Audycje Radiowe

lub czasopisma :)

Moderatorzy: gharvelt, Bartosz, Dobromir, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Leptir
box
Posty: 9404
Rejestracja: 04.09.2010, 21:27

Post autor: Leptir »

A co z prawami autorskimi?
„You can be in paradise only when you do not know what it is like to be in paradise. As soon as you know, paradise is gone.” (John Gray)
Awatar użytkownika
LPD
epka analogowa
Posty: 925
Rejestracja: 13.05.2009, 10:11
Lokalizacja: B-B

Post autor: LPD »

Właśnie. O ile pamiętam to na początku lat dziewięćdziesiątych w konsekwencji ucywilizowania prawa w Polsce wzięła się likwidacja wszystkich wypożyczalni CD i przegrywalni (w moim mieście nazywało się to Studio nagrań). Wtedy też (marzec 1991) swój żywot zakończył Wieczór płytowy.
Awatar użytkownika
B.J.
box z pełną dyskografią i gadżetami
Posty: 14150
Rejestracja: 11.04.2007, 21:33

Post autor: B.J. »

Nie widzę w emitowaniu całych płyt niczego nielegalnego, o ile tantiemy będą popłacone.
Awatar użytkownika
Leptir
box
Posty: 9404
Rejestracja: 04.09.2010, 21:27

Post autor: Leptir »

No nie wiem, to jest przecież rozpowszechnianie całych dzieł umożliwiające ich kopiowanie - niczym się to nie różni od zamieszczania płyt w internecie. Zresztą, jeśli to nawet jest legalne, to i tak nie bardzo z kolei rozumiem sens takiego działania. Kiedyś emitowano całe płyty po to, żeby słuchacze mogli je nagrywać - bo dostęp do nagrań był u nas trudny. Teraz praktycznie wszystko jest dostępne od ręki i w dużo lepszej jakości niż program radiowy. Ktoś to będzie nagrywał na kasety? A może od razu na dysk i/lub CD?
„You can be in paradise only when you do not know what it is like to be in paradise. As soon as you know, paradise is gone.” (John Gray)
jarex
digipack
Posty: 2941
Rejestracja: 08.11.2013, 19:34
Lokalizacja: Poznań

Post autor: jarex »

Będzie z tego taki "sukces" jak z reanimacji "Sondy".
Awatar użytkownika
akukuuu
longplay
Posty: 1339
Rejestracja: 08.02.2009, 13:21
Lokalizacja: Miasto Świętej Wieży

Post autor: akukuuu »

Różnica będzie jedna zasadnicza. Nie będziemy siedzieli w napięciu przy magnetofonach z palcem na klawiszu z czerwona kropką :wink: ,
poza tym znów będzie możliwośc obcowania z kulturą słowa, wypowiedzi ,której to nie ma za wiele w radiowych audycjach.
Jestem za :roll:
Awatar użytkownika
WOJTEKK
box z pełną dyskografią i gadżetami
Posty: 25820
Rejestracja: 12.04.2007, 17:31
Lokalizacja: Lesko

Post autor: WOJTEKK »

Ja też - tylko,żeby było trochę fajnej muzyki. Szczególnie nowej, bo starej już trochę znam. W kazdym razie będę słuchał.
Nie ma ludzi niezastąpionych. Oprócz The Rolling Stones.

http://artrock.pl/
Awatar użytkownika
Maciek
box
Posty: 8801
Rejestracja: 15.04.2007, 02:31

Post autor: Maciek »

Ja lubię słuchać radia i nie bardzo jestem w stanie znaleźć powód do krytykowania dobrej (w zamiarze) auducji, zwlaszcza na tle tego, co serwuje nam telewizja i dziesiątki innycj stacji radiowych.
Wątpliwości dotyczących praw autorskich też nie rozumiem - niby dlaczego ta kwestia miałaby być nieuregulowana? :roll:

http://www.polskieradio.pl/8/22/Artykul ... decydujesz
Adoptuj, adaptuj i ulepszaj.
Awatar użytkownika
Leptir
box
Posty: 9404
Rejestracja: 04.09.2010, 21:27

Post autor: Leptir »

Ja, przede wszystkim, mam wątpliwości co do sensu puszczania całych płyt w dzisiejszych czasach. Dla mnie podstawową wartością radia jest połączenie muzyki z ciekawym i kompetentnym komentarzem - rodzaj słowno-muzycznego spektaklu. Prezentowanie albumów w całości, ciurkiem, z założenia ogranicza możliwość komentowania. Można co najwyżej podać jakiś komentarz do całej płyty, ewentualnie później opowiedzieć o niej co nieco - jeśli czas audycji pozwoli.

Miało to sens wtedy, gdy płyty były rzadkim, trudnym do zdobycia i drogim rarytasem. Dzisiaj wystarczy wybrać najciekawsze - zdaniem prowadzącego - utwory i poinformować z jakiej płyty pochodzą oraz czego się po tej płycie można spodziewać - słuchacz bez problemu ją sobie znajdzie, jeśli go zainteresuje.

Co do praw autorskich - wydawało mi się, że istnieje jakiś przepis zabraniający puszczania w eter albumów w całości - pewnie się myliłem, jeśli podejmuje się tego państwowe radio to zapewne wszelkie kwestie prawne będą rozwiązane.
„You can be in paradise only when you do not know what it is like to be in paradise. As soon as you know, paradise is gone.” (John Gray)
Awatar użytkownika
Maciek
box
Posty: 8801
Rejestracja: 15.04.2007, 02:31

Post autor: Maciek »

Trochę niefortunnie wkopałem się w rolę adwokatów twórców audycji. ;) Przyznaję, że nie o to mi chodziło, zapala mi się tylko czasem lampka z tyłu głowy, jeśli staję się świadkiem krytyki (choćby i konstruktywnej) czegoś, co jeszcze nie zaistniało. Być może jako Polak powinienem jednak ulec naszej narodowej tradycji i przyzwyczaić się, że tak musi być ;)

Wyobraziłem sobie, że przed reaktywacją Wieczoru płytowego nastąpiło jednak jakieś kolegium redakcyjne i tam padały pytania oraz odpowiedzi dotyczące sensu takiej audycji w XXI wieku. Nie znam wprawdzie założeń redaktorów, ale piłka po ich stronie i po kilku audycjach będziemy wiedzieli czy obronili swój pomysł ;)

Wczoraj w programie miał być Pat Metheny (niestety nie osobiście - jedynie pod postacią płyty). Żałuję, że nie miałem możliwości posłuchać na żywo, ale z pewnością zrobię sobie w najbliższym czasie rentransmisję.
Adoptuj, adaptuj i ulepszaj.
Awatar użytkownika
Leptir
box
Posty: 9404
Rejestracja: 04.09.2010, 21:27

Post autor: Leptir »

No cóż, pożyjemy (posłuchamy) i zobaczymy. :) Oczywiście masz rację, że nie ma co krytykować przed posłuchaniem. Ja też zresztą nie krytykuję audycji jako takiej - bo być może okaże się interesująca, z pomysłem - dzielę się jedynie swoimi wątpliwościami co do pomysłu puszczania w programie radiowym całych płyt - co wydaje mi się w dzisiejszych czasach anachronizmem.
„You can be in paradise only when you do not know what it is like to be in paradise. As soon as you know, paradise is gone.” (John Gray)
Awatar użytkownika
Bednaar
zremasterowany digipack z bonusami
Posty: 6741
Rejestracja: 11.04.2007, 08:36
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Bednaar »

No niestety wczoraj zapomniałem i nie słuchałem, ale od najbliższej niedzieli postaram się zapamiętać (zależy jeszcze, jaka to będzie płyta) - tym bardziej, że termin nadawania audycji jak najbardziej mi odpowiada. A pomysł, idea i inicjatywa jak najbardziej słuszne i nie rozumiem głosów krytycznych.
Awatar użytkownika
LPD
epka analogowa
Posty: 925
Rejestracja: 13.05.2009, 10:11
Lokalizacja: B-B

Post autor: LPD »

Tu można odsłuchać wczorajszej audycji:

http://www.polskieradio.pl/8/22/Artykul ... decydujesz
Awatar użytkownika
Bednaar
zremasterowany digipack z bonusami
Posty: 6741
Rejestracja: 11.04.2007, 08:36
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Bednaar »

No nie, to trzeba na żywo z radia, tak z linku to już nie to samo :)
Awatar użytkownika
WOJTEKK
box z pełną dyskografią i gadżetami
Posty: 25820
Rejestracja: 12.04.2007, 17:31
Lokalizacja: Lesko

Post autor: WOJTEKK »

Słuchałem, niecałą, bo tak wyszło, ale kawałek tak - jeżeli będzie to audycja - znacie, to posłuchajcie, to ja się nie do konca na to łapię, jeżeli będzie to głównie jazz i muzyka klasyczna - to sorry - też raczej beze mnie - raczej oczekuję nowosci.
Nie ma ludzi niezastąpionych. Oprócz The Rolling Stones.

http://artrock.pl/
ODPOWIEDZ