Przy muzyce o grach

Off topic.

Moderatorzy: gharvelt, Bartosz, Dobromir, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Adi
epka kompaktowa
Posty: 1097
Rejestracja: 07.09.2017, 19:52
Lokalizacja: Nowe Miasto nad Wartą

Post autor: Adi »

Da się grać w Gothica 1 w 2021 roku? Nigdy nie miałem styczności z tą serią, tak jakoś wypadło, ale chętnie pogram w Gothica Remake.
"Nie jesteśmy wrogami lecz przyjaciółmi. Wrogami być nam nie wolno. Choć targają nami namiętności nie mogą zerwać więzów serdecznych. Tajemny akord pamięci zagra trącony ponownie przez anielskie struny naszej natury" - Martin Luther King
Awatar użytkownika
Dobromir
epka kompaktowa
Posty: 1055
Rejestracja: 11.08.2019, 18:53
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Dobromir »

Pisząc ze swojego punktu widzenia (nie mam tej gry ani ze Steama, ani GOGa, ani innej tego typu platformy, tylko stare jakieś wydanie) - krótka odpowiedź brzmi, da się, a długa odpowiedź brzmi tak:
Bez instalowania żadnych łatek, modów itp., a z ustawionym trybem zgodności i uruchamiana jako administrator, gra się spokojnie odpala w rozdzielczości 640x480 (której nie można zmienić, bo wtedy gra się wywala), pasek stanu (taki jakby to było w okienku tylko na cały ekran) niestety zasłania samą górę ekranu (czyli np. nie widać pasku życia NPCów). Ale jest plik konfiguracyjny, gdzie można sobie ustawić, aby gra się uruchamiała w trybie okienkowym i wtedy wszystko widać, tylko takie trochę małe to okienko. Z rzadka się losowo wywala, czasami nieznacznie jakby zwalnia jak jest za dużo do animowania, ale poza tym bez błędów.

Natomiast jeśli to ci nie wystarcza, i chcesz grać na full HD (czy jakiejkolwiek innej rozdzielczości, jaka się zamarzy) i prawdziwym pełnym ekranie, to polecam ten link: https://forum.worldofplayers.de/forum/t ... ENG-DEU%29
Tu z mojego doświadczenia - niestety w pewnym momencie (w rozdziale piątym z sześciu, bez spojlerów) nie byłem w stanie uniknąć błędów DirectX, kiedy postać, która jest animowana do scenki (nie wiem, jak to się "fachowo" nazywa, nie jest to cutscenka sensu stricte, ale podobna rola w prowadzeniu fabuły), jest np. za ścianą i w domyśle idzie w stronę postaci gracza. W tamtym momencie po prostu odinstalowałem tego SystemPacka i tą łatkę, żeby przejść grę dalej. Poza tym, jak jest bardzo dużo przedmiotów do przełożenia, to z trwa to dużo wolniej (bo bez łatki to po prostu "przyspiesza"). Ale to są jedyne dwa błędy na jakieś sto godzin mojej gry, więc poza tym jest wszystko super, polecam.
Awatar użytkownika
Adrithgor
kaseta FeCr
Posty: 237
Rejestracja: 31.07.2021, 00:32
Lokalizacja: Piwnica Kowalskiego

Post autor: Adrithgor »

Adi pisze:Da się grać w Gothica 1 w 2021 roku?
Jak najbardziej. Jeśli masz wersję Steamową jak ja, to na 20 lecie gry dodali aktualizację, która fabrycznie instaluje fanowską aktualizację, która sprawia że da się grać na współczesnych komputerach bez najmniejszych problemów.
https://discord.gg/62Hy5mpnPk
Muzyczny serwer Discord, nigdy tu nie wchodźcie, najgorszy serwer na świecie.
Awatar użytkownika
Adi
epka kompaktowa
Posty: 1097
Rejestracja: 07.09.2017, 19:52
Lokalizacja: Nowe Miasto nad Wartą

Post autor: Adi »

Wracając jeszcze do muzyki z gier, od siebie polecam te soundtracki:
Jesper Kyd - Hitman: Blood Money
Floex - Samorost 3
Tomáš Dvořák / Floex - Machinarium
Andrzej Skorupa - Wiedźmin 1
Amon Tobin - Splinter Cell: Chaos Theory
Jeremy Soule - Skyrim
Austin Wintory - ABZÛ
"Nie jesteśmy wrogami lecz przyjaciółmi. Wrogami być nam nie wolno. Choć targają nami namiętności nie mogą zerwać więzów serdecznych. Tajemny akord pamięci zagra trącony ponownie przez anielskie struny naszej natury" - Martin Luther King
Awatar użytkownika
Adi
epka kompaktowa
Posty: 1097
Rejestracja: 07.09.2017, 19:52
Lokalizacja: Nowe Miasto nad Wartą

Post autor: Adi »

Do listy zdecydowanie dodałbym jeszcze Jessicę Curry:
Dear Esther
Everybody's Gone to the Rapture
"Nie jesteśmy wrogami lecz przyjaciółmi. Wrogami być nam nie wolno. Choć targają nami namiętności nie mogą zerwać więzów serdecznych. Tajemny akord pamięci zagra trącony ponownie przez anielskie struny naszej natury" - Martin Luther King
Awatar użytkownika
Oleeks
singel analogowy
Posty: 353
Rejestracja: 05.04.2015, 18:24
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Oleeks »

No i nie zapominajmy o soundtracku do Halo! Świetne to jest, zresztą tak jak cała seria gier. Szkoda, że tak niedoceniona w Polsce.
Awatar użytkownika
Adrithgor
kaseta FeCr
Posty: 237
Rejestracja: 31.07.2021, 00:32
Lokalizacja: Piwnica Kowalskiego

Post autor: Adrithgor »

Na Epic Games Store można za darmo dostać grę Nioh.
Ciekawe, ile kasy już wydali na darmowe gry rozdawane w celach promocyjnych, i czy się im opłaci. Każdy mój kolega odbiera gry z Epica, ale nie słyszałem nigdy o człowieku, który by kupił grę na tej platformie.
https://discord.gg/62Hy5mpnPk
Muzyczny serwer Discord, nigdy tu nie wchodźcie, najgorszy serwer na świecie.
Awatar użytkownika
MichalP
epka analogowa
Posty: 893
Rejestracja: 29.08.2016, 18:47
Lokalizacja: UK

Post autor: MichalP »

:lol: Mam to samo, nawet nie wiem czy w to kiedykolwiek zagram ale wziete. Ciągle czekam na Diablo II Resurrected, zamówione w pre-orderze, pograłem trochę w betę, jest wybornie. Liczę na porządny powrót marki. ostatnio Grysław przedstawiał ją też na youtube i podzielam jego zdanie całkowicie. A w ramach rozgrzewki tłukę w Grim Dawn. 8)
...tany-tany, dyny-dyny...
Awatar użytkownika
Paweł
longplay
Posty: 1380
Rejestracja: 02.09.2019, 14:00

Post autor: Paweł »

MichalP pisze:Grysław
Ulubiona płyta Grysława? Wind & Wuthering. Ot, taka ciekawostka, żeby było wiadomo, że to swój chłop. :)

Tymczasem ja wciąż jestem posiadaczem pierwszej – i nadal sprawnej – konsoli PlayStation z drugiej połowy lat 90. Innymi słowy: trochę rozumiem o czym piszecie, ale nie do końca. ;)
Awatar użytkownika
Adrithgor
kaseta FeCr
Posty: 237
Rejestracja: 31.07.2021, 00:32
Lokalizacja: Piwnica Kowalskiego

Post autor: Adrithgor »

Paweł pisze:Tymczasem ja wciąż jestem posiadaczem pierwszej – i nadal sprawnej – konsoli PlayStation z drugiej połowy lat 90.
Ooo, super. Na retro też znajdzie się miejsce :wink:
https://discord.gg/62Hy5mpnPk
Muzyczny serwer Discord, nigdy tu nie wchodźcie, najgorszy serwer na świecie.
Awatar użytkownika
Paweł
longplay
Posty: 1380
Rejestracja: 02.09.2019, 14:00

Post autor: Paweł »

Adrithgor pisze:Ooo, super. Na retro też znajdzie się miejsce :wink:
Jestem "Dinozaurem gamingu". :D
Awatar użytkownika
Adrithgor
kaseta FeCr
Posty: 237
Rejestracja: 31.07.2021, 00:32
Lokalizacja: Piwnica Kowalskiego

Post autor: Adrithgor »

Paweł pisze:Jestem "Dinozaurem gamingu".
Nie można zaprzeczyć. Jakie masz gry na to PS1?
https://discord.gg/62Hy5mpnPk
Muzyczny serwer Discord, nigdy tu nie wchodźcie, najgorszy serwer na świecie.
Awatar użytkownika
MichalP
epka analogowa
Posty: 893
Rejestracja: 29.08.2016, 18:47
Lokalizacja: UK

Post autor: MichalP »

Paweł pisze:Jestem "Dinozaurem gamingu
Podbijam! U mnie nadal króluje C64 i Amiga 1200 do tego ciągle zbieram gry na PS2. Zdecydowanie potrzebuję większego biurka. :D
...tany-tany, dyny-dyny...
Awatar użytkownika
Paweł
longplay
Posty: 1380
Rejestracja: 02.09.2019, 14:00

Post autor: Paweł »

Adrithgor pisze:Jakie masz gry na to PS1?

W szczytowym momencie miałem pewnie około 20-30 gier. Generalnie to były czasy pożyczania gier. Nie każdy miał komputer, a co dopiero komputer z nagrywarką. Ja już w pewnym momencie miałem, ale płyty CD-R były piekielnie drogie, a nagrywanie trwało chyba z godzinę. :? Dodam jeszcze, że konsolę trzeba było przerobić, żeby móc grać w "piraty". Oryginalna gra kosztowała bodaj około 150-200 zł (uwzględniając inflację: 2 stówki wtedy, to było - bo ja wiem – pewnie z 8 stówek dzisiaj), co stanowiło mniej więcej 1/3 wartości konsoli. Ot, taki krótki rys historyczny dla młodzieży ;) (sorry, wzięło mnie na wspominki).

A przechodząc do clou mojej wypowiedzi... Obecnie mój sprzęt znajduje się w innym miejscu, niż przebywam, więc wymieniam z pamięci (kilka tytułów na pewno mi umknęło):

Crash Bandicoot
Crash Bash (EDIT: już nie mam)
Oddworld: Abe’s Oddysee (EDIT: już nie mam)
Skullmonkeys
Spyro
Spyro 2: Ripto's Rage
Fighting Force
Tekken 3
World Cup 98
FIFA 2000
ISS Pro Evolution
TOCA Touring Car Championship

Jeśli jakiś tytuł mi się jeszcze przypomni (lub będę miał okazję to sprawdzić), to dopiszę. ;)

EDIT: zapomniałem o: Ape Ecsape; Driver; Quake II; Sheep, Dog 'n' Wolf.
Ostatnio zmieniony 28.06.2023, 16:40 przez Paweł, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Adrithgor
kaseta FeCr
Posty: 237
Rejestracja: 31.07.2021, 00:32
Lokalizacja: Piwnica Kowalskiego

Post autor: Adrithgor »

Paweł pisze:Dodam jeszcze, że konsolę trzeba było przerobić, żeby móc grać w "piraty". Oryginalna gra kosztowała bodaj około 150-200 zł (uwzględniając inflację: 2 stówki wtedy, to było – bo ja wiem – pewnie z 8 stówek dzisiaj), co stanowiło mniej więcej 1/3 wartości konsoli. Ot, taki krótki rys historyczny dla młodzieży Wink (sorry, wzięło mnie na wspominki).
Nie ma za co przepraszać, muszę przyznać, że nie wiedziałem, że gry były takie drogie, a wiedza zawsze się przyda :wink:
https://discord.gg/62Hy5mpnPk
Muzyczny serwer Discord, nigdy tu nie wchodźcie, najgorszy serwer na świecie.
ODPOWIEDZ