerine Dream, gdzie niewątpliwie przebojów też nie ma. Twoje fetyszyzowanie przebojów, powiedzmy że rozumiem. Ale jak to się ma do wartości albumów? Bo moim zdaniem się nie ma (w każdym razie w żadnym razie nie musi mieć).
jeżeli nam zabraknie sił
zostaną jeszcze morze i wiatr
Awatar użytkownika
Monstrualny Talerz
japońska edycja z bonusami
Posty: 3997
Rejestracja: 24.05.2017, 10:29

Re: ALBUM ROKU 2003 (finał będzie nadal 20 lat później!)

Post autor: Monstrualny Talerz »

W kategorii "przeboje" należy rozumieć też, a może przede wszystkim również "wielkie rockowe hymny", co w przełożeniu na język ludzki oznacza piosenki-utwory, które z powodzeniem lądują na liście topu wszechczasów, nawet jeśli są długasami.
Awatar użytkownika
Duch 1532
japońska edycja z bonusami
Posty: 3292
Rejestracja: 18.05.2008, 15:39
Lokalizacja: Breslau, Schmiedefeld

Re: ALBUM ROKU 2003 (finał będzie nadal 20 lat później!)

Post autor: Duch 1532 »

Taribo West pisze: 13.02.2023, 08:45 Αλκίνοος Ιωαννίδις [Alkinoos] - Ionoos περιπέτειες ενός προσκυνητή 76 points from Cyprus
I voted, because I really like entechna and even I promoted it here once upon in time. But there is onlu one Papakonstantinou;

THIS:

Obrazek

— THIS is the album 8)
„Po co podnosiłem cały ten rwetes — pomyślałem sobie — ten człowiek jest istotą ludzką jak i ja; ma akurat tyle samo powodów, by lękać się mnie, co ja, by lękać się jego. Lepiej spać z trzeźwym kanibalem niż z pijanym chrześcijaninem”.
Awatar użytkownika
K o n i u
singel kompaktowy
Posty: 447
Rejestracja: 24.06.2018, 22:40
Lokalizacja: Kraków

Re: ALBUM ROKU 2003 (finał będzie nadal 20 lat później!)

Post autor: K o n i u »

Jak wcześniej wspomniałem jesteśmy „specyficzni”. Nasze muzyczne wybory są tak indywidualne, że „strefa samotnych podiów” zawierała aż 10 pozycji, które umieściliśmy na podium i okazało się że te płyty znalazły się jedynie na naszej liście! Tak też się stało z moim numerem jeden. No więc chciałbym się wytłumaczyć. Ta płyta, jako jedna z niewielu (o ile nie jedyna) zasłużyła IMO w 2003 roku na pięć gwiazdek. Nie chcę też przebić retromaniaka czy Talerza w czasie dodawania polecajek, ale tak – polecam. Może komuś z Was przypadnie do serca. Więc nie proszę o dopisanie do listy, jedynie o przesłuchanie w pierwszym wolnym terminie.
Hiromi - Another Mind
Obrazek

W 2003 roku zadebiutowała płytą „Another Mind” 24 letnia wówczas Hiromi Uehara, której fonograficzny debiut zbiegł się z ukończeniem Berklee College of Music. Debiut na scenie miała kilka lat wcześniej. Zauroczony talentem pobierającej nauki od 5 roku życia Japonki Chick Corea zaprosił ją do wspólnych występów. Ja poznałem Hiromi kilka lat później od jej trzeciej płyty „Spiral” która powaliła mnie na kolana. Wówczas cofnąłem się do jej wcześniejszych krążków i wsiąkłem bez jakichkolwiek obiekcji. Jej technika jest niewiarygodna! A od jej koncertów nie można się oderwać – jej radość z tego co robi jest niesamowita. Wiem, Japończycy są znani ze swojej mimicznej i ruchowej ekspresji, ale to nie ma żadnego wpływu na moją ocenę jej gry i scenicznego zachowania. Jestem jej wiernym fanem od kilkunastu lat i łykam jak pelikan rybki wszystko co wypuści. Dlatego nie mogłem pominąć jej debiutanckiego krążka w rocznikowym plebiscycie.

https://www.youtube.com/watch?v=eg-vgw_K6bA
na FD od 23 września 2013 (938 postów pod starym nickiem: Koniu -> K o n i u) :)
Awatar użytkownika
WOJTEKK
box z pełną dyskografią i gadżetami
Posty: 25821
Rejestracja: 12.04.2007, 17:31
Lokalizacja: Lesko

Re: ALBUM ROKU 2003 (finał będzie nadal 20 lat później!)

Post autor: WOJTEKK »

Bigelf w pierwszej 20stce... No kto by pomyślał... Chyba jako pierwszy o nich w Polsce pisałem na łamach Artrocka, wtedy jeszcze Caladanu. Wtedy już miałem ich 2 wcześniejsze płyty, a Hex było trzecią. Czekałem na nią z pół roku, bo promocyjne video wyszło gdzieś na wiosnę.
Nie ma ludzi niezastąpionych. Oprócz The Rolling Stones.

http://artrock.pl/
Piotr
maxi-singel kompaktowy
Posty: 746
Rejestracja: 19.07.2019, 10:32

Re: ALBUM ROKU 2003 (finał będzie nadal 20 lat później!)

Post autor: Piotr »

Monstrualny Talerz pisze: 13.02.2023, 10:06 W kategorii "przeboje" należy rozumieć też, a może przede wszystkim również "wielkie rockowe hymny", co w przełożeniu na język ludzki oznacza piosenki-utwory, które z powodzeniem lądują na liście topu wszechczasów, nawet jeśli są długasami.
Czasy się zmieniają, to i "klasyki" też, ale są i tu. W kolejności z top 5 zagranicznych płyt:

Ad. 1 Tu niemal każdy, wedle indywidualnego gustu.
Ad 2 Ball and Biscuit
Ad 3 Roulette Dares
Ad 4 There There
Ad 7 Desdemona

A że nie ma ich na Topie wszechczasów to już nie wina muzyki, bardziej tamtejszych głosujących lub propagujących. :D
Awatar użytkownika
Taribo West
singel analogowy
Posty: 396
Rejestracja: 06.04.2021, 11:03
Kontakt:

Re: ALBUM ROKU 2003 (finał będzie nadal 20 lat później!)

Post autor: Taribo West »

Duch 1532 pisze: 13.02.2023, 10:20
THIS:

Obrazek

— THIS is the album 8)
Yes surely one of the best evet, but there are some entechna masterpieces also in 70's and 80's
Awatar użytkownika
Retromaniak
remaster
Posty: 2447
Rejestracja: 13.03.2021, 15:39
Lokalizacja: Niemcy / Bydgoszcz

Re: ALBUM ROKU 2003 (finał będzie nadal 20 lat później!)

Post autor: Retromaniak »

K o n i u pisze: 13.02.2023, 10:37 Ta płyta, jako jedna z niewielu (o ile nie jedyna) zasłużyła IMO w 2003 roku na pięć gwiazdek. Nie chcę też przebić retromaniaka czy Talerza w czasie dodawania polecajek, ale tak – polecam. Może komuś z Was przypadnie do serca. Więc nie proszę o dopisanie do listy, jedynie o przesłuchanie w pierwszym wolnym terminie.
Hiromi - Another Mind
Obrazek
Zachęciłeś mnie do przesłuchania tego albumu.
Nie wszystko mi się podoba, ale te 4 utwory są wybitne:

- Summer Rain
- Joy
- Truth and Lies
- The Tom and Jerry Show
Największe muzyczne archiwum na Spotify
ODPOWIEDZ