Gentle Giant

Biografie, dyskografie, opinie.

Moderatorzy: gharvelt, Bartosz, Dobromir, Moderatorzy

arsen1994
kaseta "żelazówka"
Posty: 142
Rejestracja: 21.12.2017, 13:16
Lokalizacja: Gorlice

Post autor: arsen1994 »

Właśnie czytam książkę z tego boxu i odkryłem zdumiewającą informację . Otóż na s.21 możemy przeczytać iż w 1972 r . była planowana krótka czerwcowa trasa po wschodniej Europie , w tym 5 koncertów w Polsce! Informacje podawał wtedy Melody Maker. Zespół poza tym miał raz zagrać jeden koncert w Czechosłowacji oraz na koniec wystąpić 2 razy w Jugosławii. Niestety z jakiegoś powodu trasa nie doszła do skutku . Czy ktoś mógłby mi polecić , gdzie ewentualnie znajdę informację na ten temat w polskiej prasie z epoki?
Awatar użytkownika
Tarkus
box z pełną dyskografią i gadżetami
Posty: 11427
Rejestracja: 11.04.2007, 18:15
Lokalizacja: Wa-wa
Kontakt:

Post autor: Tarkus »

Pytanie, skąd ta informacja jest wzięta i docelowo skąd wytrzasnął ją Melody Maker. W sumie promil prawdy w tym może być, trzeba pamiętać, że w tamtych czasach wystarczyło sprowadzić do PRL kogokolwiek z Zachodu i tłumy waliły drzwiami i oknami, więc może ktoś ogarnięty w Pagarcie rzeczywiście próbował z Gigantami, tylko okazali się niepijący i nie dało się za koncerty zapłacić flaszkami ;) W Jugosławię jestem skłonny uwierzyć, oni byli bardziej otwarci, w tamtym czasie trochę gwiazd z topu do nich zawitało rzeczywiście.
If you don’t love RoboCop, then you are a Nazi and support terrorism.
Na Discogsach
Awatar użytkownika
Goran
epka kompaktowa
Posty: 1068
Rejestracja: 06.04.2012, 08:03
Lokalizacja: Podkarpacie

Post autor: Goran »

Tarkus pisze:Pytanie, skąd ta informacja jest wzięta i docelowo skąd wytrzasnął ją Melody Maker. W sumie promil prawdy w tym może być, trzeba pamiętać, że w tamtych czasach wystarczyło sprowadzić do PRL kogokolwiek z Zachodu i tłumy waliły drzwiami i oknami, więc może ktoś ogarnięty w Pagarcie rzeczywiście próbował z Gigantami, tylko okazali się niepijący i nie dało się za koncerty zapłacić flaszkami ;) W Jugosławię jestem skłonny uwierzyć, oni byli bardziej otwarci, w tamtym czasie trochę gwiazd z topu do nich zawitało rzeczywiście.
Coś w tym jest. Wiele lat temu w sklepie w Sarajewie widzałem kasete audio "Gentle Giant in Zagreb". Pamietam miałem ją w rękach, nie było zadnych informacji typu co , gdzie ,kiedy. Typowy pirat.
Mnie się podobają melodie które już raz słyszałem.No jakże może podobać mi się piosenka którą pierwszy raz słyszę?
Inżynier Mamoń
arsen1994
kaseta "żelazówka"
Posty: 142
Rejestracja: 21.12.2017, 13:16
Lokalizacja: Gorlice

Post autor: arsen1994 »

Teraz doszedłem w tej książeczce do boxu w 1976 r. John Weathers , czyli perkusista , w wywiadzie , którego udzielił jednej z amerykańskich gazet (?) w lipcu 1976 r. powiedział ,że planują zagrać jesienią po jednym koncercie w Polsce i Izraelu. Oczywiście ,znowu nic z tego nie wynikło. Rozmawiałem z Mirkiem Makowskim , znanym fotografem i autorem okładek. Powiedział,żebym zapomniał o Pagarcie , bo archiwum poszło na śmietnik , albo w najlepszym razie , ktoś ważny z tej instytucji sprywatyzował...
Awatar użytkownika
Tarkus
box z pełną dyskografią i gadżetami
Posty: 11427
Rejestracja: 11.04.2007, 18:15
Lokalizacja: Wa-wa
Kontakt:

Post autor: Tarkus »

1976 brzmi wiarygodnie. W tym roku w Polsce trasę mieli Procol Harum i Rory Gallagher.
If you don’t love RoboCop, then you are a Nazi and support terrorism.
Na Discogsach
Smyxxx
pirat mono
Posty: 3
Rejestracja: 03.01.2020, 13:53
Lokalizacja: się biorą dzieci?

Post autor: Smyxxx »

Właśnie wydają winylowe remastery kilku pierwszych płyt, ciekawe jak zabrzmią
Awatar użytkownika
SafeMan
maxi-singel kompaktowy
Posty: 760
Rejestracja: 29.10.2019, 14:25
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: SafeMan »

Smyxxx pisze:Właśnie wydają winylowe remastery kilku pierwszych płyt, ciekawe jak zabrzmią
Świetnie, można już gdzieś kupić?
Smyxxx
pirat mono
Posty: 3
Rejestracja: 03.01.2020, 13:53
Lokalizacja: się biorą dzieci?

Post autor: Smyxxx »

Od 3 kwietnia br. pierwsze 4 krążki. Na stronie GG na face jest o tym wzmianka.
Aptekarz
krucha płyta jednostronna
Posty: 22
Rejestracja: 16.02.2021, 01:31

Post autor: Aptekarz »

Do 1974 jazda obowiązkowa. Od 1975 do 1977 fajnie buja. Dwie ostatnie płyty - powinni zabronić firmowania ich nazwą Gentle Giant, bo to nie ma nic wspólnego z ich poprzednimi dokonaniami.

Może kogoś to ucieszy. W zeszłym roku reaktywowali się!
Awatar użytkownika
akond
longplay
Posty: 1282
Rejestracja: 04.09.2020, 13:09
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: akond »

Aptekarz pisze:Może kogoś to ucieszy. W zeszłym roku reaktywowali się!
To żadna reaktywacja. Zagrali wspólnie (with a little help from their friends) jeden kawałek w ramach promocji boksu Unburied Treasure.
Awatar użytkownika
Retromaniak
remaster
Posty: 2446
Rejestracja: 13.03.2021, 15:39
Lokalizacja: Niemcy / Bydgoszcz

Free Hand (Steven Wilson 2021 Remix)

Post autor: Retromaniak »

25 czerwca mieliśmy premierę tego wydawnictwa.

Obrazek

Gentle Giant - Free Hand (Steven Wilson 2021 Remix) (7 / 37:11)


Orginalnie nagrana w 1975 roku, 7 z kolei płyta zakręconych bardów progresu.
Ich muzyka jest wyraźnie bardziej przystępna, chwilami wręcz przebojowa.

Pamiętajmy, że była to pierwsza płyta dla brytyjskiej wytwórni Chrysalis (stąd tytuł), na dodatek najbardziej uznana na listach: Top 50 Billboard-Album-Charts w USA.
Steven Wilson jak zwykle dołożył na Blu-rayu miks 5.1 Surround i Dolby Atmos. Mamy tez Original-Mix z 1975 Quad-Mix i Instrumental-Mix.

https://www.youtube.com/watch?v=CAzl57WI4Us
https://www.youtube.com/watch?v=zxdw2ILC9a8
Największe muzyczne archiwum na Spotify
Awatar użytkownika
Adrithgor
kaseta FeCr
Posty: 237
Rejestracja: 31.07.2021, 00:32
Lokalizacja: Piwnica Kowalskiego

Post autor: Adrithgor »

Ahh, Gentle Giant. Genialny zespół, wokalnie niezwykle oryginalny, a jeśli mówimy o kwestii instrumentalnej to jest to wręcz antyteza fuszerki. Choć co do wokalu można się przyczepić - wokalista nigdy nie był super ekspresyjny, i że tak powiem, mocny. Śpiewak tego bandu nigdy nie wydarł dobrze japy, jak to robił Van Vliet czy Niemen, więc muzyce brakowała tej charakterystycznej dla rocka dzikości, która była zastąpiona kunsztem, co oczywiście nie jest samo w sobie wadą, ale tworzyło to różnicę względem innych rockowych bandów, więc potencjał komercyjny znowu był zmniejszony.
https://discord.gg/62Hy5mpnPk
Muzyczny serwer Discord, nigdy tu nie wchodźcie, najgorszy serwer na świecie.
Awatar użytkownika
mahavishnuu
limitowana edycja z bonusową płytą
Posty: 4477
Rejestracja: 09.09.2011, 12:43
Lokalizacja: Opole

Post autor: mahavishnuu »

Barwa głosu Wyatta, maniera wokalna – odczucia mogą być różne, bo to kwestia indywidualnych preferencji. Obiektywnie rzecz biorąc - bardzo duże możliwości, oryginalność, innowacyjne podejście do sztuki wokalnej na różnych poziomach. Tego nikt mu nie odbierze.
Awatar użytkownika
Adrithgor
kaseta FeCr
Posty: 237
Rejestracja: 31.07.2021, 00:32
Lokalizacja: Piwnica Kowalskiego

Post autor: Adrithgor »

Wyatta? Chyba coś się pomieszało, czyżby w związku z obrazkiem na moim profilu? ;)
Ale przechodząc do sedna to tak, obiektywnie wokalista wybitny, ale jak dla mnie (co jak wspomniałeś jest całkiem subiektywne) barwa głosu nigdy nie była super charakterystyczna i tak fajna. Chociaż gdybyś mówił o Wyattcie (przepraszam za ewentualny błąd, ale nie mam pojęcia jak to odmienić w j. polskim) też byś miał rację, choć jego barwa głosu należy do moich ulubionych, szczerze mówiąc sam mam plany aby nauczyć się śpiewać i jest on jedną z moich największych inspiracji, jeśli nie największą. Aż szkoda że reszta Softów go tak odsuwała od mikrofonu, choć to nie jest dobre miejsce aby więcej o tym pisać.
https://discord.gg/62Hy5mpnPk
Muzyczny serwer Discord, nigdy tu nie wchodźcie, najgorszy serwer na świecie.
Awatar użytkownika
mahavishnuu
limitowana edycja z bonusową płytą
Posty: 4477
Rejestracja: 09.09.2011, 12:43
Lokalizacja: Opole

Post autor: mahavishnuu »

Adrithgor pisze:Wyatta? Chyba coś się pomieszało, czyżby w związku z obrazkiem na moim profilu? ;)
Wygląda na to, że tak. :lol:
ODPOWIEDZ