Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna Muzyczne Dinozaury
i ich następcy

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Przy muzyce o języku
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Pozostałe
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Windmill
japońska edycja z bonusami

PostWysłany: 15.05.2007, 14:35    Temat postu: Przy muzyce o języku Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

W sumie to warto byłoby poprzenosić ze starego Forum niemal cały wątek poświęcony językowi. Ale można także założyć nowy.

http://riversidebluesnr2.blogspot.com/
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Windmill

PostWysłany: 15.05.2007, 14:37    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Bardzo fajny słownik polsko-angielski i angielsko-polski:
http://www.dict.pl/plen

Po lewej stronie w dole także link do słownika polsko-niemieckiego i niemiecko-polskiego.

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Radek
Gość

PostWysłany: 20.05.2007, 09:48    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Z innego wątku:
Radek napisał:
nieluzak napisał:
Przysłowiowe ciarki przebiegaja po starym grzbiecie

A jakie jest to przysłowie z ciarkami? Naprawdę chętnie bym je poznał.

Zadałem pytanie, ale nie otrzymałem odpowiedzi. Może ktoś inny mi wyjaśni, o jakie przysłowie chodzi? Lubię się uczyć, więc po prostu chciałbym je poznać.
Powrót do góry
usandthem
szpula

PostWysłany: 20.05.2007, 13:51    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Radek napisał:
A jakie jest to przysłowie z ciarkami? Naprawdę chętnie bym je poznał.

Ja nie wiem jak ma się sprawa z nieluzakiem, ale muszę się przyznać, że zdarza mi się nadużywać słowa "przysłowiowy" w zupełnie nieprzysłowiowych konfiguracjach dla uzyskania rozmaitego efektu, zazwyczaj humorystycznego Wink
Dlatego sądzę, że przysłowie z ciarkami prozaicznie nie istnieje Very Happy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Radek
Gość

PostWysłany: 20.05.2007, 14:16    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

usandthem napisał:
Ja nie wiem jak ma się sprawa z nieluzakiem, ale muszę się przyznać, że zdarza mi się nadużywać słowa "przysłowiowy" w zupełnie nieprzysłowiowych konfiguracjach dla uzyskania rozmaitego efektu, zazwyczaj humorystycznego Wink
Dlatego sądzę, że przysłowie z ciarkami prozaicznie nie istnieje Very Happy

Jeśli wyraz przysłowiowy nie odnosił się w tej wypowiedzi do żadnego z istniejących przysłów, to jest w niej zbędny. A może chodziło po prostu o efekt humorystyczny? Więcej nie będę dociekał. Smile
Powrót do góry
nieluzak
krucha płyta jednostronna

PostWysłany: 21.05.2007, 07:14    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

No i o to chodziło!
Miałem przecież zamiar napisać "po przysłowiowym grzbiecie". Smile
Powrót do góry
Włodek
epka kompaktowa

PostWysłany: 20.06.2007, 05:11    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Przysłów ciąg dalszy:
kośmin napisał:
zespół nie zasypuje gruszek w popiele

powinno być: "nie zasypia". "Zasypywanie" to dość często spotykany błąd.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
mir
remaster

PostWysłany: 20.06.2007, 05:31    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Witam,

Moje pytanie dotyczy absolutnie, dla mnie, obrzydliwie brzmiacego slowa, ktorego, przyznam, nie znam-----------> "recka".

Co to takiego, skad i czy nie mozna inaczej?

pzdr

mir
Powrót do góry
Włodek
epka kompaktowa

PostWysłany: 20.06.2007, 06:34    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Masz rację, to słowo jest obrzydliwe. Wywodzi się od "recenzja". Młodzi ludzie mają tendencję do skracania słów (dozo, nara, siema, wawa, komka, itp.) - nie zdają sobie chyba sprawy jak kaleczą nasz język. Nawet nie chcę mysleć, że wpasowuje się to w nurt sowieckiego łączenia wyrazów w dziwolągi-skrótowce - a jako żywo do tego to wszystko zmierza... niestety.
Powrót do góry
mir
remaster

PostWysłany: 20.06.2007, 07:19    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Uff, tak i podejrzewalem. Dziekuje Wlodku.

mirek
Powrót do góry
Szalony Gronostay
Gość

PostWysłany: 20.06.2007, 09:04    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Heh, niegdyś twór ów również powodował u mnie odruchy wymiotne, ale - choć ubolewam z tego powodu - przyzwyczaiłem się i teraz zdarza się i mi (choć raczej nieczęsto) "recką" rzucić. Acz słowo faktycznie okropne Embarassed

PS Innych, wspomnianych przez Włodka, nie używam.
Powrót do góry
Windmill

PostWysłany: 20.06.2007, 09:09    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Włodek napisał:
wpasowuje się to w nurt sowieckiego łączenia wyrazów w dziwolągi-skrótowce

Już o tym kiedyś wspomniałem Cool

Powrót do góry
Windmill

PostWysłany: 20.06.2007, 09:12    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Moje podejście do tematu jest takie: pewnie zmusi się mnie do mówienia i pisania w taki sposób na torturach, inaczej na pewno nie Wink
Szkoda tylko, że inni podłapują takie modne słówka (dla szpanu?) jak bakcyle i całkiem bezkrytycznie Twisted Evil

Powrót do góry
Szalony Gronostay
Gość

PostWysłany: 20.06.2007, 09:15    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Wiesz, to w dużej mierze - jeśli ktoś nie ma tak wysoce rozwiniętej moralności językowej - kwestia przyzwyczajenia. Nie jest to godne pochwały, ale tragedii też nie ma. Jeśli oczywiście zdarza się czasem, a nie notorycznie Smile
Powrót do góry
Bernard
maxi-singel analogowy

PostWysłany: 20.06.2007, 09:26    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Macie rację Panowie! Ja również nie akceptuję (i nie używam) tych wszystkich dozo, nara, czy też słów właściwych językowi czaterii (o Boshe, smootne o3, jush, papasie) - choć z pewnych powodów ów język poznałem. I pamiętam dzień, w którym rozczarował mnie profesor Bralczyk, którego zawsze słucham z dużą przyjemnością. Otóż ów językowy purysta w pełni akceptował (i wręcz pochwalał) przenikanie tych neologizmów do współczesnego języka polskiego. ZGROZA !!!
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Pozostałe Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następny
Strona 1 z 8

Skocz do: