Dziś pytanie? - dziś odpowiedź!

Forum podstawowe.

Moderatorzy: gharvelt, Bartosz, Dobromir, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Okechukwu
limitowana edycja z bonusową płytą
Posty: 4331
Rejestracja: 07.06.2007, 10:49

Post autor: Okechukwu »

No, masz rację - jakoś nie zapamiętałem daty urodzin Verne'a (ostatni raz czytałem go w dzieciństwie - był to ulubiony pisarz mojej babci :) ). Byłem przekonany, że żył mniej więcej dwie dekady później, i że zmarł, po pierwszej wojnie. Czyli jednak też nie.
Awatar użytkownika
Leptir
box
Posty: 9404
Rejestracja: 04.09.2010, 21:27

Post autor: Leptir »

Tak, właśnie - też nie pamiętałem do końca lat, w których żył Verne. Wydawało mi się, że jest bardziej współczesny Proustowi...
„You can be in paradise only when you do not know what it is like to be in paradise. As soon as you know, paradise is gone.” (John Gray)
Awatar użytkownika
akond
longplay
Posty: 1282
Rejestracja: 04.09.2020, 13:09
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: akond »

Całkiem współczesny Proustowi był "polski Verne", czyli Władysław Umiński (6 lat różnicy, tyle że żył i tworzył znacznie dłużej). Ale to już tylko w ramach ciekawostki... pewnie niektórzy też czytali.
.
Awatar użytkownika
akond
longplay
Posty: 1282
Rejestracja: 04.09.2020, 13:09
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: akond »

Najbardziej pasowaliby Settembrini i Naphta, ale mają jedną oczywistą wadę :-).
.
Awatar użytkownika
Okechukwu
limitowana edycja z bonusową płytą
Posty: 4331
Rejestracja: 07.06.2007, 10:49

Post autor: Okechukwu »

Nie czytałem. Czytałem (i dalej czytam) "polskiego Poe" - Stefana Grabińskiego. Jego powieści się zestarzały, ale nowele - rewelacja!
Awatar użytkownika
akond
longplay
Posty: 1282
Rejestracja: 04.09.2020, 13:09
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: akond »

Czytałem (i dalej czytam) "polskiego Poe" - Stefana Grabińskiego. Jego powieści się zestarzały, ale nowele - rewelacja!
Stanisław Lem poleca :-).

Vesper ładnie wydał parę lat temu potężny wybór opowiadań - pewnie masz:
https://vesper.pl/literatura/581-muzeum ... 8377312995

Obrazek
.
Awatar użytkownika
Okechukwu
limitowana edycja z bonusową płytą
Posty: 4331
Rejestracja: 07.06.2007, 10:49

Post autor: Okechukwu »

Mam inny tom (też solidnej objętości) - Demon ruchu i inne opowiadania wydany przez Zyska. Super sprawa: Problemat profesora Czelawy, Kochanka Szamoty, Demon ruchu i wiele innych to są arcydzieła polskiej noweli. Powieści niestety się nie bronią - rażą młodopolską manierycznością.
Awatar użytkownika
Bart
remaster
Posty: 2075
Rejestracja: 11.04.2007, 05:00
Lokalizacja: East Hampton, CT

Post autor: Bart »

Okechukwu pisze:Potrzebuję następującego przykładu do tekstu, który obecnie piszę. Chodzi o dwóch wybitnych twórców (mogą być pisarze, kompozytorzy, malarze) pochodzących z jednego kraju i tworzących w tej samej epoce, gdzie twórczość jednego stanowiłaby kompletne przeciwieństwie drugiego (w sensie estetyki, środków wyraz, formy, treści, aksjologii -wszystkiego). Twórcy muszą być znani. Żeby uzmysłowić o co mi chodzi - napiszę, że idealnym przykładem byłby Sienkiewicz i Gombrowicz, ale tu brak podstawowego kryterium - życia w tej samej epoce. Może macie jakieś propozycje? :)
A może Mickiewicz i Słowacki - konflikt najlepiej wyrażony w Beniowskim tego drugiego - czy zbyt oczywiści i "memowi"? :)
Say you want to know the truth, well you can ask me a question
I'll tell you something that you may want to hear
But I'll lie
Awatar użytkownika
Białystok
box
Posty: 8600
Rejestracja: 03.01.2013, 08:21
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Białystok »

WOJTEKK pisze:
Białystok pisze: Lis v Sakiewicz. Ziemkiewicz v Michnik.
Wybitnych twórców - ani Lis ani Sakiewicz nie są twórcami, tym bardziej wybitnymi, a Sakiewicz to w ogóle nie jest nic. Ziemkiewicz był twórcą i to wybitnym ale dosyć dawno. A zestawianie go z Michnikiem, jako publicystów... Ziemkiewicz to rasistowsko homofobiczne chamiszcze
Dwie ostatnie pary to był oczywiście żart. :P

Oba posty pisane ze schroniska na Polanie Chochołowskiej. Ten już po przejściu Grzesia i Rakonia.
Awatar użytkownika
Maciek
box
Posty: 8801
Rejestracja: 15.04.2007, 02:31

Post autor: Maciek »

Oba posty pisane ze schroniska na Polanie Chochołowskiej. Ten już po przejściu Grzesia i Rakonia.
Pogodę masz chyba idealną? Ja dwa tygodnie temu po Czerwonych Wierchach na Hali Ornak nie miałem się już z czego rozbierać (z gorąca). ;)
Uważaj na misie, w tym roku jest ich chyba wyjątkowo dużo w tych rejonach.
Adoptuj, adaptuj i ulepszaj.
Awatar użytkownika
Białystok
box
Posty: 8600
Rejestracja: 03.01.2013, 08:21
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Białystok »

Prawie. Jestem od soboty wieczór. Od niedzieli do wtorku zrobiłem 3 tury i solidnie codziennie dmuchało. We wtorek na Szpiglasowej to niemal huragan. Wczoraj (na szczęście) cały dzień lało bo żem prawie starszy pan i musiałem odetchnąć.
Dziś prawie bez wiatru ale mglisto powyżej 1800 m.

Misia spotkała i uwidoczniła na fotce moja siostra 2 tyg. temu. Ja tylko 2 jelenie koło Wodogrzmotów i świstaka pod Zawratem.

A najlepszy numer mnie spotkał tylko co. Góral za free mnie bryczką przewiózł cały asfalt. Sam stanął i mnie piknie poprosił do środka. Ja go o nic nie pytoł.
Awatar użytkownika
WOJTEKK
box z pełną dyskografią i gadżetami
Posty: 25820
Rejestracja: 12.04.2007, 17:31
Lokalizacja: Lesko

Post autor: WOJTEKK »

Jelenie? W naszych górach to same jelenie. 🐄Najwięcej w Zakopanem. 😉😇
Nie ma ludzi niezastąpionych. Oprócz The Rolling Stones.

http://artrock.pl/
Awatar użytkownika
docent_chleb
maxi-singel kompaktowy
Posty: 774
Rejestracja: 12.09.2020, 20:40
Lokalizacja: Stąd

Post autor: docent_chleb »

"Rogaczem na wieżowcu Piła witała jeleni" ja to widziałem :-)
Crazy
zremasterowany digipack z bonusami
Posty: 5038
Rejestracja: 19.08.2019, 16:15

Post autor: Crazy »

Białystok pisze:pisane ze schroniska na Polanie Chochołowskiej
:!:
Maciek pisze:dwa tygodnie temu po Czerwonych Wierchach
:!:
Białystok pisze:We wtorek na Szpiglasowej
:!:
Białystok pisze:2 jelenie koło Wodogrzmotów i świstaka pod Zawratem
:!:

Ja się chcę teleportować! :cry:
jeżeli nam zabraknie sił
zostaną jeszcze morze i wiatr
Awatar użytkownika
Okechukwu
limitowana edycja z bonusową płytą
Posty: 4331
Rejestracja: 07.06.2007, 10:49

Post autor: Okechukwu »

akond pisze:Najbardziej pasowaliby Settembrini i Naphta, ale mają jedną oczywistą wadę :-).
.

Dopiero teraz zauważyłem. Ależ genialna myśl! No, pewnie, że Settembrini i Naphta! I niczego lepszego nie znajdę. Nie wiedzieć, czemu czepiłem się realnie żyjących artystów, tymczasem najlepsi będą fikcyjni filozofowie. Dzięki! Biorę!
ODPOWIEDZ