PRZETRWAJĄ NAJSILNIEJSI - propozycje

Najciekawsze - najsilniejszych.

Moderatorzy: gharvelt, Bartosz, Dobromir, Moderatorzy

Awatar użytkownika
B.J.
box z pełną dyskografią i gadżetami
Posty: 14121
Rejestracja: 11.04.2007, 21:33

Post autor: B.J. »

Też jestem za tym, by uwzględnić NRD. I tak szału nie zrobią, a
Białystok pisze:Trabant i Wartburg pasują mi jednak bardziej do Syrenki niż Beemki :wink:
Awatar użytkownika
Maciek
box
Posty: 8796
Rejestracja: 15.04.2007, 02:31

Post autor: Maciek »

Całe szczęście, że Peter Herbolzheimer urodził się w Rumunii, być może dzięki temu jego jazzfunkowa bomba nie przepadnie ;):
https://youtube.com/playlist?list=OLAK5 ... 8QI9LjnJ8Q

Jak czas pozwoli, to może będę podrzucał jakieś rekomendacje.
Udziału w zabawie raczej nie wezmę, bo 40 bardzo dobrych płyt miałbym z samej Czechosłowacji albo np. z samej dyskografii trzech pierwszych z brzrgu artystów: Gabora Szabo, Bosko Petrovica i Mikhaila Chekalina (że o osobnej półce na płyty z ZSRR nie wspomnę).
Przy tak szerokim podejściu do tematu, dziesiątki wartościowych płyt przepadną. No ale, jak w każdej zabawia, najważniejsze, że ktoś pozna jakąś fajną, nową płytę, więc życzę wszystkim otwartych głów. :)
Adoptuj, adaptuj i ulepszaj.
Awatar użytkownika
Okechukwu
limitowana edycja z bonusową płytą
Posty: 4326
Rejestracja: 07.06.2007, 10:49

Post autor: Okechukwu »

Jest tak, że po przemyśleniu przekonały mnie o wiele bardziej argumenty Mahavishnuu, Talerza i innych z frakcji "demoludowej". Zrobienie demoludów (z NRD :) ) i z ramami czasowymi do 89 r. (w przypadku ZSRR do 1991 włącznie) nadaje plebiscytowi określoną tożsamość i spoistość kulturową. To jest plebiscyt na temat!
Tymczasem propozycje Mirka i Gharvelta - róbmy to, co na wschód i południe od Polski (jak i moja pierwotna: róbmy z NRD do 89 a resztę bez ram czasowych) faktycznie sprawia, że ten plebiscyt się "rozlewa" się w taki nieokreślony sposób po Europie- trochę na zasadzie łapmy to, czego jeszcze nie było. Czy np. Estonia to Wschód? W sensie kulturowym jest równie daleko od wschodniej Europy co Wschodnie Niemcy - to kraj bliski Finlandii. Tym co ją łączyło to przynależność do określonego obozu politycznego.

Konkluzja ostateczna z mojej strony. Poprowadzę Plebiscyt na Najlepszą Płytę z Kajów Demokracji Ludowej. Obejmujący państwa wymienione przez Talerza.

Albania
Bułgaria
Czechosłowacja
Jugosławia
NRD
Rumunia
Węgry
ZSRR (łącznie z częścią azjatycką).

Ramy czasowe- głosujemy na płyty wydane do 1989 r. a w przypadku ZSRR do 1991 (Sojuz upadł 26 grudnia 1991 - ma to znaczenie, bo wiele ciekawych płyt w ZSRR nagrano w latach 89-91).

Co do gatunków sporu nie ma - wszystko poza twardą klasyką.

Natomiast jeśli ktoś inny - np. Mirek albo Gharvelt chcą poprowadzić Plebiscyt w innej formule (tej szerszej, ale bez NRD), to chętnie oddaję pole. Wezmę w nim z chęcią czynny udział, ale nie poprowadzę :)
Awatar użytkownika
akond
longplay
Posty: 1281
Rejestracja: 04.09.2020, 13:09
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: akond »

Okechukwu pisze:Ramy czasowe- głosujemy na płyty wydane do 1989 r. a w przypadku ZSRR do 1991
Wydane czy nagrane? Bo są płyty, które w demoludach nie mogły się ukazać (a w każdym razie nie w oficjalnym obiegu). Choćby spora część dyskografii "Plastików".

Wiem, jakie macie podejście w plebiscytach rocznikowych (ja się z nim nie zgadzam), ale tu jest trochę inna "para kaloszy"...
.
Awatar użytkownika
gharvelt
zremasterowany digipack z bonusami
Posty: 5744
Rejestracja: 14.04.2014, 20:52
Lokalizacja: Kraków

Post autor: gharvelt »

Dziękuję, ale na pewno nie zamierzam niczego obecnie prowadzić :) Akceptuję każde rozwiązanie, na które zdecyduje się organizator. To po prostu inna wizja, niż ta przedstawiona na poprzedniej stronie (wschód oraz południe, bez Włoch i Grecji): ja optowałem za ramami geograficznymi, nie kulturowymi.

Przy okazji, sugestia techniczna dla Prowadzącego: tworząc listę płyt, proponuję stosować transliterację na alfabet łaciński zapisu wszystkich wykonawców oraz tytułów, których oryginały mają inną formę - będzie czytelniej i ułatwi to robotę przy sporządzaniu podsumowania.
Ostatnio zmieniony 25.03.2021, 10:50 przez gharvelt, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Okechukwu
limitowana edycja z bonusową płytą
Posty: 4326
Rejestracja: 07.06.2007, 10:49

Post autor: Okechukwu »

Słuszna uwaga NAGRANE. Zbyt wiele jest ciekawego materiału, który z przyczyn politycznych nie mógł ukazać się w epoce.
Awatar użytkownika
Leptir
box
Posty: 9396
Rejestracja: 04.09.2010, 21:27

Post autor: Leptir »

Cóż, jakakolwiek konsekwencja w tym plebiscycie jest trudna do zachowania. W każdym praktycznie przypadku należałoby dokonywać arbitralnych wyborów. No bo jeśli mamy być konsekwentni co do tzw. krajów tzw. Demokracji Ludowej - to powinny być i państwa azjatyckie czy południowo-amerykańskie, nie mówiąc już o Polsce. Jeśli stosujemy kryterium geograficzne - czyli Europa Srodkowo-Wschodnia i Południowa - to powinna być i Austria, i Grecja, a nawet Włochy.

Nadal obecność NRD mnie nie przekonuje - bo co, jeśli ktoś chciałby powtórzyć plebiscyt D A CH? A - prawdę mówiąc - patrząc na rozstrzygnięcia tamtego plebiscytu i uwzględniając zupełnie nowy skład obecnego Forum - to warto by było to zrobić. I co, wtedy znów będziemy głosować na te same płyty z NRD?

Rozumiem jednak, że jakieś rozstrzygnięcia muszą zapaść i na coś trzeba się zdecydować, dlatego sądzę, że zasada "Prowadzący decyduje" jest tutaj najwłaściwsza.
„You can be in paradise only when you do not know what it is like to be in paradise. As soon as you know, paradise is gone.” (John Gray)
Awatar użytkownika
Okechukwu
limitowana edycja z bonusową płytą
Posty: 4326
Rejestracja: 07.06.2007, 10:49

Post autor: Okechukwu »

Przy okazji, sugestia techniczna dla Prowadzącego: tworząc listę płyt, proponuję stosować transliterację na alfabet łaciński zapisu wszystkich wykonawców oraz tytułów, których oryginały mają inną formę - będzie czytelniej i ułatwi robotę przy sporządzaniu podsumowania.
Na pewno musi być transliteracja cyrlicy - będę podawał dwa zapisy: oryginalny i łaciński. Na szczęście czytam bukwy :)
Awatar użytkownika
gharvelt
zremasterowany digipack z bonusami
Posty: 5744
Rejestracja: 14.04.2014, 20:52
Lokalizacja: Kraków

Post autor: gharvelt »

Gorąco proponuję zostawić jeden zapis, tylko łaciński - żeby się później nie pogubić w weryfikowaniu ewentualnych niezgodności. Ale oczywiście zrobisz jak uważasz.
Awatar użytkownika
Okechukwu
limitowana edycja z bonusową płytą
Posty: 4326
Rejestracja: 07.06.2007, 10:49

Post autor: Okechukwu »

Leptirze - Polska jest niekosenwencją czysto formalną. Merytorycznie ma to silne uzasadnienie; był oddzielny plebiscyt dla Polski, jest jasną rzeczą, że muzyka z rodzimego kraju - siłą rzeczy "przykryje" inne pozycje plebiscytu.

Co do pozaueuropejskich państw demokracji ludowej to mówimy o:

Chinach
KRLD
Wietnamie
Mongolii
Kubie

Chyba wszystko? Tak naprawdę gra toczy się przede wszystkim o Kubę (bo tam powstało wiele bardzo fajnych płyt). Coś tam działo się w Mongolii (znam dwie grupy z tego okresu). W KRLD absolutnie nic poza muzyką masową (badałem temat), Chiny tak samo (pod koniec lat 80 pojawił się mainstreamow rock i pop, ale nie sądzę, żeby ktokolwiek głosował). Wietnamu nie badałem. Kłopot w tym, że np. na Kubie komunizm/socjalizm nie skończył się w 1989 r. i w zasadzie nie wiadamo, jaką cezurę czasową przyjąć. Śmierć Castro? W KLRD trwa do dziś. Chiny też problematyczne - formalnie trwa do dziś.
Awatar użytkownika
Okechukwu
limitowana edycja z bonusową płytą
Posty: 4326
Rejestracja: 07.06.2007, 10:49

Post autor: Okechukwu »

gharvelt pisze:Gorąco proponuję zostawić jeden zapis, tylko łaciński - żeby się później nie pogubić w weryfikowaniu ewentualnych niezgodności. Ale oczywiście zrobisz jak uważasz.
Ale czasem trudno znaleźć nagrania grup rosyjskich czy bułgarskich w sieci posługując się zapisem łacińskim. Wiem to z doświadczenia.
Awatar użytkownika
Monstrualny Talerz
japońska edycja z bonusami
Posty: 3991
Rejestracja: 24.05.2017, 10:29

Post autor: Monstrualny Talerz »

Erich Honecker wraz z przyjaciółmi wyraża głębokie zadowolenia z uwzględnienia czołowego lidera demokracji robotniczej w Plebiscycie! Zaprezentujemy się godnie i nie przyniesiemy ujmy Partii!

Obrazek
Awatar użytkownika
Leptir
box
Posty: 9396
Rejestracja: 04.09.2010, 21:27

Post autor: Leptir »

Okechukwu pisze:Leptirze - Polska jest niekosenwencją czysto formalną. Merytorycznie ma to silne uzasadnienie; był oddzielny plebiscyt dla Polski, jest jasną rzeczą, że muzyka z rodzimego kraju - siłą rzeczy "przykryje" inne pozycje plebiscytu.
NRD też miało "swój" plebiscyt, a być może będzie miało ponowny... :) Ale oczywiście rozumiem Twoje obiekcje. Tak czy owak - będziemy musieli dokonywać arbitralnych wyborów i wykluczeń.

Okechukwu pisze: W KRLD absolutnie nic poza muzyką masową (badałem temat), Chiny tak samo (pod koniec lat 80 pojawił się mainstreamow rock i pop, ale nie sądzę, żeby ktokolwiek głosował).


W Chinach faktycznie otwarcie dla rodzimej muzyki sensu largo rozrywkowej to dopiero końcówka lat 80. Oprócz popu i rocka było tam też sporo jazzu (np. całkiem interesujący pianista Gao Ping - choć mnie bardziej przekonują jego dzieła z obszaru muzyki współczesnej - bo na granicy tych dwóch gatunków się poruszał). Aczkolwiek podobnie jak Ty uważam, że mało kto na to będzie głosował (jeśli ktoś w ogóle).

A co do Kuby - jeśli ją obejmować, to chyba należałoby uwzględnić okres od przejęcia władzy przez Fidela do dnia dzisiejszego, bo przecież - mimo poluzowań - nadal jest ona republiką socjalistyczną.
„You can be in paradise only when you do not know what it is like to be in paradise. As soon as you know, paradise is gone.” (John Gray)
Awatar użytkownika
Dobromir
epka kompaktowa
Posty: 1055
Rejestracja: 11.08.2019, 18:53
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Dobromir »

Widzę tu problem natury filozoficznej.

Patrząc na dotychczasowe topy, to ja widzę, że większość z nich to "łapanie czego jeszcze nie było", jak to określił Okechukwu - bo czemu np. Francja miałaby być zestawiona z całym Beneluksem i niczym więcej? Skąd pomysł na top obejmujący konkretnie Portugalię, Hiszpanię, Włochy i Grecję i nic więcej? ;) (a co z Maltą i Cyprem?) Uważam, że taki top Europy środkowo-wschodniej i środkowo-południowej bez DACh-u, dobrze się wpisuje w dotychczasowy ciąg plebiscytów, a jeśli jest zbyt szeroko, to może jeszcze bardziej to podzielić (pytanie - jak??).

Trochę szkoda mi też by było topu z ograniczeniem czasowym - oznacza to, że praktycznie "przepadnie" ostatnie 30+ lat nagrywanej muzyki.
gharvelt pisze:Gorąco proponuję zostawić jeden zapis, tylko łaciński - żeby się później nie pogubić w weryfikowaniu ewentualnych niezgodności. Ale oczywiście zrobisz jak uważasz.
A ja uważam, że brak oryginalnego zapisu nazwy płyty jest niedopuszczalny, niezależnie od przyjętego systemu piśmienniczego i mógłby jeszcze bardziej utrudnić weryfikację, choćby nawet samego istnienia danej płyty.
Awatar użytkownika
Okechukwu
limitowana edycja z bonusową płytą
Posty: 4326
Rejestracja: 07.06.2007, 10:49

Post autor: Okechukwu »

NRD miało plebiscyt w sensie czysto formalnym, bo tak naprawdę - sprawdziłem wyniki DACH- zapunktowała tylko jedna płyta - Stern Combo Meissen -Weisses Gold- 13 p. Obawiam się, że przy ponownym plebiscycie niemieckim byłoby tak samo, albo jeszcze gorzej.

Zgadza się te plebiscyty geograficzne były konstruowane dość swobodne (może Top Skandynawia miał najsilniejsze uzasadnienie). Ciężko je było jednak inaczej skonstruować, bo o ile na same Włochy znaleźliby się chętni, to Top Hiszpanii czy Top Grecji nie wbudziłby żadnego zainteresowania.

Ograniczenie czasowe mnie osobiście dotyka, ale naprawdę przejrzyściej będzie zrobić "czyste" demoludy. Chyba że Mirek zechce poprowadzić w innej fomie... :)
ODPOWIEDZ