Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna Muzyczne Dinozaury
i ich następcy

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Cały Ten Zgiełk czyli RIO / Zeuhl / Rock Awangardowy
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Muzyka
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Monstrualny Talerz
album CD

PostWysłany: 24.10.2017, 10:15    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Super te artykuły z Razem, dzięki za wrzutę, jest to nieco szokujące, że w 1982 r. w środku stanu wojennego goście pisali o takich zespołach jak Cow czy AEoC i jeszcze bardziej nieznanych, gdzie teraz nawet trudno jakieś informacje w necie wygrzebać!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
bananamoon
kaseta "metalówka"

PostWysłany: 11.07.2019, 10:54    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Jon Rose - artysta poszukujący...oryginalnej muzycznej wypowiedzi, dźwiękowych inspiracji w "dzikim" i ucywilizowanym świecie, wypatrujący upragnionej ciszy...ale także konstruktor "nowych" instrumentów.

Jon ROSE "Paganini's Last Testimony"

Abstrakcyjny w formie i treści koncept-eksperyment, traktujący o genialnym skrzypku - kolaż słowny sprzęgnięty z muzyką awangardową i klasyczną - świetny album!

Umarł skrzypek, niech żyje skrzypek.

https://www.discogs.com/Jon-Rose-Paganinis-Last-Testimony/release/1945081

Jon ROSE "Forward Of Short Leg"

Karkołomne, powyginane, zakręcone, koncertowe formy improwizatorskie.

Blind-Impro.

https://www.discogs.com/Jon-Rose-Forward-Of-Short-Leg/release/1441393
Powrót do góry
bananamoon
kaseta "metalówka"

PostWysłany: 14.07.2019, 14:00    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Pere Ubu "20 Years In A Montana Missile Silo"

Po niełatwych w odsłuchu, poszukujących, odlotowych, momentami improwizowanych wydawnictwach "Carnival Of Souls" oraz "The Pere Ubu Moon Unit", zespół wydał w 2017 roku płytę, o której można śmiało powiedzieć, że jest powrotem do rockowych korzeni.
Oczywiście muzyka Pere Ubu wciąż jest wypadkową charakterystycznego wokalu Davida Thomasa (niebanalnych, pogmatwanych tekstów, z niezbadanymi, przez takiego śmiertelnika jak ja, odwołaniami), garażowego groove, new-wave-punkowej siły i art rockowej przenikliwości...ale wyraźnie faworyzuje rockową żywiołowość (utwory są krótkie, czadowe, energetyczne).
Płytę polecam wszystkim, którzy uważają, że rock w dzisiejszych czasach nie ma się najlepiej...że nie ma nic ciekawego do zaoferowania.

Rock Is Not Dead.

https://www.discogs.com/Pere-Ubu-20-Years-In-A-Montana-Missile-Silo/release/10969294
Powrót do góry
crescent
limitowana edycja z bonusową płytą

PostWysłany: 18.07.2019, 22:14    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

bananamoon napisał:
Pere Ubu "20 Years In A Montana Missile Silo"

Po niełatwych w odsłuchu, poszukujących, odlotowych, momentami improwizowanych wydawnictwach "Carnival Of Souls" oraz "The Pere Ubu Moon Unit", zespół wydał w 2017 roku płytę, o której można śmiało powiedzieć, że jest powrotem do rockowych korzeni.

Dziś zapuściłem z Tidala. Faktycznie, żwawa, rockowa płyta, wciąż z tym zakręconym przez Thomasa groteskowym klimatem.

Siłą rozpędu pociągnąłem też ich najnowszy album "The Long Goodbye":

Również sporo stricte rockowego zacięcia, ale okraszonego dość obficie elektroniką. Jest więcej odjazdu, wycieczek w pogięte, głupawe rejony wykreowane przez lidera. Momentami można odnieść wrażenie, że starzy, "niepełnosprawni" Rezydenci są gdzieś w pobliżu Wink. Ale co najważniejsze, wciąż nie mamy wątpliwości, że słuchamy Pere Ubu!
Powrót do góry
bananamoon
kaseta "metalówka"

PostWysłany: 02.08.2019, 15:00    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

- crescent

Dziękuję za tych kilka słów opisujących muzykę z "The Long Goodbye".
Wiedziałem, że ukazała się nowa płyta Pere Ubu, ale "zdaje się", była dostępna jedynie na winylu - teraz pojawił się w sprzedaży cede, który zawiera dodatkowy dysk z koncertem zespołu z grudnia 2018 roku.

Peter Blegvad / John Greaves / Chris Cutler "Just Woke Up"
Peter Blegvad / John Greaves / Chris Cutler "Hangman's Hill"

Melodyjne, świetnie wykonane, piosenki-opowieści z pogranicza amerykańskiego bard-agro oraz angielskiego folk-rocka.
Wciąga się te płyty jednym oddechem.

Rock in songs-position.

https://www.discogs.com/Peter-Blegvad-With-John-Greaves-And-Chris-Cutler-Just-Woke-Up/release/875612

https://www.discogs.com/Peter-Blegvad-With-John-Greaves-Chris-Cutler-Hangmans-Hill/release/875638
Powrót do góry
bananamoon
kaseta "metalówka"

PostWysłany: 22.08.2019, 13:25    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Eugene Chadbourne "69th Sin Funny"

Nagrany pod pseudonimem Eugene Van Beethoven album "69th Sin Funny", zawiera koncertowe nagrania zespołu Chadbournea z lipca 1989 roku z Knitting Factory - biorąc pod uwagę syndrom luźnej formy preferowany przez Gienka, nagrania nad wyraz rockowe (tudzież dżezowe) i trzymane w ryzach rytmu.
Chadbourne znany jest z zamiłowania do coverowania znanych utworów - tutaj rozprawił się z takimi tuzami jak John Lennon, Paul McCartney (tradycyjnie), Joni Mitchell, Bob Dylan...ale na warsztat wziął także standardy dżezowe Ellingtona, Monka, Sandersa, Kirka...całość jest charakterystycznie przekrzywiona, zafałszowana i dodatkowo przepuszczona przez "maszynkę do robienia country" made by Chadbourne.

Gienek-Country-Covers.

https://www.discogs.com/Eugene-Van-Beethoven-69th-Sin-Funny/release/945737
Powrót do góry
bananamoon
kaseta "metalówka"

PostWysłany: 26.08.2019, 10:30    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

David Bedford "Nurse Song With Elephants"

Album rozpoczyna "przekrzykująca się, dźwiękowa kaskada" fletów i akordeonu (It's Easier Than It Looks); w tytułowym Nurses Song With Elephants, klasyczny, gitarowy Ensemble Omega Players zahacza o muzykę improwizowaną, poszukuje - dopiero kiedy na gitarze basowej "wchodzi" Mike Oldfield utwór przeistacza się w piękną pieśń...; kompozycje Some Bright Stars For Queen's College i Trona, to nic innego, jak wciągające i błyskotliwe improwizacje z pogranicza współczesnej muzyki klasycznej i free (moim zdaniem najlepsze kompozycje na płycie); Sad And Lonely Faces to krótka, nostalgiczna pieśń (w wykonaniu Kevina Ayersa) z akompaniamentem fortepianu.

Wielka muzyka!

https://www.discogs.com/David-Bedford-Nurses-Song-With-Elephants/release/1858961
Powrót do góry
bananamoon
kaseta "metalówka"

PostWysłany: 29.08.2019, 16:33    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

- crescent

Mam "już" cede Pere Ubu "The Long Goodbye" u siebie - rzeczywiście, warstwa muzyczna płyty mieni się od beatów i elektroniki (Thomas utwory na album napisał z akompaniamentem klawiszy), tekstowo jest gorzka w wymowie...na szczęście, jak napisałeś, charakterystyczna dla zespołu.

Do wydawnictwa dołączony jest dysk z koncertem z Theatre Berthelot, Montreuil z Paryża (w składzie David Thomas, Chris Cutler, Keith Moline i Graham Dowdall ksywa Gagarin) - prócz utworów przygotowanych na "The Long Goodbye", z którymi (jak mówi Thomas) zespół "zaznajomił się" dopiero dwa dni przed występem, możemy także posłuchać Heart Of Darkness, Road To Utah (z płyty "Carnival Of Souls"), Highwaterville (z płyty "Pennsylvania") oraz Running Dry autorstwa Neila Younga.
"The Long Goodbye" (a raczej "Montreuil") w koncertowej odsłonie broni się doskonale, utwory zyskują nieco inny wymiar, czuć atmosferę występu, zaangażowanie muzyków...na pewno będę wracał do tych nagrań.

https://www.discogs.com/Pere-Ubu-The-Long-Goodbye/release/13911009
Powrót do góry
crescent

PostWysłany: 30.08.2019, 09:56    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Zazdroszczę!

Pamiętam występ zespołu "The Woodden Birds" Davida Thomasa z Chrisem Cutlerem, Allenem Ravenstine, Tony'm Maimone w składzie. To było na "Marchewce" w Hali Gwardii, w Warszawie '87. Krótko niestety grali, gdyż lider przerwał występ mocno poirytowany problemami z nagłośnieniem. Wówczas to był pierwszy kontakt na żywo z bogami awangardy.

Jeszcze a propos Cutlera. Perełką od ReR jest jego album z Lutzem Glandienem "Domestic Stories" (1992). Znam niestety tylko fragmentarycznie (z kilku klipów na YT). Na reedycję się nie zanosi, a na dostępną wersję w plikach nie mam jakoś ochoty. W składzie m.in. Fred Frith, Dagmar Krause, Alfred Harth, a okładka autorstwa Petera Blegvada.

https://www.youtube.com/watch?v=ccHjlJrTD1Q
https://www.youtube.com/watch?time_continue=19&v=SXe2dxuujFk

Chris Cutler to niewątpliwie geniusz, mądrala ale również pyszałek i niezły wygibus. Sprzedał pod swoim nazwiskiem takie coś jak "Twice Around The Earth - An Experiment In Listening". Kompilacja odgłosów z różnych stron świata. Kupiłem swego czasu w ciemno nie wiedząc dokładnie co to, no bo przecie to boski Cutler nagrał i wydał. Oczywiście znaleźli się i tacy co się o mało nie posrali z zachwytu. Ja poczułem się zrobiony w ch...łąba. Miałem wyrzuty sumienia, gdy puściłem do dalej w świat na aukcji.
Powrót do góry
Leptir
zremasterowany digipack z bonusami

PostWysłany: 30.08.2019, 10:37    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Tez byłem na tym koncercie Davida Thomasa na Marchewce. Też był to mój pierwszy kontakt z tą muzyką na żywo - choć znałem już wtedy nieźle dorobek płytowy Pere Ubu. Tych "domowych historii" poszukam, bo skład zapowiada intrygującą rzecz. Dzięki!
bananamoon
kaseta "metalówka"

PostWysłany: 06.10.2019, 14:35    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

- crescent, Leptir

Takie występy, jak wspomniany przez Was mini-koncert Pere Ubu, zostają w głowie na całe życie - żałuję, że mnie tam nie było.
Wydaje mi się, że czytałem wzmiankę o koncertach z Marchewki w którymś z numerów Non Stopu? - musiałbym odszukać na strychu stare gazety (o ile jeszcze tam są).

Dzięki crescentowi, a pośrednio za sprawą wspomnianej "Domestic Stories" (okładka), odświeżyłem sobie niedawno świetny album Johna Greavesa.

John Greaves "Songs"

Część kompozycji na płycie (ale mamy także kilka nowych) zapewne znana jest słuchaczom, którzy śledzą dokonania duetu kompozytorskiego John Greaves / Peter Blegvad (nawet jeśli nie słyszeli "Songs")...ale wydawnictwo ma głęboki sens, bowiem "songs jest songs", nie pozostawia złudzeń, że "kompozycja równa się pieśń".
A pieśni są wspaniałe (!) - zachowały wzruszające, piękne melodie (teksty); zyskały nowe, stylowe, niebanalne aranżacje; zostały z wielkim sercem wykonane przez doborowych muzyków (z Robertem Wyattem na czele).

If I live too long
I will sing too many songs
If I die today
You will love me anyway

I could be brave, suddenly
Coming of age, suddenly
There are some words better said
Silently

Wake into sleep, suddenly
Shallow to deep, suddenly
You may love me
We will die anyway

https://www.discogs.com/John-Greaves-Songs/release/2550459
Powrót do góry
bananamoon
kaseta "metalówka"

PostWysłany: 08.10.2019, 09:34    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Carla Bley & Paul Haines "Escalator Over The Hill"

...normalnie stary, muzyka jest świetna
najlepszy keczup na świecie...

Powrót do góry
esforty
longplay

PostWysłany: 08.10.2019, 09:47    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

bananamoon napisał:
Carla Bley & Paul Haines "Escalator Over The Hill"

...normalnie stary, muzyka jest świetna
najlepszy keczup na świecie...

... ale, że to tu?
crescent

PostWysłany: 08.10.2019, 10:23    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Pamiętam opowieści, jak to Henryk Palczewski kupił ten potrójny LP na Jarmarku Dominikańskim od przypadkowego marynarza. Dzięki temu zdarzeniu poszło to w Polskę na taśmach. Muzycznie zaś, z początku, trudno się tego słuchało, będąc ukształtowanym muzycznie przez radiową Trójkę. Teraz to wręcz klasyka i łyka się tą wielką flachę awangardowej "gorzały" bez popitki. Ze 3 lata temu upolowałem ten album na winylu w stanie mint, za 70 pln. Teraz na takie strzały nie ma szans.
Powrót do góry
Tarkus
box z pełną dyskografią i gadżetami

PostWysłany: 08.10.2019, 10:40    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Jack Breuce pytany o Zappę i "Apostrophe" wymieniał "Escalator" mówiąc "Zagrałem w tym czasie na znacznie lepszym albumie, u Carli Bley".
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Muzyka Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następny
Strona 4 z 7

Skocz do: