Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna Muzyczne Dinozaury
i ich następcy

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Czesław Niemen
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 22, 23, 24 ... 37, 38, 39  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Wykonawcy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Wost
pocztówka dźwiękowa

PostWysłany: 02.12.2013, 16:04    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

edit

Ostatnio zmieniony przez Wost dnia 09.12.2013, 16:28, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Gacek
japońska edycja z bonusami

PostWysłany: 02.12.2013, 16:19    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Leptir napisał:

Powtarzam - nie wiem, jakby się to sprzedało, ale jednak sprzedają się (także u nas) kolejne wydania Crimsonów, Floydów itp. a większość tego też trudno sobie zanucić. Smile Dlaczego więc miałby się nie sprzedać Niemen - przy odpowiedniej reklamie?

A dla mnie to oczywiste że by się sprzedało.
Jak już stawiamy to obok Floydów czy Crimsonów to zacznijmy od tego że na rynku jest zatrważająca ilość wydawnictw tych zespołów. Jeżeli ktoś chce konkretne wydanie może mieć jakiś tam problem ale jeżeli ja wchodzę do sklepu i chcę uzupełnić swoją kolekcję np o album Islands to dostanę go praktycznie wszędzie. Jeżeli natomiast chcę kupić album Niemena powiedzmy Enigmatic czy Czerwony to go nie dostanę. Nie ma ich nawet na allegro.

Poza tym to jest bardzo istotne z perspektywy podtrzymywania pamięci o Niemenie i chyba nie muszę tłumaczyć dlaczego. Niebyt tych wydawnictw na półkach sklepowych to jest najlepsza droga żeby powoli o nim zapomnieć. Wiem że wszędzie można dostać mp3, że polskie radio też przypomina Niemena ale są ludzie, którzy zupełnie nie interesują się tematyką i nie mają na to czasu, chcą poprostu kupić "tą płytę na której jest Bema pamięci...." czy tam inny klasyk. Zresztą o czym tu mówić skoro sam nie mam tych płyt a co dopiero jakbym chciał komuś zrobić np prezent i kupić pod choinkę kawałek rodzimej kultury.

Nie jestem psychofanem Niemena i daleko mi to gloryfikowania wszystkiego co stworzył ale te kilka kanonicznych płyt powinno na półach zalegać. Bez względu na to co później robił i z jakim skutkiem był i jest w rodzimej muzyce ikoną. Gdybym miał wybrać coś na wskroś rodzimego w muzyce współczesnej byłby to pewnie jakiś utwór Czesława.

Cytat:
z radościa piszę iż był to mój ostatni post na tym forum

Bogu niech będą dzięki!
Powrót do góry
Leptir
zremasterowany digipack z bonusami

PostWysłany: 02.12.2013, 18:27    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Ja, podobnie jak Gacek, nie należę do fanatyków Niemena. Owszem niektóre jego rzeczy lubię, inne mniej. Nie zależy mi specjalnie na kolekcjonowaniu wszystkiego, co stworzył (choć rozumiem, że są tacy i to szanuję). Ale szlag mnie jasny trafia, kiedy nie mogę za normalne pieniądze nabyć jego najważniejszych nawet płyt. A wypadałoby, żeby ich wydania były opracowane należycie, a nie jak ruski pirat z dawnego stadionu.
Mam przyjaciela na Litwie - to muzyk, krytyk muzyczny, dziennikarz, który dość często obdarowuje mnie płytami swoich rodaków. Jakiś czas temu przyznał się, że bardzo ceni Niemena, chciałem mu zrobić prezent i kupić "Marionetki" - i co? I nic. W sklepie tego nie ma, nawet na Allegro nie znalazłem, pewnie gdzieś tam można dorwać używane, za jakieś chore pieniądze, ale mnie to nie interesuje.

Odpowiedzialnością za ten stan rzeczy - niestety - muszę obarczyć spadkobierczynie. I nie interesują mnie ich racje i powody - jeżeli nie chcą, nie mogą, nie potrafią wydawać spuścizny Niemena tak, jak ona na to zasługuje - to niech pozwolą to robić innym. Chętni na pewno się znajdą.
Tarkus
box z pełną dyskografią i gadżetami

PostWysłany: 02.12.2013, 22:41    Temat postu: Re: dość Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Wost napisał:
z radościa piszę iż był to mój ostatni post na tym forum

Gacku, płyty bywają. Nawet w wydaniu Digitonu. Tylko trzeba mieć mocno zasobny portfel, żeby sobie móc na nie pozwolić Smile Tak więc dzięki spadkobierczyniom Czesław Niemen jest artystą nam dosłownie drogim
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Gacek

PostWysłany: 02.12.2013, 23:25    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Ano wiem bo czasem zerkam na allegrosza.
Tylko ani dla mnie ani dla przeciętnego zjadacza chleba, który po prostu chce mieć ten kawałek rodzimej kultury na półce nie jest to żadne pocieszenie. Na dobrą sprawę tych płyt na ryku nie ma.
Ale słuszne spostrzeżenie, panie Niemen wiedzą jak dbać o wielkość Czesława, nikt mu nie zarzuci tandety Twisted Evil
Powrót do góry
Sariusz
szpula

PostWysłany: 10.12.2013, 12:21    Temat postu: Niemen Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Wost pousuwał swoje wypowiedzi z tego wątku, więc i mój ironiczny komentarz do jego peanów na cześć pań stracił sens.

Najdłużej zwlekał z usunięciem zapowiedzi, że "był to mój (znaczy Stacha) ostatni post na tym forum"- co oznacza, że wróci Wink

Mam nadzieję, że ostatnie wpisy nie zniechęcą Was do dyskusji na główny temat wątku, zwłaszcza że okazji do wymiany zdań w najbliższych miesiącach nie zabraknie. I tak już wkrótce- tj. w środę 11 grudnia o godz.12.00 w TVP Kultura druga część koncertu "Z listu do R." , a w nim Pan Czesław z Dżemem (1995) Cool

W sprawie projekcji rzadko przypominanych archiwalnych programów TVP nie powiedziała ostatniego słowa...
Jest np. ciekawie zrealizowany, lecz niepokazywany dotąd film.
Backside
limitowana edycja z bonusową płytą

PostWysłany: 21.12.2013, 18:01    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

http://muzyka.onet.pl/pop/45-lat-zlotej-plyty-w-polsce-czeslaw-niemen-dziwny-jest-ten-swiat/jykpe

To w sumie niesamowite, że to właśnie Niemen zgarnął "złoto", i to w dodatku jako pierwszy. Artysta zdecydowanie nie będący pupilkiem władzy, oburzający społeczeństwo swoim ubiorem, śpiewem, zachowaniem, wyszydzany jako beztalencie, które "drze się jak stare prześcieradło" - a jednak ludzie swoje wiedzieli Smile.
rockowy

PostWysłany: 21.12.2013, 18:44    Temat postu: Re: Niemen Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Sariusz napisał:
Jest np. ciekawie zrealizowany, lecz niepokazywany dotąd film.

Można prosić o jakieś szczegóły? Z góry dzięki.
Domin189
pocztówka dźwiękowa

PostWysłany: 21.12.2013, 22:10    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Czyżby Sariusz miał na myśli klip do "Snu o Warszawie", zrealizowany w połowie lat '70?

Backside napisał:
To w sumie niesamowite, że to właśnie Niemen zgarnął "złoto", i to w dodatku jako pierwszy.

W kontekście "Złotej Płyty" od zawsze interesowała mnie pewna kwestia. Czy sprzedaż czerwonego albumu rzeczywiście nie osiągnęła wymaganego progu? Skoro "Enigmatic" cieszył się tak dużą popularnością, to dlaczego następna płyta, wcale nie gorsza, nie spotkała się z równie wysokim zainteresowaniem? Skoro ten "trudny" Niemen "chwycił", to co poszło nie tak?
Sariusz
szpula

PostWysłany: 21.12.2013, 23:39    Temat postu: Film, płyty, rocznica Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Szczegóły..? Wiecie jak jest... Na razie dodam, że film zawiera m.in. fragment zapisu z występu na pewnym festiwalu. Zdjęcia robili świetni operatorzy, reżyser też był znany, a mimo to przez długi czas film miał status "półkownika" Cool

Co do popularności czerwonego albumu- gdyby płyty ukazały się pojedynczo- to pewnie ta druga (bardziej piosenkowa) miałaby większe szanse sprzedażowe przy normalnej dystrybucji. Jednak był to czas tzw. sprawy radomoszczańskiej i wyrok w sprawie wiele nie zmienił w kwestii zaniechania promocji tej muzyki w mediach. W drugiej połowie lat 70. było jeszcze wznowienie czerwonego albumu, ale obowiązywały już wyższe kryteria na status Złotej płyty (coś koło 150 tys. egz.), a na topie była muzyka disco. Podwójny LP (+SP) N.AE. Idee fixe rozszedł się w dużo mniejszym nakładzie.

Czerwony album doczekał się Złotej płyty za pierwszy box "Od początku" w 2005r.. Zdziwiłem się, że z protestem spadkobierczyni spotkała się sprzedaż pojedynczych albumów z obu boxów, bo przecież nie każdego stać na wielo-płytowe wydawnictwo.

Zbliżają się ważne rocznice, więc czeka nas sporo okolicznościowych imprez i publikacji. W wątku, gdzie padło tyle uwag krytycznych, nie od rzeczy będzie odnotować także wizytę pań Niemen na Grodzieńszczyźnie w obiektywie telewizji Bielsat -> Polacy nad Niemnem.

Ostatnio zmieniony przez Sariusz dnia 03.03.2016, 11:45, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Backside

PostWysłany: 22.12.2013, 18:41    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Domin189 napisał:
W kontekście "Złotej Płyty" od zawsze interesowała mnie pewna kwestia. Czy sprzedaż czerwonego albumu rzeczywiście nie osiągnęła wymaganego progu? Skoro "Enigmatic" cieszył się tak dużą popularnością, to dlaczego następna płyta, wcale nie gorsza, nie spotkała się z równie wysokim zainteresowaniem? Skoro ten "trudny" Niemen "chwycił", to co poszło nie tak?

Ale złoto poszło za "Dziwny jest ten świat", nie "Enigmatic" (czy za ten drugi też?). Pewnie jak skończył z piosenkami i generalnie formatem nadającym się do radia, to i skończyła się duża kwestia.
pesada
maxi-singel analogowy

PostWysłany: 22.12.2013, 23:00    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Backside napisał:
To w sumie niesamowite, że to właśnie Niemen zgarnął "złoto", i to w dodatku jako pierwszy. Artysta zdecydowanie nie będący pupilkiem władzy, oburzający społeczeństwo swoim ubiorem, śpiewem, zachowaniem, wyszydzany jako beztalencie, które "drze się jak stare prześcieradło" - a jednak ludzie swoje wiedzieli Smile.

Nie chcę odbierać aury niesamowitości temu wydarzeniu,
ale "Złote Płyty" zaczęto wręczać w PRL-u dopiero w 1968 roku,
więc logiczne, że mało kto mógł Niemena wyprzedzić.
Tym bardziej, że w owym czasie, wbrew temu co piszesz, był on jednak pupilkiem "waadzy".
Wydawano mu płyty i wręczano za nie nagrody "Złotej Płyty"*,
zapraszano na festiwale, gdzie otrzymał nagrodę prezesa PZPR-owskiego komitetu,
a rubryki muzyczne ówczesnych gazet pełne były wywiadów z nim, jego fotek i recenzji jego płyt.
Niewykluczone, że i sama "Złota Płyta" została wprowadzona właśnie wtedy,
żeby go jako pierwszego nią uhonorować.
W okresie "akwarelowym" Niemen był kochanym zarówno przez władze jak i przez słuchaczy.
Ci drudzy zaczęli się od niego odwracać dopiero po zmianie stylu na trudniejszy.
Wiadomo - bardziej wymagająca muzyka = mniejsza popularność.
To słuchacze, po nagraniu "Enigmatic", zaczęli go obrzucać wspomnianymi przez Ciebie,
a nawet jeszcze wykwintniejszymi, epitetami.
Bronił go przed nimi niejaki Roman Waschko, esbek donoszący za pieniądze m.in. na Tyrmanda i Trzaskowskiego.

* - winyle "Dziwny jest ten świat" (XL 411), "Sukces"(XL 390) i "Enigmatic" (XL 576).
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Backside

PostWysłany: 23.12.2013, 12:25    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

pesada napisał:
ale "Złote Płyty" zaczęto wręczać w PRL-u dopiero w 1968 roku,

Nie, bardzo dobrze, że burzysz aurę - jestem absolutnym przeciwnikiem tworzenia mitów Smile. Dzięki za te informacje, choć wydaje mi się, że jednak jeszcze przed "Enigmatikiem" wzbudzał jakieś oburzenie - chociażby krzykiem w tytułowym "Dziwnym jest ten świat" i swoimi ubiorami, które już wtedy odbiegały od normy.
Domin189
pocztówka dźwiękowa

PostWysłany: 23.12.2013, 20:20    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Niektórzy faktycznie przesadzają, opisując "represje" władzy i krytyków wobec Niemena w latach '60. Użytkownik pesada przegiął jednak "w drugą stronę", do czego chciałbym się w kilku słowach odnieść.

pesada napisał:
W okresie "akwarelowym" Niemen był kochanym zarówno przez władze jak i przez słuchaczy.

festiwal opolski, 1967 rok - Niemen za "Dziwny jest ten świat" otrzymał jedynie nagrodę specjalną przewodniczącego Komitetu do spraw Radia i Telewizji za "walory ideowe tekstu". Notabene, ex-aequo ze Skaldami Smile W kontekście tamtego festiwalu:

Dariusz Michalski w książce 'Czy go jeszcze pamiętasz' napisał:
Andrzej Wróblewski w "Życiu Warszawy": "Niemen (...) zaprezentował ładną, choć krzykliwie zaśpiewaną piosenkę (...)." Barbara Henkel w "Sztandarze Młodych": ani słowa. Jerzy Piastowski w tygodniku "Panorama": ditto. I tak dalej...
Wyjątki były trzy. Zbigniew Nowacki w "Panoramie Północy": "(...) Słyszeliście chyba rozpaczliwe wołanie Czesława Niemena «Proszę nie miksować, inżynierze!» Dla Niemena, apostoła nowego stylu, wierność głosu miała wagę przeogromną. Inni wykonawcy nie byli tak odważni ani tak domyślni". Lucjan Kydryński w "Przekroju": "Czesław Niemen - o rany! Wychodzi w garniturku w prążek, płowa peruka spływała mu na ramiona, szyję zdobiła barwna chusta. Nareszcie jeden pieśniarz o modnej sylwetce! (...) Można go lubić lub nie (Niemena, rzecz jasna), lecz trudno zaprzeczyć, iż śpiewa z ogromną siłą wyrazu, że (...) pozostawia po sobie wrażenie. Niemen jest jedynym z nielicznych naszych solistów, którzy występując od paru lat wykazują tendencję rozwojową, są coraz ciekawsi". Wojciech Giełżyński w "Dookoła świata": "Czesław Niemen jest fenomenem wokalnym, a jego pieśń chorał Dziwny jest ten świat - to majstersztyk zaangażowanej i nowoczesnej sztuki piosenkarskiej. Jeśli wiele osób jest wręcz odwrotnego zdania - to wina samego Niemena. Błazeński strój i pajacowatość niezbyt sprzyjają percepcji treści ideowych i artystycznej formy jego twórczości".

Dopiero w lutym 1968 roku (!), Polska Federacja Jazzowa zwróciła się do Ministerstwa Kultury i Sztuki, by przyznać Czesławowi Niemenowi I kategorię solisty estradowego. Mniej więcej w tym samym czasie nakręcony został film Marka Piwowskiego, "Sukces"... Bardzo ciekawe dokumenty przedstawił Tadeusz Skliński, w albumie "Niemen - dyskografia, fakty, twórczość", wśród nich list Wielkiej Orkiestry Symfonicznej "Polskiego Radia i Telewizji", w którym PSJ jest informowany, iż "(...) władze nadrzędne Telewizji nie zaakceptowały udziału Zespołu "AKWARELE" z Czesławem Niemenem w telewizyjnym koncercie publicznym...".

W kolejnych latach sytuacja nie ulegała zmianie. Przywołam jeden, głośny nagłówek: "Koncert czkawki i Niemen... bez spodni. Czas wyrugować z estrad szmirę i chałturę". Ech, (nie)sławne Radomsko... Wink Sariusz z pewnością może przytoczyć jeszcze wiele ciekawych faktów w tym temacie, prawda? Jak to było z tym "nie będziemy popierać niemenków"? Cool

Z tonu Twojego postu, pesada, wnioskuję, że pewnie należysz do tej grupy osób, która upiera się, że "Dziwny jest ten świat" to plagiat Brown'a - mylę się?
pesada
maxi-singel analogowy

PostWysłany: 23.12.2013, 23:05    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Zacznę od tyłu:
Domin189 napisał:

Z tonu Twojego postu, pesada, wnioskuję, że pewnie należysz do tej grupy osób, która upiera się, że "Dziwny jest ten świat" to plagiat Brown'a - mylę się?

A wnioskuj sobie co tylko chcesz.

Domin189 napisał:
Niektórzy faktycznie przesadzają, opisując "represje" władzy i krytyków wobec Niemena w latach '60. Użytkownik pesada przegiął jednak "w drugą stronę" ...

Andrzej Stankiewicz w wydaniu nr. 10 z 1969 roku Exclamation pisma "Jazz Forum" napisał o Niemenie tak:
"...Był centralną postacią 800 - 1000 stron druku w formacie B5 i to... petitem..." Exclamation
Nie wiem jak on to policzył, ale że sporo tych materiałów sam posiadam w moim archiwum to nie będę mu oponował.

Później dodaje, co prawda, że w większości tych artykułów, recenzji, felietonów,
ich autorów bardziej interesowały fakty biograficzne, wisaż itp. Niemena
niż rozwój jego warsztatu kompozytorskiego i wykonawczego.
Tym samym potwierdza jednak tylko, że Niemen był ówczesnym celebrytą numer 1.

Nota bene, materiały tego drugiego typu znajdziesz bez problemu
w archiwalnych numerach np. "Jazz Forum" czy "Śpiewamy i Tańczymy" z lat 60.

Tak więc Dominie189 nie pitol mi tutaj głodnych kawałków.

ps. Idą Święta Bożego Narodzenia, a że my fani Cześka powinniśmy się trzymać razem (nieprawdaż?)
to poniżej masz ode mnie świąteczny prezent:

(wywiad z sierpnia 1968)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Wykonawcy Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 22, 23, 24 ... 37, 38, 39  Następny
Strona 23 z 39

Skocz do: