PŁYTA DEKADY - LATA 1970-79

Najciekawsze - najsilniejszych.

Moderatorzy: gharvelt, Bartosz, Dobromir, Moderatorzy

Crazy
zremasterowany digipack z bonusami
Posty: 5024
Rejestracja: 19.08.2019, 16:15

Post autor: Crazy »

Rzeczywiście, obecna sytuacja jazzów zdecydowanie bardziej obiecująca! Ale zauważyliście, co jest drugim najwyższym jazzem (po, bez zaskoczeń, Bitches Brew)? Koloński koncert Jarretta! Tak dobrze by pewnie tym razem nie było...

Podsumowanie to nie uwzględnia również tego, że coś się wydarzyło w 1977... nie ma śladu po Pistolsach, Clashach, Stranglersach, Ramonesach, nie ma nawet Marquee Moon... Jak za Kononowicza, nie ma niczego! :D
jeżeli nam zabraknie sił
zostaną jeszcze morze i wiatr
Awatar użytkownika
Dobromir
epka kompaktowa
Posty: 1055
Rejestracja: 11.08.2019, 18:53
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Dobromir »

Crazy pisze:Podsumowanie to nie uwzględnia również tego, że coś się wydarzyło w 1977... nie ma śladu po Pistolsach, Clashach, Stranglersach, Ramonesach, nie ma nawet Marquee Moon... Jak za Kononowicza, nie ma niczego! :D
A to, mam nadzieję, również znacząco by uległo zmianie w nowej edycji. ;)
Piotr
maxi-singel kompaktowy
Posty: 746
Rejestracja: 19.07.2019, 10:32

Re: PŁYTA DEKADY - LATA 1970-79

Post autor: Piotr »

Dobromir pisze: 14.02.2021, 00:32
Crazy pisze:Podsumowanie to nie uwzględnia również tego, że coś się wydarzyło w 1977... nie ma śladu po Pistolsach, Clashach, Stranglersach, Ramonesach, nie ma nawet Marquee Moon... Jak za Kononowicza, nie ma niczego! :D
A to, mam nadzieję, również znacząco by uległo zmianie w nowej edycji. ;)
To jeszcze nic, ja właśnie sobie uświadomiłem, że nie ma w nim takich tuzów jak The Rolling Stones, czy David Bowie (on przynajmniej jest zespołowo, ale co to za pocieszenie). :shock: W ogóle oprócz dominującego rocka progresywnego inne gatunki wypadły słabo lub bardzo słabo, a lata 70-te są przecież tak bogate.
Może Ktoś się kiedyś ulituje i to jakoś uda się poprawić, choć to kolos przeogromny zapewne wyjdzie.
Awatar użytkownika
Białystok
box
Posty: 8597
Rejestracja: 03.01.2013, 08:21
Lokalizacja: Białystok

Re: PŁYTA DEKADY - LATA 1970-79

Post autor: Białystok »

Nie ma chyba atmosfery na taki plebiscyt. Czynników jest zapewne co najmniej kilka.
Awatar użytkownika
Leptir
box
Posty: 9396
Rejestracja: 04.09.2010, 21:27

Re: PŁYTA DEKADY - LATA 1970-79

Post autor: Leptir »

Aj, bo to taki plebiscyt by trzeba było podzielić na dwie części. Co innego lata 1970-74, a co innego 1975-79. Wtedy w tych pierwszych dominowałyby prog- i klasyczne hard rocki, ewentualnie jazz-rocki, a w tych drugich lepsze miejsca mogłyby zdobyć różne punkowo- nowofalowe rzeczy plus elektronika.
„You can be in paradise only when you do not know what it is like to be in paradise. As soon as you know, paradise is gone.” (John Gray)
Awatar użytkownika
Białystok
box
Posty: 8597
Rejestracja: 03.01.2013, 08:21
Lokalizacja: Białystok

Re: PŁYTA DEKADY - LATA 1970-79

Post autor: Białystok »

ProgArchives stworzył ranking uwzględniajacy klasyczny okres 1969-1975. Jak w każdej zabawie granice są umowne, ale bliżej albumom z 1969 roku do lat następnych niż poprzednich, zwłaszcza do pierwszej połowy 1960-1969.
Awatar użytkownika
Leptir
box
Posty: 9396
Rejestracja: 04.09.2010, 21:27

Re: PŁYTA DEKADY - LATA 1970-79

Post autor: Leptir »

Myślę, że sensowniejszy podział byłby 1969-1974 i 1975-1979. Wydaje mi się, że 1974 jest rokiem z wielu względów granicznym - po nim prog-rock zaczął powoli wyhamowywać. Wtedy ukazały się "The Lamb Lies..." i "Relayer", A w 1975 już powoli rosły nastroje proto-punkowe, ukazała się "Horses" Patti Smith, rok wcześniej New York Dolls, Bowie wydał wprawdzie czarnobrzmiący "Young Americans", ale już zaczynał myśleć o "Station To Station". Wprawdzie w 1975 wyszły "Wish You Were Here" i "Snow Goose" - ale wyraźnie dynamika w świecie muzycznym zaczęła się zmieniać.
„You can be in paradise only when you do not know what it is like to be in paradise. As soon as you know, paradise is gone.” (John Gray)
Awatar użytkownika
WOJTEKK
box z pełną dyskografią i gadżetami
Posty: 25813
Rejestracja: 12.04.2007, 17:31
Lokalizacja: Lesko

Re: PŁYTA DEKADY - LATA 1970-79

Post autor: WOJTEKK »

Cezurą dla mnie jest odejście Gabriela z Genesis i zakończenia działalności pierwszego King Crimson. A w 1974 to Red i Baranek, czyli też w jakiś sposób płyty z przytupem kończące jakąś epokę.
Nie ma ludzi niezastąpionych. Oprócz The Rolling Stones.

http://artrock.pl/
Awatar użytkownika
Leptir
box
Posty: 9396
Rejestracja: 04.09.2010, 21:27

Re: PŁYTA DEKADY - LATA 1970-79

Post autor: Leptir »

Owszem - też tak to widzę.
„You can be in paradise only when you do not know what it is like to be in paradise. As soon as you know, paradise is gone.” (John Gray)
Awatar użytkownika
Monstrualny Talerz
japońska edycja z bonusami
Posty: 3991
Rejestracja: 24.05.2017, 10:29

Re: PŁYTA DEKADY - LATA 1970-79

Post autor: Monstrualny Talerz »

Fajnie byłoby rozstrzygnąć te lata 70. Ja sobie po świętach, jak przeleci ta nawała, zrobię swoje zestawienie, bo sam jestem ciekaw jak mi to wyjdzie.
Piotr
maxi-singel kompaktowy
Posty: 746
Rejestracja: 19.07.2019, 10:32

Re: PŁYTA DEKADY - LATA 1970-79

Post autor: Piotr »

WOJTEKK pisze: 13.12.2023, 12:37 Cezurą dla mnie jest odejście Gabriela z Genesis i zakończenia działalności pierwszego King Crimson. A w 1974 to Red i Baranek, czyli też w jakiś sposób płyty z przytupem kończące jakąś epokę.
Owszem, można teraz przyjąć to za jakiś punkt odniesienia, ale czy wtedy te wydarzenia były, aż tak istotne, że kończyły pewną epokę? I czy uczestniczące w nich zespoły były wtedy na pierwszym planie?

Dla mnie na pewno ważniejsze są jednak wydarzenia z roku 1969, zwiastujące koniec ery hipisowskiej:
- festiwal Woodstock,
- rozpad The Beatles,
- po zabójstwie na koncercie z "ochraniarzami" z Hells Angels przerwa w działalności The Rolling Stones i wkroczenie w lata 70-te już na innych zasadach (zerwanie współpracy z menedżerem, założenie własnej wytwórni, itp.)
- dodatkowo na początku lat 70 pierwszy album wydaje Black Sabbath i zaczyna się mówić o heavy metalu...

Także roku 1969 jednak bym nie łączył z dekadą lat 70-tych. Można się zastanawiać nad jej podziałem na pół: 70-74 i 75-79, ale pewnie wtedy jeszcze trudniej będzie znaleźć chętnych. A robić to za jednym zamachem, czyli wysyłać dwie listy jednocześnie, to wyjdzie taki kolos, że... patrz wyżej. :) Czyli PAT.
Awatar użytkownika
WOJTEKK
box z pełną dyskografią i gadżetami
Posty: 25813
Rejestracja: 12.04.2007, 17:31
Lokalizacja: Lesko

Re: PŁYTA DEKADY - LATA 1970-79

Post autor: WOJTEKK »

Piotr pisze: 14.12.2023, 11:48
WOJTEKK pisze: 13.12.2023, 12:37 Cezurą dla mnie jest odejście Gabriela z Genesis i zakończenia działalności pierwszego King Crimson. A w 1974 to Red i Baranek, czyli też w jakiś sposób płyty z przytupem kończące jakąś epokę.
Owszem, można teraz przyjąć to za jakiś punkt odniesienia, ale czy wtedy te wydarzenia były, aż tak istotne, że kończyły pewną epokę? I czy uczestniczące w nich zespoły były wtedy na pierwszym planie?
Z perspektywy czasu - tak. Jest jednak zamknięcie pewnej muzycznej epoki.
Nie ma ludzi niezastąpionych. Oprócz The Rolling Stones.

http://artrock.pl/
Awatar użytkownika
Białystok
box
Posty: 8597
Rejestracja: 03.01.2013, 08:21
Lokalizacja: Białystok

Re: PŁYTA DEKADY - LATA 1970-79

Post autor: Białystok »

Równie dobrze cezurą czasową może być Sierżant Pieprz, Karmazynowy Król czy Sex Pistols.
esforty
japońska edycja z bonusami
Posty: 3991
Rejestracja: 26.01.2010, 11:45
Lokalizacja: Łódź

Re: PŁYTA DEKADY - LATA 1970-79

Post autor: esforty »

Zastanowiłem się nieco w sprawie plebiscytu dekadowego 70-79.
Jakie cezury zastosujemy, lub nie zastosujemy, to parametrem najistotniejszym będzie skład Komisji, a Ta, wiadomo, ma swoje <słabości>. Ja nie oceniam, stwierdzam jedynie stan rzeczy. Sam jestem beznadziejnym przypadkiem w sprawie KC :oops: :oops:
Rezultat jest przewidywalny, wobec tego: pierwsza piątka to zbiór dokonań KC i PF, druga piątka to kontynuacja tego pochodu z incydentalnym udziałem Close To The Edge i/lub Foxtrot -a, czy innej katarynki.
Druga dziesiątka, podobnie przewidywalna: jakiś Niemen, jakiś Grechuta, Paranoid, In Rock, Mirage, Mekanïk Destruktïw Kommandöh, Octopus i jakiś Jethros, a pewnie ELP i VDGG... że nie pozycjonuję 8) ... a czy takie wielkie znaczenie ma pozycja 12 czy 15 !?
A od 21 jest tzw. <plankton>, mało kogo zajmujący.
Czyli, ten plebiscyt jest jak przekonywanie przekonanych, czyli idźmy ku współczesności, <potknijmy> się o 2005 i kolejne :wink:
A kiedy już, dotrzemy do obecnej dekady, okaże się, że pogląd o (jakimś tam) końcu muzyki, jest nie miarodajny, tym bardziej, że brakuje w owym (poglądzie) motywów religijnych :wink: .
Nie ma takiego naleśnika, który nie wyszedłby na dobre. H. Murakami
Awatar użytkownika
Bednaar
zremasterowany digipack z bonusami
Posty: 6741
Rejestracja: 11.04.2007, 08:36
Lokalizacja: Łódź

Re: PŁYTA DEKADY - LATA 1970-79

Post autor: Bednaar »

esforty pisze: 17.12.2023, 12:56 Sam jestem beznadziejnym przypadkiem w sprawie KC :oops: :oops:
Całkowicie Ciebie rozumiem. Mimo, ze generalnie rock progresywny dawno mi się przejadł, to w przypadku Krimzonów jestem bezsilny :-)
vertical_invader
ODPOWIEDZ