Administracja i moderowanie

Sprawy organizacyjne.

Moderatorzy: gharvelt, Bartosz, Dobromir, Moderatorzy

Awatar użytkownika
alternativepop
remaster
Posty: 2206
Rejestracja: 29.11.2021, 19:00
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Administracja i moderowanie

Post autor: alternativepop »

Z wyjątkiem pewnych incydentów jak najbardziej. No i oczywiście każdy uważa, że to nie on pisze głupoty ;)
Awatar użytkownika
Oleeks
singel analogowy
Posty: 353
Rejestracja: 05.04.2015, 18:24
Lokalizacja: Szczecin

Re: Administracja i moderowanie

Post autor: Oleeks »

alternativepop pisze: 16.02.2023, 22:16 Wiem, że katotalibanów nie szanujesz, ale poziom dyskusji na tym forum, mimo różnych incydentów i tak jest na wyższym poziomie niż na dowolnym serwerze Discorda, w tym waszym.
Przede wszystkim nie szanuję postaw mających znamiona radykalnych. Od wszelkiej maści radykalizmów staram trzymać się z daleka. Boję się ich.

Natomiast co do poziomu prezentowanego tu i ówdzie. Wszystko zależy od społecznej umowy. Zainteresowało mnie to forum z tego powodu, że jego regulamin zabraniał dyskusji na tematy polityczne. Stąd moje zdziwienie, że nagle stało stały się one immanentną częścią aktywności forumowiczów.

I ja sam bardziej cenię sobie dyskusję na forach internetowych od wymiany zdań na kanałach typu Discord. Nie moja wina, że w pewnym momencie przestano tutaj pisać o muzyce, a i mam wrażenie że i poznawaniem muzyki w ogóle przestano się interesować. Na dowód niech posłużą wyniki plebiscytu na najlepszy album roku 2003.
Piotr
maxi-singel kompaktowy
Posty: 746
Rejestracja: 19.07.2019, 10:32

Re: Administracja i moderowanie

Post autor: Piotr »

Oleeks pisze: 17.02.2023, 11:38 a i mam wrażenie że i poznawaniem muzyki w ogóle przestano się interesować. Na dowód niech posłużą wyniki plebiscytu na najlepszy album roku 2003.
To może być co najwyżej hipoteza, bo już nawet nie teza i następnie trzeba by ją udowodnić w oparciu o jakieś przyjęte miarodajne kryteria. A po wtóre dlaczego akurat wyniki z 2003, a nie 2021, czy 1956?

Naprawdę nie rozumiem dlaczego niektórzy krytykują wyniki, jeśli nie są one zgodne z ich punktem widzenia? Przecież to z założenia ma być wypadkowa wielu głosów, a nie indywidualna lista. Zakładam, że głównym celem prowadzenia plebiscytów jest chęć poznania innych wydawnictw, w oparciu o zdanie osób, które z racji uczestnictwa na przedmiotowym forum, mają w tym zakresie szeroką wiedzę. Osobiście nigdy nie krytykuję wyników, tylko zabieram się za poznawanie materiału, gdyż zakładam, że to nie wyniki są złe, tylko maja aktualna wiedza do nich nie dorasta lub zbyt pobieżne zapoznanie się z materiałem. Gdyby się zastanowić, to faktycznie można być krytycznym wobec wyników, jeśli nic nowego nie byłoby już tam dla nas do poznania. Wtedy prowadzenie plebiscytów mijałoby się z celem.
No właśnie, jedyne co możemy przyjąć z dużym prawdopodobieństwem, to, że krytyka wpływa negatywnie na Prowadzących plebiscyty i zmniejsza ich zapał do przeprowadzenia kolejnych. Warto więc sobie zadać pytanie, czy tego chcemy? Oczywiście można indywidualnie odnieść się do wyników i je ocenić ze swojego punktu widzenia, ale gdy wytaczane są ciężkie działa, jakoby ogół nas przestał się interesować i nie miał pojęcia nad czym głosuje, dodatkowo przedstawiając to jako "dowód" w sprawie, to przepraszam, ale musiałem popełnić powyższy wywód.
Crazy
zremasterowany digipack z bonusami
Posty: 5038
Rejestracja: 19.08.2019, 16:15

Re: Administracja i moderowanie

Post autor: Crazy »

Z całym szacunkiem Oleeks - a wiesz, że zapraszałem Cię i zależało mi na tym, żebyś tu pisał i do poznawania muzyki nas zachęcał - ale wyniki, jak by ich nie oceniać, nie są czymś, na podstawie czego można taki wniosek wyciągnąć. Uważam, że przebieg tego plebiscytu (tamtejsze rekomendacje i dyskusje), a także inne miejsca na forum, które może umknęły Twojej uwadze, nie dają podstaw do twierdzenia, że przestano tu pisać o muzyce i przestano interesować się poznawaniem muzyki. Ja tam bardzo się interesuję i widzę sporo osób, o których mógłbym powiedzieć to samo.
jeżeli nam zabraknie sił
zostaną jeszcze morze i wiatr
Awatar użytkownika
gharvelt
zremasterowany digipack z bonusami
Posty: 5748
Rejestracja: 14.04.2014, 20:52
Lokalizacja: Kraków

Re: Administracja i moderowanie

Post autor: gharvelt »

Oleeks pisze: 17.02.2023, 11:38 Natomiast co do poziomu prezentowanego tu i ówdzie. Wszystko zależy od społecznej umowy. Zainteresowało mnie to forum z tego powodu, że jego regulamin zabraniał dyskusji na tematy polityczne. Stąd moje zdziwienie, że nagle stało stały się one immanentną częścią aktywności forumowiczów.
Temat dyskusji politycznych powraca, więc to dobry moment, żebym ogłosił - odwlekaną od kilku tygodni - decyzję co dalej z ich dopuszczalnością na FD. Rozpoczęta pod koniec grudnia ankieta, czy usunąć wątek Przy muzyce o Polsce, Europie i świecie, nie przyniosła jednoznacznego rozstrzygnięcia. Nie udało się osiągnąć quorum, a ostatnia aktualizacja wyniku wskazywała na rezultat bliski remisowi (przewaga jednego głosu za zachowaniem wątku). Dlatego postanowiłem wziąć pod uwagę nie tylko samą liczbę oficjalnych głosów, ale też wszelkie opinie, komentarze, sugestie wyrażane tak publicznie, jak i w wiadomościach prywatnych. Ta decyzja brzmi:

Wspomniany powyżej wątek, w ostatnich tygodniach zamknięty tymczasowo, pozostanie zamknięty permanentnie. Z Regulaminu znika dopisek o dopuszczalności dyskusji związanych z polityką, czyli Regulamin wraca do poprzedniego kształtu. Zamknięty wątek opatrzę krótką uwagą w pierwszym poście, dlaczego ten temat w ogóle pojawił się na FD.

Główne argumenty za taką, a nie inną decyzją:
1) incydenty, choć niezbyt częste, miały bardzo silnie szkodliwy wpływ na relacje między forumowiczami;
2) część osób zniechęciła się do Forum przez sam fakt dopuszczalności takich dyskusji;
3) gorące spory zabierają niektórym sporo czasu i w efekcie traci na tym pisanie w innych, ważniejszych dla funkcjonowania Forum działach;
4) rozstrzyganie o trzymaniu się zasad w obszarze o tak nieostrych granicach w wielu przypadkach jest bardzo trudne, ponadto mam spore wątpliwości, czy moderator powinien wówczas pełnić rolę sędziego;
5) pouczenia i prośby nie przynosiły efektów, zbędne zaczepki i utarczki mimo zwracania uwag co jakiś czas powracały.


Domyślam się, że dla niektórych ta decyzja okaże się rozczarowująca. Dla mnie w pewnym sensie również, dlatego tak ciężko było mi ją ogłosić. Założyłem wątek, który miał za zadanie zbierać potencjalne offtopy z pogranicza polityki w jedną dyskusję, a do tego umożliwić ciekawe rozmowy na tematy społeczne czy historyczne. I czasem tak było, ale niestety tylko czasem. Dlatego teraz stwierdzam cytując, że eksperyment wykonany, lecz niestety nie udany, a na trwałe zamknięcie tematu decyduję się dlatego, żeby za pewien czas nie cytować innego fragmentu z tego samego utworu. Problematyczny wątek pozostanie tam, gdzie jest i póki co w kształcie takim, jakim jest - nie wykluczam, że w przyszłości może co się tutaj pozmieniać (np. wyodrębnienie jakichś tematów niepolitycznych, możliwych do kontynuowania w formie rzeczowej dyskusji), jednak wszelkie zmiany wymagałyby poświęcenia ogromnej ilości czasu, czego aktualnie nie jestem w stanie znaleźć.

Jedna ważna uwaga odnośnie przestrzegania zasad Regulaminu: wydawało mi się to oczywiste, ale być może tak nie jest - proszę każdego, kto by w przyszłości nie zgadzał się z jakąkolwiek decyzją moderatora, niezależnie czy komunikowaną drogą publiczną czy poprzez wiadomość prywatną, aby w takiej sytuacji składać oficjalną skargę na taką decyzję tutaj, w dziale administracyjnym. Nie ignorować, nie droczyć się, tylko zwyczajnie i w formalny sposób zareklamować. Wówczas zasadność decyzji zostanie przedyskutowana w szerszym gronie.

Na koniec dziękuję wszystkim za wsparcie oraz uwagi. Z niektórymi z Was w styczniu powymieniałem się PW, za co również jestem wdzięczny (szczególne podziękowania dla akonda, który poświęcił naprawdę sporo czasu i zaangażowania w analizę ostatniej sytuacji, która przyniosła sporo ciekawych wniosków - dla mnie to cenne wskazówki na przyszłość). Zdaję sobie sprawę, że polityki nie wyrzucimy stąd całkiem (Panie Rogerze NIEEEE! ;) ), tak samo nie unikniemy jej w innych aspektach życia, natomiast spróbujmy rozmawiać o muzyce oraz innych tematach, które nie wzbudzają aż tak skrajnie negatywnych emocji.

Już zupełnie poza konkursem: czy może ktoś z forumowiczów miałby ochotę dołączyć do grona moderatorów? Myślę, że wsparcie się przyda, dlatego zachęcam do zgłaszania się.
Awatar użytkownika
alternativepop
remaster
Posty: 2206
Rejestracja: 29.11.2021, 19:00
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Administracja i moderowanie

Post autor: alternativepop »

W pełni popieram zakaz rozmów o polityce na forum.

A na moderatora to proponuję obywatela Crazy'ego i mam nadzieję, że nie odmówi.
Awatar użytkownika
B.J.
box z pełną dyskografią i gadżetami
Posty: 14148
Rejestracja: 11.04.2007, 21:33

Re: Administracja i moderowanie

Post autor: B.J. »

Ja też popieram, proponuję i mam nadzieję. :)
Awatar użytkownika
Leptir
box
Posty: 9404
Rejestracja: 04.09.2010, 21:27

Re: Administracja i moderowanie

Post autor: Leptir »

Z mojego punktu widzenia to bardzo rozsądna decyzja, w pełni ją popieram i miałem nadzieję, że taka właśnie będzie. Polityki oczywiście zupełnie nie unikniemy - bo przecież często jest ona też związana z twórczością muzyków, o których piszemy (Rogerze, nie jesteś jedyny!). Jednak przecież zawsze tak było i jeśli dyskusja jest jakoś tam z muzyką związana i w miarę kulturalna - to może mieć sens. A na ewentualnego moderatora proponuję Piotra.
Ostatnio zmieniony 17.02.2023, 22:38 przez Leptir, łącznie zmieniany 1 raz.
„You can be in paradise only when you do not know what it is like to be in paradise. As soon as you know, paradise is gone.” (John Gray)
Awatar użytkownika
Białystok
box
Posty: 8600
Rejestracja: 03.01.2013, 08:21
Lokalizacja: Białystok

Re: Administracja i moderowanie

Post autor: Białystok »

Oleeks pisze: 17.02.2023, 11:38 Od wszelkiej maści radykalizmów staram trzymać się z daleka. Boję się ich.
Ja może nawet bardziej i dlatego nigdy nie zarejestrowałem się na ani rock ani metal. :roll:
Awatar użytkownika
gharvelt
zremasterowany digipack z bonusami
Posty: 5748
Rejestracja: 14.04.2014, 20:52
Lokalizacja: Kraków

Re: Administracja i moderowanie

Post autor: gharvelt »

Zgłoszone kandydatury bardzo mi się podobają i w pełni je popieram. Oczywiście najważniejsze, co sami zaproponowani forumowicze sądzą, czy mają chęć i możliwości żeby objąć funkcję - podobnie jak poprzednicy, mam nadzieję na pozytywny odzew.
Crazy
zremasterowany digipack z bonusami
Posty: 5038
Rejestracja: 19.08.2019, 16:15

Re: Administracja i moderowanie

Post autor: Crazy »

Bardzo Was przepraszam, że w tej chwili nie odpowiem: tak. Poświęcam temu forum bardzo dużo czasu, to jasne, i cieszę się z tego, tym niemniej cały czas balansuję na granicy niewyrabiania się z niczym. Być może niejeden doradca do spraw życia :roll: powiedziałby mi, że powinienem odstawić forum i w ogóle zmniejszyć czas internetowy (np. wyłączyć go w tej chwili ;-)) - nie wiem, czy miałby rację, czy nie, ale ja póki co nie chcę, ponieważ mam wrażenie, że forum dyskusyjne jako takie jest dla mnie naturalnym środowiskiem i idealnym środkiem wyrazu, a tutaj bardzo mi się podoba. Kto wie jednak, czy podjęcie funkcji nie byłoby przekroczeniem wyżej wspomnianej granicy?

Nie mówię nie - po powrocie z ferii zastanowię się jeszcze.

Swoją drogą bardzo podoba mi się kandydatura Piotra, ponieważ:
- gość jest znacznie mniej gadatliwy, niż ja (więc mniej czasu mu schodzi na samo pisanie postów), ale sprawia wrażenie, jakby cały czas był na bieżąco z tym, co się dzieje na forum
- wydaje się na serio bardzo zainteresowany tym, żeby było to forum MUZYCZNE
- fajnie łączy przeciwieństwa, bo z jednej strony zawsze bryluje w głównonurtowcach i pewnie lubił Tylko Rocka :P , a z drugiej imponuje mi jego otwartość na wszystkie tzw. "wynalazki" i to, jak szuka w rekomendacjach innych forumowiczów
- w ogóle wydaje się fajnym gościem!
jeżeli nam zabraknie sił
zostaną jeszcze morze i wiatr
Awatar użytkownika
alternativepop
remaster
Posty: 2206
Rejestracja: 29.11.2021, 19:00
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Administracja i moderowanie

Post autor: alternativepop »

Kandydatura Piotra jest bardzo dobra, również popieram. Moim zdaniem nic nie stoi na przeszkodzie, żeby obaj panowie objęli funkcję moderatora. I tak by było najlepiej, bo obecnie właściwie wszystko jest na głowie gharvelta, który zresztą moim zdaniem wzorowo wypełnia swoją funkcję a Crazy nie miałby poczucia, że go to czasowo przerośnie. Dlatego: Piotr i Crazy na moderatorów!
Awatar użytkownika
Dobromir
epka kompaktowa
Posty: 1055
Rejestracja: 11.08.2019, 18:53
Lokalizacja: Szczecin

Re: Administracja i moderowanie

Post autor: Dobromir »

Również podobają mi się Crazy i Piotr jako możliwi moderatorzy. Zresztą w moim odczuciu nieraz już Crazy bywał istnym moderatorem dyskusji. ;)
Piotr
maxi-singel kompaktowy
Posty: 746
Rejestracja: 19.07.2019, 10:32

Re: Administracja i moderowanie

Post autor: Piotr »

Dziękuję za miłe słowa, ale niestety będę musiał odmówić i to nie tylko wyłącznie ze względu na sprawy zawodowe, rodzinne, czy nawet czysto techniczne, ale po prostu kompletnie się do takich zadań nie nadaję i tego nie czuję. To forum, to jest moja jedyna, dość sporadyczna, aktywność internetowa, spowodowana wyłącznie względami muzycznymi i wolałbym, żeby tak zostało. Jestem chyba tu wyjątkiem, bo większość osób nawet w podpisach ma linki do własnych stron, czy blogów. A ja cóż, jestem chyba już jedyną osobą w środkach komunikacji publicznej, która nie patrzy w telefon i nie ma słuchawek na uszach. :) A to jednak musi być ktoś, kto ma czas (ja głownie o tej porze) i chęci bycia często online, po prostu to lubi. Także jeszcze raz dziękuję i w razie co mogę pomóc w jakichś drażliwych dyskusjach wyrażając swoje zdanie, ale z tylnego siedzenia. Na szczęście, po dobrych decyzjach, sytuacja na forum wyraźnie się uspokoiła i wymaga mniej moderacji, choć pewnie, niestety, nieco mniejsza liczba aktywnych uczestników, też się do tego przyczyniła. Dobra kończę, bo dzień się zaczyna i obowiązki wzywają.
Awatar użytkownika
Duch 1532
japońska edycja z bonusami
Posty: 3292
Rejestracja: 18.05.2008, 15:39
Lokalizacja: Breslau, Schmiedefeld

Re: Administracja i moderowanie

Post autor: Duch 1532 »

Zamknięcie popieram, zwłaszcza że jak dotąd nawet jeśli nieco wyciszyło forum, to dobrze na nie wpłynęła. Piotra rozumiem, kandydaturę Crazy'ego, rzecz jasna, popieram nie mniej niż zamknięcie.
„Po co podnosiłem cały ten rwetes — pomyślałem sobie — ten człowiek jest istotą ludzką jak i ja; ma akurat tyle samo powodów, by lękać się mnie, co ja, by lękać się jego. Lepiej spać z trzeźwym kanibalem niż z pijanym chrześcijaninem”.
ODPOWIEDZ