THE BEST OF PSYCHODELIA 1966-69

Najciekawsze - najsilniejszych.

Moderatorzy: gharvelt, Bartosz, Dobromir, Moderatorzy

Awatar użytkownika
gharvelt
zremasterowany digipack z bonusami
Posty: 5748
Rejestracja: 14.04.2014, 20:52
Lokalizacja: Kraków

Post autor: gharvelt »

Białystok pisze:Nie popełniaj typowego błędu dla nowicjuszy i nie zaczynaj od 3-4 ligowych psychodelicznych NKRów
Progres w dużym stopniu tak poznawałem i wcale tego nie żałuję :) Poza tym, wbrew pozorom, trochę psychodelii już zdążyłem liznąć - np. z pierwszej "50" podsumowania finałowego nie znam tylko 2 albumów, tych Tyrannosaurusów Rexów z miejsca 47. Owszem, wiele płyt teraz odświeżam po latach, ponieważ nabrałem innego spojrzenia na muzykę i to znajduje odzwierciedlenie w zmianach preferencji, tym niemniej nie widzę powodów, żeby tych mniej znanych wykonawców unikać.
Awatar użytkownika
gharvelt
zremasterowany digipack z bonusami
Posty: 5748
Rejestracja: 14.04.2014, 20:52
Lokalizacja: Kraków

Post autor: gharvelt »

gharvelt pisze:Postaram się odwdzięczyć dodaniem pozostałych statystyk/ciekawostek
I have spoken ;) Przygotowałem plik oraz wszystkie standardowe statystyki. Żeby nie rozrzucać materiałów podsumowujących po różnych stronach wątku, wkleiłem całość w tym poście.
Awatar użytkownika
greg66
limitowana edycja z bonusową płytą
Posty: 4162
Rejestracja: 31.08.2008, 22:00
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Post autor: greg66 »

Białystok pisze:
Nie popełniaj typowego błędu dla nowicjuszy i nie zaczynaj od 3-4 ligowych psychodelicznych NKRów :wink:
Powiem ci, że jeśli chodzi o te płyty co polecam to dla mnie one już są przesiane przez sitko z małym oczkiem. Pierwszy odrzut to słaba jakość nagrania, druga to pytanie czy ja to jeszcze będę słuchał?. Wystarczy przy jednym numerze odp. negatywna i koniec.

Pewnie wielu z nas już tak podchodzi.
Awatar użytkownika
greg66
limitowana edycja z bonusową płytą
Posty: 4162
Rejestracja: 31.08.2008, 22:00
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Post autor: greg66 »

Kolejna porcja znanych i lubianych :) i polecanych


AESOP’S FABLES – In Due Time /69/
BREAKTHRU – Adventures Highway 70
BLUES MAGOOS – Never Goin’ Back To Georgia 69 ale tylko ta płyta wcześniejsze to garaż
BELFAST GYPSIES – same 67
COMPANY CAINE – A Product of a Broken Reality 71
DANTALION’S CHARIOT – Chariot Rising 67
ELDERBERRY JAK – Long Overdue 70
FIVE DAY WEEK STRAW PEOPLE – same 68
FREEDOM NORTH – same 70
THE FORD MUDGE MEMORIAL – same 69
FIRE – The Magic Shoemaker 70
GOLDENROD – same 69
HARSH REALITY – Heaven & Hell 69
JACKSON GORDON – Thinking Back 69
Awatar użytkownika
MirekK
zremasterowany digipack z bonusami
Posty: 6320
Rejestracja: 02.03.2008, 22:10
Lokalizacja: Nowy Jork

Post autor: MirekK »

gharvelt pisze: Nie wezmę udziału w sporze o definiowanie psychodelii, zbyt słabo się na tym znam, ale gdybym miał wskazać utwory, które mi modelowo pasują do tej kategorii, to wśród nich znalazłby się na pewno Drunkard.
Poważnie? Początek to raczej pop-rockowa piosenka. Tak od połowy zaczyna robić się ciekawej i bardziej psychodelicznie, ale modelowy psych to nie jest.
Tu masz przykład modelowego psych, od początku do końca.
Modelowy Psych

Grzesiu - połowę tego co wrzuciłeś powyżej znam, ale..nie wracałem do tego od wieków. Sprawdzę resztę, a nuż jest między nimi jakaś psychodeliczna niespodzianka. :wink: :D
"Życie bez muzyki jest błędem." - F. Nietzsche
Awatar użytkownika
gharvelt
zremasterowany digipack z bonusami
Posty: 5748
Rejestracja: 14.04.2014, 20:52
Lokalizacja: Kraków

Post autor: gharvelt »

Pewnie masz rację, ale przecież pisałem, że moja opinia to opinia laika ;) A tych Stonesów też muszę odświeżyć, "Their Satanic Majesties Request" nie słuchałem od lat. Z najsłynniejszych zespołów mających na koncie nagrania psychodeliczne znacznie częściej, w tym również ostatnio, wracam do Beatlesów.

Nawiązując jeszcze do wyników plebiscytu, kilka pozycji (albo braków) dość mocno mnie zaskoczyło, m.in.:
- nie zapunktował w ogóle album "Easter Everywhere" 13th Floor Elevators. Czy to nie psychodelia? U mnie byłby w ścisłej czołówce;
- debiut Silver Apples z raptem dwoma głosami :shock: podobnie, jedna z moich ulubionych płyt, z tych które mają coś wspólnego z psychodelią;
- tylko jeden głos na "Buffalo Springfield Again". Tutaj w sumie sam mam wątpliwości odnośnie klasyfikacji, ale to nie zmienia faktu, że bardzo lubię i bym głosował. Dziś przypomniałem sobie ten album i zdanie podtrzymuję;
- "Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band" daleko poza "10";
- drugiej płyty Kaleidoscope (UK) nie było nawet na liście propozycji, szkoda. Brak Fairfield Parlour zrozumiały, skoro granicą był rocznik 1969, aczkolwiek to też wyraźna strata.

Może zatem za rok-dwa jakaś reedycja? :)
Awatar użytkownika
MirekK
zremasterowany digipack z bonusami
Posty: 6320
Rejestracja: 02.03.2008, 22:10
Lokalizacja: Nowy Jork

Post autor: MirekK »

greg66 pisze:WARREN S. RICHARDSON Jr. - same
Białystok - to coś dla ciebie, powinieneś to sprawdzić. Progresywny blues z dęciakami. Przypomina mi to trochę Twoją ulubioną "Świnkę". :wink: :)
"Życie bez muzyki jest błędem." - F. Nietzsche
Awatar użytkownika
MirekK
zremasterowany digipack z bonusami
Posty: 6320
Rejestracja: 02.03.2008, 22:10
Lokalizacja: Nowy Jork

Post autor: MirekK »

gharvelt pisze:- nie zapunktował w ogóle album "Easter Everywhere" 13th Floor Elevators. Czy to nie psychodelia? U mnie byłby w ścisłej czołówce;
Mało psychodelii jest na tej płycie. Poza tym brakuje na niej tych niezapomnianych melodii wgniatających w ziemię. Zdecydowanie wolę wcześniejsze "Psychedelic Sounds" i kilka punktów dostały ode mnie.
gharvelt pisze:- debiut Silver Apples z raptem dwoma głosami podobnie, jedna z moich ulubionych płyt, z tych które mają coś wspólnego z psychodelią;
Nigdy nie rozumiałem fenomentu tej płyty. Zdecydowanie nie moje klimaty.
gharvelt pisze:- "Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band" daleko poza "10";
Prawdopodobnie tylko dlatego, że kilku uczestników zestawienia stwierdziło, że jest na niej za mało psychodelicznych momentów? Ja byłem jednym z nich. Przy tego typu zestawieniach gatunkowych, wyniki końcowe zależą w dużym stopniu od naszej indywidualnej wrażliwości i jak odmiennie odbieramy muzykę.

Czy "Buffalo Springfield Again" to psych rock? Zlepek kilku gatunków muzycznych (rock, folk, country, psych a nawet heavy rock)? Czyli znów duża niewiadoma. Sporo osób nie zagłosuje na tego typu album w zestawieniu gatunkowym.
"Życie bez muzyki jest błędem." - F. Nietzsche
Awatar użytkownika
Białystok
box
Posty: 8600
Rejestracja: 03.01.2013, 08:21
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Białystok »

MirekK pisze:
greg66 pisze:WARREN S. RICHARDSON Jr. - same
Białystok - to coś dla ciebie, powinieneś to sprawdzić. Progresywny blues z dęciakami. Przypomina mi to trochę Twoją ulubioną "Świnkę". :wink: :)
Troszeczkę. Miaaałem na CD. Baaardzo nierówna płyta.
Awatar użytkownika
SafeMan
maxi-singel kompaktowy
Posty: 760
Rejestracja: 29.10.2019, 14:25
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: SafeMan »

gharvelt pisze:Może zatem za rok-dwa jakaś reedycja? :)
Jestem za, zarówno odnośnie powtórki jak i relatywnie odległego terminu.
Awatar użytkownika
MirekK
zremasterowany digipack z bonusami
Posty: 6320
Rejestracja: 02.03.2008, 22:10
Lokalizacja: Nowy Jork

Post autor: MirekK »

greg66 pisze:JACKSON GORDON - Thinking Back 69
A tu miła niespodzianka, album z ciekawą historią. Praktycznie cały Traffic grał na tym albumie (Steve Winwood, Dave Mason, Jim Capaldi, Chris Wood), a producentem był D.Mason. Mało znany album, bo przez wiele lat niedostępny na kompakcie.
Muzycznie to mieszanka folku, rocka i psych, ma swoje momenty, zdecydowanie polecam aby zapoznać się z tym albumem. Do mojego Topu 30-40 ulubionych płyt psychodelicznych nie wejdzie, ale naprawdę warto poznać.
Dzięki greg66. :D

"Thinking Back" z bonusami

Historia powstania albumu
"Życie bez muzyki jest błędem." - F. Nietzsche
Awatar użytkownika
WOJTEKK
box z pełną dyskografią i gadżetami
Posty: 25820
Rejestracja: 12.04.2007, 17:31
Lokalizacja: Lesko

Post autor: WOJTEKK »

Dobra płyta. Mam ją już jakis czas. Oczywiście od Grześka
Nie ma ludzi niezastąpionych. Oprócz The Rolling Stones.

http://artrock.pl/
Awatar użytkownika
greg66
limitowana edycja z bonusową płytą
Posty: 4162
Rejestracja: 31.08.2008, 22:00
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Post autor: greg66 »

To dalej grzebię.
Mirku o Jacksonie Gordonie pisałem na swoim blogu, kiedyś.

Moze ci podejść a jak nie to chociaż zapoznasz się:
CHRIS BRITTON (gitarzysta The Troggs) - As I Am
Billy Nichols (tez niezła obsada: S.Marriott, R.Lane, J.P.Jones, I.McLagan, K.Jones) - Would You Believe
J.K.& Co - Suddenly Our Summer
LAZY SMOKE - Corridor of Faces
LES FLEUR de LYS - Reflections
LESLIE'S MOTEL (gitarowa psychodelia) - Dirty Sheets
MOON'S TRAIN (producent Bill Wyman) - same
THE MANDRAKE MEMORIAL - Puzzle
THE MANDRAKE MEMORIAL - same
THE MANDRAKE MEMORIAL - Medium
ODYSSEY - Setting Fourth
THE PAUPERS - Magic People
THE PAUPERS - Ellis Island
PEACE AND QUIET - same

parę z tych płyt jest opisanych na blogu.
Awatar użytkownika
WOJTEKK
box z pełną dyskografią i gadżetami
Posty: 25820
Rejestracja: 12.04.2007, 17:31
Lokalizacja: Lesko

Post autor: WOJTEKK »

Paupers słuchałem i mi się nie podobało
Nie ma ludzi niezastąpionych. Oprócz The Rolling Stones.

http://artrock.pl/
Awatar użytkownika
greg66
limitowana edycja z bonusową płytą
Posty: 4162
Rejestracja: 31.08.2008, 22:00
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Post autor: greg66 »

Bo się nie znasz.
ODPOWIEDZ