PŁYTA DEKADY - LATA 1970-79

Najciekawsze - najsilniejszych.

Moderatorzy: gharvelt, Bartosz, Dobromir, Moderatorzy

Awatar użytkownika
akond
longplay
Posty: 1281
Rejestracja: 04.09.2020, 13:09
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: akond »

Ja na forum jestem od niedawna, więc z oczywistych względów wspomnianym zestawieniem nie dysponuję.

Ale gdybyś chciał poeksplorować listę alternatywną, mocno przewartościowującą hierarchię, to polecam taki ranking:
https://www.scaruffi.com/ratings/70.html
.
Awatar użytkownika
Okechukwu
limitowana edycja z bonusową płytą
Posty: 4326
Rejestracja: 07.06.2007, 10:49

Post autor: Okechukwu »

Przewartościowanie mocne, ale zupełnie zgodne z trendem amerykańskiej krytyki - tej co to nie lubi proga (nawet tego najlepszego spod znaku Crimson 73-74), a każdą rockową "awangardę", choćby była kompletną amatorką (vide pierwszy Faust na samym topie) wynosi pod niebiosa :)
Awatar użytkownika
akond
longplay
Posty: 1281
Rejestracja: 04.09.2020, 13:09
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: akond »

Co do Fausta i "amatorki" to nie dojdziemy do porozumienia, więc pozostańmy przy protokole rozbieżności. :-)
.
Awatar użytkownika
Okechukwu
limitowana edycja z bonusową płytą
Posty: 4326
Rejestracja: 07.06.2007, 10:49

Post autor: Okechukwu »

To ja, tytułem aneksu do protokołu :) , że za amatorkę uważam debiut. Amatorkę ambitną, eksperymentalną, ale jednak zupełnie dyletancką. Jednak zespół pracował, rozwijał się i np. czwórka jest już całkiem dobra (i profesjonlna, co nie znaczy, że jakoś nadzwyczajnie wybitna).
Awatar użytkownika
Monstrualny Talerz
japońska edycja z bonusami
Posty: 3991
Rejestracja: 24.05.2017, 10:29

Post autor: Monstrualny Talerz »

akond pisze:...
Ale gdybyś chciał poeksplorować listę alternatywną, mocno przewartościowującą hierarchię, to polecam taki ranking:
https://www.scaruffi.com/ratings/70.html
.
Zupełnie niemądre zestawienie. Lista najlepszych XIX wiecznych malarzy: Van Gogha i Cezanna pomijamy, bo po co, ale Pan Marian z Chocimia pięknie malował podłogi i płoty, numer 1 na liście.
Awatar użytkownika
Białystok
box
Posty: 8597
Rejestracja: 03.01.2013, 08:21
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Białystok »

Ta lista jest w sieci od co najmniej 10 lat.

Tam najcudaczniejsze jest zestawienie najlepszych płyt lat 80-tych.

9/10
•Butthole Surfers: Psychic Powerless (1984)
•Diamanda Galas: Diamanda Galas (1984)
•Foetus: Nail (1985)
•Gun Club: Fire Of Love (1981)
•Husker Du: Zen Arcade (1984)
•Jon Hassell: Dream Theory In Malaya (1981)
•Minutemen: Double Nickels On The Dime (1984)

Nazwy dla mnie, poza dwoma, są zupełnie obce, a płyty obce wszystkie, zaś najlepsze albumy Joy Division i Talking Heads wycenione na 7/10.

No ale każdemu wolno wrzucać do sieci swoje listy, może dlatego ta tak długo funkcjonuje, że jest diametralnie inna. :roll:
Piotr
maxi-singel kompaktowy
Posty: 746
Rejestracja: 19.07.2019, 10:32

Post autor: Piotr »

Też preferuję nasze forumowe zestawienia, dlatego jakby komuś przypadkiem, gdzieś zachował się tamten plik, to by było miło rzucić okiem.
Nie wiem, czy teraz po rocznikach w ogóle będzie w planach powtarzanie dekad (00-09 nie było, więc to co innego) i czy dla innych miałoby w ogóle sens wybieranie tylko 40 płyt z całych lat 70-ych.
Awatar użytkownika
akond
longplay
Posty: 1281
Rejestracja: 04.09.2020, 13:09
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: akond »

Białystok pisze:Ta lista jest w sieci od co najmniej 10 lat.
To nie tylko lista, to cała, bardzo obszerna witryna Piero Scaruffiego - i jeśli zapoznać się z nią dokładniej, to rankingi przestają dziwić.

https://www.scaruffi.com/music/unique.html
https://www.scaruffi.com/music/groups.html

Obejmuje zresztą dużo więcej niż tylko muzykę:
https://www.scaruffi.com/index.html

Zanim się obrzuci epitetami, polecam przynajmniej pobieżne zapoznanie z metodologią autora - i zwrócenie uwagi na konsekwencję, z jaką jest stosowana.
.
Awatar użytkownika
Okechukwu
limitowana edycja z bonusową płytą
Posty: 4326
Rejestracja: 07.06.2007, 10:49

Post autor: Okechukwu »

A to ja znam tę stronę, choć na nią nie wchodziłem od wielu lat! Kiedyś często tam zaglądałem (ale to było jeszcze w epoce dość wczesnej rockowej bazy internecie - połowa lat 2000). Na pewno preferencje autora są wyłożone klarownie i składają się na dość spójną wizję. Sęk w tym, że nie każdy musi się z tą wizją zgadzać.
Awatar użytkownika
akond
longplay
Posty: 1281
Rejestracja: 04.09.2020, 13:09
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: akond »

Okechukwu pisze:Sęk w tym, że nie każdy musi się z tą wizją zgadzać.
To akurat jest oczywiste - ja też się nie zgadzam ani z listą Scaruffiego, ani z listą z plebiscytu Dinozaurów sprzed lat. :-)
.
Awatar użytkownika
I&I
japońska edycja z bonusami
Posty: 3062
Rejestracja: 15.10.2010, 21:54
Lokalizacja: KRK

Post autor: I&I »

Trend może zmienić tylko młodzież szanowna forumowa. Jeśli zechce :wink:

Ale widzę starców i młodzieniaszków (górą są ).

Wynik na razie nieznany na parę wdechów do przodu :wink:
Awatar użytkownika
MirekK
zremasterowany digipack z bonusami
Posty: 6320
Rejestracja: 02.03.2008, 22:10
Lokalizacja: Nowy Jork

Post autor: MirekK »

Piotr pisze:Czy dysponuje ktoś może pełnym zestawieniem z tego plebiscytu, zachował sobie tamten plik? Z chęcią bym zobaczył, co tam się znalazło.
Cała lista niestety nie przetrwała, ale dopisałem do podsumowania na stronie 26 albumy, które zajęły pozycje 101 - 141.
Zacząłem finał od wrzucenia albumów, które otrzymały 30 pkt (strona 15).
Sporo ciekawych NKR-ów na pozycjach 101-141. :D
"Życie bez muzyki jest błędem." - F. Nietzsche
Piotr
maxi-singel kompaktowy
Posty: 746
Rejestracja: 19.07.2019, 10:32

Post autor: Piotr »

Ok super, dzięki Mirku za informację.
Posłucham, może przyda się kiedyś do nowej edycji :)
Awatar użytkownika
MirekK
zremasterowany digipack z bonusami
Posty: 6320
Rejestracja: 02.03.2008, 22:10
Lokalizacja: Nowy Jork

Post autor: MirekK »

Zapewne nowa edycja dekady lat 70-tych cieszyłaby się większym wzięciem od zestawienia rocznikowego 1971.Mogę się mylić, ale byłby szansa pobicia rekordu frekwencji jaki został ustanowiony w zestawieniu na rok 1975.
"Życie bez muzyki jest błędem." - F. Nietzsche
Awatar użytkownika
gharvelt
zremasterowany digipack z bonusami
Posty: 5744
Rejestracja: 14.04.2014, 20:52
Lokalizacja: Kraków

Post autor: gharvelt »

Tak, to całkiem możliwe - i mam nadzieję, że po zakończeniu roczników z lat 70. znajdzie się śmiałek, który poprowadzi podsumowanie dekady. Myślę, że taka zabawa mogłaby potrwać krócej, z racji tego, że będziemy po całym długim cyklu roczników. Oczywiście spodziewam się też znacznie odmiennych wyników (właśnie zwróciłem uwagę, że przed laty jazz kompletnie poległ - Davis najwyżej 47., Hancock - 111. :shock: ).
ODPOWIEDZ