Jimi Hendrix

Biografie, dyskografie, opinie.

Moderatorzy: gharvelt, Bartosz, Dobromir, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Andy
japońska edycja z bonusami
Posty: 3916
Rejestracja: 11.04.2007, 13:56
Lokalizacja: NJ

Jimi Hendrix

Post autor: Andy »

Nikt do tej pory nie odtworzyl watku o tym Artyscie, a nie wyobrazam sobie, zeby na naszym Forum ten gigant rockowej gitary nie mial swojego tematu. Prosze wszystkich, szczegolnie B.J'a, o przenoszenie swoich postow.
Awatar użytkownika
B.J.
box z pełną dyskografią i gadżetami
Posty: 14151
Rejestracja: 11.04.2007, 21:33

Post autor: B.J. »

Jimi Hendrix
27 listopada 1942 - 18 września 1970
- człowiek-muzyka zrośnięty z gitarą
Obrazek

Należy obowiązkowo przesłuchać 4 płyty, które ukazały się za życia Jimiego:
Are You Experienced (1967)
Axis: Bold As Love (1967)
Electric Ladyland (1968)
Band Of Gypsys (1970)
Radek

Post autor: Radek »

B.J., mam nadzieję, że przeniesiesz tu Swoje posty ze starego miejsca, a tymczasem chciałbym zadać pytanie o box The Jimi Hendrix Experience, o którym pisałeś. Wspomniałeś, że wznowiona wersja zawiera DVD z filmem Jimi & The Blues i klipami koncertowymi. Czy materiał z DVD został wydany także poza boxem?
Awatar użytkownika
B.J.
box z pełną dyskografią i gadżetami
Posty: 14151
Rejestracja: 11.04.2007, 21:33

Post autor: B.J. »

Radek pisze:(...)Czy materiał z DVD został wydany także poza boxem?(...)
Płyta dvd zawiera ok 30min. film "Jimi & The Blues" - jest to 15 min. fragment filmu z cyklu "Martin Scorsese Presents The Blues" i 3 klipy koncertowe:
1."Johnny B. Goode" - Live at Berkeley Community Theatre, Berkeley, Ca., May 30, 1970;
2."Red House" - Live at Isle Of Wight, England, August 30, 1970;
3."In From The Storm" - Live at Isle Of Wight, England, August 30, 1970.

Nie widziałem tego dvd, ale jestem na 99,99% pewien, że klipy to jest dokładnie to samo, co już było m.in. na znanych i łatwo dostępnych dvd "Jimi Plays Berkeley" i "Blue Wid Angel: Live at Isle Of Wight".
Co do 15min. dokumentu nie potrafię nic powiedzieć.
Awatar użytkownika
Windmill
japońska edycja z bonusami
Posty: 3927
Rejestracja: 11.04.2007, 08:07
Lokalizacja: Świętochłowice
Kontakt:

Post autor: Windmill »

"Z układnością mi nie do twarzy. (...) Zresztą nie lubię zachowywać się układnie; nudzi mnie to."
Robert Walser "Małe poematy" [1914]

http://riversidebluesnr2.blogspot.com/
Awatar użytkownika
B.J.
box z pełną dyskografią i gadżetami
Posty: 14151
Rejestracja: 11.04.2007, 21:33

Post autor: B.J. »

Nie ponawiałem jak dotąd swoich opisów płyt z naszego poprzedniego forum. Obawiałem się, że po przekopiowaniu tych wszystkich postów nie będzie już żadnego bodźca do dyskusji, tzn. wszystko zostanie jednym blokiem napisane i nikt nie będzie miał ochoty nawet skopiować swoich komentarzy. A tymczasem jest to przecież forum dyskusyjne.
Proponuję zatem taką formułę: ja będę sukcesywnie wrzucał stare posty o płytach i odczekiwał po każdym trochę, aby i inni jakoś się do albumu odnieśli.

A zatem zacznijmy od debiutu:

ARE YOU EXPERIENCED- Remaster 2 Re-released 1997 (MCA)
Obrazek
Skład:
Jimi Hendrix - gitara, śpiew
Noel Redding - gitara basowa, śpiew
Mitch Mitchell - perkusja

Utwory:
1. Foxy Lady,
2. Manic Depression,
3. Red House (Version 1),
4. Can You See Me (Version 1),
5. Love Or Confusion,
6. I Don't Live Today,
7. May This Be Love,
8. Fire,
9. 3rd Stone From The Sun,
10. Remember,
11. Are You Experienced,
12. Hey Joe,
13. Stone Free,
14. Purple Haze,
15. 51st Anniversary,
16. The Wind Cries Mary,
17. Highway Chile

Drugie zremasterowane wydanie debiutanckiego albumu zespołu THE JIMI HENDRIX EXPERIENCE ukazało się w 1997 roku i zostało wzbogacone o 6 nagrań singlowych, które znajdują się na płycie po kończącym pierwotny porządek pierwszego wydania utworze tytułowym.
Album rozpoczyna dźwięk gitarowego sprzężenia i mięsisty riff Foxy Lady. Następna kompozycja to oparty na bluesowej harmonii hardrockowy walc Manic Depression ze znakomitą, prostą i genialną solówką. Red House to klasyczny blues, o którym można śmiało powiedzieć, że jest bluesem wzorcowym. Po nieco bardziej lajtowm, melodyjnym Can You See Me pora na wspaniały, pełen długo wybrzmiewających dźwięków gitary Love Or Confusion, w którym po raz pierwszy możemy posłuchać rozkołysanej, synkopującej, perkusyjnej improwizacji Mitcha Mitchella. Dźwięki bębnów, riff i sprzężenia gitary oraz wokal Jimiego rozpoczynają I Don`t Live Today - kolejny utwór o śmiałej aranżacji, pełnej intrygujących eksperymentów dźwiękowych. Po nich przychodzi ukojenie w postaci przepięknej ballady May This Be Love z łagodnie i "podwodnie" brzmiącą gitarową solówką. Fire to znów klasyczny rockowy riff, a po nim pora na nieco bardziej kosmiczne dźwiękowe spektrum, w postaci hipnotycznego, chwilami jazzującego 3rd Stone From The Sun, który to utwór jest jedną z moich ulubionych kompozycji Hendrixa. Po chwili lądowanie na ziemi, żeby posłuchać tradycyjnej rockowej piosenki, a kiedy wybrzmi Remember, pora na wielki finał albumu w jego pierwotnej postaci, czyli na utwór tytułowy. Bardzo ładnie wmiksowane w piosenkę puszczone od tyłu taśmy, rytm przywodzący mi na myśl szkockie marsze i swobodny śpiew Jimiego sprawiają, że odpowiedź na tytułowe pytanie brzmi "Tak, teraz jestem już doświadczony i to doświadczony niezwykle przyjemnie!"
Muzyka na tym krążku to potężna dawka sztuki na najwyższym poziomie, potężna tym bardziej, że ludzie z MCA dorzucili tu jeszcze utwory z singli poprzedzających wydanie albumu w Wielkiej Brytanii w maju 1967 roku. Mamy więc słynny debiut zespołu w postaci ballady Hey Joe, pierwszą kompozycję Hendrixa dla zespołu - Stone Free, fantastyczny riff Purple Haze, ładną balladę 51st Anniversary, jeszcze ładniejszą The Wind Cries Mary; a na zakończenie rockową piosenkę Highway Chile; wszystko to po kolei z trzech singli wydanych kolejno w grudniu 1966 roku oraz w marcu i w maju 1967 roku.
Płytę uważam za pozycję obowiązkową nie tylko dla fanów Jimiego Hendrixa, ale także dla każdego miłośnika muzyki rockowej, czy właściwie muzyki w ogóle. Kiedy pierwszy raz usłyszałem ten album w jego pierwotnej postaci, to po prostu wgniotło mnie w fotel i to bynajmniej nie brutalnością brzmienia; po prostu nie byłem wtedy gotów na obcowanie z owocem takiego geniuszu, nie byłem wystarczająco... doświadczony. A teraz, mimo że słuchałem tej płyty dziesiątki razy, kiedy znów po nią sięgam, czynię to z radością, jaką zwykle sprawia mi obcowanie z dziełem fascynującym.
Awatar użytkownika
Andy
japońska edycja z bonusami
Posty: 3916
Rejestracja: 11.04.2007, 13:56
Lokalizacja: NJ

Post autor: Andy »

Kilka uzupelnien, bo gdziezbym mial smialosc poprawiac, do postU B.J.'a
Jak zapewne kazdy milosnik tworczosci Mistrza wie, plyty wydawane za zycia Artysty mialy w Europie i w Stanach inne okladki. Nie dotyczy to chyba tylko plyty Axis:Bold As Love, ale pewnosci nie mam. W przypadku plyty THE JIMI HENDRIX EXPERIENCE pierwsze amerykanskie wznowienie plyty na cd z polowy lat 80-tych, wydane przez Reprice mialo okladke identyczna jak amerykanskie wydanie winylowe.

Obrazek

Utwory:

1. Purple Haze,
2. Manic Depression,
3. Hey Joe,
4. Love Or Confusion,
5. May This Be Love,
6. I Don't Live Today,
7. The Wind Cries Mary,
8. Fire,
9. 3rd Stone From The Sun,
10. Foxy Lady,
11. Are You Experienced,

Drugie, poszerzone wydanie ukazalo sie w 1993 r. nakladem MCA. Plyta miala zmieniona okladke i zawierala 17 utworow, te same co w wydaniu europejskim, ale w innej kolejnosci.

Obrazek
Never Turn Your Back On A Friend
Awatar użytkownika
B.J.
box z pełną dyskografią i gadżetami
Posty: 14151
Rejestracja: 11.04.2007, 21:33

Post autor: B.J. »

Dla przyszłych pokoleń przeklejam tę wymianę poglądów z wątku Co nowego w naszych zbiorach:
Andy pisze:
Majkel pisze: Widziałem dzisiaj też takie cuś:
Obrazek
2CD - 36 zł
To sa 2 koncerty Jimiego z Hawaii. Dla fanow mus. Innym, lubiacycm starego rocka tez polecam. Cena smiesznie niska. Ja zaplacilem ponad 20 dolcow. :x
B.J. pisze:
Andy pisze:...
To sa 2 koncerty Jimiego z Hawaii. Dla fanow mus. Innym, lubiacycm starego rocka tez polecam. Cena smiesznie niska. Ja zaplacilem ponad 20 dolcow. :x
To ma dystrubycję głównie europejską. Jest to wydawnictwo nieoficjalne (bootleg) purple haze records (wytwórnia juz nie działa, przegrali poroces z Experience Hendrix, ale zdążyła wydać 9 podwójnych bootlegów). Mam to i uważam, że tylko dla fanów. Jednak za cenę w katowickim MM (gdzie indziej ta pozycja chodzi 70-90zł) warto zaryzykować i nie-fanom. Koncert soundboard, jakość dźwięku dobra, miejscowo z problemami. Skład z Coxem. Koncert ten sam, którego fragmenty sa na dvd Rainbow Bridge
Majkel pisze:Za namową pewnego pana z Hameryki: The Rainbow Bridge Concert - Jimi Hendrix. Jakość techniczna nagrania jest hmmm... średnia, ale za to muuuzyka genialna :idea: Koncerty z Manui różnią się repertuarem i wykonaniem od tych, jakie miałem do tej pory dość znacznie, więc zakup uważam za bardzo udany. Cena dwupłytowego albumu w stalinogrodzkim MM wynosi nie 36 a 36,99 zł ;)
Majkelu - Maui, nie Manua :)
Awatar użytkownika
Majkel
limitowana edycja z bonusową płytą
Posty: 4550
Rejestracja: 11.04.2007, 18:21
Lokalizacja: Stalinogród

Post autor: Majkel »

B.J. pisze:
Majkelu - Maui, nie Manua :)
Richtig :D
Awatar użytkownika
B.J.
box z pełną dyskografią i gadżetami
Posty: 14151
Rejestracja: 11.04.2007, 21:33

Post autor: B.J. »

Jimi Hendrix - Feedback
2005 WHE International Limited

Dwie płyty w plastikowym pudełku - jedna dvd i jedna cd, a do tego 32stronicowa kolorowa książeczka. Cena 18 zł. Czyż nie wygląda to zachęcająco?
Obrazek

Kolekcjonuję Henia, więc nie zastanawiałem się nad zakupem, chociaż z doświadczenia wiedziałem, że za tę cenę trudno oczekiwać czegoś więcej niz kolejnej kompilacji dźwiękowych i filmowych odpadów różnej maści. Rozczarowałem się in plus.
Film na dvd to Feedback - dokument w reżyserii Mike`a Parkinsona. Generalnie kolejna porcja wspomnień ludzi, którzy otarli się o Jimiego w latach `60, ale o dziwo są tu również bardzo bliscy współpracownicy Jimiego (roadie Gery Stickells) i otaczający go przedstawiciele showbiznesu (Keith Altham, Chuck Wein, Ed Chalpin). Wspomnienia przetykane są dość mitologicznym ujęciem kariery Jimiego (aczkolwiek nie ma tu totalnych przegięć) i fragmentami występów. Ogólnie całość dość zgrabna, lekka, łatwa i przyjemna, wnosząca jednak niewiele nowego do dotychczasowej twórczości na temat Jimiego, m. in. wspomnienia niejakiej Melindy Merrywether, przyjaciółki Jimiego, ktorej jakoś nie kojarzę z wczesniejszych wykopalisk hendrixologicznych. Cały film trwa godzinkę i można obejrzeć, jak się nie ma nic ciekawszego do roboty.
Co do plyty cd, jest tu 10 utworów z okresu nagrań z Curtisem Knightem (w sumie ok. 25 minut) i półgodzinny wywiad dla magazynu Rolling Stone z 1970 roku. Niektóre z utworów są w innych mixach, niż te które znajdowały się dotąd w powszechnej cyrkulacji, więc jako kolekcjoner jestem usatysfakcjonowany.
Reasumując: nie żałuję wydanej kwoty, ale też nie polecam szerokiemu ogółowi, raczej tylko zatwardziałym fanom i kolekcjonerom.

Andy, czy przejrzałeś już to potrójne dvd, które kupiłeś parę miesięcy temu? Czuję, że ten film też tam może być (?).
Awatar użytkownika
B.J.
box z pełną dyskografią i gadżetami
Posty: 14151
Rejestracja: 11.04.2007, 21:33

Post autor: B.J. »

Obrazek
W lipcu ma się ukazać 6cd z kompletem nagrań Band Of Gypsys z koncertów w Fillmore East 1969/1970. Podobnie jak w przypadku wydawnictw firm Radioactive i Reclamation, wydawca o nazwie Voodoo Chile Export, powołuje się na prawa wydawnicze Michael Jeffrey Estate, plując w twarz Experience Hendrix LLC.
Ale o muzyce:
Nawet jeśli, w co wątpię, będziemy tu mieli do czynienia z pełnym soundboardem, bez żadnego "ciachania" utworów, to i tak będzie to box tylko i wyłącznie dla fanów. Znam cały ten materiał i - jak już pisałem przy okazji 2cd Live At Fillmore East - w zasadzie wszystko co dobre znalazło się na tamtych dwóch płytach). Jeżeli jednak jesteś fanem i interesuje Cię zapis całości, jako pewien historyczny dokument, niepozbawiony chwilami uduchowionej gry Jimiego, to możesz rozważyć ten zakup. Cena na razie nie jest znana, sądzę, że 200zł minimum. Tytuł wydawnictwa: 2 Nights At The Fillmore East.
Awatar użytkownika
B.J.
box z pełną dyskografią i gadżetami
Posty: 14151
Rejestracja: 11.04.2007, 21:33

Post autor: B.J. »

Dla odświeżenia tematu - wspomnienie:

AXIS: BOLD AS LOVE
Released December 1967 (UK-Track, US-Reprise)
Remaster 2 Re-released 1997 (MCA) (teraz powszechnie w sprzedaży)

Obrazek

Utwory: EXP, Up From The Skies, Spanish Castle Magic, Wait Until Tomorrow, Ain't No Telling, Little Wing, If Six Was Nine
You've Got Me Floating, Castles Made Of Sand, She's So Fine (Redding), One Rainy Wish, Little Miss Lover, Bold As Love.

Skład: jak poprzednio - Jimi, Mitch i Noel

Publika jeszcze kwiczała po Are You Experienced, kiedy Jimi z kolegami wyprodukowali (znowu Chas Chandler) kolejny krążek. Tym razem bardziej liryczny i melodyjny (np. najcudowniejsza piosnka wszechczasów Little Wing, poruszające Castles Made Of Sand czy One Rainy Wish), ale i nie pozbawiony rockowego zęba (Spanish Castle Magic, Little Miss Lover). Płytę rozpoczyna dialog prezentera wymyślonej stacji radiowej EXP z gosciem w studio nt. latających statków i kosmitów, a towarzyszy temu dość buczący gitarowy eksperyment. Jimi bardzo lubił sci-fi, czemu zreszta dał wyraz juz na wcześniejszym krążku w utworze Third Stone From The Sun. Podobnie jak w tamtym przypadku i na tej płycie znajdziemy fragmenty lekko skręcające w stronę jazzu (Up From The Skies, If Six Was Nine). Zwieńczenie całości jest pięknie zaaranżowany utwór tytułowy ze wspaniałą partią gitarową.
Tylko 2 utwory z tej płyty weszły na stałe do koncetowego repertuaru The Jimi Hendrix Experience: Spanish Castle Magic, będący często okazją do gitarowych i zespołowych improwizacji i szaleńsw oraz Little Wing, którego wykonanie z Royal Albert Hall stało się ponadczasowym klasykiem.
Axis: Bold As Love to chyba najbardziej niedoceniana z płyt, które ukazały się za życia Hendrixa. W mojej opinii to równie dobry album jak debiut, godny polecenia szczególnie miłośnikom spokojniejszych rockowych klimatów.
Awatar użytkownika
B.J.
box z pełną dyskografią i gadżetami
Posty: 14151
Rejestracja: 11.04.2007, 21:33

Post autor: B.J. »

Błękitne Płomienie

The Jimi Hendrix Experience nie był pierwszym zespołem, w którym Jimi grał, a nawet nie był pierwszym zespołem, który Hendrix założył jako lider. Tuż przed powstaniem słynnego trio Jimi prowadził w Nowym Jorku przez kilka miesięcy swój pierwszy "własny" band pod nazwą Jimmy James & The Blue Flames. Zespól nie nagrał żadnej płyty i - o ile mi wiadomo - nie pozostały po nim żadne dźwiękowe materiały archiwalne. Warto o nim jednak wspomnieć z dwóch przynajmniej powodów:
Jednym z muzyków zespołu był 15letni wówczas Randy Wolfe, któremu Hendrix, dla odróżnienia od innego Randy`ego w kapeli, nadał przydomek California. I tenże właśnie Randy California rok później założył znany i całkiem fajny zespół Spirit. Istotna ciekawostką jest to, że Randy skomponował utwór Taurus, który znalazł się na debiutanckiej płycie zespołu i przeszedł do historii rocka, gdyż na nim oparł się Jimmy Page budując Schody do nieba.
Drugim powodem, dla którego warto wspomnieć nazwę zespołu Jimmy James & The Blue Flames, jest niezwykły zbieg okoliczności polegający na tym, że zwerbowany w 1966 r. do gry w The Jimi Hendrix Experience perkusista Mitch Mitchell grał wcześniej również w Błękitnych Płomieniach, tyle, że w kapeli Georgie Fame & The Blue Flames. Odtąd więc dwa błękitne płomienie z różnych kontynentów płonęły już wspólnie w najbardziej ognistym power trio wszechczasów.

Obrazek

I jeszcze ciekawostka na marginesie:
W Georgie Fame & The Blue Flames, który uchodził w latach 1963/64 za najbardziej zorientowany na jazz zespół rhythm`n bluesowy w Londynie, terminował i nawet w 1964 roku dokonał z zespołem nagrań młody John McLaughlin.
Awatar użytkownika
KubusPuchatek
kaseta "chromówka"
Posty: 160
Rejestracja: 11.04.2007, 21:41

Post autor: KubusPuchatek »

B.J. -> wiesz może coś o tym wydawnictwie? Jak jest z jakością dźwięku i w ogóle? Zastanawiam się nad kupnem, ale wcześniej wolałbym zapytać Ciebie co sądzisz o tych płytach.

Pzdr.
"Gdyby wszyscy ludzie byli mądrzy, to na świecie byłoby tyle rozumu, że co drugi człowiek zgłupiałby z tego"
Awatar użytkownika
mir
remaster
Posty: 2409
Rejestracja: 11.04.2007, 01:43
Lokalizacja: Krakus

Post autor: mir »

Kubusiu, zanim BJ Ci odpowie, to wiedz, ze sa w obiegu znakomite boociki z tych trzech dni, wiec moze niekoniecznie musisz kupowac to limitowane wydawnictwo. Poza tym, jesli to jest wydane przez firme-siostre The Hendrix Experience to oni sie niespecjalnie bawia w oczyszczanie materialu i puszczaja w dokladnie takiej samej jakosci dzwiekowej, jak bootlegi, z ktorych te nagrania pochodza.

pzdr

mir
ODPOWIEDZ