Przy muzyce o turystyce ;-)

Off topic.

Moderatorzy: gharvelt, Bartosz, Dobromir, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Leptir
box
Posty: 9404
Rejestracja: 04.09.2010, 21:27

Post autor: Leptir »

Maćku - no cuda, Panie, cuda, magiczna góra! :)
„You can be in paradise only when you do not know what it is like to be in paradise. As soon as you know, paradise is gone.” (John Gray)
Awatar użytkownika
Białystok
box
Posty: 8600
Rejestracja: 03.01.2013, 08:21
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Białystok »

W poniedziałek wybrałem się z córką na znajdujące się w Puszczy Knyszyńskiej Wzgórza Świętojańskie, leżące koło "kultowego" Królowego Mostu.

Na będącej w ich centrum Kopnej Górze (niech będzie, że to lokalna Radziejowa czy Cergowa, z dużym przymrużeniem oka) znajduje się ambona, z której można podziwiać piękno podlaskiej przyrody. Gdy do niej doszliśmy okazało się, że jest wyłączona z użytkowania, ogrodzona drutem, stoją tam namioty i zajęta jest przez wojsko/terytorialsów - kilku groźnych młodych chłopaków z karabinami, nie przedstawili mi się ani nie wylegitymowali.

Chciałem uwiecznić ten niecodzienny fakt fotką - bywam tam 2-3 razy w roku i to pierwszy taki przypadek - ale jeden z nich jednoznacznie mnie ostrzegł, że tu nie wolno robić żadnych zdjęć bo one są potem wrzucane do facebooka i przechwytywane przez Białorusinów.

Staram się w takich sytuacjach nie prowadzić zbędnych rozmów, więc tylko grzecznie zapytałem, czy możemy przysiąść obok na ogrodzeniu (ławki i wiaty znalazły się za zasiekami) i odpocząć przy kawie (ja) i herbacie (córka) z termosów, no co dostaliśmy pozwolenie.

Na ile znam widok z wieży (jest w google) to 95% zajmuje Puszcza, granica leży ok. 25 km, więc miejsce do obserwacji migracji wschód-zachód raczej jest dyskusyjne ze strategicznego punktu widzenia. No ale ja nie jestem z tej branży, więc mogę się mylić. :roll:
Awatar użytkownika
Monstrualny Talerz
japońska edycja z bonusami
Posty: 3997
Rejestracja: 24.05.2017, 10:29

Post autor: Monstrualny Talerz »

Nasi Chłopcy na bagnach Polesia pokażą na co ich stać!
Crazy
zremasterowany digipack z bonusami
Posty: 5038
Rejestracja: 19.08.2019, 16:15

Post autor: Crazy »

Freefall pisze:(może przy jakiejś okazji pochwalę się zeszłorocznymi wędrówkami po Dolomitach)
Nie naciskam, ale Twoje relacje podróżnicze to jest dla mnie ogólnie coś pięknego, więc chętnie!
jeżeli nam zabraknie sił
zostaną jeszcze morze i wiatr
Awatar użytkownika
Freefall
zremasterowany digipack z bonusami
Posty: 7172
Rejestracja: 18.02.2012, 15:52

Post autor: Freefall »

Zobaczymy, co da się zrobić :wink:.
Awatar użytkownika
Freefall
zremasterowany digipack z bonusami
Posty: 7172
Rejestracja: 18.02.2012, 15:52

Post autor: Freefall »

W takim razie wrzucę parę zdjęć :).
Byłem w dolinie Di Fassa i w regionie Belluno. Koniec sierpnia i początek września.
Zaczniemy od doliny., nad którą górują masywy Sella, Rosengarten czy Sassolungo.
Obrazek

Pień Sassolungo, gdzie wchodziliśmy na przełęcz - 2685 m.n.p.m. Ja widać na dole była ładna pogoda, a na górze zaczął padać śnieg :).
Obrazek

Robiłem dużo zdjęć do panoram, które składałem potem w Huginie. Zdjęcia z ręki, więc nie zawsze wychodziło, tak jak chciałem.
Widok na masyw Marmolady i jezioro Fedaia.

Obrazek

Padał grad, a potem wyszło słońce. Jezioro Fedaia z dołu.
Obrazek

A tu widoki z przełęczy Pordoi. W tle Alpy Austriackie z Grossglocknerem. Widoczność 95 kilometrów 8)

Obrazek

Celem był Piz Boe - 3152 m.n.p.m.
Obrazek

Dość łatwy do zdobycia. Nic dziwnego, że chętnych do wejścia było dużo.
Trochę się oczywiście trzeba było powspinać, no i uważać na lód.

Obrazek

Ale dla takich widoków było warto zadać sobie trochę trudu.

Obrazek

Obrazek

Piz Boe został zdobyty. Na szczycie jest schronisko, gdzie można wypić piwo za 7 Euro :)
Kolejne fajne miejsce to płaskowyż Puez

Obrazek

Gdzie można wykąpać się w jez. Crespeina :wink:

Obrazek

Masyw Rosengarten
Obrazek

Gdzie można pospacerować w takich miłych okolicznościach przyrody :wink:
Obrazek

Vigo di Fassa (które było naszą bazą wypadową) znajduje się w Tyrolu Południowym albo Górej Adydze – historycznej części Tyrolu położonej na południe od głównej grani Alp, zamieszkanej przez ludność tyrolską, włoską i ladyńską.

Charakterystyczne są tam domy z drewnianymi balkonami, tonącymi w kwiatach.

Obrazek

Na koniec mały bonus (piłkarski oczywiście).
Czy wiedzieliście, że Messi hoduje krowy w Dolomitach? :D

Obrazek

To oczywiście tylko kilka zdjęć z około 1300, które zrobiłem podczas tego wyjazdu. Na pewno wrzucę jeszcze coś z prowincji Belluno, bo tam mniej znany rejon,a równie piękny.
PS. Tak sobie siedzę i przeglądam moje pstryki i dochodzę do wniosku, że nie wszystko było takie złe w ubiegłym roku :?:
Awatar użytkownika
B.J.
box z pełną dyskografią i gadżetami
Posty: 14150
Rejestracja: 11.04.2007, 21:33

Post autor: B.J. »

Piękna relacja - dzięki :!: :)
Awatar użytkownika
Freefall
zremasterowany digipack z bonusami
Posty: 7172
Rejestracja: 18.02.2012, 15:52

Post autor: Freefall »

Dzięki za dobre słowo :!:
Jeśli kolega Crazy wyrazi aprobatę, to będzie ciąg dalszy :wink:
Awatar użytkownika
Białystok
box
Posty: 8600
Rejestracja: 03.01.2013, 08:21
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Białystok »

Grossglockner widziałem z drugiej strony. Jest taka płatna droga, wjeżdża się na wysokość Rysów od strony południowej, niedaleko Villach i przez tunel zjeżdża potem do Zell Am See. Był wtedy lipiec i nad Adriatykiem skąd startowaliśmy było tradycyjnie plus minus 30 stopni. Na przełęczy śnieg i około zera. To było około 15 lat temu, miałem wtedy Fiata ze słabym silnikiem i to było dla niego prawdziwe wyzwanie. Trasę polecam każdemu kto jeździ w rejony Istrii czy Triestu.

Freefall jaki jest Twój najwyższy zdobyty szczyt? Mój tylko Rysy :(
Awatar użytkownika
Freefall
zremasterowany digipack z bonusami
Posty: 7172
Rejestracja: 18.02.2012, 15:52

Post autor: Freefall »

Białystok pisze:Freefall jaki jest Twój najwyższy zdobyty szczyt? Mój tylko Rysy :(
Zdobyty na własnych nogach, to, właśnie Piz Boe. Choć oczywiście w życiu bywałem wyżej, ponad 5 tys. metrów 8).
Awatar użytkownika
Białystok
box
Posty: 8600
Rejestracja: 03.01.2013, 08:21
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Białystok »

W Europie takich wysokości nie ma o ile Kaukaz to nie Europa. Nieźle.

Samolotów nie liczę :)
Awatar użytkownika
Freefall
zremasterowany digipack z bonusami
Posty: 7172
Rejestracja: 18.02.2012, 15:52

Post autor: Freefall »

Żadnych samolotów :).
Poza Europą to było. Taka góra ukazała się moim oczom.
Wrażenie było niesamowite. Jeśli chcielibyśmy to przebić, to trzeba byłoby zapodać lot na Marsa i zobaczyć Mons Olympus - wygasły wulkan tarczowy, powstały w wyniku wycieku lawy, przez co jego zbocze jest nachylone pod małym kątem. Wznosi się na 21 287 metrów ponad średnią powierzchnię planety i 25–27 kilometrów nad otaczającą go równinę. Mam to w planach, ale, czy się uda? :)
Przerywamy na chwilę Dolomity.

Oto góra:

Obrazek

Obrazek

Duża góra, naprawdę. Widok z odległości ok. 20 km. :shock:
Crazy
zremasterowany digipack z bonusami
Posty: 5038
Rejestracja: 19.08.2019, 16:15

Post autor: Crazy »

Toż to Everest we własnej osobie :shock:

Myślę, że jak ktoś ma pod ten Olympus dotrzeć, to będziesz to właśnie Ty :-)

Ja nie mam w Dolomitach zbyt wielkich doświadczeń, właściwie to spędziłem tam 3 dni w dwóch transzach. Ale z każdego mam wspomnienie:

1) Tre Cime di Lavaredo - podjechaliśmy z rodzicami na parking położony na wysokości mniej więcej Rysów, po czym ruszyliśmy na jedną z najpiękniejszych tras, jakie miałem okazję odbyć: dookoła masywu. Dolina położona na tyłach Trzech kominów jest absolutnie kosmiczna (pomijając już wrażenie, jakie robią same Trzy Ściany), ale jeszcze bardziej nieprawdopodobne widoki rozciągają się gdzieś tam dalej... tam chyba już był Księżyc?

2) nocleg na kampingu w Cortinie - strasznie zmarzłem ;-)

To było w roku 1990.

3) Tour de Pologne 2013 - to jest historia, którą chciałbym się podzielić, ale potrzebuję dłuższej chwili, więc - cdn.

Freefall - cudowne te Twoje relacje. Dlaczego niby ja mam wyrażać jakąś aprobatę :shock: - która swoją drogą wyraża się sama przez się!
jeżeli nam zabraknie sił
zostaną jeszcze morze i wiatr
Awatar użytkownika
Freefall
zremasterowany digipack z bonusami
Posty: 7172
Rejestracja: 18.02.2012, 15:52

Post autor: Freefall »

Crazy pisze:Toż to Everest we własnej osobie
No, nie da się ukryć :)
Crazy pisze: Tre Cime
Tam nie byłem, ale mam nadzieję, że w przyszłości zaliczę
:)
Crazy pisze:Freefall - cudowne te Twoje relacje. Dlaczego niby ja mam wyrażać jakąś aprobatę Shocked -
Taki mały żarcik. Nie wiedziałem, czy moje wspomnienia, kogokolwiek zainteresują, stąd takie uwagi.
ale skoro, choć jednej osobie się podoba, to będę kontynuował relację :wink:
A, tymczasem na dobranoc:

Obrazek

Jezioro Yamdrok.

Obrazek

Jezioro Kawah Ijen :)
Crazy
zremasterowany digipack z bonusami
Posty: 5038
Rejestracja: 19.08.2019, 16:15

Post autor: Crazy »

Czuję, że niedługo się okaże, że z tym Olympusem to był taki żart, a tak naprawdę, to już tam byłeś i będą foty :D
Sprawdziłem sobie, co to za miejsca......
Freefall pisze:Nie wiedziałem, czy moje wspomnienia, kogokolwiek zainteresują
Chyba powinienem się uczyć od Ciebie skromności. Ja się jakoś nigdy nie zastanawiam, czy moje wynurzenia kogokolwiek interesują, tylko uszczęśliwiam wszystkich na siłę :oops:
jeżeli nam zabraknie sił
zostaną jeszcze morze i wiatr
ODPOWIEDZ