Kącik audiofilski

Off topic.

Moderatorzy: gharvelt, Bartosz, Dobromir, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Algernon
singel analogowy
Posty: 393
Rejestracja: 01.04.2014, 17:39

Re: Kącik audiofilski

Post autor: Algernon »

@Adi Gratuluję JBL M2 - to mogą być świetne kolumny. Z chęcią bym kiedyś posłuchał jakiś lepszych JBL, ot choćby już serii HDI.

Jaki system budujesz? Rozwiązanie Ampli i wzmacniaczy już masz przemyślane?
Jak będziesz ustawiał centralny? Choć przy ekranie masz możliwość zastosowania zwykłego standu
pratt
kaseta FeCr
Posty: 226
Rejestracja: 17.11.2021, 19:22
Lokalizacja: Łódź

Re: Kącik audiofilski

Post autor: pratt »

Używa ktoś z Was Roona bądź Audirvany?
Awatar użytkownika
Adi
epka kompaktowa
Posty: 1097
Rejestracja: 07.09.2017, 19:52
Lokalizacja: Nowe Miasto nad Wartą

Re: Kącik audiofilski

Post autor: Adi »

Algernon pisze: 20.10.2022, 18:01 @Adi Gratuluję JBL M2 - to mogą być świetne kolumny. Z chęcią bym kiedyś posłuchał jakiś lepszych JBL, ot choćby już serii HDI.

Jaki system budujesz? Rozwiązanie Ampli i wzmacniaczy już masz przemyślane?
Jak będziesz ustawiał centralny? Choć przy ekranie masz możliwość zastosowania zwykłego standu
Hej :) Dzięki. Tak, i prawdopodobnie są :wink: Teoretycznie są bardziej pro/studyjne, ale to nie ma większego znaczenia. Zresztą, jeśli się nie mylę, to także na stronie JBL-a jest wzmianka o wykorzystywaniu ich w kinie. W USA sporo ludzi używa ich do salek kinowych wysokiej jakości. Myślę, że to odpowiednik JBL Synthesis SCL-2 lub SCL-1, przy czym te drugie są ponad dwa razy droższe od M2, ale czy lepsze? Nie zdziwiłbym się, gdyby tak nie było. Z tego, co mi wiadomo, kolumny in-wall mają gorszą wydajność od takich typowych wolnostojących, choć nie wiem, czy akurat w najwyższych modelach też tak jest.
Jaki system? Jeszcze nie wiem. Pokój w stanie surowym ma 4 metry szerokości na 6 metrów długości, więc szału nie ma, ale tragedii też nie :wink:
Na pewno minimum 7.4.4, ale chciałbym więcej. Muszę to przedyskutować z projektantem. Zamiast ampli będzie procesor kina domowego, Trinnov Altitude 32, a wzmacniacze na pewno w klasie D, być może z firmy Apollon. Muszę jeszcze kupić aktywną zwrotnicę do JBL-i M2.
Centralną kolumną będzie też JBL M2. Na boki i tyły planuję JBL 708P albo SCL-4. Subwoofery tradycyjne, raczej DIY na zamówienie - 4 sztuki, albo SBA/DBA system, ale raczej standardowe. Atmosowe kolumny z JBL-a, prawdopodobnie SCL-5.
"Nie jesteśmy wrogami lecz przyjaciółmi. Wrogami być nam nie wolno. Choć targają nami namiętności nie mogą zerwać więzów serdecznych. Tajemny akord pamięci zagra trącony ponownie przez anielskie struny naszej natury" - Martin Luther King
pratt
kaseta FeCr
Posty: 226
Rejestracja: 17.11.2021, 19:22
Lokalizacja: Łódź

Re: Kącik audiofilski

Post autor: pratt »

Przyjechała do mnie na odsłuchy taka ślicznotka z Włoch. Wersja IPA-140.
Esforty, gotuj się;-)

Obrazek
Awatar użytkownika
Leptir
box
Posty: 9404
Rejestracja: 04.09.2010, 21:27

Re: Kącik audiofilski

Post autor: Leptir »

Bardzo ładna... :) Daj znać, proszę, jak to gra.
„You can be in paradise only when you do not know what it is like to be in paradise. As soon as you know, paradise is gone.” (John Gray)
esforty
japońska edycja z bonusami
Posty: 3996
Rejestracja: 26.01.2010, 11:45
Lokalizacja: Łódź

Re: Kącik audiofilski

Post autor: esforty »

Poczytałem rano trochę o urządzeniu, jutro, mam nadzieję posłuchać :)
Na tę chwilę, myślę, iż Pratt, dokonuje brawurowych wyborów :wink: , co zupełnie nie znaczy, że złych!
Nie ma takiego naleśnika, który nie wyszedłby na dobre. H. Murakami
Awatar użytkownika
Leptir
box
Posty: 9404
Rejestracja: 04.09.2010, 21:27

Re: Kącik audiofilski

Post autor: Leptir »

Ja mam słabość do włoskich wzmacniaczy. Od lat użytkuję Audio Analogue - niegdyś Puccini, a ostatnie 2 lata - Verdi. I uważam, że to świetne klocki - grają żywym, barwnym, soczystym dźwiękiem, z wielką kulturą, a jednocześnie z mocą i dobrą kontrolą basu. Może do ciężkiego rocka czy fusion znalazłoby się coś lepszego (na pewno!), ale do muzyki, którą ja słucham najczęściej pasują jak ulał - a i rocka słucha mi się na tym dobrze. Oczywiście dużo też zależy od towarzyszących mu kolumn czy źródeł. Wymaga raczej dość precyzyjnych kolumn, ze zwartym i dobrze kontrolowanym basem i szczegółową górą pasma. Ciekaw jestem czy ten z obrazka to podobna szkoła dźwięku.
„You can be in paradise only when you do not know what it is like to be in paradise. As soon as you know, paradise is gone.” (John Gray)
pratt
kaseta FeCr
Posty: 226
Rejestracja: 17.11.2021, 19:22
Lokalizacja: Łódź

Re: Kącik audiofilski

Post autor: pratt »

Hej
wybór może i jest karkołomny, ale po pierwszych odsłuchach wydaje się być trafiony w punkt do moich Focali 1027. Norma na szczęście nie przerysowuje ich przezroczystości za to roztacza niezwykła scenę wychodzącą znacznie poza nie same (Oskar Peterson Trio - We Get Requests). Basowy trans jest potężny ale bezwzględnie pod kontrolą (Hadouk Trio - Live a FiP...to, nawiasem mówiąc, świetny album), wokal Anette Askvik aksamit, kwartety Haydna pięknie transparentne, podobnie duże, bardzo duże składy (V Mahlera)...ten duet naprawdę mi się podoba, nie wiem, czy będzie mi się chciało poszukiwać dalej;-).
Tak, jutro odsłuchy w miłym i - co najważniejsze - fachowym towarzystwie:-)
Awatar użytkownika
B.J.
box z pełną dyskografią i gadżetami
Posty: 14150
Rejestracja: 11.04.2007, 21:33

Re: Kącik audiofilski

Post autor: B.J. »

Pan Janusz jest prawdziwym audiofilem i pięknie o tym opowiada. Pięknie się tym dzieli. Brawo :)
Awatar użytkownika
Monstrualny Talerz
japońska edycja z bonusami
Posty: 3997
Rejestracja: 24.05.2017, 10:29

Re: Kącik audiofilski

Post autor: Monstrualny Talerz »

Wspaniały człowiek, wspaniała historia! W 1999 r. już prawie maiłem brać Altusy za 400 zł, wybrałem jednak wycieczkę nad morze. Tych Altusów żałuję do dziś, ale wycieczka była równie wspaniała i niezapomniana.
Awatar użytkownika
crescent
zremasterowany digipack z bonusami
Posty: 5193
Rejestracja: 21.06.2009, 16:53

Re: Kącik audiofilski

Post autor: crescent »

Audiofil to mi się kojarzy bardziej z kimś goniącym bez przerwy za lepszą jakością dźwięku, często wręcz niemożliwą do usłyszenia, technokratą zapatrzonym w parametry, osobą "słyszącą" kable głośnikowe, interkonekty itp.
Ten pan, to raczej zapalony kolekcjoner, majsterkowicz. Nie wiem, czy meloman. Żadnej biblioteki muzycznej (mimo zapowiedzi) tam nie pokazał, jedynie całe ściany w identycznych głośnikach, wzmacniaczach i jakiś własny patent typu zmieniarka płyt CD. Ot, maniakalny zbieracz starych gratów. Setki Altusów? Przecież to obecnie żadna rewelacja, wręcz temat problematyczny wymagający wymiany gąbek resorowych, czy całych głośników. Sam to przerabiałem, zanim sprzedałem swoje Altusy i Midltony, a kupili je inni, jemu podobni tylko dla samych skrzynek.
Jako pasję kolekcjonerską wszystko rozumiem, ale po co mu setki tych kolumn, czy dziesiątki takich samych wzmacniaczy?
Jego główne pomieszczenie odsłuchowe też raczej wątpliwe jeśli chodzi o jakość dźwięku. No chyba, że najważniejsze są te efekty świetlne, czyli refleksy na pierścieniach głośników.
Zaciekawił mnie tylko magnetofon szpulowy Koncert, o którym wprawdzie słyszałem, ale nie dane mi było z niego nigdy posłuchać. Mój szpulowy szczyt marzeń, który w latach 80-tych osiągnąłem, to była Dama Pik.
Jeśli zaś macie problem ze znalezieniem na aukcjach starych Altusów, to pewnie przez to, że ten dziadek większość wykupił :P
Awatar użytkownika
Bednaar
zremasterowany digipack z bonusami
Posty: 6741
Rejestracja: 11.04.2007, 08:36
Lokalizacja: Łódź

Re: Kącik audiofilski

Post autor: Bednaar »

Janusz63 pisze: 27.09.2023, 19:22 Oj Kolego trafiłeś w miłe wspomnienia ,choć niestety nieodżałowane .
Owszem była jakże wtedy piękna Aria , uwielbiałem patrzeć na te obracające się szpule .
Wysokiej klasy magnetofon szpulowy to najlepsze analogowe źródło dźwięku. Co by nie mówić, jednak cyfra jest lepsza od analogu. To, że źródła analogowe brzmią przyjemniej dla ludzkiego ucha, jest efektem generowania zniekształceń tzw. parzystych harmonicznych - co brzmi dla naszego ucha jak ocieplenie, podbarwienie i wygładzenie dźwięku. są to cechy charakterystyczne też dla wzmacniaczy lampowych. Ale zniekształcenia to zniekształcenia, z czysto technicznego punktu widzenia cyfra i tranzystor są lepsze. Oczywiście nie mam nic do tego, jak ktoś woli winyle i lampy - skoro ocieplenie dźwięku powoduje, że tak mu się przyjemniej słucha muzyki, to czemu nie?
Podlinkowana przeze mnie firma The Tape Project poza nagranymi szpulami oferuje też zmodyfikowane przez siebie magnetofony, np. Otari MX-5050:
Obrazek
vertical_invader
pratt
kaseta FeCr
Posty: 226
Rejestracja: 17.11.2021, 19:22
Lokalizacja: Łódź

Re: Kącik audiofilski

Post autor: pratt »

Niniejszym pragnę ogłosić, że trwająca dobrych kilka lat pogoń za króliczkiem zakończyła się pełna satysfakcją (...psiakrew, przynajmniej mam taką nadzieję) ;-)

Obrazek
Awatar użytkownika
Heartbreaker
longplay
Posty: 1290
Rejestracja: 28.03.2009, 08:16

Re: Kącik audiofilski

Post autor: Heartbreaker »

R30 jest pod ręką, czy tylko podobny grzbiet?
Awatar użytkownika
Bednaar
zremasterowany digipack z bonusami
Posty: 6741
Rejestracja: 11.04.2007, 08:36
Lokalizacja: Łódź

Re: Kącik audiofilski

Post autor: Bednaar »

Gratuluję pratt :)
Napisz tylko proszę, co jest co, bo jestem w stanie rozpoznać tylko tuner (?) NAD-a.
Przy okazji - mój główny system, nie ma głośników, tylko słuchawki - bo w praktyce tylko tak słucham. Po ślubie (czyli już 19 lat) zdarza mi się używać głośników do słuchania mojej muzyki bardzo sporadycznie. Mam też system głośnikowy: CDek Denon DCD-485 plus wzmak Rotel RA-840BX2 i głośniki Tannoy M1 - rzadko używany (ostatnio chyba w czerwcu).

A tego używam codziennie: CD-amplituner z USB Marantz M-CR503 plus wzmacniacz słuchawkowy SMSL sAp-II plus słuchawki AKG K271 MkII. Do SMSL jeszcze podłączam telefon lub tablet z DAC-iem CX31993 pod USB JCally JM6 - do Spotify.

Obrazek
vertical_invader
ODPOWIEDZ